lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Carcase si surse
Connect with Facebook

Carcase si surse Nu le ignorati, sunt importante


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 28-02-2011, 01:24   #1
gtcosmin
Member
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 50
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Default Recomandare sursa

Salut,

Vreau sa cumpar o sursa modulara pentru un q9550 cu gtx 480. Initial vroiam sa iau un Cooler Masters Silent Pro de 600w. Prefer cooler masters ca se asorteaza cu carcasa, un cm690.
Ma gandesc ca in viitor poate mai iau un gtx 480 pentru sli. In cazul asta ma uit si la un cooler masters silent pro de 850w.

Dupa o raita prin magazinele online sunt nehotarat intre urmatoarele variante(vazand ca multi recomanda seasonic i-am inclus pe ei):
1. cm silent pro 600w sau seasonic m12 620w, varianta low cost si mai vad ce fac cu sli-ul cand/daca ajung acolo.
2. cm silent pro 850w sau silent pro gold 800w sau seasonic x760. Astea ar trebui sa tina gtx 480 sli.

Deci, imi puteti recomanda o sursa pentru un gtx 480 si una pentru sli. Daca aveti alta recomandare in afara celor de sus e de preferat ca sursa sa fie in stoc la un magazin din Bucuresti.

Multumesc anticipat.
gtcosmin is offline   Reply With Quote
Old 28-02-2011, 01:29   #2
xdan
Ancient friend
 
xdan's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: pe langa ARAD
Posts: 5,426
Mentioned: 20 Post(s)

PC-ul meu



Default

Buget maxim?
__________________
Voucher PcGarage : C8WFPAXR, foloseste-l daca vrei sa faci economie de 1% in comenzile tale.
xdan is offline   Reply With Quote
Old 28-02-2011, 01:38   #3
gtcosmin
Member
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 50
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Default

Nu am un buget maxim, dar nu vreau nici sa exagerez, momentan tind catre cm silent pro 850, nu prea vreau sa dau bani pentru gold rating. Deci sa zicem maxim 800ron, dar cu cat e mai ieftina cu atat mai bine.

Daca merg pe varianta a 2-a, o sursa de aprox 800w, vreau sa o tin destul de mult timp.
gtcosmin is offline   Reply With Quote
Old 28-02-2011, 01:57   #4
xdan
Ancient friend
 
xdan's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: pe langa ARAD
Posts: 5,426
Mentioned: 20 Post(s)

PC-ul meu



Default

Io unul as lua din Antec-urile astea una, ambele certificate 80 PLUS Bronze.
http://www.pcgarage.ro/surse/antec/t...quattro-850-w/
Asta e modulara si silent construita in stilul PC Power&Cooling Silencer cu ventilator de 80mm de care nu prea are nevoie.
http://www.pcgarage.ro/surse/antec/h...nt-gamer-900w/
Asta cred ca nu e modulara.
Sau ai putea lua o sursa de 1000W, certificata Bronze, nici asta nu cred ca e modulara dar are un pret superb la la 1000W poti face linistit SLI de GTX 480 mai ramane loc si la sursa sa nu fie incarcata la 90-100%.
http://www.pcgarage.ro/surse/super-f...amazon-series/
Super Flower si-au imbunatait mult calitatea surselor, au facut si prima sursa certificata 80 PLUS Platinium.
Aici ai mai multe despre sursa asta:

Sau cea mai ieftina optiune o A-DATA de 850W certificata 80 PLUS BRONZE, modulara la 500 lei.
http://www.pcgarage.ro/surse/a-data/hm-850/
__________________
Voucher PcGarage : C8WFPAXR, foloseste-l daca vrei sa faci economie de 1% in comenzile tale.

Last edited by xdan; 01-03-2011 at 01:29.
xdan is offline   Reply With Quote
Old 28-02-2011, 11:06   #5
Vladutz20
Senior Member
 
Vladutz20's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: Bucharest
Posts: 2,405
Mentioned: 0 Post(s)


Default

+1 Sursa adata conform siteului 80plus poate duce load de peste 1kw si are electronica cwt si nu in ultimul rand este silent.
Vladutz20 is offline   Reply With Quote
Old 01-03-2011, 00:55   #6
s1lviu
Senior Member
 
Join Date: May 2010
Posts: 263
Mentioned: 4 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by xdan View Post
Super Flower s-au imbunatatit mult e firma germana, au facut si prima sursa certificata 80 PLUS Platinium.
Super Flower sunt taiwanezi, numai chinezoii putea nascoci nume de-astea tembele gen Flower Power.

Quote:
Super Flower Computer Inc. is a Taiwanese manufacturer of innovative, extremely quiet and high-quality PC power supplies.
Cat despre sursele lor, Platinium-ul ala de 550w e excelent, dar mi se par totusi dubiosi pentru ca ei au in gama de produse surse de 650W - si la 220 Lei, si la 460 lei.
Cam dubla diferenta de pret intre doua produse marcate cu aceeasi putere.
s1lviu is offline   Reply With Quote
Old 01-03-2011, 01:09   #7
xdan
Ancient friend
 
xdan's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: pe langa ARAD
Posts: 5,426
Mentioned: 20 Post(s)

PC-ul meu



Default

Bah ce le place la unii sa dea cu piatra.
Nu e chiar ce zici tu da oricum.
A fost pe pcgarage o promotie cu sursele astea si ziceau "calitate si fiabilitate nemteasca"....
Asa ca n-am mai facut cercetari.
Linkul de producator de la ei de pe pagina duce la o pagina de site in germana si guess what?
Quote:
The Super Flower Computer Inc. is a Taiwanese manufacturer of innovative, extremely quiet and high-quality PC power supplies. With more than 17 years experience in product planning, - Development and above all in product manufacturing has always Super Flower Articles highest quality.

The European, 100%-owned subsidiary, Super Flower Computer GmbH is supplying the retailer responsible for customers in Central Europe. With a separate stock of more than 1300QM delivery is a reliable and high guaranteed.
http://translate.google.ro/translate...r-flower.de%2F
Asa ca au o legatura si cu nemtii.
Drept sa spun si Cougar firma "nemteasca" eh si pe cutie scrie "Made in China".
Majoritatea firmelor de componente Pc produc componentele in China/Taiwan/Coreea, etc, pentru ca acolo sunt metalele rare(exceptand Japonia care le importa) care intra in componenta lor si pentru ca acolo mana de lucru e cea mai ieftina.
Asa ca oricum tot ajunge in mana "chinezilor" "japonezilor" si a celor de pe acolo.
__________________
Voucher PcGarage : C8WFPAXR, foloseste-l daca vrei sa faci economie de 1% in comenzile tale.

Last edited by xdan; 01-03-2011 at 01:18.
xdan is offline   Reply With Quote
Old 01-03-2011, 01:59   #8
crristib
Senior Member
 
crristib's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 519
Mentioned: 4 Post(s)

PC-ul meu

Default

Chinezii fac de toate pentru toti, nu degeaba economia lor ocupa locul doi in lume dupa SUA.
crristib is offline   Reply With Quote
Old 01-03-2011, 02:50   #9
s1lviu
Senior Member
 
Join Date: May 2010
Posts: 263
Mentioned: 4 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
The European, 100%-owned subsidiary, Super Flower Computer GmbH is supplying the retailer responsible for customers in Central Europe.
Super Flower, firma cu HQ in Taiwan, are o subsidiara in Germania, care se ocupa cu distributia produselor in Europa. Asta nu o face firma nemteasca.

La fel, daca Nokia si-a deschis fabrica in Romania, asta nu inseamna ca Nokia e firma romaneasca, pentru ca HQ e in Finlanda si deci e o firma finlandeza.

Si n-am dat cu piatra, am corectat o informatie gresita, pentru a nu fi indusi alti forumisti in eroare.
s1lviu is offline   Reply With Quote
Old 01-03-2011, 14:30   #10
gtcosmin
Member
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 50
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Default

Multumesc pentru recomandari, am luat un seasonic m12 620w.
gtcosmin is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Recomandare Vespa Memorii & stocare 3 22-12-2010 23:25
Recomandare sursa modulara ! slick007 Carcase si surse 15 17-12-2010 11:04
Recomandare sursa booster Carcase si surse 2 18-11-2010 22:18
Recomandare sursa 650w maski Carcase si surse 22 10-11-2010 23:57

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,144
Total Online: 4653

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by suzuki
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 09:12.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.