lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > IT&C - best of the rest > Telefoane mobile si alte gadgeturi
Connect with Facebook


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 04-07-2018, 13:35   #2241
ktf
Ancient friend
 
ktf's Avatar
 
Join Date: May 2011
Location: Bucuresti
Posts: 3,158
Mentioned: 108 Post(s)

PC-ul meu

Default

Si in afara de misto-uri, o recomandare pe bune ? Vad ca mai toate foliile de sticla au review-uri negative, pana si mult laudata whitestone dome.

S8-ul este folosit cu husa asta .

Last edited by ktf; 04-07-2018 at 13:40.
ktf is offline   Reply With Quote
Old 04-07-2018, 13:48   #2242
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,844
Mentioned: 1491 Post(s)

PC-ul meu



Default

Pai S8 e un telefon facut sa fie folosit fara folie, forma ecranului insemnand compromis major cand pui o folie, normal ca o sa ai misto-uri. Daca ai dorit folie, trebuia un telefon cu ecran drept. Eu nu am vazut nici o folie care sa stea bine pe un telefon cu ecran curbat.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 04-07-2018, 14:46   #2243
ithanium2
Senior Member
 
ithanium2's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: Bistrita
Posts: 4,454
Mentioned: 106 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to ithanium2
Default

@ktf tempered glass nu o să găsești... nu am gasit nici măcar pentru S7 simplu. Singurul compromis a fost folia de la Alien Surface. Daca iti iei ai grijă să ceri varianta case friendly.
ithanium2 is offline   Reply With Quote
Old 05-07-2018, 12:31   #2244
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by mbc View Post
Eu nu am vazut nici o folie care sa stea bine pe un telefon cu ecran curbat.
Confirm.
HTC U11 here.
Super telefon, dar ma fut in el de ecran curvat si Edge Sense.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 05-07-2018, 14:35   #2245
Danos
Senior Member
 
Join Date: Feb 2012
Location: Braila
Posts: 2,230
Mentioned: 79 Post(s)

PC-ul meu

Default

Eu am renunțat la folia de protecție la S7 tot din cauza ecranului putin curbat pe margini si nu e edge, am avut o folie lipita doar pe margine dar nu am fost mulțumit de cum raspundea touch-ul si dupa 2 zile am dezlipit-o si am aruncat-o la gunoi, nu era buna de nimic.
Am o husa Sipigen care protejează spatele si e puțin ridicata si deasupra ecranului, l am scapat o singura data din mână si nu a pățit nimic.
Danos is online now   Reply With Quote
Old 05-07-2018, 14:41   #2246
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,844
Mentioned: 1491 Post(s)

PC-ul meu



Default

Same here. Am avut 3 sticle pe LG G6+ si nici una nu mi-a placut. Nu am incercat Nillkin pentru ca nu am prea gasit pentru telefonul asta. In acest moment am o husa Spigen Slim Armor si e super. Nu, nu e slim deloc

Sotia are o huisa CUBZ si o folie Nillkin. Foarte tare folia aia, e aprox 40 lei bucata pentru P9 lite.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 05-07-2018, 20:55   #2247
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,320
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

Vad o tona de folii tempered glass curbate pentru ecrane edge pe Aliexpress, care se lauda cu perfect fit. Alea de 2-3$ nu se lauda cu asa ceva, dar daca ajungi in zona 5-8$ deja zic ca se pupa la fix in margini.

Eu unul sunt mega super extra multumit de foliile de sticla 9H avute pana acum pe S5, folii pe care am dat 0.89$. De la aderenta perfecta fara bule sau alte chestii, la protectie.

De exemplu: https://www.aliexpress.com/item/6D-F...ceBeautifyAB=0

https://www.aliexpress.com/item/NAGF...ceBeautifyAB=0

SPOILER:


Si o poza din feedback-urile primului, alea de ~$1.50:

__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.

Last edited by Boggy; 05-07-2018 at 21:01.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 05-07-2018, 21:08   #2248
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,844
Mentioned: 1491 Post(s)

PC-ul meu



Default

Adevarul e ca daca aia de pe aliexpress zic, asa trebuie sa fie.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 05-07-2018, 21:14   #2249
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,320
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

Adevarul e ca daca n-ai 1.5$ "just for fun" sa vezi cum e, ar fi cazul sa vinzi S7/S8/S9 sau ce-ai avea in mana.

Dar stai, hai sa ne repezim la folii de 50-100Ron dă firmă din prima. Sa nu se potriveasca deloc cum nu i se potrivea Nillkin-ul lui @mirciusx. Sau sa luam Alien Surface sa le schimbam pe garantie odata la 2-3 luni ca se fac praf si pulbere.

Daca nu vedeam cu ochii mei ce misto e asta de 0.89$ pe care o am acum pe ecran, taceam din gura.

A nu se intelege ca o garantie din partea mea pentru alea din link-urile de mai sus. Erau doar niste exemple, daca vi le luati si nu se pupa sa nu veniti la mine sa va dau aia 7 lei inapoi. )
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.

Last edited by Boggy; 05-07-2018 at 21:17.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 05-07-2018, 21:31   #2250
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by Boggy View Post
Vad o tona de folii tempered glass curbate pentru ecrane edge pe Aliexpress, care se lauda cu perfect fit. Alea de 2-3$ nu se lauda cu asa ceva, dar daca ajungi in zona 5-8$ deja zic ca se pupa la fix in margini.

Eu unul sunt mega super extra multumit de foliile de sticla 9H avute pana acum pe S5, folii pe care am dat 0.89$. De la aderenta perfecta fara bule sau alte chestii, la protectie.

De exemplu: https://www.aliexpress.com/item/6D-F...ceBeautifyAB=0

https://www.aliexpress.com/item/NAGF...ceBeautifyAB=0

SPOILER:


Si o poza din feedback-urile primului, alea de ~$1.50:


Am avut folii de la 3 las 3 usd pana la una la 25 usd+transport
toate de rahat
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 05-07-2018, 21:56   #2251
mirciusx
Senior Member
 
mirciusx's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 9,818
Mentioned: 324 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by Boggy View Post
Adevarul e ca daca n-ai 1.5$ "just for fun" sa vezi cum e, ar fi cazul sa vinzi S7/S8/S9 sau ce-ai avea in mana.

Dar stai, hai sa ne repezim la folii de 50-100Ron dă firmă din prima. Sa nu se potriveasca deloc cum nu i se potrivea Nillkin-ul lui @mirciusx. Sau sa luam Alien Surface sa le schimbam pe garantie odata la 2-3 luni ca se fac praf si pulbere.

Daca nu vedeam cu ochii mei ce misto e asta de 0.89$ pe care o am acum pe ecran, taceam din gura.

A nu se intelege ca o garantie din partea mea pentru alea din link-urile de mai sus. Erau doar niste exemple, daca vi le luati si nu se pupa sa nu veniti la mine sa va dau aia 7 lei inapoi. )
La Gulas am dat-o jos. Se blocase iPhoneul, asta, de il lauda toti pe toate gardurile. De atunci stau fara. Nu a fost rau cu, dar e mai bine fara. Diferenta la touch si la culori e departe de ceea ce prezinta ecranul. Intr-adevar, stau mereu cu mata in coada ca poate busesc ecranul.
Iti dai seama ca va trebui sa iau si eu ceva pana la urma. Vazusem in Lidl (yea, I am not kidding) ceva la 5euro si ma batea gandul ca decat deloc mai bine cu o porcarie de aia.
__________________
The human foot is a masterpiece of engineering and a work of art. -DaVinci
mirciusx is offline   Reply With Quote
Old 06-07-2018, 09:30   #2252
Danos
Senior Member
 
Join Date: Feb 2012
Location: Braila
Posts: 2,230
Mentioned: 79 Post(s)

PC-ul meu

Default

La S5 e altă poveste, acela are ecranul perfect plan , am avut si eu si se aplica foarte bine folia de sticla pe ecran, perfect, fara bule de aer sau alte chestii, aluneca degetul pe folie parca mai bine decât pe ecranul telefonului si nici culorile nu le altera sau mai stiu eu ce pentru ca facea contact perfect cu ecranul avand lipici pe toata suprafața.
La astea cu ecranul putin curbat pe margini, e foarte greu sa găsești o folie de protecție buna, in primul rand cele de sticla nu se lipesc pe toata suprafața ecranului, la S7 raman 2-3 mm dezlipiți si se vede ca dracu, dar ofera protecție.
Daca vrei sa se lipeasca pe tot ecranul sunt cele cu lipici doar pe margine care sunt din punctul meu de vedere niste mizerii de plastic, pe mijlocul ecranului folia nefăcând contact perfect cu ecranul si astfel neajunsul cu sensibilitatea la touch, trebuia sa apas mult mai tare cu degetul pe ecran pentru a lua comanda, cum am mai zis, am aruncat-o dupa 2 zile, si nu era chiar ieftina la 50 de lei.

Last edited by Danos; 06-07-2018 at 09:33.
Danos is online now   Reply With Quote
Old 07-07-2018, 08:27   #2253
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,320
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by Danos View Post
La S5 e altă poveste, acela are ecranul perfect plan , am avut si eu si se aplica foarte bine folia de sticla pe ecran, perfect, fara bule de aer sau alte chestii, aluneca degetul pe folie parca mai bine decât pe ecranul telefonului si nici culorile nu le altera sau mai stiu eu ce pentru ca facea contact perfect cu ecranul avand lipici pe toata suprafața.
Corect, una e sa aplici pe ecran plat, alta e sa faci o folie din sticla curbata, unde procesul tehnologic e de x*n*z ori mai complicat. Intrebarea e daca alea de 100-200 Ron sunt simtitor mai bune decat alea de 3$.

Quote:
Originally Posted by kretzu77 View Post
https://www.youtube.com/watch?v=a9U_C_q6WcU

Am avut folii de la 3 las 3 usd pana la una la 25 usd+transport
toate de rahat
Aparent nu. Asa ca sunt doua variante in opinia mea. Ori iei una ieftina si traiesti cu neajunsurile(aderenta imperfecta pe margini), stiind ca nici alea scumpe nu-s cu mult mai rasarite, dar macar ai folie tempered glass care rezista daca dai cu cutitul pe ea; ori iei ceva gen folie "regenerativa" ca Alien Surface pe care dai de 5-10 ori mai mult, dar pe care o schimbi de 2-4 ori pe an in garantie.

Nu vorbesc aiurea de Alien Surface, am 3 prieteni care s-au "combinat" la cumparare ca sa aiba transport gratuit pentru foliile lor de S7 si absolut toti le-au schimbat de cel putin 3 ori pe an, pentru ca se exfoliau. Iar dupa ce se exfoliau pe margini iar lipiciul ala se umplea de praf nu se mai lipeau deloc. Asta pe langa aspectul de coaja de portocala al foliei.

Kudos pentru garantia pe viata, bleah pentru restul... Auzi tu, "military protection". Ba, da-o dracu de treaba.
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 07-07-2018, 08:49   #2254
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by Boggy View Post
ori iei ceva gen folie "regenerativa" ca Alien Surface pe care dai de 5-10 ori mai mult, dar pe care o schimbi de 2-4 ori pe an in garantie.
noi vorbeam de cele de sticla securizata.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 07-07-2018, 09:11   #2255
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,320
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

Pai si eu n-am vorbit de ele? Hai s-o luat pe scurt, e vreo folie din sticla securizata care sa se potriveasca perfect pe ecranele curbate la margini?
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 07-07-2018, 09:12   #2256
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

PE modelul meu nu. Iar alea care o fac, sunt de foarte proasta calitate.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 07-07-2018, 10:21   #2257
tomkaten
Senior Member
 
tomkaten's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: Bucharest
Posts: 802
Mentioned: 16 Post(s)

PC-ul meu

Default

Epopeea folie de sticla pe S7 edge s-a incheiat trist si la mine. Dupa ce am bagat in folii/capace spate bani de inca un telefon Android mid range, le-am dat jos pe toate si-l folosesc dezbracat, cum l-a facut ma-sa. Toate combinatiile sunt de caca.

Are dreptate lumea, telefoanele astea premium arata oribil imbracate cu vestutze din cap pana-n picioare, ca pekinezii iarna. Si nu exista folie de sticla care sa nu schimbe culorile un pic sau sa nu creasca reflectivitatea ecranului, absolut niciun Amoled nu se vede cu folie ca in starea lui naturala.

Probabil ca o sa-l sparg la prima scapare, dar oricum e ultimul telefon premium pe care mi-l iau din banii mei.

Last edited by tomkaten; 07-07-2018 at 10:25.
tomkaten is offline   Reply With Quote
Old 07-07-2018, 11:33   #2258
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,844
Mentioned: 1491 Post(s)

PC-ul meu



Default

N-are treaba ca e premium, are treaba ca e cu ecran curbat, e chiar asa de greu sa vezi adevarul?
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 07-07-2018, 13:05   #2259
reflavius
Senior Member
 
reflavius's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 2,026
Mentioned: 66 Post(s)


Default

Husa 360[emoji767]✓ și o folie de doamne ajuta acolo, fie Nilkin sau ceva pe acolo...in rest fiecare cu norocul sau

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
reflavius is offline   Reply With Quote
Old 07-07-2018, 13:25   #2260
tomkaten
Senior Member
 
tomkaten's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: Bucharest
Posts: 802
Mentioned: 16 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by mbc View Post
N-are treaba ca e premium, are treaba ca e cu ecran curbat, e chiar asa de greu sa vezi adevarul?
Evident, dar astea "premium" aproape toate au ecrane curbate. Adica mumu sticla. Adica bani multi si zici ca tii oul in mana.

Last edited by tomkaten; 07-07-2018 at 15:42.
tomkaten is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Intrebari OS Android [Wanted] Telefoane mobile si alte gadgeturi 124 06-04-2015 18:50
Aplicatii Android Boggy Telefoane mobile si alte gadgeturi 76 16-10-2013 21:09
Probleme android mbc Telefoane mobile si alte gadgeturi 23 19-05-2012 00:05
Android Benching ala rheu Overclocking & benchmarking 3 04-10-2010 21:55

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,150
Total Online: 4816

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by suzuki
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 14:47.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.