lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Cutia de sub birou
Connect with Facebook

Cutia de sub birou Aici se discuta despre configuratii prezente sau viitoare


 
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Prev Previous Post   Next Post Next
Old 13-01-2018, 18:37   #1
Grizzly
Member
 
Join Date: Mar 2011
Location: Iasi
Posts: 28
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Default Viitoarea fosta cutie

Salutare tuturor,

Nu sunt nou pe forum dar e prima mea postare. M-am multumit pana acum sa citesc articolele Lab501 si lucrurile interesante discutate pe forum.
Am sa pun si eu aici sistemul meu actual pe care planuiesc sa il schimb aproape in totalitate anul acesta.
Va dura ceva sa il schimb deoarece unele componente pe care mi le doresc abia le-am vazut la CES 2018 si nu sunt inca pe piata. Voi pune aici pe masura ce ajung componentele pe care am inceput deja sa le comand. Voi incerca sa fac un jurnal de la inceput si pana la sfarsit, un jurnal care sa includa si toate schimbarile care pot aparea pe parcurs. Din pacate, am invatat ca niciodata nu poti sa te astepti sa ai toate componentele pe care ti le doresti si sa le cumperi fara ca, la o luna distanta, sa nu apara ceva care sa te faca sa regreti ca ai dat banii pe ele si sa te gandesti ca mai bine mai stateai putin. Asa ca e posibil sa schimb din mers filozofia si sa ma arunc pe ceea ce se gaseste si sa nu mai astept nimic. Oricum 2-3 luni e mult de asteptat atunci cand nu ai rabdare. Noroc de faptul ca nu am tot bugetul disponibil dintr-odata 😊

In ceea ce ma priveste, am inceput sa fac investitii in calculatoare de prin anii '90 cand eram elev si eram interesat de orice era legat de calculatoare. Prima investitie a fost in 2 Mb de RAM adaugati la o placa video chiar daca nu stiam exact daca ajuta sau nu la ceva – oricum nu aveam cum sa imi dau seama. Erau niste chip-uri mari cu picioruse, ca niste gandaci urati. De la acel moment pot spune ca am „scapat la vale” iar computerul a devenit una din pasiunile mele cele mai mari si mai costisitoare desi nu fac nici editare video si nici altceva care sa necesite resurse deosebite. Doar ma joc, si asta din ce in ce mai rar. Dar cand o fac vreau sa pot juca orice titlu la setarile ultra. Au trecut mai mult de 25 de ani de atunci .... Nu sunt expert, multe lucruri le invat pe loc si apoi le uit repede dar imi place sa imi mesteresc singur sistemele.
In orice caz, acesta este sistemul meu actual din care nu va mai ramane mare lucru.

Sistem Actual:

Carcasa: Cooler Master HAF X
Sursa : Cooler Master V1200 Platinum
Mainboard: ASUS Sabertooth Z97 Mark 1
Cooling: Cooler Master Nepton 280L
Memory: Corsair Dominator Platinum 16GB @ 1866 Mhz
Graphics: ASUS Geforce Titan X (Maxwell)
Stocare: Samsung 850 EVO 250 GB - Windows
Samsung 850 EVO 250 GB – Games
Samsung 850 EVO 500 GB – Documents
Seagate SV35 2TB – Memories
Western Digital Black 4 TB – Torente
Monitor: Benq XL2430T 144Hz

Accesorii:

Tastatura: Logitech G910 Orion Spectrum
Logitech G13
Mouse: Logitech G900 Chaos Spectrum
Casti: Logitech G933 Artemis Spectrum 7.1
Boxe: Logitech Z523 2.1
UPS: APC – BR900GI
Fans: Mai multe puse in carcasa dar nu le mai stiu
Router: ASUS RT-AC5300
AP: ASUS RT-AC68U

Ce mi-as dori /ce am comandat deja:
Carcasa : ceva mid tower, m-am cam saturat de full tower desi nu exclud total posibilitatea, sa aiba doar USB 3.0 si USB 3.1 type C pe front panel, air flow foarte bun, posibilitatea sa instalez radiatoare 2 x 240 sau 2 x 280 sau 2 x 360 (pe viitor as pune si GPU pe racire cu apa), spatii dedicate pentru SSD in spatele mainboard-ului, separare spatiu sursa in carcasa, tempered glass. Nu stiu ce sa spun despre RGB, mi-ar place foarte mult dar carcasa cred ca va sta sub birou (se vede in poze ca nu prea isi are locul pe birou) si nu stiu daca isi are rostul.
Placa de baza: Am comandat deja Asus Maximus X Hero
Procesor: Am comandat deja I7 8700K
Racire CPU: Inca nu stiu, nu sunt hotarat, am vazut niste chestii interesante la CES 2018 dar simt ca aici am sa am bataie de cap ca si cu carcasa
Memorii: Am comandat deja Corsair Vengeance RGB 16 GB @ 4000 Mhz. Initial doream 32Gb dar nu stiu daca isi are rostul.
SSD M.2: Am comandat deja un Samsung 960 EVO 250 GB si un 960 EVO 500 GB
Placa video: am de gand sa astept noua seria de la nVidia
Monitor: Asus PG348Q, nu cred ca am rabdare sa astept PG35VQ, plus ca sper sa se mai ieftineasca inaintea schimbului de generatie.

Am postat aici pentru a primi pareri despre viitorul desktop, aspura carcasei si a racirii sunt total nehotarat in acest moment si mi-am schimbat parerea de zece ori in ultimele cinci zile.

BTW, eu sunt Razvan dar prietenii imi mai spun si Grizzly.

Nu stiu de ce dar trebuie ca la doua minute sa ma loghez din nou pe forum. E de la mine? Si nu pot sa urc poze.
Grizzly is offline   Reply With Quote
 

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Viitoarea platforma Intel P55 primeste certificarea Nvidia SLI Micutzu Stiri 0 10-08-2009 17:11

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,150
Total Online: 4987

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by suzuki
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 15:42.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.