lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 27-07-2019, 11:52   #59561
droopy_ro
Senior Member

droopy_ro's Avatar

Mentioned: 20 Post(s)

PC-ul meu

Si cand o sa fie o alerta reala o sa plangeti ca de ce nu v-a spus nimeni ?
Alarmele de pe blocuri nu va deranjeaza cand le testeaza in fiecare zi de miercuri a fiecarei luni pe la ora 10 AM ?
Old 27-07-2019, 12:02   #59562
korby
Ancient friend

korby's Avatar

Mentioned: 118 Post(s)

PC-ul meu

@droopy_ro Comon, alertele "reale" o să vină cu mult după eveniment, din cauza reţelelor căzute. Şi aici vorbim de evenimente reale, nu de urşi pe la periferia oraşelor.
Chiar mă īntrebam de alarmele astea "de război", nu le-am mai auzit de ceva timp. Şi lucrez aproape īn centrul oraşului.
Old 27-07-2019, 12:16   #59563
vibeup
Senior Member

vibeup's Avatar

Mentioned: 194 Post(s)

PC-ul meu

Voi nu aveti do not disturb pe telefoane? Sau este asa destept sms-ul asta si trece peste?

Sent from my SM-G973F using Tapatalk
Old 27-07-2019, 12:17   #59564
Boggy
Ancient friend

Boggy's Avatar

Mentioned: 724 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by droopy_ro View Post
Alarmele de pe blocuri nu va deranjeaza cand le testeaza in fiecare zi de miercuri a fiecarei luni pe la ora 10 AM ?
Quote:
Originally Posted by korby View Post
Chiar mă īntrebam de alarmele astea "de război", nu le-am mai auzit de ceva timp. Şi lucrez aproape īn centrul oraşului.
Bucuresti, zona Nicolae Grigorescu, n-am auzit aaaabsolut nicio alarma. O sa ma omoare rusii cu prastia dupa ce bat frumos la usa cand o sa fie invazia, mai ales ca nu stau cu TV-ul aprins. )
Old 27-07-2019, 12:38   #59565
mbc
VIP

mbc's Avatar

Mentioned: 1171 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to mbc Send a message via Skype™ to mbc

Quote:
Originally Posted by vibeup View Post
Voi nu aveti do not disturb pe telefoane? Sau este asa destept sms-ul asta si trece peste?

Sent from my SM-G973F using Tapatalk
Nu e nici un sms, trece peste dnd.
Old 27-07-2019, 13:07   #59566
Drazzy
Senior Member

Drazzy's Avatar

Mentioned: 266 Post(s)

Quote:
@droopy_ro
S-o fi saturat sa le "testeze" p-alea, au alte jucarii acum
Quote:
Originally Posted by x3ckid View Post
... A bagat ventilatoare la refuz in el. M-am uitat la temperatura si ajunge si al lui pana la 10 grade Celsius.
Drazzy is offline   Reply With Quote
Old 27-07-2019, 18:23   #59567
droopy_ro
Senior Member

droopy_ro's Avatar

PC-ul meu

Quote:
@droopy_ro Comon, alertele "reale" o să vină cu mult după eveniment, din cauza reţelelor căzute. Şi aici vorbim de evenimente reale, nu de urşi pe la periferia oraşelor.
https://en.wikipedia.org/wiki/Cell_Broadcast
Quote:
Advantages of using Cell Broadcast for Public warning are:

Cell Broadcast has a unique and dedicated ringtone and vibration
Only an authorized authority and the serving mobile network are able to send out the Cell Broadcast messages
99% of all handsets used today support Cell Broadcast
Sending out a public warning message to a few or millions of people take less than 10 seconds
Cell Broadcast supports Public Warning message length of up to 1395 characters
Cell Broadcast supports multiple languages
Cell Broadcast is able to reach all mobile subscribers including roaming subscribers (in their own language)
Cell Broadcast is not affected by mobile network congestion
Cell Broadcast is not affected by access class baring and or SIM class baring
Cell Broadcast is not affected by any Data Protection constraints as no personal data (MSISDN) is used.
Cell Broadcast can be used to address people present in an individual cell sector (<150m) or large polygons covering a complete city or country.
Cell Broadcast messages can be updated as incident conditions change during an event at the end of an event an all-clear can be given.
Cell Broadcast is suitable for monthly or half yearly national public warning awareness tests
Din ce stiu eu, nu tine de 2G, 3G, 4G sau 5G sa primesti alerte, reteaua poate fi blocata dar astea tot vor trece, in teorie cel putin.
Alarmele de pe blocuri, ultima data le-am auzit la inceputul lunii, stau in sectorul 2.

Quote:
Nu e nici un sms, trece peste dnd.
La Samsungul S5 al meu nu trece, nu piuie si nici nu vibreaza. Nu stiu daca e doar la teste, la mesajele serioase, cand a fost incendiu in zona de exemplu, le-am primit in mod normal a sunat si vibrat telefonul.

Last edited by droopy_ro; 27-07-2019 at 18:28.
droopy_ro is offline   Reply With Quote
Old 27-07-2019, 18:44   #59568
Boggy
Ancient friend

Boggy's Avatar

PC-ul meu

Ce app se ocupa de alertele astea? Vreau sa dau enable la notificari pe MiBand, dar nu stiu care app gestioneaza treaba asta.
Old 27-07-2019, 18:58   #59569
Drazzy
Senior Member

Drazzy's Avatar

^^ Mesageria
Quote:
... A bagat ventilatoare la refuz in el. M-am uitat la temperatura si ajunge si al lui pana la 10 grade Celsius.
Old 27-07-2019, 19:17   #59570
Boggy
Ancient friend

Boggy's Avatar

PC-ul meu

Danke șoșon. Am incercat, vad app-urile "Messaging" si "Phone and Messaging Storage" in apps pe telefon, dar in aplicatia MiFit nu vad nimic cu Messaging.
Old 27-07-2019, 20:07   #59571
guest13
Ancient friend

Mentioned: 15 Post(s)

PC-ul meu

Nu are a face cu apps instalate, e parte din Android :
Settings>Apps and notifications>Advanced>Emergency alerts
Si va jucati acolo daca vreti. Desi eu nu as dezactiva, remember povestea cu lupul?

PS: asta e valabil si pt. cei care nu au primit deloc alerte. Posibil sa fie dezactivat de acolo. Daca le vreti le puteti activa.
guest13 is offline   Reply With Quote
Old 27-07-2019, 20:36   #59572
ryo
Senior Member

Mentioned: 22 Post(s)

Pe iphone este?
ryo is offline   Reply With Quote
Old 27-07-2019, 20:42   #59573
Boggy
Ancient friend

Boggy's Avatar

PC-ul meu

@guest13 Pai in Android sunt apps integrante care se ocupa de diversele chestii, nu e "Android" si-atat... "Phone" de exemplu e aplicatia care se ocupa de telefonie si dial-pad, Contacts e pentru contacte, "Analytics" e alta, etc, etc. Ideea e ca in MiFit, trebuie sa bifezi de la ce aplicatie sa primesti notificari pe bratara si nu gasesc la ce sa dau bifă.
Old 27-07-2019, 21:43   #59574
droopy_ro
Senior Member

droopy_ro's Avatar

PC-ul meu

Din articolul postat mai sus:
Quote:
Technology

Cell Broadcast allows a text or binary message to be defined and distributed to all mobile terminals connected to a set of cells. A Cell Broadcast message page is composed of 82 octets, which, using the default character set, can encode 93 characters. Up to 15 of these pages may be concatenated to form a Cell Broadcast message (maximum length of one Cell broadcast message is therefore 1395 characters). Each page of such a CB message will have the same message identifier (indicating the source of the message), and the same serial number. Using this information, the mobile telephone is able to identify and ignore broadcasts of already received messages.

A Cell Broadcast Centre (CBC), a system which is the source of SMS-CB, is connected to a base station controller (BSC) in GSM networks, to a radio network controller (RNC) in UMTS networks, to a Mobility Management Entity (MME) in LTE (telecommunication) networks or to a core Access and Mobility management Function (AMF) in 5G networks.

The 2G-CBC (BSC) interface is described in 3GPP standard TS 48.049; however, non-standard implementations exist.
The 3G-CBC (RNC) interface is described in 3GPP standard TS 25.419.
The 4G-CBC and 5G-CBC (MME & AMF) interfaces are described in 3GPP standard TS 23.041.

A CBC sends SMS-CB messages, a list of cells where messages are to be broadcast, and the requested repetition rate and number of times they shall be broadcast to the BSC/RNC/MME/AMF. The BSC's/RNC's/MME/AMF responsibility is to deliver the SMS-CB messages to the base station (BTSs), NodeBs, ENodeBs and gNodeBs which handle the requested cells.

In GSM SMS-CB messages are broadcast over an air interface on a special signaling channel, Cell Broadcast Channel (CBCH). CBCH reuses one of signalling channels (SDCCH). There is only one CBCH in each cell in cellular network. GSM specification allows to send only one SMS-CB message page every 1.883 s in basic mode and another one in extended mode. However extended mode is optional in GSM thus neither networks nor mobile phones are required to support it, so the real throughput is only one message page each 1.883 s in basic mode.
Emergency communication system

Cell Broadcast is not affected by traffic load; therefore, it is usable during a disaster when load spikes of data (social media and mobile app), regular SMS and voice calls usage (mass call events) tend to significantly slowdown mobile networks, as multiple events have shown.

Wireless Emergency Alerts and Government alerts using Cell Broadcast are supported in recent models of mobile telephones. Smart phones have a configuration menu to enable/disable the receiving of Cell Broadcast messages.

Broadcast messages are used in most countries to send emergency alerts, using as input a CAP (Common Alerting Protocol) message or Wireless Emergency Alerts C-interface protocol, which has been specified jointly by the Alliance for Telecommunications Industry Solutions and the Telecommunications Industry Association.
Eu inteleg ca trebuie sa suporte dispozitivul respectiv semnal 2/3/4/5G si sa fie in aria de acoperire a unei celule GSM. Nu trebuie aplicatii si nici nu e limitat la anumite modele de telefoane sau sisteme de operare.
Old 27-07-2019, 23:11   #59575
guest13
Ancient friend

Mentioned: 15 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Boggy View Post
@guest13 Pai in Android sunt apps integrante care se ocupa de diversele chestii, nu e "Android" si-atat... "Phone" de exemplu e aplicatia care se ocupa de telefonie si dial-pad, Contacts e pentru contacte, "Analytics" e alta, etc, etc. Ideea e ca in MiFit, trebuie sa bifezi de la ce aplicatie sa primesti notificari pe bratara si nu gasesc la ce sa dau bifă.
Bine, reformulez: e app de sistem nu "normal". apps>show all> optiuni:show system>cell broadcasts
com.android.cellbroadcastreceiver
Asta pe telefon. Cu mifit nu stiu cum setezi/daca vede system-u ca nu folosesc.
guest13 is offline   Reply With Quote
Old 27-07-2019, 23:45   #59576
gabrielpost
Senior Member

gabrielpost's Avatar

Mentioned: 12 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to gabrielpost

Atentie la ce protectii va instalati/va instaleaza electricianul la instalatia electrica a casei:
gabrielpost is offline   Reply With Quote
Old 28-07-2019, 12:43   #59577
Drazzy
Senior Member

Drazzy's Avatar

umm.. a picat gmailu ?

LE: si-a revenit
Quote:

Last edited by Drazzy; 28-07-2019 at 14:23.
Old 28-07-2019, 13:02   #59578
DeDeRa
Banned

Mentioned: 229 Post(s)

PC-ul meu

Ambele mailuri merg, am dat si mail intre ele sa vad daca intra, intra.
DeDeRa is offline   Reply With Quote
Old 28-07-2019, 18:56   #59579
faraverete
Senior Member

faraverete's Avatar

Mentioned: 13 Post(s)

PC-ul meu

Ce microfon gasesc pana'n maxim 250 de lei?
Am un voucher emag, vreau sa'mi iau ceva decent sa vorbesc cand ma joc, cu stativ sau cu ceva prindere pe masa.

https://www.emag.ro/microfon-studio-.../pd/DWGBJ2BBM/
Am dat click pe primul cel mai cumparat. habar n'am la ce sa ma uit la microfoane
Old 28-07-2019, 21:03   #59580
Boggy
Ancient friend

Boggy's Avatar

PC-ul meu

Am pus radiatoare pe CPU, dRAM si modulul WiFi din router. De 3 zile n-a mai picat netul si toate device-urile se conecteaza perfect. Am prins si 925mbps pe fir in Speedtest.net, cea mai mare viteza de pana acum.
SPOILER:

Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules