lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > IT&C - best of the rest > Foto/Video
Connect with Facebook

Foto/Video Aici discutam despre tot ce tine de foto/video, inclusiv creeatiile forumistilor lab501.

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 04-06-2014, 18:53   #1
s3r0t0n1n
Senior Member

s3r0t0n1n's Avatar

Mentioned: 110 Post(s)

PC-ul meu

Default Recomandare DSLR

Salutare,

Ma tot bate gandul sa-mi iau un DSLR.

Initial oscilam intre D3100, D5100 si D3200 de la Nikon. Apoi m-am gandit totusi sa iau un mirrorless, mai exact Sony Nex-5.

Dupa ce am vorbit cu cativa oameni, m-am orientat catre Nikon D5200.

Aveti alte recomandari?

Il voi folosi o perioada ca sa pierd vremea cu el, iar ulterior il voi folosi ca aparat de vacanta, evenimente etc.

Totul va fi la nivel de amator.
s3r0t0n1n is offline   Reply With Quote
Old 04-06-2014, 19:30   #2
Boggy
Ancient friend

Boggy's Avatar

Mentioned: 669 Post(s)

PC-ul meu

D3200 are mai multe moduri si functii pentru teh amator. Investitia ar fi mai mica, senzorul e super. Mai bine iti iei D3200 cu 18-105 + 50mm 1.8.

Daca zici ca o sa ramana la nivel de amator nu vad de ce-ai avea nevoie de o investitie mai mare.
Old 04-06-2014, 19:35   #3
Neo
Ancient friend

Neo's Avatar

Mentioned: 251 Post(s)

Ce buget ai?

Mai bine-ți iei un GoPro și-o săpunieră mai răsărită, ieși mai cāștigat pentru ce ai tu nevoie acolo
Old 04-06-2014, 19:37   #4
Boggy
Ancient friend

Boggy's Avatar

Mentioned: 669 Post(s)

PC-ul meu

Come on, GoPro numai usor de folosit nu e. Nu ecran, nu nada. E chiar aiurea daca nu stii ce vrei sa faci cu el.
Old 04-06-2014, 19:41   #5
Alex9090
Ancient friend

Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Neo e mereu non conformist in recomandari, sa nu zic hipster. Vei filma mai mult decat fotografia? Daca da, te-ai putea orienta spre o alternativa Canon (sa zicem 650D). In rest, ai de ales intre D5200/D3200 in functie de investitia pe care vrei sa o faci in obiective.
Alex9090 is offline   Reply With Quote
Old 04-06-2014, 19:41   #6
Neo
Ancient friend

Neo's Avatar

Come on, ce cameră mai ai īn dimensiunile alea cu calitatea aia a imaginii? Plus poți să-ți iei LCD backpak dacă nu te descurci deși chiar oricine are smartphone cu Android sau iOS?

LE: [email protected] cu DSLRul și cică io-s hipster lmfao.
Old 04-06-2014, 19:56   #7
Neo
Ancient friend

Neo's Avatar

Ca să dezvolt pe subiect, un DSLR nu este chiar o jucărie. Mă distrează maxim cei pe care-i văd cu D5200/D7000 sau chiar D600/D800 la gāt cu un obiectiv penibil gen 18-55 sau și mai rău, 24-70 f/2.8 cum trag niște cadre absolut groaznice, folosind evident modul P (de la "professional" loloz) apoi sunt fascinați cum focusul este pe ureche sau pe nas īn loc de ochi și chestii de genul.

P&S au evoluat masiv īn ultimii ani, prietena are o săpunieră Canon care se pipi pe orice cameră de telefon și pe care o preferă D90-ului pe care i l-am pasat după ce mi-am luat D800. De asemenea, am observat că de foarte multe ori prefer să folosesc GoPro-ul sau telefonul.

De asemenea, vine problema obiectivelor. Da, 18-105 este bun, dar după ce tragi cu un obiectiv bun ți se ia de el, apoi īncepe distracția, 1200£ īntr-o parte, īncă 1400£ īn alta, apoi hai īncă vreo 700£ și cāștigul pe care-l simți pe termen scurt este durerea de spate și pe termen lung o dezvoltare excelentă a musculaturii īn zona spatelui și a picioarelor, mai precis lattisimus dorsi și gastrocnemius.

Am fost o zi prin Londra și-am ajuns și pe la V&A Museum unde m-au somat să-mi bag D800-le īn cwr pentru că n-aveam voie să fac poze, pentru că plm, mizeriile de zdrențe expuse erau "unicat". Deci da. 90% din cadre īn ziua aia le-am tras cu GoPro, ceea ce spune destul de multe.
Old 04-06-2014, 20:18   #8
Alex9090
Ancient friend

PC-ul meu

Normal ca s-au dezvoltat, dar for f*ck's sake, ramane o compacta cu un senzor de..., pentru P&S e buna, in rest e de rahat, cel putin din punctul meu de vedere si aici vorbim de compacte middle-end (nu ceva high-end care costa cat un DSLR plus 1-2 obiective bune).

Nu inteleg care e faza cu GoPro si filmarea pentru evenimente. Iti pui o casca si iti montezi camera pe cap? Ideea e interesanta, dar nu prea cred ca il ajuta. GoPro, cel putin din perspectiva mea are o destinatie concreta in sporturi si unde este nevoie de o camera cu dimensiuni cat mai mici, in rest...tine de preferinte.

Multe reclame au fost filmate chiar si cu DSLR-uri (5D Mk II/D3s etc), nu inteleg care e problema. Ca nu se recomanda sa filmeze ore in sir cu un DSLR pentru ca nu are aceasta destinatie da, dar in rest este ok.
Old 04-06-2014, 20:20   #9
s3r0t0n1n
Senior Member

s3r0t0n1n's Avatar

PC-ul meu

Treaba e că am the following: 2 sapuniere, 2 bridge-uri, o cameră video, un Zenit-E funcțional, un Smena 8 funcțional și un Nikon D3100. Ăsta din urmă e al lui taică-meu și nu m-a impresionat deloc.

Am habar de ceva fotografie, deci nu īl țin pe auto.

Voi și filma cu el, īnsă preponderent foto.

Ca obiective o să iau stock-ul 18-55, un 18-105 sau un 18-200, un 35 și un 50.

Spun amator pentru că nu voi scoate bani cu el . Am mai participat pe la galerii cu poze făcute cu Zenit-ul...

Ca idee, obiectivul Helios (și inel adaptor) de la zenit scoate pozele mai sharp decāt stock-ul 18-55 pe D3100. Lol...
Old 04-06-2014, 23:15   #10
Neo
Ancient friend

Neo's Avatar

Quote:
Originally Posted by Alex9090 View Post
Normal ca s-au dezvoltat, dar for f*ck's sake, ramane o compacta cu un senzor de..., pentru P&S e buna, in rest e de rahat, cel putin din punctul meu de vedere si aici vorbim de compacte middle-end (nu ceva high-end care costa cat un DSLR plus 1-2 obiective bune).
Știi că am tras poze cu iPhone și Galaxy S2 și le-am printat? Și au ieșit absolut excelent? Da, nu faci poze noaptea-n bar cum am tras eu cu D800 și ISO 25600 și-au ieșit absolut rezonabil, dar mai bine te-mbeți decāt să stai să clickăi și īn plus nici nu faci cu alt DSLR poze decente (excepție poate D600/D610 lol).

Că tot ai menționat senzorul, am spus-o de n ori și-o mai spun iară. Senzor de D600/D610/D800 or gtfo, tot ce-i pe crop de la Nikon este prea jos ca să tragi la ISO mare curat (deci mai bine tragi cu telefonul și cu blițul integrat īn telefon și iese mai bine). Poate doar Nikon D7000/D7100 sunt ceva mai ok, dar deja mai pui prea puțin pentru D610.

Ah, da, sau 5D mkIII h3h3. Depinde īn ce lentile a investit omul, evident, dar ceva-mi spune că nu este cazul.

Quote:
Nu inteleg care e faza cu GoPro si filmarea pentru evenimente. Iti pui o casca si iti montezi camera pe cap? Ideea e interesanta, dar nu prea cred ca il ajuta. GoPro, cel putin din perspectiva mea are o destinatie concreta in sporturi si unde este nevoie de o camera cu dimensiuni cat mai mici, in rest...tine de preferinte.
Tu crezi că tovarășu' mediator chimic se duce să tragă pe post de fotograf/videograf profesionist sau vrea selfies/poze de grup cu oamenii de pe-acolo? Te poți prinde cum se folosește uitāndu-te la poza de mai jos?

Ca idee, cu chestia din poză poți face o fotografie de sus la toată masa la care stai, chestie absolut imposibilă cu un DSLR, iar īncadrarea și subiectul sunt mult superioare să zicem paharelor și florilor pe care le vei poza cu un DSLR pentru că n-ai tupeu să discuți cu domnișoara aceea īmbrăcată īn roșu

Eu discut obiectiv, GoPro Hero3 cel puțin oferă o calitate excepțională pentru dimensiuni și dacă te duci la nuntă ca invitat vrei să cari un rucsac foto plin de obiective și un DSLR sau o cameră care īncape īn buzunarul de la sacou și care nu moare dacă varsă cineva șampania pe ea?

Quote:
Multe reclame au fost filmate chiar si cu DSLR-uri (5D Mk II/D3s etc), nu inteleg care e problema. Ca nu se recomanda sa filmeze ore in sir cu un DSLR pentru ca nu are aceasta destinatie da, dar in rest este ok.
Din nou, cu ce obiective au fost filmate respectivele?

Īn primul rānd, dacă nu scoți bani din filmare, fuți senzorul DSLRului de pomană cu filmarea. DSLR = fotografii/poze. Nu film. Pentru film cumperi o cameră dedicată. N-a spus nimeni că DSLRurile ar scoate calitate video proastă, doar că a) bulești senzorul deamboulea, b) ai nevoie de lentile de o calitate excelentă, c) de ce ai vrea DSLR cānd nu ești profesionist care are nevoie de framerate stupid (ceea ce GoPro oferă) și rezoluție dementă (again.. GoPro). Ai impresia că discutăm cum e cu obiectivul mai mare sau cum? Recitește ce-am scris cu atenție.

Da, ok, ia-ți bă D5200, aka un aparat uber mediocru - este fix īn mijlocul gamei și un amator entuziast care este măcar semi-competent la foto o să se plictisească de el rapid, nu ai suficiente setări să te saturi, mai este și crop pe deasupra și nu are senzorul de D7100. Ia-ți și 18-105 și o să fii exact ca restul de 50 de invitați la nuntă care īncearcă să compenseze chestii venind cu măgăoaia de gāt dar fără să fie plătiți pentru asta

Acum să revenim.

@s3r0t0n1n - n-ai răspuns ce buget ai, deci o să repet recomandările.

Ia un Canon G16 și un GoPro Hero 3 Black Edition.

Dacă vrei musai DSLR, ia Nikon D610 cu următoarele sticle Sigma 35mm f/1.4, Nikkor 50mm f/1.4, Samyang 85mm f/1.4.

18-55 este o mizerie, dacă ai tras cu Helios pe m42 cu adaptor abia obiectivele care le-am īnșirat mai sus or să-ți ofere sharpness mai bun, degeaba te umpli de sticle low-end.

Dacă vrei musai să fii prudent, ia D610 body cu Nikkor 28-80 f/3.5-5.6 (da, ăla plăsticosu' cu focus pe șurub, este super sharp) și vezi care-i focala care o folosești cel mai mult. Eu momentan īncă oscilez īntre primes și zoom-urile high-end de la Nikkor, mai am 1-2 luni și pot face niște statistici din pozele care le-am tras care să mă lămurească ce și cum să cumpăr

LE: Sau, īn loc de G16, poți lua un Fuji X100S. Stay away from Sony unless it's a A7R (/drool).

Last edited by Neo; 04-06-2014 at 23:20.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 05-06-2014, 00:06   #11
s3r0t0n1n
Senior Member

s3r0t0n1n's Avatar

PC-ul meu

Bugetul este de 2000-2200 lei maxim. Less is better.

D5200 l-am gasit la foto-mall la 2300 lei (pare foarte bun pretul). Stiu ca nu ofera factura fiscala pe bune, insa Skin accepta facturile pe care le ofera ei.

Nu prea as dori alt device pentru filmare. Am deja un Samsung (cred ca Samsung sau Sony) pe care nu l-am mai scos din sertar de... aproape cand l-am luat. Filmarile le fac cu telefonu' sau aparatu' foto daca e la indemana.
Old 05-06-2014, 00:45   #12
Alex9090
Ancient friend

PC-ul meu

Ok, nu mai am ce discuta, cumpara o compacta de 2500 lei si un GoPro si ai rezolvat toate problemele!
Old 05-06-2014, 10:50   #13
s3r0t0n1n
Senior Member

s3r0t0n1n's Avatar

PC-ul meu

V-ati mai kkt pe un thread. GG
Old 05-06-2014, 12:14   #14
GENiEBEN
Senior Member

Mentioned: 19 Post(s)

PC-ul meu

TIL: săpunieră
GENiEBEN is offline   Reply With Quote
Old 05-06-2014, 13:46   #15
mirciusx
Senior Member

mirciusx's Avatar

Mentioned: 274 Post(s)

PC-ul meu

In dslr tot o sa bagi bani...Nu stiu ce sa zic de GP. E misto I need one...

Anyway, ia ce e mai nou, ca sa fie in buget. Nu conteaza ce. Really.

Nu lua 3100,5100(asta are probleme), du-te pe 5200 sau GP.
Old 05-06-2014, 13:48   #16
augustus
Ancient friend

augustus's Avatar

Mentioned: 230 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to augustus Send a message via Skype™ to augustus

Serotonin, in bugetul acela nu prea poti avea pretentii, nu iti permite decat un dslr mediu si o lentila relativ ok. Totul depinde de fotografiile pe care le vei face, portret, peisaje, fotografie de strada etc. Eu zic sa iei D5200 si apoi sa te gandesti la sticle. Pentru portrete iti recomand Samyang 85mm 1.4, iar daca ai nevoie de un obiectiv all-around, 18-105 este un obiectiv decent. Sa iei un 35mm si un 50mm mi se pare risipa, sunt cam apropiate focalele si nu le poti folosi la foarte multe lucruri, avantajul major fiind ca sunt foarte luminoase si se preteaza pentru fotografii in interior sau noaptea. Oricum, in final, tu trebuie sa decizi de ce sticle ai nevoie. Succces!
augustus is online now   Reply With Quote
Old 05-06-2014, 13:51   #17
mirciusx
Senior Member

mirciusx's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by augustus View Post
Pentru portrete iti recomand Samyang 85mm 1.4,....Sa iei un 35mm si un 50mm mi se pare risipa, sunt cam apropiate focalele si nu le poti folosi la foarte multe lucruri, avantajul major fiind ca sunt foarte luminoase si se preteaza pentru fotografii in interior sau noaptea.
No offense, but....lol?!
Old 05-06-2014, 14:01   #18
mirciusx
Senior Member

mirciusx's Avatar

PC-ul meu

Omul nu cauta fullframe, ce naiba sa faca cu un 85 pe aspc? Sa vina si sa injure ca ii ies pozele oof si tremurate?

Obiectivele 35 e Dx, iar 50 e Fx, do the math. Cum sa fie focale apropiate? Ah, daca era vorba de 150mm vs 165mm, da, corect, dar sunt obiective total diferite, atat in utilizare, bokeh, feeling, etc...

Nu mai dati sfaturi aiurea, chit ca aveti sau nu dslr de x timp, sau chiar si obiectivele respective daca nu le-ati folosit, pus mana sa testati in real life. Lasati draqului charturile si iesiti si faceti poze. Lasati tehnica, bagati compozitie.

Ca idee doar: eram in faculte, avea unul un comp complet Dell, doua procuri, etc, stateam toti si baleam la el. Se juca Solitaire si statea pe ym. Wtf?! Asa fac multi, isi iau dslr de x lei, baga bani aiurea si stau si fotografiaza "avioane".

Primul dslr nici nu conteaza, conteaza sa iti faci mana cu el, sa tragi peste 10k cadre si sa inveti ce ii poate duce capul obiectivului, ce iti poate tie duce capul, ce ai nevoie. Chiar daca ai avut, chiar daca ai pus mana la cineva, nu se compara cu ce ai avea TU nevoie in situatia x pentru momentul y in contextul tehnic z (adica lumina, compozitie, etc).

Dslr-ul il vei schimba mereu, investeste in obiective bune. Punct. Primul si al doilea dslr nu conteaza, le vei schimba intr-un an, poate doi, maxim.
Old 05-06-2014, 14:05   #19
mirciusx
Senior Member

mirciusx's Avatar

PC-ul meu

Si daca chiar vrei un sfat si ai de gand sa ajungi candva la Fx, investeste in obiective de Fx. Una din cea mai buna focala de portret este 85mm, minim. Ei, daca ai 50mm, asta va fi pe crop un 75mm, suficient sa iti satisfaca orice nevoie protretistica ai avea.
85mm este mf atat pe fx cat si pe dx, iar pe dx este 130mm (127.5mm). Nu ai ce face cu el, uita-l. Plus ca e mf!
Old 05-06-2014, 14:13   #20
augustus
Ancient friend

augustus's Avatar

Mentioned: 230 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to augustus Send a message via Skype™ to augustus

Cum rahat miscate? La peste 1/125 trebuie sa ai Alzheimer sa iti iasa pozele miscate. Mie mi se pare un obiectiv numai bun de portretistica, chiar daca e mf. E pe lista, dupa cel de 8mm, numai ca lista asta o voi cumpara probabil cand voi iesi pe salariu...
augustus is online now   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules