lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

View Poll Results: In ce situatie te aflii?
Am plecat din tara 14 11.20%
Voi pleca in curand din tara 9 7.20%
Sunt aici si intentionez sa raman 49 39.20%
Sunt aici, dar inca nu m-am hotarat daca plec sau raman 53 42.40%
Voters: 125. You may not vote on this poll

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 01-06-2019, 21:46   #101
Otman
Senior Member

Otman's Avatar

Mentioned: 64 Post(s)

PC-ul meu

)

Old 02-06-2019, 00:03   #102
Fab
Senior Member

Fab's Avatar

Mentioned: 30 Post(s)

PC-ul meu

Știi bancul ala: May will not be the end of May but June will .
Fab is offline   Reply With Quote
Old 18-06-2019, 17:36   #103
Otman
Senior Member

Otman's Avatar

PC-ul meu

http://www.youtube.com/watch?time_co...&v=ChD26RBnS2k
Old 30-07-2019, 12:48   #104
Otman
Senior Member

Otman's Avatar

PC-ul meu

www.youtube.com/watch?v=vWz0gxOeSmA
Old 30-07-2019, 16:48   #105
DeDeRa
Începător

DeDeRa's Avatar

Mentioned: 223 Post(s)

PC-ul meu

Nu știu ce reacție aș putea avea la evenimentele recente. Mi-ați tot trimis link-uri despre moartea fetei. Vă văd șocați, dar nu știu ce să spun. Poate ”Bine ați revenit în lumea reală! Bună dimineața! Sper că ați dormit bine până acum!”. Trăiam în lumi diferite. Eram gelos pe voi. Ocupam realități paralele. Voi trăiați în realitatea aia în care există democrație, stat de drept și instituții funcționale. Eu ocup o altă realitate. Este o realitate în care știu că, dacă mă îmbolnăvesc serios, voi muri. Știu că, dacă îmi fură cineva mașina, nu o voi mai vedea niciodată. Dacă îmi iau săbii în cap pe stradă, știu că poliția nu poate face nimic. Mi-am luat bătaie de față cu legea, dar organele erau mai înfricoșate de legea staborului decât de plângerea pe care le-aș fi făcut-o eu. N-am făcut... . Umblam degeaba prin tribunale, ei scăpau liberi și eu plângeam lângă o casă în flăcări. După ce te amenință gealații, te mai amenință și poliția să-ți vezi de viață și să zici mersi c-o ai. Până la urmă a fost ok. Asta e lumea în care singura dreptate e aia pe care ți-o faci singur. Știu că nu vă place să auziți chestia asta pentru că sunteți un grup select de victime ce halucinează împreună o țară care nu există. Aș avea respect pentru voi, dar respectul trebuie să fie reciproc și nu-mi lăsați impresia... . Așa că mă doare în cur de revolta asta demnă de un teatru japonez. Oricum vă trece după prima bere și-o baie bună în mare.

În realitatea mea sunt singur împotriva tuturor. Cade spitalul pe mine, dar catedralele lucesc. Copiii așteaptă moartea părinților ca să moștenească o gheretă de locuit. În lumea asta nu dormi noaptea când pe nevastă-ta o doare un sân. Programarea la mamografie decontată se face peste șase luni. Șase luni de cancer înseamnă prea târziu. Cu mii de lei o faceți mâine, chiar dacă plătiți asigurări de-o viață. În lumea mea dreptatea costă prea mult ca să v-o permiteți. Câți români își permit un avocat bun pentru un proces ce se poate întinde pe decenii? Sistemul de justiție este construit special ca să fie impenetrabil. Mor oamenii de bătrânețe cu dreptatea în mână. Legi peste legi, dar ambulanțele vin tot când vor ele, poliția ridică din umeri lângă tine, judecătorii se uită în telefon și nu te ascultă, iar trecătorii îți ignoră copilul leșinat pe stradă. Primul lucru pe care îl auzi în lumea asta e: ”Nu se poate!”. E lumea în care ești la doar o insultă distanță de un drum în portbagaj, către pădure, unde sfârșești tăiat la gât. Nu știi peste cine dai, al cui fiu, al cui locotenent, ce clan a pus ochii pe puținul tău... . Vă aștept cu brațele deschise. Realitatea mea e ocupată de sclavi care trudesc pentru bogați și de slabi ce cad mereu pradă celor puternici. Ai fumat o iarbă, treci în cătușe, dar pe băieții cu tona de cocaină ia-i de unde nu-s. Aici e vai de pielea ta dacă nu vrei să faci parte din partid, din mafie, din grupul de interese sau din clică. Ești cu noi sau împotriva noastră.

