lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > IT&C - best of the rest > Foto/Video
Connect with Facebook

Foto/Video Aici discutam despre tot ce tine de foto/video, inclusiv creeatiile forumistilor lab501.


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 05-05-2013, 20:58   #1
suzuki
Moderator
 
suzuki's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: Iasi
Posts: 4,577
Mentioned: 200 Post(s)

PC-ul meu



Default Galerie foto Suzuki

Ca sa nu mai plictisesc lumea pe thread-ul principal,am hotarat sa imi fac un thread separat in care lumea poate sa ma critice direct .
Sunt incepator,am inca sub 10 k poze,invat in fiecare zi cate ceva nou ....din fericire am cativa prieteni buni pe langa mine care stiu ce fac(in materie de fotografie si video) ce imi mai dau sfaturi din cand in cand,insa nu strica sa aud si parerile voastre,pana la urma opiniile sunt diferite si de la fiecare poti invata cate ceva .

Apreciez critica constructiva,in sensul ca daca tot va dati cu parerea ,spuneti va rog ce e bine si ce e rau,ca sa am si ce sa invat din urma post-urilor voastre.
Mirciusx,Boggy,dev,Neo,Tonix,3Z, 7even....sunt bineveniti in a comenta cat mai dur .

In majoritatea cazurilor pozele sunt facute cu un Canon 600D ori Canon 7D.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	902618_636191223063810_1671581040_o.jpg
Views:	944
Size:	340.3 KB
ID:	36011   Click image for larger version

Name:	464129_636199269729672_426768393_o.jpg
Views:	950
Size:	295.4 KB
ID:	36012   Click image for larger version

Name:	892564_636629606353305_1333264176_o.jpg
Views:	954
Size:	428.3 KB
ID:	36013   Click image for larger version

Name:	475042_635912549758344_1316469948_o.jpg
Views:	899
Size:	579.3 KB
ID:	36014  
__________________

Last edited by suzuki; 01-12-2013 at 01:58.
suzuki is offline   Reply With Quote
Old 05-05-2013, 22:59   #2
mirciusx
Senior Member
 
mirciusx's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 9,818
Mentioned: 324 Post(s)

PC-ul meu

Default

Unde ii zona aia faina din dreapta? Vin si eu (!

O sa ma urasti acum, dar o sa imi multumesti alta data

1.
- nu mai folosi desaturarea selectiva. E...de rau, pe scurt
- pozitie falsa, privire falsa, e "pusa" cum s-ar zice
- taiat prea mult de sus, lasat prea mult in dreapta
2.
- cam centrata (nu e un lucru rau daca e gandita pentru asa ceva, insa nu e cazul acestui cadru)
- spatiu negativ in dreapta, poza nu e incadrata bine
- poza e miscata
3.
-cotul drept ii da impresia de "cocoasa"
- iar te joci cu desaturarea; nu e un lucru rau daca iti faci un stil, dar sa o faci si bine
- bara din dreapta e cam lucioasa...inteleg ca duce calea spre subiect, dar e prea luminata
- ai stat cumva in dreptul soarelui? Am impresia ca e umbra ta pe d-ra...
- poza de vacanta as zice
4.
- fun Zona mortala pentru poze cu expunere lunga.

Nu conteaza cate poze ai, conteaza cum te autoeduci, in primul rand Pana la urma, fotografia e o stare de spirit. "Pictam" cu aparatele...ca sa zic asa.

Eu as fi facut altfel : as fi facut cateva poze de joaca (cum ai si facut), iar apoi cateva portrete clasice, banale, faine...e un lucru bun sa il pui in practica la inceput.
__________________
The human foot is a masterpiece of engineering and a work of art. -DaVinci
mirciusx is offline   Reply With Quote
Old 05-05-2013, 23:31   #3
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,293
Mentioned: 880 Post(s)

PC-ul meu

Default

1- Treaba cu desaturarea selectiva e cam ca filtrele/look-ul vintage pe care-l foloseste Mircea. E n-o sa zic sa n-o folosesti pentru ca aici nu e matematica, faci cum simti. Desaturarea selectiva in opinia mea merge mai bine insa cu fotografii un pic mai... "conceptuale". Da bine, dar folosita doar in anumite situatii.
-Vignetarea negativa(cu alb) nu-mi sare bine in ochi in fotografia asta, probabil din cauza fundalului foarte incarcat si inchis ca tonalitate.
-Ochiul meu nu stie ce sa aleaga, trandafir sau fața fetei. Desaturarea aia mergea daca ea tinea trandafirul spre camera, trandafir care ar fi fost focalizat, iar in spate totul blurat si "B&W". Asa ochiul se ducea tinta pe trandafir.

2-De acord cu Mircea, spatiu gol in dreapta, mergea o incadrare orientata mai in stanga.
-Cu toate ca atunci pata aia de rosu iesea si mai mult in evidenta si iar iti fura privirea.
-Ce nu-mi place in poza asta insa e contrastul destul de ridicat pe fatza care accentueaza la randul lui si saturatia putin. Mai era de jucat putin la procesare.

3-That rail makes my OCD sense tingle. ) E ciudata acolo, are prea multe linii in ea ca sa ofere "o directie".
-Expunere ok, alburile in regula.

4- Culorile sunt ok pana la albastrul ala fosforescent de pe jacheta. Parca e prea spart.


Repet, astea-s pareri personale, si cam tot ce primesti in domeniul asta sunt pareri personale. Cand vine vorba de estetica si "arta" totul e subiectiv. Mie de ex nu-mi plac tablourile retardate ale lui Picasso. Cine a fost insa Picasso...?

Da, exista niste reguli, dar sunt doar guidelines, nimic mai mult.
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 06-05-2013, 00:12   #4
suzuki
Moderator
 
suzuki's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: Iasi
Posts: 4,577
Mentioned: 200 Post(s)

PC-ul meu



Default

Ms pt commenturi,nu aveti idee cat de bine imi pare ca ati dedicat ceva timp pt a va spune parerea.

Zona este numita Paphos,un oras de pe aici,fotografiile sunt facute in jur de ora 6 Am,soarele inca nu aparuse dinspre munti .
Iti multumesc de pe acum cat despre urat nu o sa fie vorba vreodata.

Mirciusx :


Quote:
Originally Posted by mirciusx View Post
Unde ii zona aia faina din dreapta? Vin si eu (!

O sa ma urasti acum, dar o sa imi multumesti alta data

1.
- nu mai folosi desaturarea selectiva. E...de rau, pe scurt
- pozitie falsa, privire falsa, e "pusa" cum s-ar zice
- taiat prea mult de sus, lasat prea mult in dreapta

.
desaturarea am folosit-o tocmai ca sa atrag atentia spre subiect,m-am jucat cu efectele mai mult,nici nu am vrut sa o fac prea stridenta.
-pozitia "falsa",mai am de lucrat mult la acest capitol.
-nu am facut crop,asa e poza,inteleg ce vrei sa zici cu taiatul,data viitoare o sa fiu mai atent.

Quote:
Originally Posted by mirciusx View Post
2.
- cam centrata (nu e un lucru rau daca e gandita pentru asa ceva, insa nu e cazul acestui cadru)
- spatiu negativ in dreapta, poza nu e incadrata bine
- poza e miscata

.
aici nu inteleg partea cu miscata,in rest le pot remedia...

Quote:
Originally Posted by mirciusx View Post
3.
-cotul drept ii da impresia de "cocoasa"
- iar te joci cu desaturarea; nu e un lucru rau daca iti faci un stil, dar sa o faci si bine
- bara din dreapta e cam lucioasa...inteleg ca duce calea spre subiect, dar e prea luminata
- ai stat cumva in dreptul soarelui? Am impresia ca e umbra ta pe d-ra...
- poza de vacanta as zice

.
trebuia sa scot cotul,dar nu l-am vazut.
cum iti poti da seama daca stilul pe care ti-l faci e bun sau nu?
soarele era undeva in stanga,printre munti,umbra mea cu siguranta nu era pe subiect.

Quote:
Originally Posted by mirciusx View Post
4.
- fun Zona mortala pentru poze cu expunere lunga.


.
cand o sa iti planuiesti vreo vacanta pe aci,da-mi de stire .


Quote:
Originally Posted by mirciusx View Post

Nu conteaza cate poze ai, conteaza cum te autoeduci, in primul rand Pana la urma, fotografia e o stare de spirit. "Pictam" cu aparatele...ca sa zic asa.

Eu as fi facut altfel : as fi facut cateva poze de joaca (cum ai si facut), iar apoi cateva portrete clasice, banale, faine...e un lucru bun sa il pui in practica la inceput.
nu prea stiu care sunt portretele clasice,banale la care faci referire,poti sa imi dai un exemplu ?



Quote:
Originally Posted by Boggy View Post
1- Treaba cu desaturarea selectiva e cam ca filtrele/look-ul vintage pe care-l foloseste Mircea. E n-o sa zic sa n-o folosesti pentru ca aici nu e matematica, faci cum simti. Desaturarea selectiva in opinia mea merge mai bine insa cu fotografii un pic mai... "conceptuale". Da bine, dar folosita doar in anumite situatii.
-Vignetarea negativa(cu alb) nu-mi sare bine in ochi in fotografia asta, probabil din cauza fundalului foarte incarcat si inchis ca tonalitate.
-Ochiul meu nu stie ce sa aleaga, trandafir sau fața fetei. Desaturarea aia mergea daca ea tinea trandafirul spre camera, trandafir care ar fi fost focalizat, iar in spate totul blurat si "B&W". Asa ochiul se ducea tinta pe trandafir.

2-De acord cu Mircea, spatiu gol in dreapta, mergea o incadrare orientata mai in stanga.
-Cu toate ca atunci pata aia de rosu iesea si mai mult in evidenta si iar iti fura privirea.
-Ce nu-mi place in poza asta insa e contrastul destul de ridicat pe fatza care accentueaza la randul lui si saturatia putin. Mai era de jucat putin la procesare.

3-That rail makes my OCD sense tingle. ) E ciudata acolo, are prea multe linii in ea ca sa ofere "o directie".
-Expunere ok, alburile in regula.

4- Culorile sunt ok pana la albastrul ala fosforescent de pe jacheta. Parca e prea spart.


Repet, astea-s pareri personale, si cam tot ce primesti in domeniul asta sunt pareri personale. Cand vine vorba de estetica si "arta" totul e subiectiv. Mie de ex nu-mi plac tablourile retardate ale lui Picasso. Cine a fost insa Picasso...?

Da, exista niste reguli, dar sunt doar guidelines, nimic mai mult.

nu te abtine,zii orice e de rau .
cu albastrul de pe jacheta si eu am stat in dubii,am hotarat sa il las asa cum este,oarecum e in "blend " cu peisajul,culori mirifice.

barile alea sunt chiar pana in mare,sunt facute pt batrani ca sa se sprijine cand intra in apa .mi s-a parut destul de interesant ,acesta fiind si motivul pt care am fct cateva poze acolo.

am o intrebare,nu pot accentua trasaturile la 2 lucruri diferite din fotografie ca exemplu fiind tocmai poza cu floarea si fatza fetei?
toate pozele trebuie facute in asa fel incat sa atragi atentia doar catre subiect,nu pot fi si exceptii ?
spre exemplu mie mi-a placut mult fotografia lui Tonix,cu podul si fata care alerga,cu toate ca explicatiile lui Mircea par logice,cat si editarea sa,tot "da mai bine ochiului" poza initiala.
__________________
suzuki is offline   Reply With Quote
Old 06-05-2013, 03:07   #5
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,293
Mentioned: 880 Post(s)

PC-ul meu

Default

Poti, dar atunci e mai mult fotografie documentara. Sa se vada toate cat se poate de bine - gen fotografia de real estate, produs. In prima ta fotografie trebuie sa existe un subiect principal. Ca sa gasesti rapid subiectul pe care-l vrei(chiar si la nivel subconstient) fa urmatorul exercitiu. Da un titlu de natura moarta fotografiei. De ex, "Fata si un trandafir". Apoi pune emfaza pe primul element din "titlu". Daca era "Trandafir si o fata" atunci era clar ca vrei sa te concentrezi pe trandafir.

Daca ai prea multe elemente la fel de "evidente" intr-o fotografie care nu e foto documentara(in sensul ca documenteaza ceva cat se poate de impartial) apare confuzia si greutatea de a te "duce" undeva cu privirea(lucru obositor).

Merge sa faci asta cu orice fotografie, chiar si inainte s-o pozezi.

In fotografia lui Tonix exista un subiect principal, fata care alearga. Cam toate elementele iti arunca privirea inspre ea.

Sent from my GT-I9000 using Xparent ICS Tapatalk 2
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 06-05-2013, 04:38   #6
mirciusx
Senior Member
 
mirciusx's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 9,818
Mentioned: 324 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by Boggy View Post
1- Treaba cu desaturarea selectiva e cam ca filtrele/look-ul vintage pe care-l foloseste Mircea. E n-o sa zic sa n-o folosesti pentru ca aici nu e matematica, faci cum simti. Desaturarea selectiva in opinia mea merge mai bine insa cu fotografii un pic mai... "conceptuale". Da bine, dar folosita doar in anumite situatii.
Desaturarea selectiva e tratata ca si kitch, daca nu are un scop. Iar scopul e prea bine gandit ca sa duca in directia aceea.
Ca sa duci ochiul privitorului intr-o anumita directie, pe scurt, e vorba chiar de cuvantul fotografie, adica a picata cu lumina.

Boggy, te-ai mira cate intrebuintari are matematica. Iar daca el face cum simte, va ajunge sa ii zici ceva de genul cum ai spus despre Picasso.
Eu nu folosesc desaturare selectiva. Am folosit-o doar o singura data, spre rusinea mea. Dar eram prostut la vremea aceea.

Iar legat de parerile personale, s-ar putea ca acestea sa vina de undeva (scoala, experienta, etc), pareri care ar putea sa il duca sau nu, pe un drum bun. Iar stilul de prelucrare nu se discuta si nici nu il voi discuta aprins pentru ca e legat de gust, altfel zis, e alegerea si viziunea fotografului.
Iar in fotografie sunt cateva reguli, care se aplica din pictura, care, culmea, provin si din matematica.

Pana la urma e totul e joaca de lumina. Lumina da ceea ce vedem noi "3D" intr-o poza, altfel ar fi plata si nu ne-ar place pentru ca am fost invatati sa vizualizam astfel. Daca ai merge pe planeta x, unde totul din cauza luminii ar fi 2D, cu siguranta nu le vor place un portret foarte misto realizat (un banal exemplu - portretele lui Rembrandt).

Cu siguranta ca mai multi ochi vor vedea "mai bine", insa mereu va fi important cu ce vei ramane din ceea ce s-a discutat si da, aici in dau dreptate lui Boggy, fara a ma contrazice, pe unii i-ar putea deranja ceva, pe altii altceva, iar intr-un interval de [4-oo+] ochi, vei primi opinii diferite sau asemanatoare.

Cand postezi, gandestete de ce postezi, ce ti se pare gresit/bun in cadrul respectiv. Nu cauta o explica din "gura" altora, cauta "din" tine...ala e cursul pe care trebuie sa il urmezi. Bineinteles, aplicand si cateva reguli, care, daca le rupi, le rupi cap, nu de genul ca "da bine" si "mie asa imi place" etc...desi daca faci ca si Dave Hill, nu as zice ca e rau )

Ca o poveste scurta, mi s-a spus ca primul aparat nu conteaza. La fel, ca nu conteaza primele 10.000 +++ cadre trase. Nu am crezut. Insa am ajuns sa cred si sa dau dreptate acelui batran. Dar asta dupa ceva mult timp...cadre, aparate, teste, obiective, nopti pierdute (fara numar), etc. Am avut un aparat foarte bun la vremea aceea, insa greata mi-am dat-o decat dupa ce l-am vandut, luand o pocnitoare (buna de altfel...D40 ) si asta a fost startul pentru mine. Critica primita e subtire pe langa ce am primit eu...in 2008, dupa multe cadre, am vrut sa imi arunc aparatul pe geam. Fara misto...nu de nervi, ci din cauza criticii primite. 99% suturi in fund. Iar suturile in fund m-au adus unde sunt (destul de puturos de altfel pe langa ce as putea face ), nu 50 de obiective, nu 40 de aparate, nu 10 blituri. Ma rog, plus practica si ambitie.
Iar vorba aceea, un sut un fund, un pas mai in fata, e cat se poate de adevarata.

Boggy, sunt fotografi buni la noi in tara, insa nu cred ca cei maxim 20% (din Romania) sunt platiti sau castiga la adevarata lor valoare. Sunt si exceptii insa. Rare.

Suzuki, un singur sfat iti dau, nu parere Pana sa ajungi sa faci cu adevarat ce iti place (si poate si castigi ceva bani din asta, ca nu traim cu aer), daca mergi pe drumul asta, al fotografiei, mai ai mult de tras, iar asta nu o zic pozelor postate, ci pentru ca intr-adevar e un drum lung. Si greu.

La somn, ca am dat prea mult din casa
__________________
The human foot is a masterpiece of engineering and a work of art. -DaVinci
mirciusx is offline   Reply With Quote
Old 06-05-2013, 04:43   #7
mirciusx
Senior Member
 
mirciusx's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 9,818
Mentioned: 324 Post(s)

PC-ul meu

Default

Stai ca am inceput sa citesc ce ai scris.

"barile alea sunt chiar pana in mare,sunt facute pt batrani ca sa se sprijine cand intra in apa .mi s-a parut destul de interesant ,acesta fiind si motivul pt care am fct cateva poze acolo."

Ce zic eu si ce intelegi tu. Mai citeste o data ce am scris. Daca nu intelegi, revin cu explicatii...mai lungi. Nu ma deranjeaza, am rabdare, important e sa pricepi ca sa nu racim (eu, Boggy, etc) dejetele degeaba

Le.
Poza e miscata...adica asa se zice, incorect. Romaneste zis, cand tu ai fotografiat, ai miscat aparatul.
Da, dar nu azi. (legat de portrete)
Nu te chinui sa scoti, ca nu ai facut o sedinta care sa conteze asa de mult. Nu pierde vremea. Avanseaza, nu pierde timpul.

Sorry, ca nu sunt apreciate portretele, fotografiile de nunta pe aici, dar sincer sa fiu eu nu prea am timp de peisaje. Daca are cineva chef, ma poate cauta pe instagram, unde mai fac poze cu telefonul (pentru mine, nu pt like/fav/inimi). Si va zic si de ce. In 2009, eram in Ct si ii ziceam unui fotograf mai putin cunoscut la noi ca de ce nu vine la o expunere lunga, la un street...mi-a zis ca ii e lene, ca nu are chef. De fapt, asa e el. Dar l-am inteles mai tarziu. Nu mi-e lene, imi face placere, dar dupa ce stai ore in sir cu aparatul in mana, prelucrezi, chiar nu mai ai chef sa iesi cu aparatul nici sa vina Jordan in centru...poze care, la randul lor ar trebui prelucrate. Adica preferi sa te recreezi decat sa fotografiezi nu stiu ce chestie de amorul artei apuse. Cei care au ca hobby fotografia si/sau au o pasiune pt portrete/,macro/etc, da, ok, ii inteleg de minune ca si eu am trecut prin asta, dar nu cand ai job acest lucru. Azi am iesit cu aparatul si telefonul. De familie am facut cu aparatul, iar peisaje, abstracte (nu stiu ce am avut azi), am mers pe mana telefonului.
Sa fiu sincer, am poze din anii trecuti pe care ar trebui sa le prelucrez sau sa le reprelucrez. Ca sa nu zic ca din 2012, daca am vreo 50 de poze prelucrate, iar printate nici atat. Si aici zic doar de poze personale.

Scuze ca am scris atata pe threadul tau!
__________________
The human foot is a masterpiece of engineering and a work of art. -DaVinci

Last edited by mirciusx; 06-05-2013 at 04:56.
mirciusx is offline   Reply With Quote
Old 06-05-2013, 05:24   #8
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,351
Mentioned: 385 Post(s)


Default

1. Mie sincer îmi place poza. Oarecum. Ce nu-mi place este prelucrarea. Să detaliez...
- ai exagerat cu netezirea feței, dar pieptul și gâtul prezintă încă neregularități;
- îmi place coafura și machiajul;
- nu-mi place poziția efectiv. Pare prea "aranjată" după cum afirma Bogdan;
- desaturarea selectivă este "meh" pentru că buzele și trandafirul sunt tot pe-acolo deci apar probleme;
- coloristica overall pe monitorul meu este caldă, dar desaturarea selectivă sugerează detașare imo aici nu accentuare; trebuie sa te hotaraști imo pe o temă și să mergi cu aia cap coadă într-o fotografie;
- selecția trandafirului este neîngrijită; nu este nici prea hipster-like (adică la oha, luat mai mult din jur etc), nici prea exactă;
- iesea poate mai bine cu un poncho, ceva si tratat fata cu ceva mai multa grija, fara sa o netezesti excesiv;
- vigneta nu merge.
- ditamai diamantul pe dejt, felicitari?

2. Nu, nu și iar nu holy shit I`m blind;
- ai dezintegrat biata fată; încearcă fill in flash;
- mergea încadrată mai la dreapta puțin;
- bara aia albastră mă zgârie pe ochi la modul OCD
- modul în care fata privește spre tine ar obliga la altă încadrare; dacă ar fi privit spre stânga (ei), ehm poate, depinde și ce-i în stânga (ei);
- floarea aia trebuie să fie killed with fire

3. Centrată;
- bara ar fi ok dacă ai folosi-o cumva la încadrare, dar poza mi se pare "dezechilibrată" din cauza unghiului;
- aș fi desaturat papuceii; doar puțin; doar puuuuțin;
- dă impresia de constricție. Ar fi mers o încadrare verticală imo.

4. Orizontul îi strâmb. Nuff said;
- focus prin bălării oarecum;
- nu merită criticată dpdv artistic, mi se pare mai mult un snapshot simpatic




Câteva păreri generale. Nu sunt fotograf profesionist, dar ador fotografia ca hobby. Cel mai dur critic vei fi mereu tu însuți, sau cel puțin așa ar trebui. Dacă nu-i așa, bagă mare și bagă-ți bețe-n roate tu însuți. Studiază din reguli ale fotografiei și mereu când vei fi tentat să le încalci (nu este posibilă încadrarea X pentru că ai un puradel pe-acolo) să știi ce și de ce încalci și să încerci să salvezi ce se poate salva prin procesare. Nu excesivă.

Ia-ți un monitor bun (IPS/S-IPS este un bun început), diferențele sunt imense VS TN & shit.

Nu sunt de acord cu Mircea. Aparatul și obiectivele fac o grămadă de chestii care te ajută. Să detaliez...
- oricât ai sta tu-n cap, nu vei putea trage fotografii decente în low light cu o pocnitoare de compactă sau cu un telefon; oricât ai dori; nu se poate;
- mulți MP => posibilități +++ să salvezi fotografia; crop is your best pal;
- dynamic range-ul nu are înlocuitor decât multe ore în Photoshop; D90 VS D7100 => diferența este incredibilă;
- degeaba ai super aparat dacă nu ai f/1.4; ce-i mai bun decât calitate excelentă la ISO ridicat? Apertura maximă a diafragmei.

Cu fotografia de nuntă există multiple trucuri să scapi de limitările aparaturii; ai blende, lumini, blițuri, etc; dar ia pune-l pe Mircea să tragă cu D40 în bar sara când om da o bere cu 18-55 și să scoată un cadru decent. Fără bliț sau alte accesorii :P

Lumina însă este la polul opus. Diferențele între lentile și aparate devin ciudate în lumină puternică. A se vedea Samyang 85mm f/1.4. Are purple fringing absolut oribil la f/1.4 în lumină puternică, dar nu-i nevoie să tragi la f/1.4. Dar este bine să ai f/1.4 ca să-l prinzi pe nunul mare cum îl articulează pe contrabasist în semiîntuneric.



100 Tips from a Professional Photographer.
Photoshop Blend Modes Explained.

Imo dacă ai deja un job, gândește-te bine la fotografie ca job. Imo it sucks balls. În general sunt de părere că atunci când îți transformi hobby-ul în job, este cea mai scurtă cale prin care să te îndepărtezi și să te saturi de el.

Ymmv. Citește mult, joacă-te cu Photoshop, lasă Lightroom în pace, exagerează, moderează-te și mai presus de orice, trage cadre cât mai multe. Folosește-ți camera cât mai mult posibil. În România există fețe-fețe când te plimbi cu un DSLR de gât. Feck off to them. Do your stuff
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 06-05-2013, 18:12   #9
suzuki
Moderator
 
suzuki's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: Iasi
Posts: 4,577
Mentioned: 200 Post(s)

PC-ul meu



Default

ms Neo pt sfaturi.deocamdata fotografia ramane ca hobby pana cand o sa mai avansez.
sunt multe programe pe care le invat concomitent,Photoshop,Lightroom,easyhdr2 ,portrait professional,dynamic hdr 5,portrait +,premiere...etc.
ma uit frecvent pe slrlounge,1dx unde vad diferite tehnici,dar se pare ca nu e suficient,inca nu am ochiul format .

despre aceasta foto (oarecum e corectata in urma sfaturilor voastre) ce parere aveti ?

Le : daca puteti edita o imagine din cele expuse pana acum ca sa pot vedea diferentele si unde gresesc,ar fi perfect.dau o bere .
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	2.jpg
Views:	787
Size:	634.9 KB
ID:	36041  
__________________

Last edited by suzuki; 06-05-2013 at 18:53.
suzuki is offline   Reply With Quote
Old 07-05-2013, 21:27   #10
mirciusx
Senior Member
 
mirciusx's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 9,818
Mentioned: 324 Post(s)

PC-ul meu

Default

In primul rand, poza e oof (out of focus).
In al doilea rand, fiecare ar prelucra in felul lui, lucru care nu te-ar ajuta deloc. De ce? Pai in primul rand TU trebuie sa vezi finalul, nu noi, in felul nostru. Ca si stil de prelucrare, poti sa iti alegi pentru inceput pe cine doresti, ca intr-un final, sa mergi pe stilul tau. Desi acest lucru nu il recomand. Altfel zis eu mai rosu, lui Boogy mai albastru si lui Neo mai verde...e doar un exemplu. Deci no help for you here. Plus ca, faci o poza identica ca a oricarui stil de prelucrare, ca la urmatoarea ce sa o faci? Ma intelegi?
__________________
The human foot is a masterpiece of engineering and a work of art. -DaVinci
mirciusx is offline   Reply With Quote
Old 07-05-2013, 21:29   #11
mirciusx
Senior Member
 
mirciusx's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 9,818
Mentioned: 324 Post(s)

PC-ul meu

Default

Parerea mea e ca faci prea multe concomitent. Axeaza-te pe ceva si invata-l cel mai bine. Asta e si sistemul de invatare la noi in Romania, invata de toate ca sa stii putin din fiecare si sa te zapaceasca de cap. Mergi pe Ps, Lr, etc...odata, apoi treci usor la urmatorul pas. Axeaza-te pe ceva, nu pe toate...ca o sa ai terci in cap. E ca si cum ai avea 50 de obiective si nu stii pe care sa il alegi ca sa faci o poza banala...
__________________
The human foot is a masterpiece of engineering and a work of art. -DaVinci
mirciusx is offline   Reply With Quote
Old 08-05-2013, 01:23   #12
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,351
Mentioned: 385 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by mirciusx View Post
In primul rand, poza e oof (out of focus).
Explică cum este oof când io văd ochiul stâng al domnișoarei perfect în focus. Te referi la DOF?
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 08-05-2013, 01:31   #13
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,293
Mentioned: 880 Post(s)

PC-ul meu

Default

Mai mai, cum va dati voi seama de oof dupa niste imagini vazute la 800x800 trase la f5.6 sau mai mult. )
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 08-05-2013, 02:38   #14
mirciusx
Senior Member
 
mirciusx's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 9,818
Mentioned: 324 Post(s)

PC-ul meu

Default

Neo, cu tot respectul, dar focusul nu e pe ochi sau e prelucrata cu ceva soft (nu software) pe fata. Uita-te la firele de par si la gene. Degeaba doful e si in fata si in spate, ceea ce ar cuprinde si punctul focalizat, insa cu toate astea...nu e sharp ce e mai important.

Scuzati-mi termenii, cand zic ca e oof pentru mine inseamna ca punctul de interes nu este in focus.
__________________
The human foot is a masterpiece of engineering and a work of art. -DaVinci
mirciusx is offline   Reply With Quote
Old 08-05-2013, 05:04   #15
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,351
Mentioned: 385 Post(s)


Default

Bullshit, niciun fir de păr vizibil nu este în același plan cu ochiul respectiv, genele sunt ok, prelucrarea este defectuoasă, dar nu mi se pare o fotografie OOF. Ar fi de folos fișierul RAW să ne dăm cu părerea pe el, evident.

Nu este extrem de sharp, de acord, dar focusul este totuși acolo.
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 08-05-2013, 07:16   #16
dev
Ancient friend
 
dev's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 8,277
Mentioned: 1 Post(s)




Default

Focusul pare sa fie undeva pe gard. E posibil ca d-soara sa se fi miscat fix cind a declansat suzuki fiindca si mîna e blurata. Oricum e ceva ciudat la poza asta fiindca lantisorul de la git pare focusat ok in schimb bretonul e inecat intr-o combinatie de zgomot si NR.
__________________
It was a bright cold day in April, and the clocks were striking thirteen.

Quote:
Originally Posted by Apocalypse Now View Post
Sa nu fim pizde, va rog.

Last edited by dev; 08-05-2013 at 07:19.
dev is offline   Reply With Quote
Old 08-05-2013, 12:26   #17
Triplu_Z
Subzero Wins
 
Triplu_Z's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: OC Club
Posts: 3,042
Mentioned: 10 Post(s)

PC-ul meu



Default

A inceput sa-i tremure mana cand a vazut domnisoara cu bobocelul in buze
__________________


Quote:
DICE = Doing Incredibly Crazy Experiments
Triplu_Z is offline   Reply With Quote
Old 08-05-2013, 21:40   #18
suzuki
Moderator
 
suzuki's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: Iasi
Posts: 4,577
Mentioned: 200 Post(s)

PC-ul meu



Default

din pacate poza este "OOF " cum zice Mircea.Scz pentru intarzierea in raspuns.

Domnisoara din imagini este viitoarea sotie.
M-a "silit" sa ii fac poze la tot pasul ),nu ca nu mi-ar fi placut .
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC_0144-002.jpg
Views:	677
Size:	472.2 KB
ID:	36156  
__________________
suzuki is offline   Reply With Quote
Old 09-05-2013, 02:13   #19
mirciusx
Senior Member
 
mirciusx's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 9,818
Mentioned: 324 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by suzuki View Post
din pacate poza este "OOF " cum zice Mircea.Scz pentru intarzierea in raspuns.

Domnisoara din imagini este viitoarea sotie.
M-a "silit" sa ii fac poze la tot pasul ),nu ca nu mi-ar fi placut .
Sa fie intr-un ceas bun si felicitari!
__________________
The human foot is a masterpiece of engineering and a work of art. -DaVinci
mirciusx is offline   Reply With Quote
Old 06-06-2013, 01:26   #20
suzuki
Moderator
 
suzuki's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: Iasi
Posts: 4,577
Mentioned: 200 Post(s)

PC-ul meu



Default

ms pt urari Mircea.











__________________

Last edited by suzuki; 06-06-2013 at 02:52.
suzuki is offline   Reply With Quote
Reply

Tags
iubitel badass.photos, learning, photography

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
sammurai - galerie foto sammurai Foto/Video 22 17-05-2020 08:27
495 - Galerie Foto 495 Foto/Video 242 22-08-2016 16:03
SeVeN - Galerie Foto sevenrulz Foto/Video 38 27-09-2011 19:53
dorubm-Galerie Foto dorubm Foto/Video 14 05-09-2011 12:44
Emanuel-Galerie Foto overclock1366 Foto/Video 22 10-07-2011 23:16

 
Forum Stats
Members: 9,573
Threads: 27,899
Posts: 782,715
Total Online: 2451

Newest Member: miyeyi1060

Latest Threads
- by Gotul
- by matose
- by Monstru
- by LAB501
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 11:11.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.