lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 12-03-2020, 17:24   #721
muff
Senior Member

muff's Avatar

Mentioned: 23 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by muff View Post
Mie nu de covid mi-e frica ci de efectele psihologice asupra oamenilor. Drept pentru care am facut stoc inainte sa inceapa haosul si la noi.
Nu stiam ca poti atinge un numar maxim de produse pe un singur bon
In cel mai bun caz m-am inselat si nu ma mai duc la cumparaturi o lunga perioada, in cel mai rau caz am ales bine.
Quote:
Originally Posted by RaverX View Post
Cred ca prepperii din toata lumea au orgasm dupa orgasm

In alta ordine de idei am inteles ca agronomia si regia vor servi ca zone de carantina.
Azi am avut in camera de garda suspect de corona care a fost izolat si ulterior transportat la Bals pt teste.
Azi am facut referat pt combinezoane cu protectie biologica + masti full face
Old 12-03-2020, 17:24   #722
droopy_ro
Senior Member

droopy_ro's Avatar

Mentioned: 32 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Arise View Post
P.
Toți ăia în carantină trebuie păziți, că de aia ai armată și poliție, a ieșit ăla din izolare răspunde cu funcția și salariu și polițistul care avea grijă de el.

Educația nu se face numai cu blândețe, mai trebuie și un bici când nu ai timpul de partea ta.

Guvern oricum nu vom avea prea curând... să-i văd și pe ăia prin parlament acum să pună osul la treabă.

Sent from my iPhone using Tapatalk
Cum faci tu asta in groapa la Petricani sau in Baicului sau la Obor sau Hala Traian ? si asta vorbesc doar de sectorul 2, Bucuresti.
Eu trec des prin zonele astea, cum ii civilizezi tu pe aia fara o interventie masiva a Jandarmeriei sau Armatei ? Si asta fara sa sara SJW si UE in capul Guvernului. Dar si astia din urma or sa ia spagi de la cei cu bani sa ii lase sa fuga.

S-a luat unu, rom caci nu am voie sa ii zic tigan, cu mine azi in tramvai. Nu i-a convenit ca m-am oprit sa validez cardul si nu avea el pe unde sa treaca. L-am intrebat de ce nu valideaza si el. S-a apucat sa ma injure de morti, mama si ce mi-a mai zis, dupa care vroia sa ma dau jos cu el sa ne batem.

Dar eu nu am voie sa le zic "tigani" trebuie sa folosesc termenul de rom, sa nu ma amendeze CNCD.
Old 12-03-2020, 17:26   #723
i860
Ancient friend

i860's Avatar

Mentioned: 261 Post(s)

@Monstru
Se pare ca si carmenu a acespta sa preaia italieni, e foame de bani in ro.
Eu daca eram faceam o tabara militara la granita cu corturi si toti veniti din zone fierbinti in corturi pt carantina sub paza militara fara nici o discutie, spiatal mobil cu personal din armata.
Old 12-03-2020, 17:29   #724
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

Mentioned: 620 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by multiplebanuripecg View Post
Ce sa rezolvi ma ? Ai cativa lasi si psihopati impreuna cu care practici laba in cerc.
Bolnavul ala doreste moartea altora si nimeni nu ii spune nimic pentru ca vinde procesoare mai ieftin ca emagul - la negru, desigur, dar el e de dreapta...atat de prost e penibilul.
Adunatura de impotenti frustrati si speriati, asta sunteti.
Deci din mai 2018 nici tu nu mia poti fute?
Old 12-03-2020, 17:35   #725
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Kolonelu View Post
1. ia uimiti-ma ce bagati voi pe firmele voastre?
a) Ferrari ?
b) Lamborghini?
c) Curve ?
2. atitudine de sclavi au unii dar nu vad mai departe de lungul nasului, sa ma scuzati, dar in comunism aveam mai multa demnitate decat voi, bine va face ma statul, eu va puneam 30 la suta pe dividende, sa platiti, ca va place, auzi la ei, firma este a cui munceste nu a statului parazit, care ar lua si pielea de pe voi, va pune sa platiti CASS de 10 ori ma, platiti ca aveti in spitale calitate si medicamente si va duceti bolnavi si va intoarceti morti, dar voi platiti ma
1. inclusiv jumatate din costurile casei unde stau (punct de lucru, comodat, alea alea). Pentru unii e complicat, pt mine nu.
a. Se poate, dar pacat ca e limitata deductibilitatea amortizarii si scade cascavalul la dividende
b. idem a
c. se poate, depinde ce scrie pe factura
2. mars la canalul Dunare Marea Neagra si sapa pana il gasesti pe bunicul meu care a murit acolo.
Old 12-03-2020, 17:37   #726
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by i860 View Post
@Monstru
Se pare ca si carmenu a acespta sa preaia italieni, e foame de bani in ro.
Eu daca eram faceam o tabara militara la granita cu corturi si toti veniti din zone fierbinti in corturi pt carantina sub paza militara fara nici o discutie, spiatal mobil cu personal din armata.
Italia a jucat inteligent. Chiar daca e mare fail la nicel de educatie a populatiei si la spirit civic (fix ca la noi).

A profitat sa scape de toti sutii si cersetorii aciuati de ani de zile (nu numai de la noi; si Ungaria a re magraonii ei, si Bulgaria, si Albania).
Old 12-03-2020, 17:44   #727
Arise
VIP

Arise's Avatar

Mentioned: 652 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by kretzu77 View Post
sticlele de whisky poti.
Am fost sfătuit să nu fac asta. În schimb bag la greu pe protocol cozonaci, bomboane, ciocolată, fistic, baxuri de apă și suc atunci când vine paștele sau crăciunul. La whisky prefer să plătesc din buzunarul meu ca să nu am probleme.

Quote:
Scolile de balet pot baga pe firma tampoane fara probleme.
Restaurante pot baga lapte praf (sunt retete cu lapte praf).
Gradinitele private pot baga pampersi.
Ți se pare că eu sunt profesor de balet sau educator la kindergarden?

Quote:
Excursia la Greci o poti da ca bonus.prima, dar suma o bagi in venitul impozabil si calculezi impozitul si ce mia trebuie pentru ea (venit in natura sau cum dreac se numea).
Poți deconta și vacanțele, dar este un procent mic și dacă fondul de salariu e și el mic pentru că mergi aproape de minim, nu prea ai ce deconta...

Quote:
Originally Posted by Kolonelu View Post
ia uimiti-ma ce bagati voi pe firmele voastre? Ferrari ? Lamborghini?
Un amărât de Mercedes.
Aș băga și un Ferrari și un Lamborghini, dar din păcate suntem o firmă mică totuși, dar dacă mai creștem...
Old 12-03-2020, 17:46   #728
Arise
VIP

Arise's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by droopy_ro View Post
Cum faci tu asta in groapa la Petricani sau in Baicului sau la Obor sau Hala Traian ? si asta vorbesc doar de sectorul 2, Bucuresti.
Eu trec des prin zonele astea, cum ii civilizezi tu pe aia fara o interventie masiva a Jandarmeriei sau Armatei ? Si asta fara sa sara SJW si UE in capul Guvernului. Dar si astia din urma or sa ia spagi de la cei cu bani sa ii lase sa fuga.
Păi cum azi treaba cu guvernul a picat, nu m-ar surprinde să vină Iohi, să declare lege marțială că de aia e în plm șeful armatei și să facă ce spui tu mai sus. Și nu sare nici un UE de kur în sus, ăia de fapt o să aplaude...
Old 12-03-2020, 17:51   #729
torque49
Senior Member

Mentioned: 3 Post(s)

Pregatiti banii ca se intorc si curvele in tara ,au murit amantii de 70-80 ani vin aici sa boceasca , sa te inveseleasca daca ai coronavirus
torque49 is offline   Reply With Quote
Old 12-03-2020, 17:54   #730
DjLeco
Senior Member

DjLeco's Avatar

Mentioned: 160 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Iubitel View Post
Ba, ne doare in paispe de reducerile voastre de impozite si deducerile de cheltuieli. Nu IT-ul e problema, ce facilitati primesc ei. Problema o reprezinta:

- asistatii sociali

- preotii platiti de stat cu un salariu si de parohie cu altul, creaturi inutile, manipulatori ai prostimii

- pensionarii de lux, nu neapara magistratii, aia sunt cateva mii, au pensii de serivciu toti stiuletii din MAI, politie, orice cacanar care a stat atarnache pe la un birou in MAI, sute de mii de imputiti inutili.

- biserica si tot ce tine de ea, proprietati, scutiri de impozite, personal, evaziunea omniprezenta, etc

- aparatul bugetar muuuuult supra-dimensionat, trebuie dati afara jumatate si modernizatata infrastructura IT.

- etc

Nu neaparat in ordinea asta.

In alta ordine de idei:

S-a cam pisat Trump pe UE, exprimarea folosita a fost ceva de genul ' blocam zborurile ca sunteti prea prosti sa faceti fata epidemiei '.
BIG like!
GAMING gear™ i9-9900K/5100MHz/1,33V||MoRa 360 & LECO custom loop watercooling GPU+CPU||Aorus RTX2080Ti Extreme WB & Nvidia 3D Vision 2||Asrock Z390 Taichi Ultimate||2x8Gb [email protected] CL15-1,365V||Samsung NVMe 1TB+512GB+2x2TB RAID 1 Samsung S-Ata SSD||Seasonic Gold 850W||Asus ROG Swift PG27VQ 3D LED 144Hz||NZXT 440 case Win 10
DjLeco is offline   Reply With Quote
Old 12-03-2020, 17:58   #731
DjLeco
Senior Member

DjLeco's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by laser View Post
Azi in amiaza mare, mall-ul gol( de obicei era aglomerat), supermaket plin, cozi mari, carucioare pline cu provizii. Ma simt ca in Metro 2033 sau STALKER, parca vad ca intr-o saptamana fac foamea ca nu mai am ce cumpara.
Urmeaza curind scenariul din MAD MAX.
GAMING gear™ i9-9900K/5100MHz/1,33V||MoRa 360 & LECO custom loop watercooling GPU+CPU||Aorus RTX2080Ti Extreme WB & Nvidia 3D Vision 2||Asrock Z390 Taichi Ultimate||2x8Gb [email protected] CL15-1,365V||Samsung NVMe 1TB+512GB+2x2TB RAID 1 Samsung S-Ata SSD||Seasonic Gold 850W||Asus ROG Swift PG27VQ 3D LED 144Hz||NZXT 440 case Win 10
Old 12-03-2020, 18:00   #732
droopy_ro
Senior Member

droopy_ro's Avatar

Mentioned: 32 Post(s)

PC-ul meu

In Mad Max aia nu aveau benzina, la noi se gaseste din plin
Quote:
nu m-ar surprinde să vină Iohi, să declare lege marțială că de aia e în plm șeful armatei și să facă ce spui tu mai sus. Și nu sare nici un UE de kur în sus, ăia de fapt o să aplaude...
Nu ar fi chiar ok, momentan. Dar pampalaul ala ma indoiesc ca o sa aiba OO sa faca asta.
Oricum ziceau astia la TV, ca s-au intors peste un milion de conationali in ultimele doua saptamani.
Am pus-o, sa vezi criminalitate si infractionalitate
Vorba cuiva de mai sus, au jucat-o perfect italienii.

Last edited by droopy_ro; 12-03-2020 at 18:03.
droopy_ro is offline   Reply With Quote
Old 12-03-2020, 18:01   #733
Monstru
Administrator

Monstru's Avatar

Mentioned: 604 Post(s)

Send a message via Yahoo to Monstru

Quote:
a inceput deja distractia. Am rude si prieteni pe acolo si sistemul e praf si pulbere. Mai rau ca la noi (discuta cu cei din Ro mult in perioada asta si regreta ca nu sunt aici majoritatea).
Mai, pe aia din state chiar ii inteleg, pentru ca acolo da, chiar e nasol si va fi nasol rau.

Dar pe astia din UE jur ca nu ii inteleg. Bai... nu zic nu si la aia e haos si italienii sunt niste lepre... Bai... dar pe bune ca au un sistem sanitar peste Romania. De fapt, cu exceptia Bulgariei, ce tara din UE nu are sistem sanitar mai bun?

In conditiile astea, de ce naiba vi aici? Cu exceptia celor care lucreaza la negru si nu au contributii platite nicaieri, desigur. Dar refuz sa cred ca toti astia care sunt buluc la granita lucreaza la negru, ce naiba.
Old 12-03-2020, 18:08   #734
Arise
VIP

Arise's Avatar

PC-ul meu

Din ce am înțeles italienii se mai uită și pe la ei prin buletin sau pașaport, când văd că sunt români îi uită pe la ușă și nu îi mai bagă în seamă.

Moldoveanca aia din Republica Moldova are o poveste interesantă. Dacă pui urechea doar la comunicatul guvernului moldovean sau la ce spun autoritățile din Italia atunci îți faci o impresie greșită.
Varianta femeii este alta și merită ascultată... practic ea lucra pentru o babă, locuia la aia acasă, baba s-a îmbolnăvit și s-a dus la spital. Moldoveanca s-a dus și ea la spital după babă. La spital ăia i-au cam pus în vedere să spele putina că nu o să o ajute cu nimic că nu au loc decât pentru ai lor.
Moldoveanca s-a întors acasa la babă, dar familia babei nu a mai primit-o, așa că moldoveanca fără servici, fără casă a făcut ce a știut instinctul ei de supraviețuire. S-a urcat în avion, după vreo două ore de zbor a anunțat și că e bolnavă de covid și că se simte rău.

Pe de altă parte, nu toți Răducioii de s-au întors sunt bolnavi, de fapt nu cred că au simptome. Au venit pentru că nu au unde să mai muncească, se izolau ăia și nu voiau să îi prindă virusul descoperiți. În România simt că se descurcă ei...
Old 12-03-2020, 19:02   #735
DjLeco
Senior Member

DjLeco's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by RaverX View Post
Eu nu-s deloc melancolic dupa vremurile alea, am alte melancolii. Problema e alta oricum, atunci era si securitate si militie care sa tina disciplina, acum... nu prea. Ma astept sa creasca serios infractionalitatea
Eu tocmai dupa asa ceva sint melancolic! Disciplina de atunci, omenia de atunci, linistea/siguranta zilei de miine de atunci.

Muncesc de la 17 ani jumate de pe vremea lui Ceausescu, mindria asta nu o sa mi-o poate lua niciun gainar, milionar de carton, cu toate bemveurile lui toot hauru' de-l poarta la git si restul, pentru mine e un NIMIC.

Doamne ce mi-as dori o institutie ca la Americani cum e IRS, sa vad si eu cum mortirea ma-mii lor isi justifica peste 80% averile?!?

Pe vremea aia, daca erai un om corect, cinstit, si iti vedeai de treaba ta, nu avea nimeni nimic cu tine.

Militianul ne oprea seara, ne cerea buletinul, ne intreba ce facem si aia era.
Pai la 17 ani si un pic, cind i-am aratat militianului de circa legitimatia de serviciu, parca i l-am aratat pe Dumnezeu...
Era mai de valoare decit buletinul.

Da, si atunci erau uscaturi in padure, ca nu exista perfectiunea, dar acum sint preponderent uscaturi in padure si citiva pomi.

Acum sint scirbit pina peste cap de cocalari, pitipoance, bombardieri, de fatalai ce se imbraca ca femeile, epilati, pensati, fetite bulangii, de cacanari care au k-cat uscat pe chilotii de firma dar au bemeve ultimul tip, de tarambetii astia capatuiti peste noapte ca ei sint "umblati in lume" si "stilati", ai de mortii lor de giurumele !

Daca avanseaza la gradul 3, si se vor inchide marea majoritate, atunci vreau sa vad armata, politia, politia locala,jandarmeria, toti "astia" cu pensii speciale, cum vor gestiona situatia, ca mai mult ca sigur rominasul nu va fi civilizat. O sa vedem si pe la noi ca la Americani cu devastari de magazine, fiecare pentru el si chestii de gen.

Asteptati sa vada romanu' ca nu mai are crepelnita si alea necesare, sa vedeti atunci ce si cum.

Last edited by DjLeco; 12-03-2020 at 19:12.
Old 12-03-2020, 19:03   #736
Monstru
Administrator

Monstru's Avatar

Pai... daca aduci epidemie aici, o sa fie mai rau decat acolo, dupa umila mea parere...
Old 12-03-2020, 19:11   #737
DjLeco
Senior Member

DjLeco's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by arise View Post

pe de altă parte, nu toți răducioii de s-au întors sunt bolnavi, de fapt nu cred că au simptome. au venit pentru că nu au unde să mai muncească, se izolau ăia și nu voiau să îi prindă virusul descoperiți. în românia simt că se descurcă ei...
corect!
Old 12-03-2020, 19:19   #738
Kolonelu
Member

Mentioned: 0 Post(s)

Mie mi-e scarba de bugetarii care isi fac veacul pe forumuri, nu au muncit in viata lor un an de zile adunate zi cu zi si dau lectii celor ce incearca sa razbata in viata muncind cinstit, suntem patroni de carton, de apartament, dar noi suntem cei ce tin in viata tara asta, cand o sa se duca si generatia de decretei o sa se duca pe paula si hipsterasii si astia "cocalari, pitipoance, bombardieri, de fatalai ce se imbraca ca femeile, epilati, pensati, fetite bulangii, de cacanari care au k-cat uscat pe chilotii de firma dar au bemeve ultimul tip, de tarambetii astia capatuiti peste noapte ca ei sint "umblati in lume" si "stilati", ai de mortii lor de giurumele !"

Si mi-e scarba de obedienta asta fata de guvern, eu personal la cati bani platesc statului simt ca platesc degeaba si statul efectiv ma fura fara sa imi ofere nimic in schimb, ofera bugetarilor si smecherilor adunati la oala cu miere, paduchii si putorile de bugetari, care in curand o sa fie mai multi decat cei ce muncesc.............nu ne este ma dor de comunism, ne este dor de lucrurile bune ma, alea frumoase, de prietenia adevarata, de camaraderia, de zilele frumoase cand eram oameni nu puneam etichete altora, eram OAMENI
Kolonelu is offline   Reply With Quote
Old 12-03-2020, 19:34   #739
axxel4you
Senior Member

Mentioned: 33 Post(s)

PC-ul meu

Problema majora este ca toti peste tot sunt manjiti si trag doar pentru ei, daca bani s-ar duce spre ceva constructiv si nu spre procente sau spagi etc. ar fi altceva atunci nu ne-am mai simti toti jecmaniti de bani dati degeaba la stat.
Cel mai nasol este cand vezi ca sunt spagari si in firme particulare care sunt oameni implicati si simuleaza coloana vertebrala.
Old 12-03-2020, 20:06   #740
Monstru
Administrator

Monstru's Avatar

Quote:
. eu personal la cati bani platesc statului simt ca platesc degeaba si statul efectiv ma fura fara sa imi ofere nimic in schimb
Taxa de protectie boss. Pentru cea mai mare organizatie mafiota, statul. Esti nou la chestia asta si de-abia acum te prinzi?

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules