lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > IT&C - best of the rest > Foto/Video
Connect with Facebook

Foto/Video Aici discutam despre tot ce tine de foto/video, inclusiv creeatiile forumistilor lab501.


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 01-05-2017, 11:03   #1
godfather
Senior Member
 
godfather's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 327
Mentioned: 7 Post(s)


Default Recomandare action cam

Salutare.

De ceva vreme tot vreau sa-mi cumpar un action cam si tot nehotarat sunt. Oscilez intre Gopro Session 5 si Xiaomi Yi2 4K. Pretul celor doua este similar, cred ca Session-ul e mai scump cu vreo 100 lei.

Argumente pro si contra fiecare:

Session 5: body mic, build quality, calitate buna a sunetului, rezistent la apa fara carcasa; Pretul e cam piperat iar bateria nu se poate built in, deci daca se descarca, tre' sa astepti pana se incarca la loc, pretul accesoriilor.

Yi2: calitatea imaginii la fel ca la Gopro, pe timp de noapte mai bun, accesorii cu duiumul cu pret mic, baterie schimbabila, touchscreen. Contra: calitatea sunetului inregistrat este foarte slaba si necesita carcasa ce va inrautati inregistrarea sonora.

Bugetul de care dispun este 1500 lei (+ 400 la Emag pentru ca am un voucher cadou), dar cu cat mai ieftin, cu atat mai bine. As vrea s-o cumpar de la noi din motive de garantie. Acum dati si voi o parere din experienta, din citite, auzite, etc.

Recomandati-mi o camera de actiune care sa ma insoteasca pe motor, la ski si pe unde-mi mai vine s-o iau cu mine. Sa aiba calitate cat mai buna video si audio (minim 1920x1080 @60fps) si sa aiba un pret decent.

Mersi.
__________________
There are only 10 types of people in the world: Those who understand binary and those who don't.
godfather is offline   Reply With Quote
Old 01-05-2017, 19:05   #2
vibeup
Senior Member
 
vibeup's Avatar
 
Join Date: Feb 2015
Posts: 7,175
Mentioned: 284 Post(s)

PC-ul meu



Default

Eu am gopro session 4.
++++:
sunetul este foarte bun
usor de folosit
foarte mica
rezistenta la apa si cazaturi
bateria tine foarte mult daca faci clipulete mici 10-15 minute apoi pauza.

------:
session4 nu are stabilizator
se incinge destul de mult
nu o poti folosi in masina ca dash cam "nu stiu cum se comporta pe motocicleta la soare"
bateria incorporata
transferul fisierelor prin wifi dureaza nu gluma


__________________
Lab501 Discord Server

Last edited by vibeup; 01-05-2017 at 19:10.
vibeup is offline   Reply With Quote
Old 03-05-2017, 01:16   #3
godfather
Senior Member
 
godfather's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 327
Mentioned: 7 Post(s)


Default

Pana la urma am zis ca dau o sansa chinezilor. Daca Oneplus X m-a multumit, let's try some more. Tocmai ce-am pus comanda de Yi2 si un card de 64GB, astept sa vina si sa vad ce contine pachetul si-n functie de asta, o sa iau cele de mai jos:

__________________
There are only 10 types of people in the world: Those who understand binary and those who don't.
godfather is offline   Reply With Quote
Old 03-05-2017, 09:07   #4
byx
Member
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 218
Mentioned: 5 Post(s)


Default

Cam in acelasi punct sunt si eu dar ma tot uit catre Sjcam SJ6...cu toate ca SJ7 pare exact ceea ce am eu nevoie, trebuie sa cumpar camera pana pe 8 mai ca atunci plec in concediu si e musai sa o iau de la noi. Cum SJ7-le e disponibil numai la precomanda si cine stie cand se livreaza... cred ca o singura varianta mai am
byx is offline   Reply With Quote
Old 03-05-2017, 09:52   #5
godfather
Senior Member
 
godfather's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 327
Mentioned: 7 Post(s)


Default

Eu as zice sa nu iei in graba ca nu e ca si cum iti cumperi action cam in fiecare luna. Xiaomi-ul vine-n 2 zile (conform celor de la emag). Este si la quickmobile.

Vezi ca Sjcam filmeaza sacadat seara. In daylight e ca si Gopro si Yi2, dar low light e urata.


__________________
There are only 10 types of people in the world: Those who understand binary and those who don't.
godfather is offline   Reply With Quote
Old 03-05-2017, 10:26   #6
suzuki
Moderator
 
suzuki's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: Iasi
Posts: 4,577
Mentioned: 200 Post(s)

PC-ul meu



Default Recomandare action cam

Pe motor cam toate iti vor face figuri daca nu iei un stabilizator pe 3 axe.




Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
__________________

Last edited by suzuki; 03-05-2017 at 10:33.
suzuki is offline   Reply With Quote
Old 03-05-2017, 11:24   #7
byx
Member
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 218
Mentioned: 5 Post(s)


Default

Cred ca ne ducem prea departe cu stabilizatorul ala.
Mie imi trebuie o camera de concediu okysh, ceva poze subacvatice si ceva filmari si poate o sa ajunga si pe bicicleta sau snowboard.
byx is offline   Reply With Quote
Old 03-05-2017, 13:41   #8
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,600
Mentioned: 735 Post(s)

PC-ul meu



Default

Pentru chestii din aste fara pretentii (home use&concedii) eu mi-am luat sjcam M10+
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 04-05-2017, 23:34   #9
godfather
Senior Member
 
godfather's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 327
Mentioned: 7 Post(s)


Default

Pana la urma am luat Yi 4K, un card de 64GB si un set de 31 accesorii de pe gearbest. Total: aproape 1300 lei. Dupa ce vin toate o sa revin cu feedback si primele impresii.
__________________
There are only 10 types of people in the world: Those who understand binary and those who don't.
godfather is offline   Reply With Quote
Old 05-05-2017, 10:28   #10
DeDeRa
Banned
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 12,096
Mentioned: 229 Post(s)

PC-ul meu

Default

Atatia minti la brainstorming dar n a zis nimeni nimic de Ekken H8 Pro.
DeDeRa is offline   Reply With Quote
Old 05-05-2017, 13:10   #11
godfather
Senior Member
 
godfather's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 327
Mentioned: 7 Post(s)


Default

Stiu de ea si am vazut reviews. E fainuta la banii ei, dar am zis ca vreau calitate mai buna.
__________________
There are only 10 types of people in the world: Those who understand binary and those who don't.
godfather is offline   Reply With Quote
Old 05-05-2017, 18:31   #12
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,600
Mentioned: 735 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by DeDeRa View Post
Atatia minti la brainstorming dar n a zis nimeni nimic de Ekken H8 Pro.
Nu se ridica la nivelul celor doua dpdv calitativ.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 05-05-2017, 20:13   #13
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,967
Mentioned: 789 Post(s)

PC-ul meu



Default

Un action cam trebuie sa fie ori suficient de bun dar ieftin în draci ori exceptional de bun.

GoPro are protune, pe care il vei folosi de cateva ori in viata, dar atunci va merita din plin. Pentru accesorii, chestii importante sunt carcasa subacvatica, obligatorie daca te duci la mai mult de 2-3 metri sub apa, filtrul roșu este obligatoriu pentru ape tropicale, orice accesoriu cumparați pentru camera video trebuie sa fie de regula compatibil cu cele de la gopro.
Pentru chestii extreme trebuie carcase de policarbonat, dupa ce dai cu ea de pamant o sa vrei carcasa nouă, trebuie să fii sigur că vei găsi spare parts.

Pentru zbor cu drona fuck go pro, trebuie ceva mai ieftin gen sjcam.


Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 10-05-2017, 11:29   #14
DeDeRa
Banned
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 12,096
Mentioned: 229 Post(s)

PC-ul meu

Default

Si cea mai ieftina camera action 1080p @ 60FPS si stabilizare, chiar daca minima, nu 14mii axe si chestii de genul? Adica ceva destul de...simplu. Simplu si ieftin.
PS: Posibilitatea de a face livestream prin wireless, cablu sau ceva direct pe Facebook sau Youtube ar fi bine venita, dar la modelele ieftine, cred ca nu se poate.
DeDeRa is offline   Reply With Quote
Old 10-05-2017, 11:43   #15
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,293
Mentioned: 880 Post(s)

PC-ul meu

Default

Camera ieftina si care mie mi se pare ca filmeaza foarte bine e Runcam 3 (e gen GoPro Session).

Bateria tine ~1h la 1080p60 sau 1.5h la 1080p30. Mie mi se pare faina si am gasit-o cat cautam camere pentru drone (ieftine sa nu plang cand dau cu ele de pamant, sa reactioneze bine la schimbari bruste de lumina si sa aiba Dynamic Range foarte bun).

E insa o camera special gandita pentru zbor FPV asa ca s-ar putea sa aiba deajunsuri daca e folosita "normal".

Timpul de filmare nu e fenomenal, bateria nu e interschimbabila, audio e cam de cacao.
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 10-05-2017, 11:47   #16
DeDeRa
Banned
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 12,096
Mentioned: 229 Post(s)

PC-ul meu

Default

Pret foarte bun sincer. Wow. Ma uitam si la prima varianta de Xiaomi Yi, si aia pare decenta si e tot ieftina. Investighez, vreau una. Am inceput sa tin liveuri pe pagina noastra de sport, suplimente si echipament sportiv si sa ma filmez si eu o idee mai ca lumea decat 720p 30cadre ca la camera de pe fata telefon.
DeDeRa is offline   Reply With Quote
Old 10-05-2017, 12:09   #17
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,293
Mentioned: 880 Post(s)

PC-ul meu

Default

Momentan o folosesc pe asta pe quad, e un action cam "normal", nu special pentru FPV.

Am prins oferta si am luat-o la 50 sau 55$. De filmat filmeaza bine, bateria tine destul (1:30-1:45 @ 1080p60), are ecran... Pentru uz "normal" mi se pare mai ok decat Runcam3. Singura problema e ca trece la 30fps in conditii de lumina scazuta. Dar la banii astia n-am ce zice.

Exemplu aici, cu mentiunea ca-s niste secvente special extrase ca sa se vada "jello" de pe filmare. Aveam vibratii nasoale pe quad si trebuia sa le diagnostichez. In a doua parte a clipului se observa cum trece la 30fps.

__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 10-05-2017, 12:26   #18
DeDeRa
Banned
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 12,096
Mentioned: 229 Post(s)

PC-ul meu

Default

Ce frumoasa e zona. Inca o camera la lista, am deja 3, 4 de fapt, mai e si Eken H9.
O sa incerc sa descopar care dintre ele merge sa o fac sa faca broadcast sau cum se cheama, Facebook Live. Cu telefonul e simplu, rau, dar se vede prost.
DeDeRa is offline   Reply With Quote
Old 10-05-2017, 12:35   #19
vibeup
Senior Member
 
vibeup's Avatar
 
Join Date: Feb 2015
Posts: 7,175
Mentioned: 284 Post(s)

PC-ul meu



Default

Pai comuta pe camera din spate ... de ce trebuie sa folosesti front camera ? Daca vrei sa te vezi pui o oglinda in fata telefonului si vezi ecranul
__________________
Lab501 Discord Server
vibeup is offline   Reply With Quote
Old 10-05-2017, 19:40   #20
godfather
Senior Member
 
godfather's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 327
Mentioned: 7 Post(s)


Default

Funny story: action camera comandata de la emag miercurea trecuta nu a ajuns inca, insa un colet de pe gearbest, a carei comanda am facut-o joia trecuta, a ajuns azi la vama din Cluj.
__________________
There are only 10 types of people in the world: Those who understand binary and those who don't.
godfather is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Recomandare Action Camera Arise Foto/Video 11 29-05-2015 09:46
Action cam corner Neo Foto/Video 53 03-06-2013 10:28
Sony HDR-AS15 Action Cam - Review LAB501 Articole 5 24-01-2013 12:51
i7 920 D0 low ambient water action [Wanted] Overclocking & benchmarking 7 12-12-2010 15:20
24GB in action ferike Memorii & stocare 9 11-01-2010 01:11

 
Forum Stats
Members: 9,573
Threads: 27,898
Posts: 782,708
Total Online: 2151

Newest Member: miyeyi1060

Latest Threads
- by LAB501
- by Kspic
- by matose
- by Gotul
- by LAB501

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 06:44.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.