lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 14-03-2020, 23:43   #921
saamdepus
Member

Mentioned: 9 Post(s)

Quote:
Originally Posted by Monstru View Post
Unde? Ca au peste tot. Si unde nu au, nu o sa ne mai primeasca.
Banuiesc ca vrei sa spui ca au parintii concediu cand au scolile vacantele.
Dar nu au (eventual o portiune din vacanta mare si fractiuni in restul)

Acum zor nevoie, in pandemie, sa dezlipeasca o felie masiva din angajati de locurile de munca (ca si aia de la apa, curent, paine, carne, etc beneficiaza ba chiar imi pare ca si personalul medical, ca nu am vazut exceptie)

Cum e iminent sa inceapa izolari masive, hm, cine si cum inlocuieste pierderile de bolnavi + parinti lasati la vatra?
saamdepus is offline   Reply With Quote
Old 14-03-2020, 23:45   #922
labuser
Senior Member

labuser's Avatar

Mentioned: 18 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by kretzu77 View Post
Am hotel in cartier care s-a oferit.el, la o treime din pret, sa primeasca carantenizati din astia. Altii au dat-o cu.dreptul la proprietate si cu drepturile patronului de a refuza clientela.

nasol, vecine.
eu am fisier pe facebook cu unul din cele doua hoteluri paralele pe bulevard cum sta salvarea si medicii cu costumele de protectie

cel mai nasol e cu libertatea de miscare a muniunii europene. acum toti isi inchid granitele SI spatiul aerian si isi rezerva dreptul sa respinga pe oricine.
asta deja e incalcare de tratate.
Old 14-03-2020, 23:54   #923
Monstru
Administrator

Monstru's Avatar

Mentioned: 604 Post(s)

Send a message via Yahoo to Monstru

Quote:
Banuiesc ca vrei sa spui ca au parintii concediu cand au scolile vacantele.
Nu...vreau sa spun ca e coronavirsu peste tot, mai precis in 151 de tari. In alea care au prea multe deja nu mai poti intra. In alea care sunt ok nu te mai lasa sa intri. Deci unde pleci tu in vacanta din tara?
Old 15-03-2020, 00:00   #924
guest13
Ancient friend

Mentioned: 21 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by saamdepus View Post
Ce se intampla cand angajatii surselor de apa, curent, gaz incep sa cada la pat sau izolare?
Probabil nimic grav, cel mult se anuleaza ceva concedii si totul merge ca mai inainte fara probleme, nu e ca si cum mor acum toti angajatii respectivi cand la liber si mor ~2%din cei infectati(exceptie daca media de varsta pe acolo e 70+ ca atunci chiar am putea avea o problema). Hell, doar daca maresc orele lucrate de la 8 ore la 8 ore si cateva minute si anuleaza un eventual 2% decedati ...

Quote:
Originally Posted by labuser View Post
cel mai nasol e cu libertatea de miscare a muniunii europene. acum toti isi inchid granitele SI spatiul aerian si isi rezerva dreptul sa respinga pe oricine.
asta deja e incalcare de tratate.
Eu nu vad care e problema si de ce s-ar incalca vreun tratat. Atata vreme cat prin stare de urgenta iti pot interzice sa te duci in satul vecin, de ce ar trebui sa iti dea voie sa te duci in coltul celalalt al Europei?
Plus ca e totusi o masura temporara, luata in urma unei URGENTE si care dupa ce va trece pandemia se va anula.
guest13 is offline   Reply With Quote
Old 15-03-2020, 00:01   #925
saamdepus
Member

Mentioned: 9 Post(s)

@Monstru: Nu, eu ma refeream la faptul ca acum a dat liber parintilor sa stea langa copilul de sub 12 ani.

Ca e oprita scoala si copilul poate sa faca bubita cand sta singur.
Si ma intrebam de ce nu este valabil argumentul si in cele aproape 5 luni de vacante cumulate ca si atunci poate sa faca buba.

Oricum molima trece peste minori ca apa pe gasca (toti spun ca abia daca ii atinge)

@quest13: da, bun argument insa chiar cancelarita vorbea de 60-70% populatie posibil sa fie infectata.
Nu trebuie sa moara, doar sa fie un procent mai serios in izolare si se impute treaba (la personalul medical si daca raman toti la munca nu o sa fie personal suficient ...vezi Italia)

Last edited by saamdepus; 15-03-2020 at 00:07.
saamdepus is offline   Reply With Quote
Old 15-03-2020, 00:03   #926
labuser
Senior Member

labuser's Avatar

Mentioned: 18 Post(s)

PC-ul meu

fiindca asta e unul din principiile si libertatile Uniunii Europene.
negociez orice, dar nu negociez principii.
cat despre trecerea pandemiei, scenariul optimist din presa a fost 6 luni vaccin si 3 ani imunizare. asta pe hartie.

iar cu minorii - azi a fost caz confirmat de copil de 4 ani.
Old 15-03-2020, 00:07   #927
korby
Ancient friend

korby's Avatar

Mentioned: 137 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Monstru View Post
Cine spunea ca nu sunt cazuri in Cluj?
Ăştia-s numai ăia "recunoscuţi", mai sunt şi ascunşi printre ei. Aproape de o lună, chiar.
Old 15-03-2020, 00:10   #928
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

Mentioned: 620 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
nasol, vecine.
eu am fisier pe facebook cu unul din cele doua hoteluri paralele pe bulevard cum sta salvarea si medicii cu costumele de protectie
Nu e nasol. Asta e. Sunt necesare astfel de chestii in astfel de cazuri.
Old 15-03-2020, 00:11   #929
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

Mentioned: 620 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by guest13 View Post
Eu nu vad care e problema si de ce s-ar incalca vreun tratat. Atata vreme cat prin stare de urgenta iti pot interzice sa te duci in satul vecin, de ce ar trebui sa iti dea voie sa te duci in coltul celalalt al Europei?
Plus ca e totusi o masura temporara, luata in urma unei URGENTE si care dupa ce va trece pandemia se va anula.
Prin starea de urgenta iti pot interizce si sa iesi din localitate, daramite in stat vecin.
Old 15-03-2020, 00:17   #930
Monstru
Administrator

Monstru's Avatar

Quote:

iar cu minorii - azi a fost caz confirmat de copil de 4 ani.
Au facut si nou nascuti. Ideea la ei este ca 99.99% se vindeca singuri pentru ca nu ii afecteaza. Ca sunt super spreaderi e partea a doua.
Old 15-03-2020, 00:19   #931
Tile
Ancient friend

Tile's Avatar

Mentioned: 24 Post(s)

PC-ul meu

Long story short - pandemia asta a prins lumea cu chilotii in vine in cel mai nasol mod posibil. Uite asa vedem ce inseamna sa traim intr-o lume de rahat.
Old 15-03-2020, 00:31   #932
xdan
Ancient friend

xdan's Avatar

Mentioned: 20 Post(s)

PC-ul meu

Pai da, ne trebuie masini electrice si hibride, AI - Inteligenta artificiala si multe alte cele si noi nu santem in stare sa batem un virus de 3 luni, adica ceva back to basic, ce am avut habar ca exista de mii de ani. Bineinteles poate fi si clar fabricat de cineva cu un scop. Dar ori e scapat de sub control de incepe sa afecteze toata planeta, ori scopul e mult, mult mai mare.
Old 15-03-2020, 00:32   #933
Monstru
Administrator

Monstru's Avatar

Bai copii... eu stiam de la bun inceput ca in america e groasa, sunt cretini si nu sunt in stare. Dar frate... nu ma asteptam sa fie atat de cretini.

Azi am vorbit cu un omolog de-al meu de acolo. Omul circula chiar mai mult decat mine, in toata lumea. Are toate simptomele si stiind ca a calatorit mult s-a dus la spital sa il testeze. Raspunsul lor a fost... nu mai ai febra? ****, treci acasa. Asta le-a zis... ba... nu ma simt bine si o gramada de colegi sunt la fel. Aia refuza pur si simplu sa il testeze... ca nu au teste destule. Ca sa intelegeti despre ce vorbim si cum stau lucrurile de fapt. Holy fking shit!