În lumea mea chirurgul iese din frontul steril și îmi smulge banii din mână în timpul operației. 3500 de lei, că atât am avut pe moment... . S-a uitat urât. Eram poprit pe toate conturile din vina unei bănci pline de incompetenți nemernici. "Știți, meseria noastră e grea... !" - Știu, 2500 chirurg principal, 1000 antestezist, 100 la fete, 50 la brancardieri. Măcar să aveți grijă. Măcar să-i vorbiți omenește când s-o trezi, dacă s-o trezi. În țara în care jumătate din medici îți lasă rudele să se zvârcolească de durere, dacă nu dai bani, polițiștii au tupeul să-ți organizeze flagrant pentru dare de mită. Dacă ești medic și citești asta, sigur nu e vorba despre tine. Tu ești mereu nevinovat. ”Sistemul” e de vină. Și dacă nu iei șpagă crezi că meriți vreo medalie? Te uiți ca sluga în pământ când iau cei de lângă tine. Eu trăiesc într-o lume care continuă să se prefacă că nu-și vede putreziciunea. "Să se facă anchetă și căcat... ". Mereu "să se facă". Cine să facă? Nu știm. La noi nu fură nimeni - se fură. Nu luăm șpagă - se dă. Nu facem rău - se constată. Mereu neasumat. Mereu abstract. Mereu la modul general.

Voi încă nu înțelegeți unde trăiți. O moarte în plus e nimic pentru lumea mea. Vă primesc și pe voi să muriți cuminți lângă mine. Aici unde orice tragedie se termină cu o ștampilă și un ridicat stupid din umeri. Că e Revoluție, Mineriadă, Colectiv sau 10 August, n-aveți voi lacrimi câte bășini nepăsătoare are lumea asta ca răspuns. Bine ați venit!

Dan Pavel

PS: Număr oficial al românilor din diaspora. Intotero: În afara graniţelor avem 9.700.000 de români. Motivele invocate: corupţia, sărăcia şi clasa politică
Old 31-07-2019, 11:35   #106
Iubitel
Senior Member

Iubitel's Avatar

Mentioned: 143 Post(s)

Fain scris, dramatizeaza un pic prea mult pe alocuri dar nu greseste cu nimic.

Treaba e simpla, o repet, suntem un popor de prosti. Ok, masele nu au fost prea stralucite niciodata daaaar, formatorii de opinie sunt si ei niste cretini. Aia modifica legile dupa cum vor, vand tara, fac credite pentru pensii si prostii indemnau la proteste pasnice. In loc sa dea jos guvernul, au dus flori la jandarmi. Rezultatul....fix pwla.

Cred sincer ca poporul asta nu merita democratie, sunt prea multi prosti si prea multi talibani. Prea multi mbc-ei si prea multi Arise, atotstiutori in orice domeniu, incapatanati mai rau ca magarul la jug. Noi stim de toate, ne pricepem la toate, suntem cei mai cei. De fapt suntem rupti in cur si nu stim mai nimic. Iar aia care stiu sa faca ceva bine si vor sa munceasca au plecat in afara.
Old 31-07-2019, 11:48   #107
war4peace
Senior Member

Mentioned: 284 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace

WORD!

Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 31-07-2019, 12:27   #108
Arise
VIP

Arise's Avatar

Mentioned: 549 Post(s)

PC-ul meu

Hai că am râs. Ca fapt divers, eu recunosc că știu mult prea puține chestii comparativ cu ce mi-aș dori să știu.
Da, eu accept faptul că sunt un prost pe pământ dar în același timp îmi place să cred că mă lupt să mai învăț câte ceva.
Pe de altă parte trebuie să accepți faptul că nici eu nici mbc nu îți datorăm ție nimic, nu lucrăm în mediul public, nu ne intersectăm în viața de zi cu zi, nu îți aducem ție nici un prejudiciu material, în cel mai rău caz avem o divergență de idei. Încă nu am priceput unde apari tu în schema asta și unde te încurcăm noi, dar dacă tu crezi că din cauza mea îi merge României rău, mkey...

Referitor la postarea pe facebook a celui menționat mai sus, omul are perfectă dreptate, doar că situația nu este în avantajul nostru, lucrurile probabil nu se vor schimba în bine pe termen scurt așa că ar trebui cel mai probabil să începem să facem ceva activ în direcția asta. Altfel rămânem în kkt.
Old 31-07-2019, 12:42   #109
dorubm
Senior Member

Mentioned: 13 Post(s)

PC-ul meu

Trist
dorubm is offline   Reply With Quote
Old 31-07-2019, 12:45   #110
Danos
Senior Member

Mentioned: 40 Post(s)

PC-ul meu

Din păcate sunt pe mobil si nu vad nimic

Poate se rezolva cumva problema forumului cu afisarea link -uri de pe YouTube, etc.
Danos is offline   Reply With Quote
Old 31-07-2019, 12:48   #111
dorubm
Senior Member

PC-ul meu

Merita urmarit cateva minute ( 40 ) cat tine...
Te pune serios pe ganduri...
Daca merita sa mai stai in tara asta ...
Old 31-07-2019, 15:43   #112
Otman
Senior Member

Otman's Avatar

PC-ul meu

I'll fix it...

http://www.youtube.com/watch?time_co...&v=vEBOoTUC-e4
Old 31-07-2019, 15:58   #113
RaverX
Senior Member

Mentioned: 16 Post(s)

Nu stiu ce sa zic, dar mi se pare o tampenie toata faza asta cu emigrarea, depopularea, etc. Adica na, ma uit in jur si ma simt tot mai aglomerat, peste tot se construieste, tot mai multa lume, masini, etc.

Poate pleaca lumea, dar statisticile si recensamintele sunt clar o tampenie.

Citez de aici:
https://ro.wikipedia.org/wiki/Oradea#Demografie

Conform recensământului efectuat în 2011, populația municipiului Oradea se ridică la 196.367 de locuitori, în scădere față de recensământul anterior din 2002, când se înregistraseră 206.614 locuitori.

Daca a scazut populatia eu sunt campion mondial la sumo si la 100 metri, simultan.

Inca un exemplu:

https://ro.wikipedia.org/wiki/Cluj-Napoca#Demografie

Populatie in 1992: 328.602
Populatie in 2011: 324.576

Sa-mi spuna orice clujean cu mana pe inima ca asa e.

Am dat exemplele astea ca sa nu fie discutii de genul, pai pleaca lumea din sate. NU! Am aratat recensamintele oficiale din orase, unde absolut oricine vede ca devine din ce in ce mai aglomerat, se construiesc blocuri, cartiere. Cum dracu sa ai tupeul sa spui ca a scazut populatia.

Deci analizati si voi mai atent si nu credeti chiar tot ce se zice.
RaverX is offline   Reply With Quote
Old 31-07-2019, 17:09   #114
war4peace
Senior Member

Mentioned: 284 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace

Se construiesc clădiri de birouri și supermarket-uri, și lumea se mută din ce în ce mai aproape de centrul orașului și își cumpără mașini proprietate personală. Tu vezi aglomerație în trafic, uită-te pe trotuare și vezi că sunt din ce în ce mai goale. Lumea se mută în mașini, aglomerația crește, traficul crește.
Acum 15 ani era de neconceput să iei mașina pentru doi kilometri, acum 10 era o ciudățenie, acum 5 era trendy și acum e obligatoriu. Nu degeaba se uită unii la mine ca la urs când le zic că nu am carnet de șofer.

Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 31-07-2019, 17:12   #115
RaverX
Senior Member

Mentioned: 16 Post(s)

Si blocuri nu se construiesc? Sau zi-mi ca se muta lumea de la periferie in centru si din blocurile vechi in alea noi si le abandoneaza pe alea vechi. Hai sa fim seriosi... In toate orasele populatia a crescut, dar in rapoartele oficiale apare ca a scazut.
RaverX is offline   Reply With Quote
Old 31-07-2019, 17:28   #116
Arise
VIP

Arise's Avatar

Mentioned: 549 Post(s)

PC-ul meu

Cand ai persoane din familie plecate, cand ai rudele prietenilor de familie plecate, cand ai vecini de bloc plecați, când ai colegi de liceu plecați, statistica sau orice alte teorii nu contează, realitatea e clară.

Sent from my iPhone using Tapatalk
Old 31-07-2019, 17:31   #117
vibeup
Senior Member

vibeup's Avatar

Mentioned: 192 Post(s)

PC-ul meu

depopularea se face la sate.... majoritatea stau in chirie pe naspa deci nu apar la evidenta populatiei. Te invit sa mergi la mare pe drumu vechi Bucuresti - Urziceni- ******ia - Tandarei - Harsova - MK - Ovidiu - Constanta sa vezi cum arata satele.
Old 31-07-2019, 17:42   #118
Selky
Senior Member

Selky's Avatar

Mentioned: 43 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by DeDeRa View Post
Programarea la mamografie decontată se face peste șase luni. Șase luni de cancer înseamnă prea târziu. Cu mii de lei o faceți mâine
Vezi ca o mamografie e ~150 lei si-o faci chiar in ziua respectiva )
Old 31-07-2019, 19:22   #119
korby
Ancient friend

korby's Avatar

Mentioned: 116 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by RaverX View Post
Inca un exemplu:

https://ro.wikipedia.org/wiki/Cluj-Napoca#Demografie

Populatie in 1992: 328.602
Populatie in 2011: 324.576

Sa-mi spuna orice clujean cu mana pe inima ca asa e.
Probabil peste 500k. În general, nu doar acuma de "antol".
Da' în cifrele alea tre' să nu uităm că o bună parte nu-s clujeni în acte, plus Floreştiul care e "sat" de peste 50k locuitori.
Old 31-07-2019, 20:32   #120
dorubm
Senior Member

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by RaverX View Post
Nu stiu ce sa zic, dar mi se pare o tampenie toata faza asta cu emigrarea, depopularea, etc. .
Ai dat si tu doua exemple de orase care clar au atras mai multa lume, dar ce folos cand alte sute de orase si orasele sunt in scadere groaznica fiind majoritara populatia varstnica.
Depopularea este prezenta peste majoritatea localitatilor. Pana cand am batut drumurile tarii cu fostul job am avut neplacuta ocazie sa vad asta in multe localitati asta .. Tot mai multe case parasite , darapanate, case puse la vanzare in muuuulte localitati etc etc...

LE: Din pacate te deprima cand vezi sute de:
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	casa de vanzare.jpg
Views:	63
Size:	330.7 KB
ID:	66549   Click image for larger version

Name:	casa parasita.jpg
Views:	61
Size:	430.5 KB
ID:	66550   Click image for larger version

Name:	casa parasita 2.jpg
Views:	54
Size:	455.4 KB
ID:	66551   Click image for larger version

Name:	ruine.jpg
Views:	54
Size:	418.3 KB
ID:	66552   Click image for larger version

Name:	casa parasita 3.jpg
Views:	46
Size:	494.7 KB
ID:	66553   Click image for larger version

Name:	ruine 2.jpg
Views:	44
Size:	393.8 KB
ID:	66554   Click image for larger version

Name:	casa parasita 4.jpg
Views:	45
Size:	396.6 KB
ID:	66555   Click image for larger version

Name:	casa parasita 5.jpg
Views:	41
Size:	334.5 KB
ID:	66556   Click image for larger version

Name:	casa parasita 6.jpg
Views:	41
Size:	343.4 KB
ID:	66557  

Last edited by dorubm; 31-07-2019 at 21:15.
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules