lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 25-04-2017, 14:20   #31321
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

Mentioned: 531 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by booster View Post
Ce solutie de prespalare si spalare recomandati? As vrea ceva care inmoaie bine jegul ca apoi cand o spal cu jetul sa stiu sigur ca se duce aproape totul.
La jegul din Bucuresti (Ro in general), fara spuma activa nu prea reusesti sa scoti acasa masina luna.
Iar spuma activa adevarata nu prea se vinde decat spalatoriilor auto.
Singura spuma activa adevarata am gasit-o mai demult in Metro sau Sel Gros (se folosea in ameste 1:50 sau 1:100 parca).

Problema cu spuma activa (si motivul pentru care nu prea se vinde pa persoane fizice pe system bo$$) este ca nu se da pe masina in bataia soarelui, ca ataca vopseaua grav.

Si nu numai ca am un pistol de presiune apa potent (Kärcher K7) si compresor aer comprimat cu rezervor de 50l bunicel, dar am luat inclusiv un atomizor Gardena, cu care sa imprastii spuma activa repede si eficient pe masina.

Eu am renuntat demult la asa practica:
- nu puteam sa-mi spal masina in garaj si nu aveam copertina retractabila sub care sa o spal 9la umbra)
- daca nu foloseam spuma activa, nu se intampla mai nimic; iar bureti nu folosesc pentru ca se fac micro zgaraieturi
- daca spalam masina pe nor, mi-o ploua mai mereu dupa spalare (because nor=ploaie in general )

Deci plm.
Ma rezum la interior si dau fuga in coltul strazii, sa-mi spele si exteriorul cu 20 lei.

Kärcher-ul il folosesc la spalarea gardului, dalelor, covoarelor, soclul casei etc.
Compresorul de aer coprimat il folosesc la praf, imprastiat frunzele uscate in loc de blower etc
Atomizorul il folosesc pentru spalat biclele de noroi (ideea mia venit de la mirciusx, anul trecut), stropit vita de vie, ierbicid, insecticid etc

Last edited by kretzu77; 25-04-2017 at 14:30.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 25-04-2017, 17:05   #31322
booster
Senior Member

Mentioned: 44 Post(s)

Send a message via Yahoo to booster

Din pacate nu am pistol de presiune si de asta nu as folosi spuca activa cu toate ca as putea sa cumpar un atomizor cu diuza pentru spumare.

Am gasit pe google ceva referitor la traffic film remover, dar nu stiu cum se traduce in romana. Asta ar fi cel mai usor de utilizat fara pistol ca e ca si apa.
[email protected] GHz 1.2V,Custom Loop,Asus Maximus VII Gene,8Gb Corsair Vengeance ,Zotac 1070 AMP! Extreme,SSD OCZ Vertex 3,WD 250gb,WD 500gb,Toshiba DT01ACA300 3TB,Haf 922,Corsair VX550, DELL U2312HM,3xscythe slip stream 1900rpm,CM MegaFlow 200mm,fan controller Scythe KazeQ
booster is offline   Reply With Quote
Old 25-04-2017, 19:20   #31323
Iubitel
Senior Member

Iubitel's Avatar

Mentioned: 99 Post(s)

Cum necum am ajuns si eu pe thread cu niste intrebari.

Am o Skoda Octavia Tour, cod motor ALH. Nu am bagat nimic in ea pe parcursul timpului cu exceptia consumabilelor la intervalele recomandate.

Avand in vedere ca are 10 ani de ceva timp a inceput sa trocane cand iau curbe stranse la viteza mica (planetara ) plus faptul ca amortizoarele nu isi mai fac treaba , se simte orice gropita sau denivelare.

Vreau sa schimb bucsaraia,un fel de refresh .

Pana acum m-am gandit la :

-planetare;
-amortizoare;
-capete bara
-bratele suspensie roata;
-bielete
-pivoti

Alte adaugari,completari? Producatori ok dpdv al raportului calitate/pret ? Masina are 150K kilometri,ma gandeam sa o mai tin maxim 2 ani deci nu vreau cele mai scumpe variante , niciodata nu iau ce e mai ieftin si sunt dispus sa dau un ban in plus pentru ce merita, dar nici nu vreau sa arunc cu bani intr-o masina pe care o voi schimba in maxim 2 ani.
Iubitel is offline   Reply With Quote
Old 25-04-2017, 19:38   #31324
Boggy
Ancient friend

Boggy's Avatar

Mentioned: 677 Post(s)

PC-ul meu

Bascule cu tot cu bucsele de pe ele. Se pot schimba si bucsele, dar e cu dus si intors. Trebuie scoase/bagate la presa. Mie cand mi-am schimbat bucsa de la bascula pe stanga mi-a zis ca a intrat cam usor, si ca de obicei e recomandat sa iau bascula cu totul(bucse incluse).

Bine, diferenta a fost ca bucsa noua, Lemforder e 50 Ron, iar bascula cu totul tot Lemforder e 284Ron, dar le are pe toate.

Si ca idee, tot ce poti sa iei pe partea de articulatie, bucse, chestii de genul(cam tot ce iti trebuie tie) cauta Lemforder.

Chit ca dai 2x fata de cele mai ieftine(Starline si alte porcarii de genul), te tin de 5 ori mai mult. Diferenta e fenomenala. Sau TRW daca diferenta de pret e prea mare.

Best out there, Lemforder. Super ok si aproape best bang/buck, TRW. Iar mai jos de astea n-as merge: Febi Bilstein / SWAG . Eventual si MOOG.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	lemf.JPG
Views:	64
Size:	67.3 KB
ID:	58658  

Last edited by Boggy; 25-04-2017 at 19:41.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 25-04-2017, 20:58   #31325
augustus
Ancient friend

augustus's Avatar

Mentioned: 230 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to augustus Send a message via Skype™ to augustus

O stiti pe asta?
augustus is offline   Reply With Quote
Old 25-04-2017, 23:28   #31326
i860
Ancient friend

i860's Avatar

Mentioned: 217 Post(s)

Azi am facut remap la slk.

Testele au fost facute pe dyno insa nu s-au putut dezactiva 100% sistemele de siguranta si de aici citirile nu pot reflecta realitatea insa ca o comparatie sunt bune, cel putin pentru gaz.
Masina pe hartie din fabrica are 272 cp la volanta, dupa 13 ani masina are 245 cp la volanta si 185bh la roata.
Daca ne luam dupa puterea la volanta in 13 ani am pierdut 27 cp.
Remap...
Am castigat 4 bhp la roata deci o nimica toata( 349 de lire ), insa raspunsul la pedala este superb acum, din grafic se observa asta.

Si acum pentru cei care se indoiua de gaz.
Pe gaz masina scoate la volanta 240 cp si la roata 180 cp deci 9 cp difererenta iar pe grafic se vede ca este setat bine de la low la top end.

Poza 1 stock, 2 remap si 3 run pe lpg
Attached Thumbnails

Name:	stock.JPG
Views:	72
Size:	151.0 KB
ID:	58659   Click image for larger version

Name:	remap.JPG
Views:	73
Size:	147.4 KB
ID:	58660   Click image for larger version

Name:	lpg.JPG
Views:	56
Size:	129.8 KB
ID:	58661  
Old 26-04-2017, 02:20   #31327
booster
Senior Member

Frumos cum pleaca cuplul ala de la 1600rpm. Acum nu stiu daca chiar a meritat 350 de lire, dar cea mai importanta e satisfactia.

Stie cineva care e denumirea in romana pentru traffic film remover?
[email protected] GHz 1.2V,Custom Loop,Asus Maximus VII Gene,8Gb Corsair Vengeance ,Zotac 1070 AMP! Extreme,SSD OCZ Vertex 3,WD 250gb,WD 500gb,Toshiba DT01ACA300 3TB,Haf 922,Corsair VX550, DELL U2312HM,3xscythe slip stream 1900rpm,CM MegaFlow 200mm,fan controller Scythe KazeQ
Old 26-04-2017, 02:24   #31328
Boggy
Ancient friend

Boggy's Avatar

PC-ul meu

Cuplu de aspirat, oricand, oriunde, mereu disponibil. Sau parca iti pusesei supercharger? Oricum, curba de cuplu e foarte faina.

La mine rupe gatul la 2500rpm apoi se calmeaza. Stiu ca e 1.5 si e greu de crezut, dar chiar se simte porcaria. Singurul de pe forum pe care l-am dat a fost @polter, acum vreo 3-4 ani. Apoi m-a dat el in Passat-ul lui 2.0 140cp si cu toate ca nu facea capul ca la bobblehead tragea mult mai liniar. Deh, la mine e motor mic + turbo mic. Nu pot spera la altceva.

Oricum, eu unul cel putin nu ma indoiam de calitatile gazului. Instalatiile de gaz moderne, bine reglate, sunt minim 95% din ce obtii din benzina. Daca s-ar putea pune gaz fara sa renunti la spatiul din portbagaj / roata de rezerva, mi-as lua benzina turbo in secunda doi.

Eu unul cochetez cu un A4/A6 Avant, sau poate un RS4/RS6 Avant ca urmatoarea masina. Adica vreau si spatiu, si sa traga ca toti dracii. Family car cu care-ti faci treaba, dar care sa nu te lase la greu cand ai nevoie... sau cand vrei sa te distrezi.

...cu toate ca am prieteni care zic ca vreau "dric". )

Last edited by Boggy; 26-04-2017 at 02:28.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 26-04-2017, 11:44   #31329
Iubitel
Senior Member

Iubitel's Avatar

Mentioned: 99 Post(s)

Quote:
Originally Posted by Boggy View Post
Bascule cu tot cu bucsele de pe ele. Se pot schimba si bucsele, dar e cu dus si intors. Trebuie scoase/bagate la presa. Mie cand mi-am schimbat bucsa de la bascula pe stanga mi-a zis ca a intrat cam usor, si ca de obicei e recomandat sa iau bascula cu totul(bucse incluse).

Bine, diferenta a fost ca bucsa noua, Lemforder e 50 Ron, iar bascula cu totul tot Lemforder e 284Ron, dar le are pe toate.

Si ca idee, tot ce poti sa iei pe partea de articulatie, bucse, chestii de genul(cam tot ce iti trebuie tie) cauta Lemforder.

Chit ca dai 2x fata de cele mai ieftine(Starline si alte porcarii de genul), te tin de 5 ori mai mult. Diferenta e fenomenala. Sau TRW daca diferenta de pret e prea mare.

Best out there, Lemforder. Super ok si aproape best bang/buck, TRW. Iar mai jos de astea n-as merge: Febi Bilstein / SWAG . Eventual si MOOG.
Facut un calcul cu tot ce am pus plus discuri de frana noi fata-spate ma duc pe la 3000 + manopera.

La discurile de frana (fata) am observat ca pentru aceeasi masina sunt unele cu 5 gauri,altele cu 9, si evident diferente de grosime , cum cele mai groase sunt mai scumpe presupun ca astea sunt si mai ok...
Iubitel is offline   Reply With Quote
Old 26-04-2017, 11:53   #31330
augustus
Ancient friend

augustus's Avatar

PC-ul meu

RS6-le este masina perfecta in opinia mea. Un RS6 si un cotet gen VW up pentru oras ar fi tot ce mi-as dori pe partea de masini.
Old 26-04-2017, 12:41   #31331
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

Mentioned: 531 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Boggy View Post
Eu unul cochetez cu un A4/A6 Avant, sau poate un RS4/RS6 Avant ca urmatoarea masina. Adica vreau si spatiu, si sa traga ca toti dracii. Family car cu care-ti faci treaba, dar care sa nu te lase la greu cand ai nevoie... sau cand vrei sa te distrezi.

...cu toate ca am prieteni care zic ca vreau "dric". )
Nu au farmec la noi RS-uri sau M-uri, pentru ca nu avem circuit in apropiere.
Era un proiect cu amenajarea a ceva pe pista de la Aeroportul Beneasa, dar ultimele vesti spun ca o sa-l rebage in circuitul aero, Deci pla joaca pe 4 roti pe el pt viitor.

Pe M si RS dai banii de pomana daca nu ai un circuit adevarat in apropiere pe care sa de dai cu ele.
Stai calm.
Sa cumperi M si RS in Ro e ca si cum ti-ai lua cart ca sa te dai cu el in jurul casei.
Old 26-04-2017, 13:12   #31332
i860
Ancient friend

i860's Avatar

@booster
@Boggy este normal asprirat

Uite ce grafic dau cei de la remap ( dyno unde am facut run-le este unul vechi )

@Iubitel
Eu am ocap pe slk si sunt ok
Daca vrei sa ti masina numai 2 ani mergi pe cei mai ieftin, sunt sigur ca o sa tina 2 ani .
Attached Thumbnails

Name:	Screen Shot 04-26-17 at 10.06 AM.JPG
Views:	49
Size:	298.1 KB
ID:	58669   Click image for larger version

Name:	Screen Shot 04-26-17 at 10.06 AM 002.JPG
Views:	45
Size:	327.8 KB
ID:	58671  

Last edited by i860; 26-04-2017 at 13:15.
i860 is offline   Reply With Quote
Old 26-04-2017, 13:32   #31333
augustus
Ancient friend

augustus's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by kretzu77 View Post
Nu au farmec la noi RS-uri sau M-uri, pentru ca nu avem circuit in apropiere.
Era un proiect cu amenajarea a ceva pe pista de la Aeroportul Beneasa, dar ultimele vesti spun ca o sa-l rebage in circuitul aero, Deci pla joaca pe 4 roti pe el pt viitor.

Pe M si RS dai banii de pomana daca nu ai un circuit adevarat in apropiere pe care sa de dai cu ele.
Stai calm.
Sa cumperi M si RS in Ro e ca si cum ti-ai lua cart ca sa te dai cu el in jurul casei.
Daca ai bani de RS(6 in special), ai bani sa te duci odata sau de 2 ori pe an pe circuit undeva in Europa si sa faci o excursie in Germania sa te bucuri de autobahn.
Old 26-04-2017, 13:43   #31334
Boggy
Ancient friend

Boggy's Avatar

PC-ul meu

Cu siguranta nu am acum bani de RS. Nici de bicicleta, gândeam asa pe viitor, ca masina ideala. Sper sa ma mai tina asta multi ani ca n-am ce sa-i reprosez.

Sunt genul care ar prefera sa bage bani intr-o casa initial, nu sa am RS si sa stau cu chirie. )

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk
Old 26-04-2017, 13:46   #31335
augustus
Ancient friend

augustus's Avatar

PC-ul meu

Nici nu se pune problema de alt ceva.

L.E. In ton cu discutia.
https://img-9gag-fun.9cache.com/photo/aWmRKrn_460sv.mp4

Last edited by augustus; 26-04-2017 at 13:59.
Old 26-04-2017, 15:47   #31336
vibeup
Senior Member

vibeup's Avatar

Mentioned: 182 Post(s)

PC-ul meu

Nici la basca nu ii doare ) Nemti vor privatizarea organizatiilor nationale de testare a emisiilor pentru a putea manipula cu usurinta treaba.
http://www.automarket.ro/stiri/germa...tru-76991.html
Old 26-04-2017, 16:27   #31337
i860
Ancient friend

i860's Avatar

Am fost la o tura cu masina, De obicei nu pun reviews insa OAauuu masina merge super.
https://uk.trustpilot.com/review/quantumtuning.co.uk
Old 26-04-2017, 19:21   #31338
booster
Senior Member

Astazi m-am intalnit cu cineva din Cluj pasionat de Saab care are si diagnoza.

Din fericire are doar o eroare legata de sonda lambda(amestec bogat), dar mai mult ca sigur este din cauza gazului deoarece atunci cand apare nu se schimba nimic in comportamentul masinii, o alta problema este alternatorul care incarca doar cu 13.4V. O sa trebuiasca refacut sau daca nu merita, sa cumpar unul reconditionat, iar in ultima instanta sa se ajunga la unul nou, dar slabe sanse daca gasesc unul reconditionat. Iar ultima chestie de inlocuit este bateria de la alarma care este pe duca.

Azi dau comanda de un Elm327 de pe Ebay si apoi sa revin cu informatii mai exacte in legatura cu STFT si LTFT.
Old 26-04-2017, 19:34   #31339
i860
Ancient friend

i860's Avatar

Eroarea era activa sau stocata? Daca era activa aveai becul de la engine check aprins, mai mult ca sigur era o eroare stocata. Pacat ca nu ai vazut si ce valoare avea amestecul la %.

Astia se pun rau de tot pe itezomani in uk, din 24 aprilie daca depasesti limita de viteza amenda este de 150% din venitul saptamanal... Te ard la buzunar plus puncte.
https://www.theguardian.com/world/20...land-and-wales

Pentru pasionati de manga
http://imgur.com/a/WNh3o
Old 26-04-2017, 19:47   #31340
booster
Senior Member

Aveam check engine-ul aprins. Mi-a aparut in timp ce veneam spre Cluj. O sa vad in cateva zile.
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules