lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Extreme 501 > Modding
Connect with Facebook

Modding Electronica aplicata si alte practici oculte


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 17-01-2018, 14:02   #1
khrypt
Ancient friend
 
Join Date: May 2010
Location: Bucuresti
Posts: 122
Mentioned: 4 Post(s)


Send a message via Yahoo to khrypt
Default HDD Cage

Salutari.

Exista pe forum vreo cineva care poate sa faca HDD cage-uri din Al, sau otel?

Mi-am luat acum vreun an o minunatie de carcasa.. Corsair 200R... bazaie de la HDD-uri de m-a scos din minti.
Aseara, am scos cage-ul pt hdd-uri si le-am lipit direct de baza carcasei cu niste banda dublu adeziva - idee preluata tot de pe aici de pe forum. Bine, tot aseara am observat si cat de solida e tabla de pe fundul carcasei.. daca tzopaie un gandac pe acolo vibreaza/trosneste..

Acum, stau si ma intreb, daca nu cumva poate vreo cineva sa construiasca astfel de cage-uri pt 3-4 hdd-uri, si acest cage sa fie lipit de carcasa (tot cu banda.. sau suruburi cu distantiere de cauciuc/alta idee).. nu cum am facut eu (fiecare disk... mi-a iesit o tiganie.. dar macar nu mai bazaie).

Numai bine.
khrypt is offline   Reply With Quote
Old 17-01-2018, 14:47   #2
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Eu tin toate HDD_urile cu suruburi montate sub (nu in lateral iar peste suruburi am un cauciuc) apoi HDD_urile stivuite unul peste altul. 3 la numar.
Inainte tineam HDD_urile agatate in elastice (ma refer elastic ca la pantalon)
Inainte de asta tineam HDD-urile pe bureti iar la scurt timp le-am pus pe banda cauciucata de izolat usile.

Ideea de baza e ca poti lasa in cage totul atata timp cat cage-ul nu are contact direct cu carcasa nu va rezona, adica cage-ul la randul lui il poti pune ce orice vrei tu, ideal sa pui ceva de cauciuc mai moale.

Degeaba pui prindere prin suruburi ca asta inseamna ca va face rezonanta iar mai mult sau mai putin dar nu va fii cea mai buna idee.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 17-01-2018, 15:05   #3
Jocker
Ancient friend
 
Jocker's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 5,238
Mentioned: 100 Post(s)

PC-ul meu

Default

Mai bine vezi ce anume vibreaza la carcasa si rezolva acolo problema decat sa te apuci de construit cage-uri.
__________________
Viata nu se masoara în numarul de respiratii pe care le-ai avut, ci in momentele care iti taie rasuflarea.
Jocker is offline   Reply With Quote
Old 17-01-2018, 15:08   #4
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

De obicei lateralele vibreaza dar chiar daca rezolva problema aia tot se aude car car cand lucreaza HDD_ul in mod constant, eliminand orice atingere de fier pe fier in orice metoda posibila nu se mai aude absolut nimic.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 17-01-2018, 15:39   #5
khrypt
Ancient friend
 
Join Date: May 2010
Location: Bucuresti
Posts: 122
Mentioned: 4 Post(s)


Send a message via Yahoo to khrypt
Default

Salutari,
- cage-ul de la R200 este o mizerie absoluta. Nu cred ca poate fi izolat in vreu fel ... iar hdd-urile nu am cum sa le prind acolo cu suruburi.
- 2 hdd-uri vibreaza (un vechi WD AAKS si un mai nou Blue.. tot de la WD.) Mai am un al trei-lea Seagate, cel mai vechi din unitate, asta nu vibreaza.. doar caraie cateodata.. nu ma deranjeaza defel.

- asadar, neavand unde sa "agat" in suruburi hdd-urile.. m-am gandit ca poate o fi vreo cineva care face cage-uri. (eg: http://www.cmstore.eu/case/accessori...age-3-bay-3-5/). Doar ca oleaca mai gros materialul, sa fie solid.. si cu suprafetele netede, astfel incat sa poata fi lipit de partea de jos a carcasei cu banda... banda care va izola vibratiile.

Solutia temporara (sper...) cu discurile lipite direct, e foarte, foarte silentioasa, doar ca nu stiu cat o sa tina banda aia in picioare discurile, ca nu au incaput asezate orizontal, asa ca le-am pus vertical (lateral... ca la NAS-uri)... Nu stiu care e impactul caldurii asupra benzii.. ca altfel na.. cand e de mutat unitatea ... scot discurile.. apoi le pun iar.. deh.
khrypt is offline   Reply With Quote
Old 17-01-2018, 15:55   #6
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Ia de aici inspiratie

Personal prefer oricand optiunea cu elastice rotunde groase ca sunt mai rezistente, daca in cage ai rahat de prindere in care se baga HDD_ul de plastic e perfect fiindca renunti la ea si asta inseamna ca ai spatiu de manevra pt elastice. La CM690II meu le-am aruncat din prima zi cand am cumparat carcasa.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 17-01-2018, 16:05   #7
khrypt
Ancient friend
 
Join Date: May 2010
Location: Bucuresti
Posts: 122
Mentioned: 4 Post(s)


Send a message via Yahoo to khrypt
Default

man, am vazut si solutiile astea.. nu pot pune elastice in cage-ul ala... in fine.
khrypt is offline   Reply With Quote
Old 18-01-2018, 01:03   #8
nikalai
Senior Member
 
Join Date: Nov 2011
Location: Bucuresti
Posts: 260
Mentioned: 15 Post(s)


Default

Salutare,

Eu am comandat de curand chestia asta http://www.shop4pc.ro/rack-intern-hd...r-p-34056.html + http://www.shop4pc.ro/garnituri-cauc...d-p-34641.html
Inca nu s-au livrat.

Tin HDD-urile intr-un Fractal Design R3 si nu mai am loc de HDD-uri.


Dupa ce am vazut clipul asta ma gandeam sa dau o fuga prin Dedeman dar m-am razgandit.

[YT]https://www.youtube.com/watch?v=arG9WD0Lsu4[/YT]
nikalai is offline   Reply With Quote
Old 18-01-2018, 10:03   #9
khrypt
Ancient friend
 
Join Date: May 2010
Location: Bucuresti
Posts: 122
Mentioned: 4 Post(s)


Send a message via Yahoo to khrypt
Default

super, s-ar putea sa fie fix ce-mi trebuie... astept totusi sa le primesti, si sa spui cum se comporta set-up-ul .

numai bine.
khrypt is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
REVIEW: Magnetic: Cage Closed LAB501 Nivelul2 0 26-07-2015 12:21
HDD Cage Bobby Periferice 1 30-05-2013 20:16
HDD cage sata adaptor Maryus3D Carcase si surse 0 27-12-2009 21:05

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,919
Posts: 783,101
Total Online: 3487

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by suzuki
- by matose
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 15:34.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.