lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > IT&C - best of the rest > Foto/Video
Connect with Facebook

Foto/Video Aici discutam despre tot ce tine de foto/video, inclusiv creeatiile forumistilor lab501.


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 02-12-2013, 02:40   #1
nemaca
Member
 
nemaca's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Location: la mine
Posts: 178
Mentioned: 2 Post(s)

PC-ul meu

Default Frumos

Salut!
Imi place foarte mult ce vad si mi-as dori sa invat si eu sa fac asa ceva.

Cum pot invata sa fac poze? Din ce parte ma apuc sa invat? Culoare, compozitie, incadrare, expunere, si alte cateva zeci de "detalii" pe care le gasesc(cateodata) in fotografiile voastre si ma fascineaza, sunt chestii pe care vreau sa le invat a folosi. Ma chinui sa identific unele din aceste elemente disparate prin poze si abia reusesc sa buchisesc cate ceva ici-colo.

Am incercat cu telefonul si am pus mana pe vreo doua bridge-uri cateva ore (fuji s3200 si s4000) si cand vad cat de multe nu stiu, ma apuca tristetea.

Unde pot uploada cateva foto sa pot pune cateva aici?
__________________
LiFe
nemaca is offline   Reply With Quote
Old 02-12-2013, 12:38   #2
negaterium
Senior Member
 
negaterium's Avatar
 
Join Date: Sep 2011
Location: Cluj
Posts: 1,019
Mentioned: 6 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to negaterium
Default

http://www.cambridgeincolour.com/ daca ai chef de citit.
De pus poze aici, efectiv le uploadezi pe forum cand editezi postul, nu issue there.
__________________
negaterium is offline   Reply With Quote
Old 02-12-2013, 19:48   #3
nemaca
Member
 
nemaca's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Location: la mine
Posts: 178
Mentioned: 2 Post(s)

PC-ul meu

Default

Le-am uploadat pe flickr pana la urma, aici imi cere tot link.

Am vreo poza facuta cat de cat ok?
__________________
LiFe
nemaca is offline   Reply With Quote
Old 02-12-2013, 20:07   #4
nemaca
Member
 
nemaca's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Location: la mine
Posts: 178
Mentioned: 2 Post(s)

PC-ul meu

Default

Am crezut ca am dat edit si de fapt am facut 2nd post.

Nu incarca poze de pe galeria mea flickr.... poate nu stiu eu sa pun.

Uneltele mele:
Samsung Galaxy S Advanced i9070.
Sony DSC-W35.
__________________
LiFe

Last edited by nemaca; 03-12-2013 at 23:32.
nemaca is offline   Reply With Quote
Old 03-12-2013, 12:08   #5
negaterium
Senior Member
 
negaterium's Avatar
 
Join Date: Sep 2011
Location: Cluj
Posts: 1,019
Mentioned: 6 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to negaterium
Default

Nice kittens
__________________
negaterium is offline   Reply With Quote
Old 03-12-2013, 17:49   #6
nemaca
Member
 
nemaca's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Location: la mine
Posts: 178
Mentioned: 2 Post(s)

PC-ul meu

Default

Te referi la Teddy Bear, sau la pisoi?

Acum citesc despre regula de 3, proportia de aur, bazele culorilor. Vad cat de haotice sunt pozele mele, acum.

Ce este foarte urat e ca peste tot se incepe cu: "Daca nu ai DSLR, plimba ursu'!", ceea ce mi se pare o prostie. Inainte cum facea lumea poze cu placi? Poze ies si cu dslr, si fara, imho. Din contra, mai mare provocarea sa faci o poza faina cu mai putin control la dispozitie. Pana la urma, e vorba de foto fan-cluburi, nu de profesionisti de la National Geografic. Asa ca trec peste f-stopuri, expunere si alte unelte lipsa din inventarul meu, si raman din tot articolul stufos, doar cu o tidula perimata cu o pojghita de informatie relevanta pentru mine.

Intr-o buna dimineata o sa-mi iau un Bridge, probabil Sony HX300, care mi se pare un aparat OK, construit in jurul unui senzor OK: la dsalr nu ma arunc, am prieten care are D90 de la Nikon si il tine non-stop pe automat, cu al lui stoc(asa a cumparat aparatul) Nikkor 50mm (stiu, acum se da cu 18-105).
__________________
LiFe

Last edited by nemaca; 03-12-2013 at 23:34.
nemaca is offline   Reply With Quote
Old 03-12-2013, 18:45   #7
negaterium
Senior Member
 
negaterium's Avatar
 
Join Date: Sep 2011
Location: Cluj
Posts: 1,019
Mentioned: 6 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to negaterium
Default

...
E drept ca se pot scoate pozzne si cu sapuniere, insa diferentele sunt mari ...
Faptul ca prietenul tau foloseste D90 pe automat e de plans dar asta nu inseamna ca un DSLR nu e bun .... Nu continui discutia in directia asta pentru ca, chiar nu are rost, am poze facute cu bridge ani de zile si cele facute cu D7100 (luat recent) si nu, nu se pot compara cu adevarat de la un anumit nivel. Daca o sa te uiti la pozele mele de pe Flickr iti poti da seama clar de unde am inceput sa folosesc D7100, nu ca as avea cine stie ce reusite... dar diferenta e vizibila bine la DR, claritate, etc.
In pozele tale ma refeream la pisoi.
__________________

Last edited by negaterium; 03-12-2013 at 18:48.
negaterium is offline   Reply With Quote
Old 03-12-2013, 19:44   #8
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,351
Mentioned: 385 Post(s)


Default

M-am tot abținut să postez pe-aici dar ți-o cauți cu lumânarea Nu este nimic personal și pot fi foarte direct, nu mi-o lua în nume de rău.

Quote:
Originally Posted by nemaca View Post
Intr-o buna dimineata o sa-mi iau un Bridge, probabil Sony HX300, care mi se pare un aparat OK, construit in jurul unui senzor OK (zic si eu, pana nu il testez, nu vad): iar la dsalr nu ma arunc, am prieten care are D90 de la Nikon si il tine non-stop pe automat, cu al lui stok Nikkor 50mm.
Eu zic să te calmezi. Una la mână, dacă ziceai de bridge Panasonic Lumix eram de acord, Sony... meh.

Fotografii poți face cu absolut orice, dar tehnic ești foarte limitat dacă tragi cu telefonul sau compacta sau chiar bridge-ul. De ce? Pentru că nu pot trage RAW. Când ai un cadru RAW, posibilitățile de a scoate ceva decent dintr-un cadru submediocru cresc exponențial. Poți buli expunere, uneori și focus și tot poți scoate ceva ok-ish. De-aia ți se spune dSLR or gtfo. Dacă tu nu pricepi asta, înseamnă că ar fi bine să scoți tot ce se poate din aparatura care o ai și să îți iei un D90 SH când vei simți nevoia. Dacă nu, rămâi la instantanee cu telefonul, e ok, nu este musai să scoți ceva interesant la fiecare declanșare.

A nu vine de la automat la D90, ci de la Av, aperture priority, ceea ce-i oleacă diferit, fiind de fapt unul dintre cele mai bune moduri de a trage cu respectivul aparat. Nu trebuie să folosești un dSLR full manual ca să scoți poze ok. Ba chiar de cele mai multe ori este indicat să folosești acel P (de la Program) la D90. Iar Nikkor 50mm este o lentilă excelentă și nu este "stok", nici stock. Stock la Nikon D90 este Nikkor 18-105mm, care este o sticlă absolut genială, chiar dacă ești începător, avansat sau profesionist (lentila cea mai bună e aia de o ai la îndemână, deși 18-105 este excelent dpdv optic pentru banii ăia).

Am aruncat un ochi pe galeria ta și o să mă scuzi că-s direct, dar:
- ar trebui să ștergi ~90% din pozele de acolo. Nu că ar fi proaste (dar sunt), ci pentru că nu este indicat să-ți pui persoanele apropiate într-un context foarte personal pe internet.
- fotografiezi digital. Există ceva ce se numește crop în programele de post procesare. Nu ești cine-știe-ce somitate în ale fotografiei. Sfatul meu? FUCKING use it. Taie chestii neesențiale, folosind sfaturile de încadrare pe care le găsești în lecțiile de mai sus.

Recomandări de cărți de citit (cineva să dea links din România dacă știe de unde se găsesc), din câte știu totuși se pot comanda și din .ro direct de la links.
Pentru începători:
- Collin's Complete Photography Course
- 50 Photo Projects.

Ceva mai avansate sunt astea, mi-au fost recomandate și mie de un fotograf excepțional:
- The Photographer's Exposure Field Guide;
- The Photographer's Eye.

Online ai așa:
- morguefile;
- linkul dat mai sus de colegul;
- PetaPixel;
- random tips pe care le poți găsi online.

Pe final, considerând postul tău inițial, trebuie să te obișnuiești cu următoarele:
- ai nevoie să înveți toți termenii ăia peste care ai sărit și să înțelegi care și cum sunt setați automat la camerele tale și cum îți afectează imaginea finală; de ce este important ca anumiți parametri să fie controlabili și setabili manual;
- ai mereu ceva de învățat;
- poți să te minți cât vrei, în cele din urmă tot la dSLR ajungi dacă vei urma sfaturile și cursurile indicate. Pur și simplu nu există alternativă dacă vrei imagini în cele din urmă frumoase și asta într-o gamă foarte variată de situații, cu accent pe low-light.
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 03-12-2013, 21:08   #9
dev
Ancient friend
 
dev's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 8,277
Mentioned: 1 Post(s)




Default

Nu incepe si se termina fotografia cu dslr. Sunt mirrrorless-uri decente la 10-11 mil care nu-s atit de intimidante pentru un incepator.

La fel daca ai bani de cheltuit si vrei o compacta exista optiuni incepind cu ceva Canon S1xx si terminind cu Sony RX100.

Cel mai important lucru atunci cind vrei sa te initiezi intr-un domeniu este sa fii sigur ca ai obiectul cu care lucrezi in posesia ta cit mai des. Nu neaga nimeni ca un dslr e versatil si te poate ajuta sa cresti dar e foarte important sa-l ai la tine si sa-l folosesti.

Sa fiu in locul tau as cauta un Canon de la G9 in sus sau un Panasonic de la LX3 in sus. Senzori decenti si optiuni de bibilire la greu iar daca ai noroc le poti lua la preturi de nimic.
__________________
It was a bright cold day in April, and the clocks were striking thirteen.

Quote:
Originally Posted by Apocalypse Now View Post
Sa nu fim pizde, va rog.
dev is offline   Reply With Quote
Old 03-12-2013, 22:49   #10
nemaca
Member
 
nemaca's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Location: la mine
Posts: 178
Mentioned: 2 Post(s)

PC-ul meu

Default

Superb, Neo! Multumesc enorm!

Ok, um... tipul care foloseste D90, e chiar pe auto, 24/24. Manual, Aperture, Shutter speed, Presets(sau programe), le-am incercat pe toate cand am luat camera de la el. Am pus mana pana acum pe: D90 (18-105, 50, +macro - o chestie ca un burduf negru), D80, D60, un Canon (am uitat denumirea) din aceeasi clasa, si cateva bridgeuri: 2 Fuji, Canon sx50-ul si un Sony C9 sau A9, nu mai retin (bridge).

Concluzia mea: la nivelul meu (suntem pe threadul meu), clar vizibil in intimele mele poze, nu cred ca e nevoie de dslr, nici macar de un bridge, pana nu stapanesc o minima baza de cunostinte teoretice si un pic practice in point-and-shoot macar. Deci multumesc pentru linkuri!

Da un dslr e ca un super-sports car: are de toate si potential imens, dar un prost daca se urca in ea ii buseste motorul, sau buseste masina, ca nu are habar cu ce se mananca (aviz mie).

Asa, acum rezultatele: o sa iau la mana pozele postate pe flickr, si o sa incep, cate una, sa le dau de cap. O sa bat campii aici cu modificarile aduse (geniale din pctul meu de vedere, banale din al vostru) si o sa invat incetisor cum se face chestia asta. O sa o scot pe nevasta-mea din cadre, poate deranjeaza pe aici)))). Eu raman (sic!).

Am de citit destul, va foarte multumesc pentru comentarii, ma juta foarte mult, imi da incredere orice coment (uite dom'le, a mai aruncat unu un ochi pe pozele mele, poate a gasit ceva care sa-l gadile la retina in mod placut) si sper sa nu supere pe nimeni daca fac ddoubble post cateodata.
__________________
LiFe

Last edited by nemaca; 03-12-2013 at 23:30.
nemaca is offline   Reply With Quote
Old 03-12-2013, 23:00   #11
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,293
Mentioned: 880 Post(s)

PC-ul meu

Default

Pentru inceput ia un bridge cu comenzi cat mai apropiate de ale unui dSLR, pentru ca daca pe viitor vei vrea sa faci trecerea va fi foarte usor. Eu mi-am facut ucenicia pe un Sony FD-88(floppy recording, motherfuckers! ), apoi am luat un bridge pur si simplu superb, Fuji S9600, si abia apoi am trecut la dSLR-uri.

Tu acum trebuie sa tragi mult si sa compari cu ce vezi. Comparand cu ce vezi si-ti place iti vei da seama de stangaciile astea de inceput si vei evolua. Citeste cat poti, dar cel mai important... TRAGE si experimenteaza. Nu te complica foarte mult cu alte chestii acum, just find your way.

Have fun, don't stress about it.
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 04-12-2013, 00:59   #12
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,351
Mentioned: 385 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by nemaca View Post
Ok, um... tipul care foloseste D90, e chiar pe auto, 24/24.
După cum am zis, n-are nimic dacă trage așa atâta timp cât scoate ceva decent.
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 04-12-2013, 01:08   #13
Triplu_Z
Subzero Wins
 
Triplu_Z's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: OC Club
Posts: 3,042
Mentioned: 10 Post(s)

PC-ul meu



Default

eu tot nu inteleg care-i treaba cu DSLR asta asa intimidant. Daca e sa folosesti o camera in mod manual ... explicati-mi si mie va rog ... ce rahat setati in afara de ISO/Shutter/Diafragma?

Ah, af-s/afc ? mutarea punctului de focus din stanga in dreapta? care-i treaba asta asa de intimidanta de se sperie lumea de aparate ... i dont get it tbh :-S

Oh da ... e mare si negru that should be it
__________________


Quote:
DICE = Doing Incredibly Crazy Experiments
Triplu_Z is offline   Reply With Quote
Old 04-12-2013, 09:55   #14
dev
Ancient friend
 
dev's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 8,277
Mentioned: 1 Post(s)




Default

Pentru ca un dslr te face fotograf la fel cum un cutit de 1000 de euro te face bucatar.
__________________
It was a bright cold day in April, and the clocks were striking thirteen.

Quote:
Originally Posted by Apocalypse Now View Post
Sa nu fim pizde, va rog.
dev is offline   Reply With Quote
Old 04-12-2013, 10:39   #15
nemaca
Member
 
nemaca's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Location: la mine
Posts: 178
Mentioned: 2 Post(s)

PC-ul meu

Default

73. Cameras are tools, not toys.

Neo, de care Lumix? FZ72? sau LX7?
__________________
LiFe

Last edited by nemaca; 04-12-2013 at 10:49.
nemaca is offline   Reply With Quote
Old 04-12-2013, 12:18   #16
Triplu_Z
Subzero Wins
 
Triplu_Z's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: OC Club
Posts: 3,042
Mentioned: 10 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by dev View Post
Pentru ca un dslr te face fotograf la fel cum un cutit de 1000 de euro te face bucatar.
Pai nu te face. Dar nu trebuie sa fi fotograf ca sa ai o camera buna... just saying
__________________


Quote:
DICE = Doing Incredibly Crazy Experiments
Triplu_Z is offline   Reply With Quote
Old 04-12-2013, 14:08   #17
mirciusx
Senior Member
 
mirciusx's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 9,818
Mentioned: 324 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by Triplu_Z View Post
eu tot nu inteleg care-i treaba cu DSLR asta asa intimidant. Daca e sa folosesti o camera in mod manual ... explicati-mi si mie va rog ... ce rahat setati in afara de ISO/Shutter/Diafragma?

Ah, af-s/afc ? mutarea punctului de focus din stanga in dreapta? care-i treaba asta asa de intimidanta de se sperie lumea de aparate ... i dont get it tbh :-S

Oh da ... e mare si negru that should be it
Eu mai schimb obiective din cand in cand Mai car o geanta...

Ideea e ca, nu are rost sa investesti in ceva just for fun, iar fotografia ca orice alt hobby, implica o investitie mult mai mare decat s-a stabilit initial, avand in vedere ca cu siguranta nu te asteptai la asta cand iti vei lua primul dslr. Ai habar, dar over all, dupa cativa ani cand vei trage linie, iti vei da seama ca puteai ca si hobby sa ai un aparat de vacanta si o masina fainuta de te plimbat si de facut poze cu acel aparat
__________________
The human foot is a masterpiece of engineering and a work of art. -DaVinci
mirciusx is offline   Reply With Quote
Old 04-12-2013, 15:58   #18
nemaca
Member
 
nemaca's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Location: la mine
Posts: 178
Mentioned: 2 Post(s)

PC-ul meu

Default

Poze facute cu telefonul+picatura de apa.
Nu ies bine, dureaza cam 5-8 secunde sa se abureasca lentila telefonului pe interior, cu toate ca am folosit si apa calda, si apa fierbinte, si apa la temp camerei(20°C masurata cu termometrul de camera).
In astea 5-8 secunde trebuie sa intorc telefonul, sa deblochez ecranul in modul foto, sa stabilizez aparatul pe suportul pregatit in prealabil (asigura distanta de focalizare), sa incadrez cat de cat subiectul si sa astept sa se opreasca "lentila" din tremurat. Apoi, daca am bafta, touchul pentru a declansa nu face picatura sa tremure (prea mult).
Nu cred ca mai repet experienta, imi mai trebuie camera la telefon; cu toate ca nu s-a intamplat nimic rau.

1: "0" de la bancnota de 50 lei.
2: E de la aceeasi bancnota, din LEI, plus un fir de par.
3: scobitori care par foarte neascutite, dar ele sunt normale.
4: frunza. Nu am observat cate scame avea.
5: frunza, comparatie cu degetele mele. Am degete subtiri.

L.E. Nici un crop, nici o modificare, doar resize 50% pentru a putea fi postate. Inca citesc, dupa ce termin de citit incep sa decid ce poze sa cropuiesc.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	20131204_132935.jpg
Views:	704
Size:	173.4 KB
ID:	40518   Click image for larger version

Name:	20131204_135909.jpg
Views:	731
Size:	143.4 KB
ID:	40519   Click image for larger version

Name:	20131204_140753.jpg
Views:	769
Size:	90.2 KB
ID:	40520   Click image for larger version

Name:	20131204_141929.jpg
Views:	716
Size:	121.9 KB
ID:	40521   Click image for larger version

Name:	20131204_142646.jpg
Views:	723
Size:	124.1 KB
ID:	40522   Click image for larger version

Name:	20131204_145529.jpg
Views:	723
Size:	145.8 KB
ID:	40523  
__________________
LiFe

Last edited by nemaca; 04-12-2013 at 16:04.
nemaca is offline   Reply With Quote
Old 04-12-2013, 16:33   #19
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,293
Mentioned: 880 Post(s)

PC-ul meu

Default

Haha, ce tare. Pe-asta n-o stiam. Water lenses rulz! )

Pune o folie alimentara peste camera telefonului(de-aia de se intinde si se lipeste, vezi sa n-aiba bule intre ea si sticla camerei). Ca sa nu mai faca condens in interior pune apa mai calda, 50-60 grade, cand o simti oparita. Nu pateste nimic telefonul.
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 04-12-2013, 16:48   #20
nemaca
Member
 
nemaca's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Location: la mine
Posts: 178
Mentioned: 2 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by Boggy View Post
Haha, ce tare. Pe-asta n-o stiam. Water lenses rulz! )

Pune o folie alimentara peste camera telefonului(de-aia de se intinde si se lipeste, vezi sa n-aiba bule intre ea si sticla camerei). Ca sa nu mai faca condens in interior pune apa mai calda, 50-60 grade, cand o simti oparita. Nu pateste nimic telefonul.
Asta a fost exact primul meu gand! Din pacate, picatura aluneca pe folie si se scurge pe laterale. Lentila are un santz de 1/2 mm cand se termina, ceea ce determina Tensiunea de suprafata sa tine "lentila" stransa si compacta, iar atunci cand il intorc, sa nu se scurga. Asta am observat si eu dupa ce am dat folia jos. We think alike: ) Apa fierbinte nu face condens, asa e. Dar terminasem deja.
__________________
LiFe

Last edited by nemaca; 04-12-2013 at 17:08.
nemaca is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Un gand frumos in preajma sarbatorilor... Micutzu Stiri 8 08-12-2012 16:44

 
Forum Stats
Members: 9,573
Threads: 27,898
Posts: 782,708
Total Online: 2212

Newest Member: miyeyi1060

Latest Threads
- by LAB501
- by Kspic
- by matose
- by Gotul
- by LAB501

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 05:57.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.