lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > IT&C - best of the rest > Foto/Video
Connect with Facebook

Foto/Video Aici discutam despre tot ce tine de foto/video, inclusiv creeatiile forumistilor lab501.


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 12-06-2018, 03:14   #21
mirciusx
Senior Member
 
mirciusx's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 9,818
Mentioned: 324 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by war4peace View Post
Interesant. Mă aşteptam ca un bridge să facă poze mai bune decât un telefon, mai ales având în vedere blitz-ul.
In 2-3 cuvinte. DSLR, bridge, telefon, you name it, are un senzor. Senzorul ala "preia" lumina de afara. Ca e de la blit sau lumina naturala, e tot una. Pentru el e lumina, e sensibil la asta prin intermediul obiectivului (fie dslr, bridge, telefon,etc), drept urmare va da niste rezultate, adica niste poze mai inchise sau mai deschise. Daca lumina nu e directionata pe subiect, cum iti place/trebuie tie, poti sa ai orice zmeu de aparat, caci o sa iti iasa mai mult sau mai putin sub de asteptarile tale. Dar tot prost o sa iasa.

Bride e de fapt un DSLR mai ieftin, care nu are obiectiv interschimbabil si care are niste chestii mai omenesti in el si mai putine chestii manuale, setari si alte avioane. Obiectivul de obicei e mai slab, senzorul mai slab, BLIT-ul e mai slab, etc. In mare asta ar fi diferenta.

Daca te intrebi de ce am ales aparatul mai ieftin e din 2 motive mai mari: 1 nu e mare diferenta intre cele doua, 2 e model mai nou.

Quote:
Originally Posted by war4peace View Post
Ce vreau să spun este că nu am nevoie de un aparat foto care să se descurce mai prost decât un telefon la aceeaşi iluminare
Asta e epica.

"Am facut poze mai bune cu telefonul decat fotograful x cu ditamai aparatul." Sincer se intampla, caci mai sunt si oameni care cred ca daca au aparat foto in mana se cred fotografi sau chiar profesionisti intr-o anumita ramura a fotografiei decat a lor in care profeseaza. Si sunt total de acord cu tine ca pot sa iasa poze mai bune cu telefonul decat cu aparatul. De asta nu car aparatul foto cu mine cand merg undeva anume
__________________
The human foot is a masterpiece of engineering and a work of art. -DaVinci

Last edited by mirciusx; 12-06-2018 at 03:23.
mirciusx is offline   Reply With Quote
Old 12-06-2018, 10:54   #22
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,600
Mentioned: 735 Post(s)

PC-ul meu



Default

Eu nu spun decat atat: blitz-urile build in creaza umbre.
Poate daca il poti orienta cumva in sus si sa-i poti pune bouncer.
Daca vrei fotografie de produs, lumina trebuie sa fie acolo, la temperatura corecta/dorita si aparatul foto/telefonul sa o preia.

0.02$
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 12-06-2018, 11:04   #23
mirciusx
Senior Member
 
mirciusx's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 9,818
Mentioned: 324 Post(s)

PC-ul meu

Default

Am impresia ca se multumea doar cu "ia bridge-ul asta" si gata. Scurt si la obiect. Amu ne injura ca i-am dat explicatii

@kretzu77 nu vrea fotografie de produs, caci nu se poate discuta despre asta cu telefon sau bridge, doreste niste snapshot-uri luminate bine si care sa evidentieze ceea ce vrea sa fotografieze. Doar ca ceea ce vrea el, un minim minimorum, nu se poate hopa topa, doar cu blitul de pe aparat. O sa iasa ceva, dar probabil nici jumatate din ce isi doreste. De fapt, eu as evita complet blitul.
Ar mai putea face ceva pentru whatever echipament foto (dslr, brdige, telefon): lumina continua, dar nu vor investi probabil nici in asta.

@war4peace asteptam rezultatele. Spor la treaba!
__________________
The human foot is a masterpiece of engineering and a work of art. -DaVinci
mirciusx is offline   Reply With Quote
Old 12-06-2018, 11:09   #24
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,600
Mentioned: 735 Post(s)

PC-ul meu



Default

sau macar sa puna un rahat de minge de ping-pong pe blitz (t=67):

Quote:
Originally Posted by mirciusx View Post
Doar ca ceea ce vrea el, un minim minimorum, nu se poate hopa topa, doar cu blitul de pe aparat. O sa iasa ceva, dar probabil nici jumatate din ce isi doreste. De fapt, eu as evita complet blitul.
Ar mai putea face ceva pentru whatever echipament foto (dslr, brdige, telefon): lumina continua, dar nu vor investi probabil nici in asta.
Minim minimorul or sa bage, tot minim minimorul or sa si scoata.
In foto este fix ca in gestiunea bazelor de date: garbage in => garbage out.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.

Last edited by kretzu77; 12-06-2018 at 11:12.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 12-06-2018, 11:37   #25
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

Știți ce e funny? Că v-ați uitat la review-uri făcute de mine cu telefonul și nu a zis nimeni că sunt nașpa sau garbage sau mai știu eu ce. Pozele au ieșit decente. Nu minunate, doar decente. Am primit feedback că ar trebui să îmbunătățesc calitatea pozelor, nu mult, ci doar un pic, și am hotărât să investesc niște bani în asta. Pentru voi, nu pentru mine. Banii mei, nu sponsorizări. Probabil că nu îi voi recupera niciodată, dar fac asta din pasiune și sunt decis să investesc în continuare.

Acum o să fugiți și-o să vă uitați pe review-uri și o să analizați pozele artistic și o să ziceți „da frate chiar sunt de căcat” deși până acum nu erau de căcat. C-așa-i în tenis. Mă rog...

E un fapt dovedit că oamenii de pe un forum sunt foarte generoși cu banii celui care întreabă. Evident că, atunci când altul plătește, aveți tendința de a-i recomanda chestii cât mai șmechere și scumpe. Și deviem de la o chestie simplă la o discuție care nu are absolut nicio noimă, cu diverși experți care au ieșit de mult din mulțime, au scule profi și știu să le folosească și au cam uitat de unde au plecat, no offense. Și-ajungem să vorbim limbi diferite, ca-ntr-un fel de Babilon distopic. Practic nu mai facem parte din aceeași mulțime.

V-am explicat foarte clar ce îmi doresc, dar tot nu ne înțelegem, pentru că atunci când eu zic „poze bune” mă refer la ceva, iar voi fără studio profesionist sau mai știu eu ce bălării nu concepeți că ar putea exista termenul de „bun”. Ei bine, există. Numai că nu pentru voi. Voi sunteți acel 1% care va comenta întotdeauna dacă nu e perfect, și scopul meu e să-i mulțumesc pe ceilalți 99%.

Vechiul meu Canon S5 IS mi-a plăcut enorm, avea tot ce îmi trebuia. Vechiul Canon A430 avea un super-macro de excepție (având în vedere prețul și capabilitățile sale). Pozele cu telefon Samsung A5 2016 erau „passable”, dar nu suficiente calitativ în anumite condiții. Tot ce îmi doresc e ceva cu o idee mai bun și mai capabil, în suma de 1500, maxim 2000 de lei, repet: bani munciți de mine. Dacă aș fi avut 2000 de euro pentru așa ceva și cantități ample de timp la dispoziție să aprofundez vasta artă a fotografiei, aș fi anunțat lucrul ăsta. Dar nu le am.

Putem acum să ne întoarcem la linia de start și să discutăm ontopic? Nu e nicio problemă dacă spuneți „nu, frate, eu am intrat în altă ligă și pentru mine nu există recomandări sub DSLR”, e OK, aștept atunci recomandări de la cineva care nu e la etajul 100 și vede lumea altfel.
__________________


Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 12-06-2018, 11:45   #26
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,293
Mentioned: 880 Post(s)

PC-ul meu

Default

Pentru ce faci tu, eu unul mi-as schimba telefonul cu unul din astea recente care au scoruri mari in dxomark mobile si as mai baga 100-200 ron intr-un cort foto si 2 lumini continue (incandescente) + diffusere(umbrele/softboxuri). La ce control ai cu un P20Pro de exemplu pe partea de camera, cu un pic de control pe partea de lumina n-ai nevoie de alta camera.

Plus ca avand camera aia pe telefon o folosesti si pentru tine, nu doar pentru noi, asa ca nu e o investitie moarta.
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 12-06-2018, 12:04   #27
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,600
Mentioned: 735 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by war4peace View Post
Știți ce e funny? Că v-ați uitat la review-uri făcute de mine cu telefonul și nu a zis nimeni că sunt nașpa sau garbage sau mai știu eu ce. Pozele au ieșit decente. Nu minunate, doar decente. Am primit feedback că ar trebui să îmbunătățesc calitatea pozelor, nu mult, ci doar un pic, și am hotărât să investesc niște bani în asta. Pentru voi, nu pentru mine. Banii mei, nu sponsorizări. Probabil că nu îi voi recupera niciodată, dar fac asta din pasiune și sunt decis să investesc în continuare.
Scuze ca am inoportunat. Nu se va repeta.
Oricum ma intereseaza ce se scrie si ma cam doare in püla de poze.
Ziceam doar ca e mai importanta lumina decat senzorul foto la ce faci tu. Daca ai lumina buna, cred ca si cu telefonul actual iese mai bine decat cu blitz-ul lui. Cred, ca pe mine capabilitatile foto sunt cam ultima chestie la care ma uit la telefoane.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.

Last edited by kretzu77; 12-06-2018 at 14:13.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 12-06-2018, 12:16   #28
mirciusx
Senior Member
 
mirciusx's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 9,818
Mentioned: 324 Post(s)

PC-ul meu

Default

@Boggy i-am mentionat si eu de Huawei si lumini continue, dar daca omul nu vrea, nu vrea. Desi cu o investitie minima ar putea scoate ceva mai mult. Am inteles abia acum (ultimul lui post) de ce nu doreste sa investeasca.

Quote:
Originally Posted by kretzu77 View Post
Ziceam doar ca e mai importanta lumina decat zenzorul foto la ce faci tu.
This. Asta iti zicem cu totii, nu are legatura cu aparatul folosit foarte mult in ceea ce vrei tu sa faci. Chiar daca iei bridge, te vei lovi de acelasi lucru ca si la DSLR (am scris asta in alt post).

Pe mine te rog sa ma ierti, nu stiu de reviewurile realizate de tine. Chiar doream sa te rog pentru niste exemple, dar avand in vedere ca ti-ai exprimat dorinta de a nu aprofunda pasiunea, ti-am inteles amplitudinea descrisa si nu am mai mentionat acest lucru.

Daca imi permiti o gluma, uneori si ceea ce nu e perfect da foarte bine. Si eu chiar o apreciez. Se numeste arta abstracta
__________________
The human foot is a masterpiece of engineering and a work of art. -DaVinci
mirciusx is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Recomandare Aparat Foto bridge/mirrorless 1000>1500 Lei [Wanted] Foto/Video 3 23-06-2017 20:54
Recomandare Memorii pentru Sandy Bridge fubu Memorii & stocare 37 19-09-2012 15:19

 
Forum Stats
Members: 9,573
Threads: 27,898
Posts: 782,709
Total Online: 2249

Newest Member: miyeyi1060

Latest Threads
- by Monstru
- by LAB501
- by Kspic
- by matose
- by Gotul

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 08:58.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.