La polul opus, maine dimineata trebuia sa merg in Amsterdam sa ma vad cateva zile cu colegii din EHA. Am anulat zborul si stau acasa, pentru ca plm, better safe than sorry.
Old 15-03-2020, 00:35   #934
RaverX
Senior Member

Quote:
Originally Posted by guest13 View Post
Sa ma **** in freza disperatilor care cumpara in disperare. Am vrut sa fac si eu un pui picant in seara asta si sa dea naiba daca am gasit gram de carne de pui in ditai hipermarketul. Sunt disperati frate. Si care-i treaba cu hartia aia igienica nenorocita? S-a sistat livrarea de apa si nu am aflat eu sau ce?
Eu sunt de acord cu tine, dar n-ai ce sa faci, mai ales ca multi romani sunt batrani, au prins epoca de aur si stiu ce inseamna rationalizare si sa nu gasesti nimic in magazine.

Eu mi-am facut niste provizii, dar toate neperisabile: paste, orez, sosuri la borcan, alune, nuci impachetate, conserve de carne, ananas la conserva si cateva cutii de nectar diverse sortimente. Plus 3 baxuri de apa.

Sa fie acolo, nu ma ating de ele momentan, oricum cam toate expira in 2-3 ani. Nu-s multe, dar in caz de urgenta rezist minimum 2 saptamani, timp in care ar trebui sa se regleze cat de cat treaba. Daca nu se regleaza, nu cred ca ne mai ajuta nici daca ai stoc cat un magazin, va fi super nasol.

Chestia funny e ca o sa vina si pastele si iar se vor goli magazinele, chiar daca se rezolva treaba. Hypermarketurile si toti care vand alimente au facut profituri uriase zilele astea, asta e clar.
RaverX is online now   Reply With Quote
Old 15-03-2020, 00:38   #935
vibeup
Senior Member

vibeup's Avatar

Mentioned: 231 Post(s)

PC-ul meu

In Germania un coleg al unui prieten de prin Nuremberg a avut simptomele astea cu febra musculara, temperatura la fel si nevasta care ii era si rau. Au sunat pe la spitale tot la fel daca a trecut febra sunt ok, daca vor test 350euro.
Old 15-03-2020, 00:42   #936
guest13
Ancient friend

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by kretzu77 View Post
Prin starea de urgenta iti pot interizce si sa iesi din localitate, daramite in stat vecin.
Am zis sat nu stat
guest13 is offline   Reply With Quote
Old 15-03-2020, 00:47   #937
Monstru
Administrator

Monstru's Avatar

Quote:
Originally Posted by vibeup View Post
In Germania un coleg al unui prieten de prin Nuremberg a avut simptomele astea cu febra musculara, temperatura la fel si nevasta care ii era si rau. Au sunat pe la spitale tot la fel daca a trecut febra sunt ok, daca vor test 350euro.
Ai sa-mi bag ...ce retarzi!
Old 15-03-2020, 00:49   #938
gg0
Senior Member

gg0's Avatar

Mentioned: 16 Post(s)

N-am citit tot ce ati mai scris pe aici, dar vreau sa zic doua chestii:

1. inainte de corona apocalypse nici pulea nu cumpara gel d-ala de mana, se vindea cam cat se vand servetelele alea de sters ochelarii, adica deloc. Spirt, cam la fel. E si normal sa nu mai fie stoc, nu s-a gandit nimeni intreg la cap ca vine virusu si hai sa blocam bani in marfa.

2. am fost la mega, asta mare de aici de la mine. rafturile pline + paleti plini pusi pe isi colo cu chestii care se vand: hartie, faina, domestos (aparent au descoperit ca are clor, si e bun). Am luat tot ce aveam pe lista, carne lapte branza oua legume fructe alea alea. Nimic deosebit pentru apocalipsa.

Am vrut sa iau niste jocuri, ceva boardgames de family daca tot stam p-acasa, nu am gasit nimic interesant.
gg0 is offline   Reply With Quote
Old 15-03-2020, 00:59   #939
dic1
Senior Member

dic1's Avatar

Mentioned: 12 Post(s)

PC-ul meu

Gel de mana am gasit in masina. Cumpar cand am nevoie sa ma curat/dezinfectez pentru ca nicodata nu le am la mine, mereu sunt uitate in masina. Am dat de 3 flacoane, vreo 2/3 toate, usor bombate de la caldura. Or mai fi bune?

Last edited by dic1; 15-03-2020 at 01:01.
dic1 is offline   Reply With Quote
Old 15-03-2020, 01:03   #940
crissbm
Member

crissbm's Avatar

Mentioned: 7 Post(s)

PC-ul meu

Asta pare interesant. Click pentru a vedea tot.
https://twitter.com/iandonald_psych/...18371651649538

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
crissbm is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules