lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 23-06-2016, 15:31   #45841
s3r0t0n1n
Senior Member

s3r0t0n1n's Avatar

Mentioned: 110 Post(s)

PC-ul meu

Franta si Germania "fac ce vor in Europa".

Gandeste-te la atat: Marea Britanie, America, Australia, Noua Zeelanda s.a.
s3r0t0n1n is offline   Reply With Quote
Old 23-06-2016, 15:34   #45842
Drazzy
Senior Member

Drazzy's Avatar

Mentioned: 265 Post(s)

Quote:
Originally Posted by i860 View Post
Iti asum un risc, insa platesti jumate cat ai da pe chirie, plus ca aici pretul creste iar daca o vinzi castigi. La chirie pierzi totul. Iar aici nu nu sunt bronzati unde stam noi.
Poate nu esti la curent ultimele probleme ale societatii, multi, foarte multi, au facut credite pentru case si apartamente noi (d-astea feșion si scumpe) cam prin 2007-2008. Ete ca a crescut cursul, in special la franci elvetieni dai si la euro si plang toti pe la televiziuni ca ce rele sunt bancile, ca îi executa ca nu mai au de unde sa plateasca rata chiar dublata uneori.
Asta pe langa cartierele rezidentiale facute la dracu-n praznic, fara utilitati, fara asfalt, si toti vor sa le faca primaria, ca 'dezvoltatorii' le-au vandut gogosi ca va fi extraordinar, ca la gradinile de la versailles, in photoshop, desigur

Quote:
Originally Posted by vibeup View Post
dupa 10 ani de platit chirie ramai cu nimic... daca vinzi locuinta eu zic ca tot mai scoti ceva chiar daca scade pretul... cred ca sunt mai multi talibani in romania decat in uk )
10 ani ? la credit de locuinta platesti cel putin 20

A da, si la talibani ma refeream la Muhamad si cei 10 frati ai lui, fiecare impreuna cu 10 virgine si in special Germania e 'vizata'
Quote:
Originally Posted by x3ckid View Post
... A bagat ventilatoare la refuz in el. M-am uitat la temperatura si ajunge si al lui pana la 10 grade Celsius.

Last edited by Drazzy; 23-06-2016 at 15:39.
Drazzy is offline   Reply With Quote
Old 23-06-2016, 15:38   #45843
Arise
VIP

Arise's Avatar

Mentioned: 545 Post(s)

PC-ul meu

Pisica moartă sau vie nu are nici o legătură cu lira sterlină vs. euro. Din punctul meu de vedere brexit-ul ăsta este doar un hei-rup al extremiștilor de a mai măcina puțin stabilitatea politică și economică a țării, pentru că asta îi avantajează cel mai mult pe ei.
Ei doar sperie populația cu "vin arabii peste noi", alte idei gen "dăm prea mulți bani la UE" sunt doar idei de umplutură.
Old 23-06-2016, 15:46   #45844
vibeup
Senior Member

vibeup's Avatar

Mentioned: 192 Post(s)

PC-ul meu

10-20-30 nu conteaza atata timp cat pretul locuintei este egal sau mai mare tu ai adunat o suma de bani... pe cand la chirie ai platit extra pret si ai ramas cu 0 .
Old 23-06-2016, 15:50   #45845
i860
Ancient friend

i860's Avatar

Mentioned: 217 Post(s)

@Drazzy
Si aici sunt acelasi riscuri, daca ai tracker mortgage te expui la variatiile banci centrale, pote fi dobanda minima insa intr-o luna se poate dubla .
Noi am facut pe 25 de ani din care 5 ani fix.
Ne-am luat asigurare de viata, daca unul crapa, asigurarea palteste, avem siguare in caz de boala terminala, am asigurare in caz de imi pierd locul de munca, asigurarea plateste 6 luni banca pana imi gasesc loc de munca.
Nu este simplu niciunde.
Old 23-06-2016, 15:50   #45846
Drazzy
Senior Member

Drazzy's Avatar

@i860 ok, e bine sa fii prevazator, doar am zis ca sunt riscuri, pe care romanasii nostri se fac ca nu le stiu
Nu zic ca e mai bine sa stai in chirie pe perioade lungi, da' in loc de casa de 200mp pe credit, poate te multumesti cu un apartament mic, luat din banii tai (poate te ajuta parintii etc.)
Quote:
... A bagat ventilatoare la refuz in el. M-am uitat la temperatura si ajunge si al lui pana la 10 grade Celsius.

Last edited by Drazzy; 23-06-2016 at 15:53.
Old 23-06-2016, 15:53   #45847
i860
Ancient friend

i860's Avatar

Man aia este in romania, aici este si mai nasol, la noi in zona asta la 200k gasesti un ***** de paratament cu 2 camere unde nu ai loc in baie. Nu imi trebuie casa mare ca aia sare de 1m lire
Old 23-06-2016, 15:58   #45848
Arise
VIP

Arise's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Drazzy View Post
bla bla, bla bla, bla bla ...
Nu zic ca e mai bine sa stai in chirie pe perioade lungi, da' in loc de casa de 200mp pe credit, poate te multumesti cu un apartament mic, luat din banii tai (poate te ajuta parintii etc.)
Baws, zi așa de la început, că prea ai schimbat complet datele problemei. Idea era ce poți să faci tu cu puterea ta, pe forțele proprii, ca imigrant, nu în România unde te ține măta cu tactu în caz că dai de bucluc.

Știu, și la circ se evoluează mai bine când ai sub tine un safety net, dar aici vorbim de alte condiții.
Old 23-06-2016, 16:00   #45849
vibeup
Senior Member

vibeup's Avatar

PC-ul meu

huh nasol cu dobanda care o ai ... noi am prins cu 2% fixa si asigurarea pe viata vine la pachet daca nu ma insel, altfel nu poti face imprumutul.
Old 23-06-2016, 16:05   #45850
i860
Ancient friend

i860's Avatar

Ce ajutor de la parinti ( sa fie sanatosi ), cand am plecat din ro, am plecat cu niste chiloti rupti in cur, 2 bagaze si aproape 2k datori la o colega de scoala. Ai nostri nu au putut sa ne ajute nici cu bani de plecare. Cateva luni am mancat numai ce ni se dadea la holel staff meal, si credema ca nu erau cine stie ce insa daca vrei sa faci ceva in viata strangi din dint le mai zici cate un *****i morti mati si mergi inainte.
La fel si cu asta mic, este crescut de noi fara nici un fel de ajutor, si ca barbat sa stai cu un copchil de cateva luni iti zic ca este foarte greu nu greu. Era bine sa scunam la parinti si sa vina sa stea cu ala mic sa te poti odihni un pic insa daca nu se poate nu se poate.
Old 23-06-2016, 16:21   #45851
vibeup
Senior Member

vibeup's Avatar

PC-ul meu

Sunt care trimit si bani acasa ...ce sa mai vorbim de ajutor de la parinti. Noi sa fim santosi ca boala vine singura
Old 23-06-2016, 16:24   #45852
Drazzy
Senior Member

Drazzy's Avatar

Quote:
Originally Posted by Arise View Post
Baws, zi așa de la început, că prea ai schimbat complet datele problemei. Idea era ce poți să faci tu cu puterea ta, pe forțele proprii, ca imigrant, nu în România unde te ține măta cu tactu în caz că dai de bucluc.

Știu, și la circ se evoluează mai bine când ai sub tine un safety net, dar aici vorbim de alte condiții.
Vad ca in RO se vehiculeaza in IT salarii de peste 1000e cu usurinta cu care iti cumperi o pereche de adidasi de firma, si avand in vedere ca un apartament cu o garsoniera sau apartament cu 1 camera gasesti sub 30k. La 2 persoane 10 ani mi se pare un termen rezonabil in care poti sa-i strangi, si te mai dumiresti si tu de cum ar trebui sa fie imobilul in care o sa-ti petreci o mare parte din viata.
Daca se pastreaza in strainatate acelasi raport salarii-locuinta....

Btw, pe acolo nu se dau locuinte sociale ? O ruda in varsta de ~60 de ani, are de vreo 8-10 ani locuinta sociala in Germania prima a fost mai naspa, gen demisol, dar a doua e misto, un apartament dintr-o casa, cu intrare si gradina separata, si garaj
Quote:
Old 23-06-2016, 16:36   #45853
vibeup
Senior Member

vibeup's Avatar

PC-ul meu

In Germania cand te duci sa ceri ceva de cele mai multe ori te trimit la plimbare dupa caii verzi pe peretii exact ca in Romania ) as putea sa jur ca sunt romani aia de la unele institutii. Daca mergi la biroul pentru strainii o sa stai la rand si cand ajungi sa intrebi ce te doare ... Wir Sprechen nur Deutsch
Old 23-06-2016, 16:39   #45854
Arise
VIP

Arise's Avatar

PC-ul meu

În ro, 1000 de euro e un salariu slăbuț, entry-mid level, ca senior după 5 ani de "activitate" ar trebui să treci lejer de pragul ăsta.

Este adevărat, găsești garsonieră cu 30k, dar primul lucru pe care îl faci înainte să te muți acolo în doi este să renovezi cap coadă și să îl faci boboc. Renovatul ăla costă și el, mai pui 5k-10k la preț în renovare/mobilare și alte accesorii.
După care îți dai seama la prima ocazie (adică după aproximativ 2 ani) timp în care apare probabil și un bebe că o garsonieră e prea mică și ai nevoie de cel puțin 2 dacă nu chiar 3 camere. Și de aici apar complicațiile...
Old 23-06-2016, 16:46   #45855
vibeup
Senior Member

vibeup's Avatar

PC-ul meu

1k bani in mana ? nu toti mananca programare pe paine 30k garsoniera apoi 2-5k notar taxe... apoi dai 5-10k renovare
Old 23-06-2016, 17:03   #45856
Drazzy
Senior Member

Drazzy's Avatar

Nu numai programare, si sys admin, retelistica, pai nu zicea @Hemisphere ca ia 6000 lei in sebes ?
Si nu zic doar de IT, si domeniu petrolier de exemplu

Si ziceam de sub 30k garsoniera, de la 30k in sus te poti gandi la 2 camere. Renovari trebuie mai mult sau mai putin, la banii astia sunt si in care te poti muta si renovezi pe rand camerele.
Quote:
Old 23-06-2016, 17:17   #45857
kpy_here
Ancient friend

kpy_here's Avatar

Mentioned: 206 Post(s)

PC-ul meu

Pe 6000 ma mut si eu inapoi in Sebes )
Asta cu garsoniera / apartament e destul de tricky. M-am uitat in ultima perioada si cam greu fara 40k pentru o garsoniera de doamne'ajuta sau 60k pentru un apartament cu 2 camere (in Cluj)
kpy_here is offline   Reply With Quote
Old 23-06-2016, 17:31   #45858
Drazzy
Senior Member

Drazzy's Avatar

In Floresti, langa ferma de pui, gasesti lejer la 30k

Ca tot vorbeam de talibani http://heavy.com/news/2016/06/viernh...ate-lone-wolf/
Quote:

Last edited by Drazzy; 23-06-2016 at 17:51.
Old 23-06-2016, 17:50   #45859
korby
Ancient friend

korby's Avatar

Mentioned: 114 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by kpy_here View Post
... sau 60k pentru un apartament cu 2 camere (in Cluj)
Uită-te mai atent. La banii ăia se găsesc "apartamente" de 40mp din 1964. No thanks.

E exagerat de scump Clujul, eu am pregătit de dat un avans de 21k... bani cu care îți iei apartament de 2 camere (de genul conserveri descrise de mine) în Alba Iulia.
Old 23-06-2016, 17:51   #45860
Sparky000
Member

Sparky000's Avatar

Mentioned: 1 Post(s)

PC-ul meu

Ferma ca ferma, aia dispare cat de curand din peisaj ca nu mai primesc aviz de functionare si se discuta sa se construiasca un mall in zona. Problema e infrastructura in Floresti, sa faci 1 ora din centru pana in Manastur, rupere.
Sparky000 is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules