lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 10-09-2017, 01:43   #32901
mbc
VIP

mbc's Avatar

Mentioned: 1047 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to mbc Send a message via Skype™ to mbc

Dupa cum am mai zis, eu am mai condus 1.2 TSI 110 cand a venit caravana Fabia in Cluj, cand s-a lansat modelul asta, deci pe partea de motorizare sigur e buna. Sa vedem exact ce dotari are si ce istoric. Revin aici cand am noutati.
Old 10-09-2017, 04:54   #32902
Neo
Ancient friend

Neo's Avatar

Mentioned: 251 Post(s)

Quote:
Originally Posted by augustus View Post
La discutia cu motoarele turbo, tind sa cred ca iar exagerezi. Exemplu cu renault imi veni pe moment. Eu ma refer ca dintr-un motor de 1.6 nu ai nevoie de cine stie ce aliaje speciale sa scoti 140 de cai. Un motor de 1.6 16v are deja peste 100cp, multe au 110 sau chiar ceva mai mult. De la asta pana la 140 de cai nu vad sa se schimbe fortele in motor atat de mult incat sa ai nevoie de aliaje speciale care sa mareasca pretul de productie mult. A, ca ei vor sa aiba un profit cat mai mare si vin pe piata cu toate idiotenile gen 0.999 de 125cp cu o fiabilitate indoielnica, aici sunt de acord. Iar la partea cu service-ul, nu am auzit sa scada nr. de km/intervalul de timp atat de mult. Daca motorul de 0.9 tce de la dacia are nevoie de service la 20000km sau un an, si unul de 1.6 ar avea asemanator.
Da, toti vrem un 2.0 turbo cu vreo 200 de cai, dar e scumpe.
@mbc Nu imi plac dieselurile si nici grupul VAG in mod special. Ce imi place de la VAG e acel audi A4 allroad, dar cu motorul de 3.0 tdi. De la vw nu ma impresioneaza nimic in mod special. Asta cu 120cp/t e opinia mea din ce am condus si in ce am mers pana acum.

L.E. Acum realizez ca o luaram pe aratura cu niste ,,basme cu fat frumos". Ideea e ca mbc sa vada daca masina respectiva e ce cauta el. Sa ne zici cum decurge treaba.
Trec peste 1-6, o să te convingi tu de anumite chestii la un moment dat Toată lumea este zmeu până dă cu nasul de ușa închisă că au uitat să apese clanța.

Nu ai nevoie de aliaje speciale să scoți dintr-un motor putere, dar ai nevoie de ele ca motorul respectiv să nu crape spectaculos la 1000km după ce i-a expirat garanția. Povești cu pistoane sparte și alte frumuseți sunt peste tot dacă ai bunăvoința să te uiți, și se întâmplă și la case mai mari decât lolreno.

Tu ar trebui să nu mai gândești în termeni de CP/tonă, ci în CP/litru (de motor, nu de cola). 1l și 125CP sunt rezonabili, dar când motorul respectiv are aliaje de rahat, crapă chestii. Sau ai impresia că există kituri de pistoane forjate pentru așa ceva doar ca să se simtă bine oamenii că și-au tunat sticla de IceTea?

Eu îți vorbesc din proprie experiență cu intervalele de service. Ai un număr de km și un interval de timp în cartea mașinii, dar atunci când discuți despre un motor sportiv chestiile alea zboară pe fereastră pentru că producătorul nu are de gând să-ți ofere garanție pentru mai mult de 100.000km sau 3 ani și oricum ei trăiesc din vânzarea de piese, nu mașini musai.

Eu la Focus 1.6 diesel turbo 110CP aveam intervalul de service de 10000 mile sau 1 an. În România intervalul este de 10.000km sau 1 an. Tu pe care îi crezi?

La Mondeo mk5 2l diesel turbo 210CP, intervalul este de 20.000 mile sau 2 ani (LOL). Acum, pot să fac cum spun ei, dar eu vreau să păstrez mașina asta, iar în plus acum are remap la 240CP și 530Nm, deci fac reviziile la maxim 5000 mile (că nu vreau să fiu chiar retardat cu 5000km, că nu-i Porsche). Are 154CP/tonă, să nu te chinuiești cu google

Dar în momentul în care ai sub capotă un V8 turbo sau aspirat, 5000km ca intervale de servisare sunt absolut obligatorii pentru o viață lungă a motorului - aici mă refer la 100-150.000km sau mai mult. Uită-te în urmă pe thread și vezi la cât schimbă @i860 uleiul la SLK, crezi că-i place să facă asta în loc să se plimbe alea 1-2h cât îi ia? Și ăla e V6.

Ok, am înțeles, când o să ai bănuți îți iei mașina respectivă pentru că ți-o permiți. Dar permite-mi să-ți spun că o să te gândești de două ori, când o să ai 50.000/an - 1. nu o să-i ai în România, 2. în alte țări unde vei avea venitul ăla sunt multe altele care îți vor capta atenția înainte de mașină, pentru că acolo amenzile pentru viteză sunt oribile iar camerele sunt peste tot - nu, nu mă refer doar la UK, deși ăștia sunt printre cei mai retardați la număr de camere pe km pătrat, 3. cel mai probabil un income de genul atrage familie și odrasle și crede-mă că nu o să-ți ardă să dai banii pe mașină. Sau cine știe, vezi tu când ajungi acolo :3

Discuția evident este pur teoretică, ce îți spun eu este că nu te vei putea abține să nu-i dai în goarnă cu lunile după ce o să ți-o iei (deci consum "bun" ), deci calculele alea cu 80l la 500km sunt SF dacă nu-ți place să mergi ca bunica - realist, din experiență, V8 aspirat cu 423CP la roată ia 15-20l/100km condus cuminte.

Pentru mine personal mașina este un mod de a te mișca. Există un sweetspot pentru puterea la o mașină mare, este după 200CP clar și 500CP sunt deja puțin prea mulți pentru că vin cu toată tălâmba de probleme legate de consum și întreținere. Dar întotdeauna voi prefera ceva cu care să pot face cât mai mult drum pentru banii băgați în rezervor. Ăia sunt bani arși, care nu se mai întorc, prefer să stau 3-4 zile în plus într-un loc decât să-i bag în rezervor ca să ajung puțin mai cu stil sau puțin mai repede sau puțin mai pe lateral.

Pentru fun există circuite și mașini decent de ieftine de cumpărat și întreținut - Mazda MX5 în toate iterațiile ei, AE86, SLKuri pe sprânceană dacă ai răbdarea lui @i860 , dacă ai un deathwish îți poți lua un TVR Tuscan S sau un Aston Martin V12 cu până în 30.000 lire sterline și întreținerea este oarecum okish, au motoare absolut bestial de rezistente și sunt grand tourers care chiar sunt okish și plăcute de condus la o tură prin Europa.

Dar 100.000+ EUR/lire pentru o mașină SH pe care ai folosi-o ca și all arounder este oarecum nasol, oricum ai da-o. Dar mno, vezi tu. Mă bucur că nu ești teribilist și îmi cer scuze că te-am împuns, a fost o discuție chiar faină
Old 10-09-2017, 04:58   #32903
Neo
Ancient friend

Neo's Avatar

Quote:
Originally Posted by mbc View Post
Dupa cum am mai zis, eu am mai condus 1.2 TSI 110 cand a venit caravana Fabia in Cluj, cand s-a lansat modelul asta, deci pe partea de motorizare sigur e buna. Sa vedem exact ce dotari are si ce istoric. Revin aici cand am noutati.
Dude, ca o părere subiectivă, urcă-te într-o Fiesta cu 1l/125CP, motoarele respective sunt la a doua iterație la care nu se mai sparg pistoanele în bloc după 75000km. Vezi cum merge și cum încapi în ea, mie mi se pare că se conduce mai fain decât Fabia și motorul este făinoșag cu suficienți Nm la turații joase cât să nu faci scurtă la ambreiaj.

Sincer în bănuții ăia deja m-aș uita la o compactă gen Focus, dar dacă o iei doar pentru tine și drumurile din oraș, Fiesta/Fabia sunt mai mult decât ok și n-ar trebui să ai probleme oribile cu întreținerea, impozitele iar sunt mișto și asigurarea super ok.
Old 10-09-2017, 10:54   #32904
mbc
VIP

mbc's Avatar

PC-ul meu

M-am urcat in Fiesta (avem la lucru cateva) si stau mai inghesuit decat in Fabia. Si da, toata lumea zice ca Fiesta se conduce cel mai bine din clasa asta, dar daca nu incap in ea, la ce ma ajuta?
Old 10-09-2017, 11:27   #32905
BlackLoTuS
Senior Member

BlackLoTuS's Avatar

Mentioned: 8 Post(s)

Send a message via Skype™ to BlackLoTuS

Salutare tuturor..Apelez si eu la cunostiintele unora dintre voi, as dorii sa-mi cumpar o camera de filmat in masina, ca deh..am avut ceva suprize neplacute in urma cu ceva vreme..Nu ma intrebati de buget si chestii, sa nu fie ieftin, sa fie ok, dar nici sa imi donez un rinichi nu as vrea..Sa fie un minim fullHD, sa pot aloca un card destul de mare in el, samd.Multumesc frumos anticipat!
Old 10-09-2017, 14:39   #32906
globula_neagra
Senior Member

Mentioned: 19 Post(s)

PC-ul meu

N`ar zice nimeni un Volvo v40 cu motor d4 ? )
190 de ponei cu 400 Nm
globula_neagra is offline   Reply With Quote
Old 10-09-2017, 17:58   #32907
Augustin PRiME
Senior Member

Augustin PRiME's Avatar

Mentioned: 11 Post(s)

Quote:
1. Asta e un vis de al meu, la fel cum as vrea un threesome cu consoarta si Eva Green.
2. Daca imi permit masina aia, o sa fac excursii cu ea prin toata Europa, iar circuite in Europa sunt, sa nu mai zic de portiunile nelimitate din Germania.
3. Da, vreau sa plec de la semafor si intr-o secunda sa ajung la 60. Sau vreau sa car 4 persoane + bagaje si sa merg constant cu 200 de autostrada fara nici cea mai mica problema
4. Le pot arata tuturor ,,curajosilor" din trafic ca sunt doar niste idioti(cand permite drumul si traficul).
5. Sincer, la dn-urile noastre, o masina cu asemenea putere cateodata e mana cereasca, sa te bagi in depasiri fara morcovul infipt in dos.
6. Este extrem de practica, 4 persoane pot pleca in concediu cu tot ce vor dupa ei. La drum lung, daca mergi constant cu o viteza decenta(140-150?) ar avea si consum decent( are dezactivare de cilindrii sau ceva de genul asta)
Si lista poate continua. Repet, asta e un vis, cel mai sigur nici macar nu ma voi urca in asa ceva, dar sa o detin... O alta masina care imi place e A4 allroad cu motorul de 3.0 tdi. Dar vorbesc de ceva ce poate imi voi permite peste 10 ani...

L.E. Facui un drum Craiova-Filiasi si scosai 4.5 l/100 cu o medie de 69 kmh.
1. No comment.
2. No comment, dar avion. Prefer sa inchiriez.
3. Funny story, de cand am remap 365 de cai cu 508nm. Masina face 0-100 cam in 5 secunde depinde cum plec ( 4.92 is my best ). Mergeam intr-o dimineata pe splai pe la 70-80 mersul coloanei si un prost a tras brusc de volan sa faca stanga fara semnalizare, a intrat destul de tare intr-o parcare. Am luat o groapa sa ma feresc de el pe la 55-60, indoit janta, galma la cauciuc. Indreptat janta 150 de lei, cauciucuri noi 2, 1200 de lei.
4. Dupa 10-15 aventuri d-astea te plictisesti.
5. Daca e aglomerat, poti sa ai si 500 de cai, castigi maxim inca o masina.

Last edited by Augustin PRiME; 10-09-2017 at 18:02.
Augustin PRiME is offline   Reply With Quote
Old 10-09-2017, 18:11   #32908
Boggy
Ancient friend

Boggy's Avatar

Mentioned: 666 Post(s)

PC-ul meu

Imi place ca toti argumentati ca gica contra doar ca sa va aflati in treaba, incercand sa dati cu pasiunea/visul omului de pamant uitand un singur lucru. Nu sunteti el. Incercati sa convingeti cu argumentele voastre o chestie total subiectiva. Mai bine veniti ca niste oameni cerebrali si ziceti "Faina, dar uite asta pare si mai faina in bugetul ala", iar de aici pot pleca niste discutii comparative si logice.

"Baaaa, esti prost, iti iei masina de +100.000k sa ce, sa stai la coada pe Unirii? Boule".

Daca era cu argumente de-astea, Monaco era plin de Dustere si Sandero iar Lamborghini era de mult in faliment.

@Neo, zici de camere de viteza din tarile civilizate. Ce motor ai pe Mondeo, si de ce iti luasei merc-ul aspirat de 420cp?

Va plangeti de consum la RS6, hai da-o dracu de treaba. )
Old 10-09-2017, 19:13   #32909
augustus
Ancient friend

augustus's Avatar

Mentioned: 230 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to augustus Send a message via Skype™ to augustus

@Augustin PRiME Cu avionul doar pe distante foarte mari. Masina in europa e perfecta de excursii daca iti permiti combustibilul. Poti opri unde vrei tu, drumuri bune cam peste tot. Inchiriatul nu ma atrage.
Faza cu idiotul care a virat stanga de pe prima banda se poate intampla oricui, nu inteleg ce legatura are cu masina pe care o conduci. Pretul? Acelasi pret era la orice masina noua(nu stiu ce masina ai)
Cu aventurile poate ma plictisesc, poate nu. Iar in oras nu merg cu masina cand am metrou+ratb, indiferent ce masina e. Nu din perspectiva benzinei, ci din perspectiva timpului si nervilor, stresul cu parcarea etc. Am avut masina in Bucuresti vreo 2 luni, am mers o singura data cu ea la facultate, in rest ieseam duminica la pranz in auchanul de langa mine si cam atat. Prefer metroul oricand.
augustus is offline   Reply With Quote
Old 10-09-2017, 19:27   #32910
nitzadrian
Senior Member

nitzadrian's Avatar

Mentioned: 28 Post(s)

@mbc poti sa te orientezi spre un reno twingo sau reno clio, ca masini mici. Motoare benzina
nitzadrian is offline   Reply With Quote
Old 10-09-2017, 19:45   #32911
mbc
VIP

mbc's Avatar

PC-ul meu

) Adica eu zic ca nu incap in Fiesta si tu imi recomanzi twingo sau clio?

M-am uitat un pic la Kia C'eed, dar preturile sunt mai mari. Fabia aia cu motor de 110 cp suna foarte bine.
Old 10-09-2017, 23:20   #32912
vibeup
Senior Member

vibeup's Avatar

Mentioned: 176 Post(s)

PC-ul meu

Citroen C3 pare foarte incapator
https://www.autovit.ro/anunt/citron-...tml#271e41f264

Sent from my iPhone using Tapatalk
Old 11-09-2017, 00:18   #32913
Neo
Ancient friend

Neo's Avatar

Quote:
Originally Posted by Boggy View Post
Imi place ca toti argumentati ca gica contra doar ca sa va aflati in treaba, incercand sa dati cu pasiunea/visul omului de pamant uitand un singur lucru. Nu sunteti el. Incercati sa convingeti cu argumentele voastre o chestie total subiectiva. Mai bine veniti ca niste oameni cerebrali si ziceti "Faina, dar uite asta pare si mai faina in bugetul ala", iar de aici pot pleca niste discutii comparative si logice.

"Baaaa, esti prost, iti iei masina de +100.000k sa ce, sa stai la coada pe Unirii? Boule".

Daca era cu argumente de-astea, Monaco era plin de Dustere si Sandero iar Lamborghini era de mult in faliment.

@Neo, zici de camere de viteza din tarile civilizate. Ce motor ai pe Mondeo, si de ce iti luasei merc-ul aspirat de 420cp?

Va plangeti de consum la RS6, hai da-o dracu de treaba. )
Monaco este plin de oameni cu prea mulți bani și prea puțin timp, ai răbdare să se termine petrolul.

Eu i-am spus cu binele să nu se ambaleze. Nimic special. Pare-se și tu îmi citești posturile pe diagonală
Old 11-09-2017, 00:22   #32914
Boggy
Ancient friend

Boggy's Avatar

Mentioned: 666 Post(s)

PC-ul meu

De parca incepuse sa-si vanda colectia de timbre ca sa stranga bani de RS6, tare ambalat parea. )
Old 11-09-2017, 00:52   #32915
vibeup
Senior Member

vibeup's Avatar

PC-ul meu

Mai repede mergi pe un S6 de prin 2014 la 420cp si daca nu ajung calutii faci o resoftare la 540cp ( te incadrezi in 50k euro )
Old 11-09-2017, 16:19   #32916
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

Mentioned: 525 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
sa merg constant cu 200 de autostrada fara nici cea mai mica problema
Mai citeste codul rutier si pe urma viseaza la cai verzi pe pereti.
Old 11-09-2017, 16:31   #32917
vibeup
Senior Member

vibeup's Avatar

PC-ul meu

Viteza recomandata pe autobahn este de 130km/h daca faci accicent peste viteza asta este posibil sa cazi vinovat, deci nici prin germania nu este chiar asa de nelimitat.
Old 11-09-2017, 19:17   #32918
EXxx
Senior Member

Mentioned: 21 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Skype™ to EXxx

nu prea ai unde sa ii mai "dai". Nici pe autobahn nu mai e ce era acum 5-10 ani. Cine a fost acum mult timp si ceva mai recent stie despre ce vorbesc. Acum sunt MULT mai multe masini, se repara drumurile/imbunatatesc pe tronsoane intregi.
E adevarat ca ai tronsoane nelimitate, dar nu-i bai poti merge bine si pe cele limtate, ideea e ca acolo lumea stie sa conduca, f putina lume sta pe ultima banda, ai depasit, ai tras .... dreapta.
Pe autostrada atat timp cat nu conduci ca un maniac, nu castigi la drum de peste 100km mai mult de cateva zeci de minute(in cel mai bun caz). Si toate astea cu un risc CONSIDERABIL mai mare de a face un accident, consum de combustibil si oboseala.
Ca idee stiu o bucata de vreo 100mile de autostrada(motorway) unde nu este decat 1 loc cu camera fixa. M-am ambitionat la un moment dat si am reusit drumul putin sub o ora(cu tot cu iesitul de pe autostrada pana acasa la mine - 7/8 minute). Nu mai fac treaba aia decat in caz de forta majora.
EXxx is offline   Reply With Quote
Old 11-09-2017, 21:20   #32919
Neo
Ancient friend

Neo's Avatar

Quote:
Originally Posted by EXxx View Post
Ca idee stiu o bucata de vreo 100mile de autostrada(motorway) unde nu este decat 1 loc cu camera fixa. M-am ambitionat la un moment dat si am reusit drumul putin sub o ora(cu tot cu iesitul de pe autostrada pana acasa la mine - 7/8 minute). Nu mai fac treaba aia decat in caz de forta majora.
Heh. Sincer singurul moment când i-am dat alei mele >100mph (mai precis 120-130mph GPS speed) a fost în Scoția unde nu era nici dracu' decât Nessie probabil la hibernat. Nimic deosebit, boring, linie dreaptă, bleah©.
Old 12-09-2017, 15:02   #32920
mbc
VIP

mbc's Avatar

PC-ul meu

Voi ramane cu masina actuala, la firma actuala se pare. So no more car buying. Pentru mine e foarte trist, dar asta este. Merci.
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules