lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 01-03-2016, 11:15   #26821
Boggy
Ancient friend

Boggy's Avatar

Mentioned: 726 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Arise View Post
@Boggy: nu trebuie să mă duc decât la Mercedes pentru testdrive, din păcate un test drive de câteva minute, juma de oră, o oră nu îmi sunt suficiente să îmi dau seama de ce este cu o mașină.
Probabil că voi închiria una pentru o săptămână dacă găsesc...
Complet adevarat, dar de exemplu cand o cautam eu pe a mea, m-am suit intr-un C4 si pur si simplu nu mi-am gasit locul acolo. In 10-15 secunde, nu o saptamana. Uite alt exemplu, @madhorsefuzzy a testat diverse si pur si simplu nu-si putea regla scaunul/cotiera ca sa stea comod la volan pana n-a dat de Laguna.

Da, ai dreptate, in 30 min nu cunosti o masina, dar nici cand iesi cu o gagica nu trebuie sa stai minim 2 ani cu ea pana sa-ti dai seama ca e proasta, ragaie si trage basini in restaurant.
Old 01-03-2016, 11:26   #26822
Arise
VIP

Arise's Avatar

Mentioned: 562 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by s3r0t0n1n View Post
Nu cumva suntem pe un forum pe care lansezi ideea "vreau sa-mi iau X in Y suma de bani" si toate raspunsurile sunt: "mai pune Z suma de bani sa iei Ț lucru?" Dar n'ah...

Daca aveai un pic de decenta vis-a-vis de treaba asta, intelegeai si ca "daca e 25k varianta propusa de el, ia sa vad cat costa daca scot cutia automata si tractiunea integrala" (sau ma rog, scos optionale).
Crede-mă că știu cam ce mașini să iau pe anumite clase și pe anumite bugete. Doar că de data asta nu există decât două opțiuni.

Quote:
Originally Posted by Boggy View Post
Complet adevarat, dar de exemplu cand o cautam eu pe a mea, m-am suit intr-un C4 si pur si simplu nu mi-am gasit locul acolo. In 10-15 secunde, nu o saptamana. Uite alt exemplu, @madhorsefuzzy a testat diverse si pur si simplu nu-si putea regla scaunul/cotiera ca sa stea comod la volan pana n-a dat de Laguna.

Da, ai dreptate, in 30 min nu cunosti o masina, dar nici cand iesi cu o gagica nu trebuie sa stai minim 2 ani cu ea pana sa-ti dai seama ca e proasta, ragaie si trage basini in restaurant.
C4 a fost prima mea mașină, de suflet cu ar veni și mi-a plăcut la nebunie.
E simplu atunci când te urci într-o mașină și îți dai seama că nu e ceea ce vrei. Mai greu este atunci când te urci, totul pare ok, o cumperi și în următoarele zile începi să prinzi ciudă pe ea...
Old 01-03-2016, 12:11   #26823
i860
Ancient friend

i860's Avatar

Mentioned: 217 Post(s)

@Arise
Tu nu auzi, ia ce ti se zice, imbracate cum ti se zice, manaca ce ti se zice, do what you're told, what is wrong whit you?
Au venit led insa nu sunt mai mari de ce am eu acolo...Am comandat altele.
Old 01-03-2016, 12:18   #26824
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

Mentioned: 572 Post(s)

PC-ul meu

Vezi ca sunt pacatoase led-urile astea daca nu au radiator bun/bine dimensionat.
Old 01-03-2016, 12:22   #26825
i860
Ancient friend

i860's Avatar

Aia de pe slk forum au de ani de zile si nici o problema. http://imgur.com/7M5UNXG
Sper sa nu ard ceva pe acolo.
Old 01-03-2016, 12:29   #26826
Seatpower
Senior Member

Seatpower's Avatar

Mentioned: 52 Post(s)

M-am trezit pe la 3 noaptea ca suna o alarma si latra o javra de caine. Ma ridic din pat sa ma uit pe geam sa vad care mortii lui are alarma in sec 21, anul 2016. Un bou cu un logan evident.... Mi-a atras atentia altceva! Vecinul de langa mine, mandru posesor de golf 4 ALH, si-a pus leduri pe pozitii. Faceau ca toate visele.... se aprindeau, se stingeau, palpaiau... de capul lor, masina sta de vreo 2 zile parcata ca e prostul la munte (cu trenul).

Mare grija pe ce dati banii !!
Seatpower is offline   Reply With Quote
Old 01-03-2016, 13:25   #26827
Enz0
Senior Member

Enz0's Avatar

Mentioned: 237 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to Enz0 Send a message via Skype™ to Enz0

Quote:
Crede-mă că știu cam ce mașini să iau pe anumite clase și pe anumite bugete. Doar că de data asta nu există decât două opțiuni.
Ti s-a mai spus, doar un test-drive cu cele două pe care le știi tu rezolvă dilema.
Intr-un final noi discutăm pe lângă subiect ...
Apropo de Schumacherii ăia care testează - au mai multa experiență decât mine sau tine sau oricare de pe forum.

E ca și cum l-ai lua la pwla pe Monstru sau pe Ramiro că la un review de CPU/Placă video includ si testul de overclocking.
Da' la ce-mi trebuie mie? Nu sunt KingPin sau Ryba, mie-mi trebuie de gheiming ...

Tu uiti o chestie, când conduci pe ploaie sau zăpadă ori "fleoșcăială" mașina va fi la limita aderenței și se va comporta exact așa cum o testează ăia pe uscat - la limită.
Nu vreau să te văd vreodată cu volanul la maxim virat și masina se duce linie dreaptă pentru că subvirează ca dracu sau să pierzi spatele la una cu tracțiune față.

Pleacă urechea la Schumacherii ăia că de aia sunt plătiți, să testeze mașinile la sânge nu să le ridice în slăvi. Dacă nu ar face asta am avea toate mașinile cu 5 stele și dracu ar mai știi ce să cumpere.
Enz0 is offline   Reply With Quote
Old 01-03-2016, 13:28   #26828
s3r0t0n1n
Senior Member

s3r0t0n1n's Avatar

Mentioned: 110 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Eu am vazut postul lui jok3r. De acolo a fost mesajul. Avand in vedere ca nu a zis "@Arise" si nici quote nu a dat, nu aveam de unde sa stiu la ce se refera. Doar i-am citit postul si am vazut "Focus - 22k".
s3r0t0n1n is offline   Reply With Quote
Old 01-03-2016, 14:11   #26829
vibeup
Senior Member

vibeup's Avatar

Mentioned: 194 Post(s)

PC-ul meu

mai astepti putin si iti iei Q2 )
http://www.automarket.ro/stiri/audi-...lor-69593.html
Old 01-03-2016, 16:23   #26830
Arise
VIP

Arise's Avatar

PC-ul meu

Referitor la poză, întâmplarea face ca Ford Focus să fie mașina cea mai condusă de mine ca generații. Am un Focus deja în curte iar în concedii s-a nimerit să mă duc să cer în reptate rânduri Opel Corsa sau Astra și ei să îmi facă upgrade automat la Ford Focus din diverse generații. Am condus toată iarna în oraș Ford Focus ca daily car (nu m-am grăbit să repar Toyota de la accidentul din octombrie) și este o mașină corectă, ok, dar cam atât. Nu este ceea ce vreau. No love. End of Story.

@s3r0t0n1n: nu are legătură directă cu tine, dar în principiu eu cam știu ce vreau să cumpăr, trebuie doar să mă hotărăsc.
Când vine omul și întreabă pe forum A sau B, iar ceilalți postează C, D, E și X, Y, Z ca alternative nu ai rezolvat nimic, în loc să îți simplifici decizia mai mult ți-o complică.

Înțeleg și răspunsurile impulsive și chiar nu mă "supăr" rău pe oameni când recomandă anumite mașini asta pe baza experiențelor lor, ce au avut ei sau eventual ce au auzit de la alții. Dar și aici e cu schepsis.

De exemplu ăla micu' cu bot de rață din Buzău e un fel de enciclopedie ambulantă de informații complet inutile, dacă vine un user ca nitaadrian și spune că a zis kspik pe forumul audi că are probleme cu distribuția pe lanț, pentru mine e fix pix. Kspik oricum nu poate fi luat în seamă, el trăiește într-o lume paralelă, săracul are dreptate, doar că tot ce zice el pentru mine este irelevant.
Lui i se pare o catastrofă supremă dacă a trecut weekendul și a apărut o scamă pe capota mașinii lui date cu ceară 3M, iar pe mine mă doare în paișpe, eu fac zilnic piața la Auchan, adică pot lăsa mașina la spălătorie acolo sau la cei de peste stradă de Francesca când mă duc la servici. Cu toate astea o spăl la 3 luni dacă nu am ghinionul să vină o nuntă/botez/biznis trip între timp.

Kspik se vaită de distribuția pe lanț la A3, surpriză... a mea nu are nici pe dracu'. Cu distribuția. Încă. Eu am probleme cu frânele, au un zgomot urât de tot la mers în marșarier. A zis cumva Kspik ceva de frâne lui? că nu îl urmăresc, îl am la block.
@vibeup: am încercat Tiguan și Q3, nu au fost chiar ce voiam. Deci puțin probabil un Q2.
@Enz0: ai perfectă dreptate, dar dacă stai să te gândești, poți șterge partea de overclocking și tot îți rămâne suficient de un articol.

Serios acum, Schumacherii ăia când fac teste vorbesc doar chestii care nu mă interesează și nu le înțeleg, la final de tot realizez ca m-am apucat de citit bou și l-am terminat vacă. Ei testează mașinile având ca etalon un WRX în blană pe transalpina, spun că două trei chestii sunt nașpa și nu le-a plăcut dar la final îi dau tot 5 stele. Păi???
Nu îmi plac articolele astea biased, hai să le scriem să mâncăm o pâine, eu vreau să știu ce e mișto la o mașină și ce e nașpa. Ceva de genul care să te facă să nu o cumperi.

Cred că mai corect e și Buhnici în reviews decât ce am citit în ultima perioadă.

Eu vreau sa știu ce e nașpa rău la o mașină, de exemplu vreau să știu dacă are probleme gen testul elanului, dar vreau să știu și dacă este confortabil la interior, apreciez mult de exemplu când cineva îmi spune uite, la Audi A3 nu ai spații de depozitare ușor accesibile, nu ai fante, nu ai sertare, nu ai unde să pui chestii. Sau îmi spune, nu merge bluetooth cu 2 telefoane. Call baby merge exact ca în filmul cu Call Baby. Adică prost. Sau MMI-ul se mai blochează din când în când, trebuie să îi dai un "Ctrl+Alt+Del" să își revină.

Last edited by Arise; 01-03-2016 at 16:27.
Arise is online now   Reply With Quote
Old 01-03-2016, 16:45   #26831
i860
Ancient friend

i860's Avatar

Aerisitorul la etrier este de 8mm. Stie careva?
Old 01-03-2016, 16:51   #26832
vibeup
Senior Member

vibeup's Avatar

PC-ul meu

la a5 am observat ca mmi-ul se conecteaza destul de greu la iphone... in a3 la rns-e in timpul convorbiri dau drumu la bluetooth si in maxim 10 secunde s-a conectat si redat apelul. in rest se misca bine... nu prea inteleg ce sedan iti iei tu la 22k ca abia gasesti sh ceva cu motor 1.4 tfsi.
Old 01-03-2016, 17:16   #26833
Arise
VIP

Arise's Avatar

PC-ul meu

Depinde de multe, printre care și bonitatea mea (de fapt a firmei). Nu am suficienți clienți și cei care îi am reprezintă fiecare cotă importantă din CA. Când o să ceară aia de la leasing bilanțul s-ar putea să strâmbe din nas, așa că o să încerc să vin cu un avans cât mai mare.
Nu e bătut prețul la 22k, e ceva orientativ, dar mă mulțumesc și cu 1.4 tfsi sau 1.2 tfsi. Nu sunt pretențios aici. Pot să iau și mașina din showroom sau cea expusă la o expoziție, dacă discount-ul e semnificativ. Am trecut de faza aia în care voiam cea mai virgină mironosiță.
Old 01-03-2016, 17:39   #26834
vibeup
Senior Member

vibeup's Avatar

PC-ul meu

eu zic sa mergi pe minim 1.4 tfsi
Old 01-03-2016, 17:53   #26835
Drazzy
Senior Member

Drazzy's Avatar

Mentioned: 266 Post(s)

Quote:
Originally Posted by s3r0t0n1n View Post
La 22k mai astept putin si iau o Mazda CX-3 4WD, cutie automata, 150CP si "full option fara piele" .
Da, dar cine poate lucra cu oameni care au mazda ?
La fel de bine poate lua si golf care cica e cea mai cea dupa testul alora din linkul lui enz0, dar vw ? cmon'

Quote:
Originally Posted by Seatpower View Post
. Mi-a atras atentia altceva! Vecinul de langa mine, mandru posesor de golf 4 ALH, si-a pus leduri pe pozitii. Faceau ca toate visele.... se aprindeau, se stingeau, palpaiau... de capul lor, masina sta de vreo 2 zile parcata ca e prostul la munte (cu trenul).

Mare grija pe ce dati banii !!
Intreaba-l pls de care si-a luat, sa nu iau si eu
Trebuie sa-mi vina 1 si 2
Quote:
Originally Posted by x3ckid View Post
... A bagat ventilatoare la refuz in el. M-am uitat la temperatura si ajunge si al lui pana la 10 grade Celsius.

Last edited by Drazzy; 01-03-2016 at 18:10.
Drazzy is offline   Reply With Quote
Old 01-03-2016, 18:16   #26836
s3r0t0n1n
Senior Member

s3r0t0n1n's Avatar

Mentioned: 110 Post(s)

PC-ul meu

Iar o arzi plin de indolenta vis-a-vis de colegul Arise? Rusine sa-ti fie. @kretzu77: fa-l sa-si ceara scuze.
s3r0t0n1n is offline   Reply With Quote
Old 01-03-2016, 19:20   #26837
Arise
VIP

Arise's Avatar

PC-ul meu

Nu iau fake-uri gen Mazda, dacă aș vrea AWD aș lua de la început Subaru.

Dar nu vreau miniSUV, vreau ceva compact.

Și sunt sătul de asiatice. Deh, mofturi.
Old 01-03-2016, 20:03   #26838
vibeup
Senior Member

vibeup's Avatar

PC-ul meu

asta mi-as lua si cred ca v-a urma peste 2 ani http://vtp.audi.com/adegwb/i/s%7C10,.../controller.do
Old 01-03-2016, 20:39   #26839
Arise
VIP

Arise's Avatar

PC-ul meu

Dacă aș fi cu 10 ani mai tânăr aș visa la ceva gen Alfa Mito sau VW scirocco.
Dar recunosc că și un S1 mi-ar plăcea la nebunie.
Old 01-03-2016, 21:58   #26840
Hemisphere
Senior Member

Hemisphere's Avatar

Mentioned: 53 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to Hemisphere Send a message via Skype™ to Hemisphere

Mito e pentru pi2de boss, ai vrut sa zici Giulietta...

L.E. - no offence posesorilor de MiTo...

Last edited by Hemisphere; 01-03-2016 at 22:03.
Hemisphere is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules