lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > IT&C - best of the rest > Foto/Video
Connect with Facebook

Foto/Video Aici discutam despre tot ce tine de foto/video, inclusiv creeatiile forumistilor lab501.


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 13-08-2017, 15:27   #1
trancem
Member
 
Join Date: Feb 2017
Location: Brasov
Posts: 61
Mentioned: 1 Post(s)

PC-ul meu

Smile Recomandare Smart TV

Buna ziua.De curand m-a lasat vechiul TV Gutschneid.Nu doresc sa il repar,nu se merita si am decis sa imi cumpar alt TV.Am vrut ceva cu diagonala intre 90cm si 120cm si sa fie smart.
Dupa cautari m-am oprit la aceste 2 modele(nu doresc alt model/firma).

1.LED Smart Samsung, 101 cm, 40KU6072, 4K Ultra HD

2.LED Smart LG, 108 cm, 43UH6107, 4K Ultra HD

Pe care sa il aleg si de ce?As merge pe Samsung dar din ce am vazut pe net lumea nu pare multumita de Tizen .
trancem is offline   Reply With Quote
Old 13-08-2017, 15:40   #2
DeDeRa
Banned
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 12,096
Mentioned: 229 Post(s)

PC-ul meu

Default

Niciodata Samsung. Vrei calitate, eviti Samsung ca raia. E simplu, nu i o mare filosofie. Singurii care apara aberant aceasta firma mizera sunt posesorii si asta e chiar trist...in loc sa accepte ca au aruncat pe geam banii, se supara si ii iau apararea. Subiectivism si superficialitate crunta.
DeDeRa is offline   Reply With Quote
Old 13-08-2017, 15:47   #3
trancem
Member
 
Join Date: Feb 2017
Location: Brasov
Posts: 61
Mentioned: 1 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by DeDeRa View Post
Niciodata Samsung. Vrei calitate, eviti Samsung ca raia. E simplu, nu i o mare filosofie. Singurii care apara aberant aceasta firma mizera sunt posesorii si asta e chiar trist...in loc sa accepte ca au aruncat pe geam banii, se supara si ii iau apararea. Subiectivism si superficialitate crunta.
Tocmai ce spuneam(lumea nu este multumita de sistemul lor de operare).Deci sfatul ar fi sa merg pe acel model de la LG.
trancem is offline   Reply With Quote
Old 13-08-2017, 15:49   #4
DeDeRa
Banned
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 12,096
Mentioned: 229 Post(s)

PC-ul meu

Default

Am avut hdd Samsung, am avut monitor, am acum ssd Samsung, foarte multumit, recunoscut, cel putin la hdduri eram mega fanbou, dar telefoanele si televizoarele Samsung sunt mizerii sinistre. Iar paradoxul e ca singurii care le iau apararea sunt fix tepuitii si inselatii, cei care au aruncat banii pe aceste epave. Le vine greu sa accepte realitatea, iar adevarul doare intotdeauna...
DeDeRa is offline   Reply With Quote
Old 13-08-2017, 15:59   #5
Bennedict
Senior Member
 
Bennedict's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 2,168
Mentioned: 83 Post(s)

PC-ul meu

Default

LG, Panasonic, Sony.
De la Samsung cumpar doar RAM sau SSD-uri.

Una peste alta recomandarea mea ar fi 55UH668V. 4K sub 55 e degeaba asa ca mai bine iei ceva bun FHD decat 4K la diagonala mica.
__________________
"Questions belong in the forum, not in my mailbox, no support via PM!"

Nickname anterior: Kynyo

Last edited by Bennedict; 13-08-2017 at 16:07.
Bennedict is offline   Reply With Quote
Old 13-08-2017, 16:46   #6
trancem
Member
 
Join Date: Feb 2017
Location: Brasov
Posts: 61
Mentioned: 1 Post(s)

PC-ul meu

Default

pana la urma cred ca raman la LED Smart LG, 108 cm, 43UH6107, 4K Ultra HD ,este la 1800 RON.In pretul asta nu am gasit ceva mai bun(sa aiba diagonala si sa fie smart).
trancem is offline   Reply With Quote
Old 13-08-2017, 18:00   #7
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,819
Mentioned: 1490 Post(s)

PC-ul meu



Default

Poti sa iei ce Smart vrei tu, in 2 ani o sa fie depasit, nu o sa mai aiba update-uri de securitate samd. Eu am un Smart TV LG si, practic, Smartul e inutilizabil. La inceput merge bine si youtube si HBO Go si Netflix si Plex dar acum, probabil dupa update-urile de securitate, e imposibil de folosit. Youtube e cel mai putin sinistru dar si ala cateodata stai 10 secunde dupa ce dai play sa mearga iar alta data se blocheaza intr-o fereastra de loading si ramane acolo.

Chromecast in schimb, merge bine si acum, cum mergea si in prima zi. Eu zic ca smart = bani aruncati, dar adevarul este ca nu mai sunt TV-uri bune fara smart astazi. Ca si fiabilitate, LG sunt super. Toti din familie avem LG si nici unul nu s-a stricat.

Despre Samsung, simplul fapt ca si-au bagat reclame proprii in tv-uri cand faceai playback de filme locale ma face sa nu ma mai uit la Samsung niciodata pentru TV. La SSD-uri NVMe nu ai ce lua inafara de Samsung. La SSD-uri normale mai ai cateva optiuni dar samsung sunt obiectiv buni.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 13-08-2017, 19:20   #8
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,790
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

LG pt ca WebOs 3.0 si se misca binisor pt cat dai pe el sau Sony cu Android ceva model minim model 2016, doar pe atat as da banii.

Am de un an un Sony 43W808C care a venit cu android 5.1.1 model 2015, si da @mbc a primit update la android 6 si urmeaza si la android 7 in 2017, din pacate sony se mica ca un melc cu update-urile si fix-urile dar vin sigur fata de altii care scufunda corabia si nu, nu e depasit, e chiar snappy ca e optimizat binisor.

Pe partea de smart merge impecabil, fara force close and shit, singurul dezavantaj e ca Android TV e putin cam imatur si mai dureaza ceva pana ajunge calumea, chiar si asa sunt foarte multumit de el iar sotia rupe in doua youtube-ul si soundcloud-ul si altele lucru care ma face pe mine happy ca nu mai trebuie sa-i caut muzica filme si altele.

Pe android tv vs orice alt OS ai aplicatiile fix din store si daca vrei instalezi ceva care nu e prezent o faci de pe USB dar asta e alta discutie, pe scurt cu android inside te poti bucura de alte lucruri care alte televizoare se bucura doar daca pui thirdpaty apk sau hw.

In acelasi timp dpmdv cea mai buna optiune si ideala e sa iei un TV cu panel bun (gen LG ips) + atasezi cand ai nevoie un smart box cu android si cu asta basta.
Nu as lua 4k de buget nici batut, am trecut prin cateva dezamagiri cu televizoarele si mi-a ajuns, nici actualul nu-l ridic in slavi dar macar isi face treaba foarte bine.

Last edited by agarici cu pedale; 13-08-2017 at 19:32.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 13-08-2017, 19:40   #9
trancem
Member
 
Join Date: Feb 2017
Location: Brasov
Posts: 61
Mentioned: 1 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by agarici cu pedale View Post
LG pt ca WebOs 3.0 si se misca binisor pt cat dai pe el sau Sony cu Android ceva model minim model 2016, doar pe atat as da banii.

Am de un an un Sony 43W808C care a venit cu android 5.1.1 model 2015, si da @mbc a primit update la android 6 si urmeaza si la android 7 in 2017, din pacate sony se mica ca un melc cu update-urile si fix-urile dar vin sigur fata de altii care scufunda corabia si nu, nu e depasit, e chiar snappy ca e optimizat binisor.

Pe partea de smart merge impecabil, fara force close and shit, singurul dezavantaj e ca Android TV e putin cam imatur si mai dureaza ceva pana ajunge calumea, chiar si asa sunt foarte multumit de el iar sotia rupe in doua youtube-ul si soundcloud-ul si altele lucru care ma face pe mine happy ca nu mai trebuie sa-i caut muzica filme si altele.

Pe android tv vs orice alt OS ai aplicatiile fix din store si daca vrei instalezi ceva care nu e prezent o faci de pe USB dar asta e alta discutie, pe scurt cu android inside te poti bucura de alte lucruri care alte televizoare se bucura doar daca pui thirdpaty apk sau hw.

In acelasi timp dpmdv cea mai buna optiune si ideala e sa iei un TV cu panel bun (gen LG ips) + atasezi cand ai nevoie un smart box cu android si cu asta basta.
Nu as lua 4k de buget nici batut, am trecut prin cateva dezamagiri cu televizoarele si mi-a ajuns, nici actualul nu-l ridic in slavi dar macar isi face treaba foarte bine.
Tcomai de asta am ales sa merg pe LG.am mai citit pe net cateva pareri despre Samsung si mai toata lumea se plange.multumesc pentru raspuns.
trancem is offline   Reply With Quote
Old 13-08-2017, 21:07   #10
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,790
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Nu e vorba directa de plans, dar in aceeasi bani ai panel mai bun la LG.
Nu-mi plac cum se vad cele de la samsung, au culori ireale.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 13-08-2017, 21:22   #11
DeDeRa
Banned
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 12,096
Mentioned: 229 Post(s)

PC-ul meu

Default

Fiecare producator are chestii bune si rele. Exemplu: Samsung HDD batea rau WD al vremii si SSD ofera un raport performanta pret imbatabil la ora actuala. Contraexemplu: Samsung aer conditionat desi are SEER si SCOOP mai prost decat un Daikin are 20-30% pret mai mare, deci inferior din orice punct de vedere. Acelasi contraexemplu la mizeria de TouchWiz pe telefoane sau la televizoarele jenante comparativ, evident, cu concurenta existenta. Cand spui ca X sau Y e mizerie, nu inseamna obligatoriu ca e prost, poa' sa fie un varf de lance al producatorului si un produs absolut exceptional, zici ca e mizerie versus concurenta, intotdeauna te raportezi la ce mai exista pe piata. Degeaba X produs e foarte bun, daca are pe piata alternative nu doar mai ieftine, ca nu banii sunt totul, dar si mai bune calitativ. Sunt cu mult prea zgarcit si cu mult prea sarac sa nu scormonesc, literalmente scormonesc, piata dupa fiecare alternativa si produsa pana gasesc varianta cea mai buna. De asemenea, oamenii care cumpara doar pt fanboism, ca le place marca, mi-e scarba. Aia nu-s decat jenant de superficiali!

Last edited by DeDeRa; 13-08-2017 at 21:24.
DeDeRa is offline   Reply With Quote
Old 13-08-2017, 22:48   #12
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,790
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

E normal ce zici dar sa ne limitam la tv-uri doar.

Am comparat urmatoarele chiar daca price range-ul e diferit rau:
- varful de gama 3D din 2015 samsung (il are un amic si inca cineva din familie) vs sony 2015 3D de vorbeam anterior care nu cred ca era varful de gama 3D de la sony... diferente intre ele sunt enorme si da, imi place mai mult sony-ul cum se vede la ochi... the fun part e ca si un amarat de LG (nu mai stiu modelul exact cumparat mamei mele) in 2014 cu ecran IPS care a fost 11 mil (deci cheap) reda mai curat culorile.

Ideea e ca acel samsung 3D oricat l-am calibrat ochiometric (nu am avut hw de calibrare special) nu am reusit sa redau culori naturale.
Tot ce mi-a placut la acel Samsung e ca a venit default si cu telecomanda smart si 3 perechi de ochelari.

Lucruri banale de care va puteti convinge singuri intr-un altex.

Pe modelele 2016/2017 nu m-am dus sa vad ce si cum fiindca urmatorul tv va fii OLED sigur dar sa devina la pret acceptabil.

Last edited by agarici cu pedale; 13-08-2017 at 22:54.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 13-08-2017, 22:50   #13
vibeup
Senior Member
 
vibeup's Avatar
 
Join Date: Feb 2015
Posts: 7,175
Mentioned: 284 Post(s)

PC-ul meu



Default

Eu am de 4 ani Samsung UE55F6500 si merge youtube, amazon video ca-n prima zi, primeste update-uri la cateva luni(nu este Tizen)...este perfect functional din toate punctele de vedere.
Mergi in magazin butoneaza si cumpara ce-ti place
__________________
Lab501 Discord Server
vibeup is offline   Reply With Quote
Old 14-08-2017, 09:07   #14
Robÿ
Ancient friend
 
Robÿ's Avatar
 
Join Date: Jun 2013
Location: Bucuresti
Posts: 3,862
Mentioned: 125 Post(s)

PC-ul meu

Default

Nu că m-ar afecta foarte tare, dar ca idee: am UE46ES5700 și de la un anumit "update", nu știu dacă ultimul sau unul precendent, nu mai am Youtube în apps și nici posibilitatea de a-l reinstala. De asemenea nu mai pot sa fac mirror la Youtube de pe PC sau telefon pe TV. Celelalte funcții smart nu m-au interesat niciodată și nu le-am folosit.
__________________
Something happened
Something happened
Robÿ is offline   Reply With Quote
Old 14-08-2017, 09:23   #15
vibeup
Senior Member
 
vibeup's Avatar
 
Join Date: Feb 2015
Posts: 7,175
Mentioned: 284 Post(s)

PC-ul meu



Default

Asta e nasol... incearca un factory reset. La mine cand ceva urma sa nu fie supportat primeam mesaj ca de la data x Twitter nu o sa mai fie disponibil. Pana acum a disparut Twitter si skype pe care nu le-am folosit.
__________________
Lab501 Discord Server
vibeup is offline   Reply With Quote
Old 14-08-2017, 11:19   #16
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,790
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Asa e si la LG, primesti notificare cand ceva iese din uz.
Neaparat un factory reset dupa ce ii faci latest update.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 14-08-2017, 11:55   #17
trancem
Member
 
Join Date: Feb 2017
Location: Brasov
Posts: 61
Mentioned: 1 Post(s)

PC-ul meu

Default

pana la urma am ramas la acel LG.L-am prins la 1570 RON.In acesti bani nu am gasit altceva mai bun si sa nu fie Samsung.Revin cu cateva impresii dupa ce il voi primi.Multumesc tuturor pentru sfaturi.
trancem is offline   Reply With Quote
Old 14-08-2017, 14:52   #18
Robÿ
Ancient friend
 
Robÿ's Avatar
 
Join Date: Jun 2013
Location: Bucuresti
Posts: 3,862
Mentioned: 125 Post(s)

PC-ul meu

Default

Băi, tind să cred că la un moment dat am primit o notificare legată de chestia cu Youtube-ul, dar nu sunt sigur acum dacă e o amintire reală sau doar fake, impusă de conversația asta...
__________________
Something happened
Something happened
Robÿ is offline   Reply With Quote
Old 17-08-2017, 01:02   #19
DeMons
Senior Member
 
DeMons's Avatar
 
Join Date: Nov 2012
Location: Timisoara - Ghiroda
Posts: 1,892
Mentioned: 30 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to DeMons Send a message via Skype™ to DeMons
Default

Partea trista pe WebOS, nu prea primesti update-uri.
Poate o fi o parte buna.
__________________
SPOILER:

Last edited by DeMons; 17-08-2017 at 01:17.
DeMons is offline   Reply With Quote
Old 17-08-2017, 07:54   #20
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,968
Mentioned: 789 Post(s)

PC-ul meu



Default

Incepând cu luna Iunie parcă televizoarele vechi de la Samsung au eliminat aplicația youtube pentru că funcționau pe flash și acum nu mai este suportat. Pentru televizoarele noi care folosesc decoder html/webm sau ce altceva mai folosesc dar nu flash nu sunt probleme.


Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Prezentare ? ZUS Smart Car Finder LAB501 Articole 0 02-02-2017 15:00
Thermaltake Smart SE 630W ask4MORE Carcase si surse 3 22-04-2013 22:37

 
Forum Stats
Members: 9,573
Threads: 27,900
Posts: 782,723
Total Online: 2353

Newest Member: miyeyi1060

Latest Threads
- by carlin
- by Kspic
- by Gotul
- by matose
- by Monstru

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 14:28.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.