lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > IT&C - best of the rest > Foto/Video
Connect with Facebook

Foto/Video Aici discutam despre tot ce tine de foto/video, inclusiv creeatiile forumistilor lab501.

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 16-05-2011, 01:59   #1
Steve-o
Ancient friend

Steve-o's Avatar

Mentioned: 41 Post(s)

PC-ul meu

Cool Recomandare DSLR.

Salutare,

E timpul să mă las de prosteli şi să iau şi eu un aparat foto calumea ca tot omu'! Văd că sunt destul de mulţi pasionaţi p-aci şi cred că e locul perfect să īntreb ce DSLR mi-aţi recomanda (skill: legendary noob).
Am mai butonat cāteva aparate dar chiar nu mă pricep la ele. După cāteva ore de frunzărit pe net şi păreri de la diverşi prieteni, posesori de DSLR, m-am oprit la două modele D3100 + 18-55 sau D5100 + 18-55. Din ce am īnţeles D5100 este mai performant īnsă nu ştiu dacă se justifică diferenţa de 1200RON īn cazul meu. Doresc să-l folosesc doar pentru fotografii casual, nimic pro.
Singura condiţie e să fie nou, din magazin, deoarece va fi luat pă persoană juridică, pac pac.
Old 16-05-2011, 02:13   #2
iulli
Ancient friend

iulli's Avatar

Mentioned: 33 Post(s)

PC-ul meu

D3100 si de aia 1200 RON, daca ii ai, iti iei inca un obiectiv. Sau asta. Cu 18-55 ai doar ~3x zoom, si o sa suferi destul de mult.
Old 16-05-2011, 02:22   #3
Steve-o
Ancient friend

Steve-o's Avatar

PC-ul meu

Am īnţeles. Se găseşte D3100 doar body? Aş prefera să-l iau doar body şi obiectiv după preferinţe precum la aparatele mai high end.

LE: Am găsit doar body. Să zicem că dacă ar fi să-mi iau un obiectiv pānă īn 1000 ~ 1200 RON ce mi-ai recomanda?

PS: Aparatul dacă-l cumpăr doar „body” vine cu acumulator + īncărcător?

Last edited by Steve-o; 16-05-2011 at 02:28.
Steve-o is offline   Reply With Quote
Old 16-05-2011, 04:55   #4
iulli
Ancient friend

iulli's Avatar

Mentioned: 33 Post(s)

PC-ul meu

La obiective nu ma pricep asa bine, nu ma bag. Numai sa tii minte sa cauti obiective cu autofocus, nici D3100, nici D5100 nu au motor de focus incorporat, desi pentru un incepator, kit-ul cu 18-105 ar fi foarte ok.

Altfel, cam din astea ai putea alege.
Old 16-05-2011, 05:58   #5
Boggy
Ancient friend

Boggy's Avatar

Mentioned: 677 Post(s)

PC-ul meu

In banii aia cu siguranta 18-105 VR. AF rapid si silentios, calitate a imaginii surprinzatoare pentru un kit, VR(stabilizare a imaginii).
Old 16-05-2011, 06:08   #6
Steve-o
Ancient friend

Steve-o's Avatar

PC-ul meu

Asta īnseamnă că pānă īn 3k RON cam asta ar fi cea mai bună alegere. Nu de alta dar tatăl meu mă tot f*te le cap cu acel kit D5100 + 18-55. Aparent la el mai mulţi megapixeli => better + că acel display rabatabil mi se pare o chinezărie infectă pe cale să provoace o defecţiune.
Old 16-05-2011, 06:31   #7
Boggy
Ancient friend

Boggy's Avatar

PC-ul meu

D5100 e peste D3100, lucru reflectat si in pret. Insa daca optiunea e ori D5100 cu 18-55 ori D3100 cu 18-105, mergi pe ultima clar.

Ecranul rabatabil e misto daca filmezi, in rest... it can go to hell. Pacat ca n-au si astea ecranele de pe D90/D300/D7000/etc.
Old 16-05-2011, 06:37   #8
Steve-o
Ancient friend

Steve-o's Avatar

PC-ul meu

Păi ar fi şi opţiunea D5100 + 18-105 dar deja aici vorbim de o investiţie de aprox. 4100RON caz īn care deja devine penibil dacă stau şi mă gāndesc că iau aparatu' ăsta să fac poze la un māţ şi nişte flori. De asta vă īntreb pe voi, e mare diferenţa īntre un D5100 + 18-105 vs. D3100 + 18-105 īn māna unui neexperimentat ca şi mine? Pe romāneşte, merită diferenţa de 1100RON? Am īnţeles că D5100 are ceva mai mulţi mega pixeli şi că poza finală va fi ceva mai mare ca şi dimensiune, nu că cei 4,608 × 3,072 pixeli ai lui D3100 nu mi-ar fi de ajuns dar ştiţi voi cum e...
De filmat nu mă interesează, sincer, o poză e cāt 1000 de cuvinte. Filmatul rămāne pe māna lui Ionică cu 3310-le.

Last edited by Steve-o; 16-05-2011 at 06:40.
Old 16-05-2011, 07:03   #9
Boggy
Ancient friend

Boggy's Avatar

PC-ul meu

N-o sa vezi/simti nicio diferenta. Mergi pe D3100 cu incredere.
Old 16-05-2011, 07:12   #10
Neo
Ancient friend

Neo's Avatar

Mentioned: 251 Post(s)

Stai că nu īnțeleg, nu te pricepi la ele dar vrei unul

Acum la modul cel mai serios, ia un body decent, nu cel mai ieftin. Dacă ești mai nimble și prinzi repede setări and stuff, D3100 o să te plictisească rapid. Sticlele sunt īntr-adevăr mai importante ca un body, dar sincer o sticlă foarte bună pe D3100 e cam penal.

Eu ți-aș recomanda D90, īncă se mai găsește nou, cu obiectiv de kit 18-105. E foarte bun să īnveți și nu te va limita dacă vei dori să iei sticle mai bune. Mă refer la sistemul de AF, care e multicel superior celui de pe D3100.
Old 16-05-2011, 08:26   #11
dev
Ancient friend

dev's Avatar

Mentioned: 1 Post(s)

Sincer decit 3100 mai bine D90 sau de ce nu Pentax K-r. 3100 nu exceleaza la niciun capitol si chiar are lacune.

Quote:
Originally Posted by Apocalypse Now View Post
Sa nu fim pizde, va rog.
dev is offline   Reply With Quote
Old 16-05-2011, 10:31   #12
mbc
VIP

mbc's Avatar

Mentioned: 1059 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to mbc Send a message via Skype™ to mbc

ma bag si eu in discutie: vrei sa inveti sa faci poze sau nu ai nici un interes in domeniu ci doar poze din cand in cand?

Daca nu vrei sa inveti sa faci poze, eu cred ca un mega zoom ti-ai fi suficient. Nu de alta, dar daca nu stii folosi un dslr si folosesti tot timpul functia auto (simple, sau ceva de genul) nu prea are rost sa iei dslr.

Am vazut multe poze facute de dslr-uri in mana unui incepator si pot sa zic ca sunt mai aiurea decat cele facute de mine cu un mega zoom de 1000 ron.
mbc is offline   Reply With Quote
Old 16-05-2011, 14:40   #13
Steve-o
Ancient friend

Steve-o's Avatar

PC-ul meu

Vreau să īnvăţ să fac poze şi de asta am zis că fac pasul şi trec direct la DSLR. Chiar dacă va fi mai greu la īnceput eu zic că mă pot acomoda.
De acest D90 + 18-105 ce părere aveţi?

Ideea e să am un aparat ok-ish all around pe care să pot īnvăţa să fac poze. Acuma dacă īmi iau să zicem D3100 asta nu īnseamnă automat că īmi voi lua nu ştiu ce obiectiv de 4k RON care costă dublu cāt body-ul. Zic eu că de īnceput 18-105 mi-e suficient, cel puţin pānă mă prind de funcţiile mai avansate ale aparatului.

Last edited by Steve-o; 16-05-2011 at 14:43.
Old 16-05-2011, 14:59   #14
GRIP
Ancient friend

GRIP's Avatar

Mentioned: 38 Post(s)

PC-ul meu

Ai putea sa te inscrii la un curs foto. Nu sunt scumpe si isi fac banii. Inveti destul de multe acolo.
P.S.
Ca si aparat foto recomand ceva de la Nikon. La restul te cam omoara accesoriile si, mai mult, cum cele mai des intalnite DSLR-uri la noi in tara sunt Nikon, ai sanse foarte mari sa poti imprumuta de la vreun prieten cate un obiectiv, blitz, sau ce ti-o mai trebui la vreun moment dat.
I'm a rocker / Wouldn't change it even if I could
GRIP is offline   Reply With Quote
Old 16-05-2011, 15:05   #15
Steve-o
Ancient friend

Steve-o's Avatar

PC-ul meu

De asta m-am şi profilat către Nikon sau Canon, toată lumea are şi se potrivesc obiectivele de la una la alta. La cursul foto mai vedem, īntre timp tre' să mă hotărăsc ce aparat voi butona.

Last edited by Steve-o; 16-05-2011 at 15:55.
Old 16-05-2011, 18:33   #16
Boggy
Ancient friend

Boggy's Avatar

PC-ul meu

Eu prefer oricand un D60 cu o sticla buna decat un D3 cu un obiectiv idiot.

Ideea e urmatoarea: Iei D3100 cu 18-105VR care e foarte bun ca si kit. D3100 e muuult mai user friendly(hai c-o spun direct, noob friendly).
Daca mai ai chef de bagat bani, bagi in obiective. Iei ceva luminos, iei un tele separat, sau/si un wide. Dupa, cand vezi ca te limiteaza body-ul, il schimbi.

Dar crede-ma, am vazut la facultate, in amfiteatru la cursul de istoria artei, o idioata pe la vreo 30 de ani care facea poze la slide-uri cu D3 si... 18-55. Am zis ca ma ridic si-o bat.

Bottom line: obiectivele conteaza. Sistemul de AF de pe SLR-uri nu se compara cu jegurile Contrast Detect de pe sapuniere/bridge-uri, si daca nu ai obiectiv care sa si poata duce rapiditatea sporita a unui body mai destept, n-o sa simti nimic. Faci fotografie sportiva? Vrei miliarde de puncte de focus? Vrei sa folosesti CLS cu flash-uri Nikon?

Am D90 de 2 ani si ceva, si in 98% din poze am folosit punctul central(din 9 disponibile).

Sfatul meu. In loc de D90 + 18-105, mai bine D3100 + 18-105 + 35/1.8 G sau 50/1.8 G, mai ales la nivelul la care esti acum. Sau un blitz extern, care te scoate din rahat de muulte ori.

Quote:
Originally Posted by dpreview
Conclusion - Pros

-Very good image quality
-Unintimidating interface, but with plenty of manual control
-Easily accessible Live View and Movie controls
Useful drive mode lever (unique on an SLR at this price level)
-Highly sophisticated AF system for the price
Easy manual selection of off-centre AF points
Unusually fast Live View AF for an SLR (but still relatively slow compared to mirrorless competitors)
-Lots of 'hand-holding' features for beginners (Guide mode, help screens for most functions)
-Much improved continuous shooting performance with Active D-Lighting turned on
-Lots of in-camera raw conversion and post-processing options

Conclusion - Cons

-Slight tendency to overexpose in contrasty conditions
-Buggy Live View / Movie Mode (movies aren't necessarily recorded at set aperture)
-Crude live view magnification is of little help for critical manual focus
-No live histogram in live view
-AF still a little sluggish in live view mode, full-time AF not very effective in live view or movies
-Only direct external ISO control is via slightly inconveniently-placed 'Fn' button
-ISO is only displayed in viewfinder when it's being changed (and not at all in Auto ISO)
-Auto ISO logic is not well-suited for everyday casual shooting (good for action though)
-White balance often excessively orange under artificial light
-No exposure bracketing
-Will not focus all Nikon lenses (though most popular choices are available)

Last edited by Boggy; 16-05-2011 at 18:50.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 16-05-2011, 19:07   #17
dev
Ancient friend

dev's Avatar

Mentioned: 1 Post(s)

Pentru mine astea doua sunt deal breakere:

-No exposure bracketing
-Will not focus all Nikon lenses (though most popular choices are available)

Eu inteleg ca Nikon vrea sa faca bani si cu aparate mai scumpe dar fara bracketing e frustant tare mai ales daca te prinde treaba cu hdr, sau pur si simplu vrei sa scoti mai mult din senzor, iar lipsa surubului de focus e lame fiindca sunt destule obiective ieftine de care nu te poti bucura deplin.

Ar mai fi si ecranul cu 230k care trebuia schimbat de citeva generatii.

Quote:
Originally Posted by Apocalypse Now View Post
Sa nu fim pizde, va rog.
dev is offline   Reply With Quote
Old 16-05-2011, 20:45   #18
Steve-o
Ancient friend

Steve-o's Avatar

PC-ul meu

Mulţumesc tuturor pentru recomandări. Cred că pānă la urmă rămān la D3100 + 18-105mm. Pentru īnceput zic eu că mi-e destul, poate dacă īn viitor simt nevoia de mai mult o să iau un obiectiv mai performant sau chiar un body mai performant dacă prind un preţ ok.
O ultimă īntrebare: Am văzut că D3100 suportă cam orice fel de Secure Digital. Ăsta cum vi se pare?! Mă refer stric pentru poze, de filmat nu cred că o să filmez cu el deloc.
Old 16-05-2011, 21:22   #19
Boggy
Ancient friend

Boggy's Avatar

PC-ul meu

E foarte ok cardul, si merge bine si filmatul 1080p pe el(s-ar putea sa te prinda febra, mai ales daca-ti iei si un obiectiv luminos).
Old 16-05-2011, 22:06   #20
BurN
Member

BurN's Avatar

Mentioned: 0 Post(s)

Quote:
Originally Posted by Steve-o View Post
Mulţumesc tuturor pentru recomandări. Cred că pānă la urmă rămān la D3100 + 18-105mm. Pentru īnceput zic eu că mi-e destul, poate dacă īn viitor simt nevoia de mai mult o să iau un obiectiv mai performant sau chiar un body mai performant dacă prind un preţ ok.
O ultimă īntrebare: Am văzut că D3100 suportă cam orice fel de Secure Digital. Ăsta cum vi se pare?! Mă refer stric pentru poze, de filmat nu cred că o să filmez cu el deloc.
O varianta ar fi :
http://www.emag.ro/aparate_foto_d-sl...i--pVBA230K002

Nikon D90

Am folosit ceva timp acest aparat si am fost mai mult decat multumit de el.
Chiar daca mai dai un ban in plus merita din plin.
Aparatul este simplu de folosit ,are un meniu intuitiv (pentru cei cu IQ mai mare decat poarta la pantof) e doar "point and click" nu trebuie sa treci prin cine stie ce de setari inainte sa faci o poza reusind sa combine usurinta in folosire a unei camere digitale cu "puterea" unui DSLR.
BurN is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules