lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > lab501
Connect with Facebook

lab501 Sugestii despre activitatea site-ului si a forumului lab501.ro


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 23-12-2010, 15:32   #1
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,143
Mentioned: 774 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default Operatiunea Antec

Ok, va spun din start, nu vorbim despre un concurs, ci mai degraba despre o actiune care a avut ca scop principal obtinerea unui feedback din partea utilizatorilor celui mai important forum enthusiast/hardware din Romania, adica LAB501. Pe scurt, am dorit sa rasplatim cat mai multi forumisti pentru activitatea lor, asa ca atunci cand cei de la Antec ne-au spus ca ar dori sa obtina feedback din randurile forumistilor, totul s-a legat aproape perfect.

Care este ideea? Din cand in cand, producatorii vor sa vada reactiile utilizatorilor, a celor care le cumpara deobicei produsele. Asta inseamna nu eu sau Matei, de exemplu, care testam produse zilnic, ci pur si simplu entuziasti, utilizatori avizati. Cei de la Antec au dorit sa vada cum apreciaza utilizatorii un produs anume, in acest caz Antec TPN-750. In acest scop, am facut o lista cu potentiali "clienti", adica forumisti LAB501, din care cei de la Antec au ales in prima faza 3 forumisti. Acestia au primit sursa de ceva vreme, singura cerinta fiind sa o utilizeze, si sa ofere daca se poate un feedback, un fel de hands-on experience. Adica nu neaparat un review, ci mai degraba ce mi-a placut si ce nu mi-a placut la aceasta sursa. Evident, cine a dorit sa faca review a fost liber sa o faca.

Concret, eu le-am spus baietilor in urma cu o luna ceva de genul acesta:

Quote:
Originally Posted by Monstru
Ok dragi tovarasi si pretini, va abordez in legatura cu sursa TPN750.

Rugamintea mea ar fi ca, dupa o luna de utilizare (deci o luna de cand ati primit pachetul) sa faceti fiecare un thread aici:


http://forum.lab501.ro/forumdisplay.php?f=32

unde sa va impartasii experienta avuta cu respectivul produs. Nu trebuie sa fie cine stie ce super review, cine stie ce super test sau alte povesti. Vreau doar ca, fiecare in felul lui, sa va impartasiti experienta cu ceilalti useri. Asta nu inseamna sa laudati produsul pentru ca l-ati primit gratis si nu inseamna sa induceti colegii forumisti in eroare. Pur si simplu va spuneti parerea, fie ea buna, fie ea rea. Nu este un concurs, nu este nici o problema, deja aveti produsul si este al vostru. Dar cred ca ar fi ok sa vedem threadurile astea, si sa vedem cum i s-a parut fiecaruia sursa. Poate unul o va incarca la maxim, altul poate o va reduce la tacere, idei exista din plin, faceti cum stiti voi mai bine si in trei saptamani de acum inainte, haideti sa vedem o parere.


Bafta!

Primii 3 forumisti care au fost alesi de Antec pentru aceasta initiativa au fost DanutzuAC, xdan si overclock1366. xdan a realizat un review, DanutzuAC si-a spus parerea intr-o scurta prezentare, singurul pe care il mai asteptam sa ne impartaseasca parerea sa fiind overclock1366. Mai mult decat atat, chiar si colegul nostru Poparamiro s-a jucat cu un exemplar si ne-a oferit parerea sa, mai mult decat avizata, aici.

In final, sper ca pe viitor sa fie inclusi in acest program si ceilalti forumisti pe care i-am recomandat celor de la Antec, si poate vom vedea pareri despre alte produse si de la ei, cat mai curand. Eu personal ma bucur ca avem ocazia din cand in cand sa va rasplatim activitatea, si sper ca ati inteles ca cei cu adevarat pasionati si activi primesc uneori si ceva inapoi de la comunitate. Asa ca nu pot decat sa va urez spor la treaba si succes in continuare, fie ca populati threadurile despre overclocking, fie ca va specializati in review-uri pe forum, fie ca participati la concursuri. LAB501 never stops working, si dupa cum veti vedea in curand, chiar si de Craciun mai avem surprize pentru voi.



__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 23-12-2010, 22:19   #2
Vladutz20
Senior Member
 
Vladutz20's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: Bucharest
Posts: 2,405
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Aici as putea sa-mi exprim si eu parerea despre o sursa Antec TPQ 1200w sau sa fac alt thread Monstrule ?
Vladutz20 is offline   Reply With Quote
Old 23-12-2010, 22:24   #3
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,143
Mentioned: 774 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

La sectiunea "User review" Vlad.
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 23-12-2010, 23:17   #4
mascotzel
Ancient friend
 
mascotzel's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 5,504
Mentioned: 26 Post(s)




Default

Eu vad o buba la ei modul in care gandesc ei modularitatea cu manunchiul ala de cabluri.
mascotzel is offline   Reply With Quote
Old 23-12-2010, 23:26   #5
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,143
Mentioned: 774 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Clar, si eu am vazut buba asta pe TPN 650 daca iti mai aduci aminte.
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 24-12-2010, 01:16   #6
overclock1366
Senior Member
 
overclock1366's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Location: Baia Mare
Posts: 656
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Salutare ,Mos Craciun, nebuni !

Eu consider TPN-750 ca fiind o sursa perfecta pt. sistemele HIGH-END cu maxim doua acceleratoare grafice serioase ,la baza acestei consideratii stau fapte simple,dar si importante :

Simple: cabluri elegante si lungi
Importante: puterea pe care o poate da gpu-urilor si pozitia ei ca pret in piata fata de concurenta.

WM: pentru cei care vor un sistem HIGH-END cu aceasta sursa trebuie sa se gandeasca la o carcasa serioasa deoarece multe cabluri nu sunt modulare si trebuie ascunse.

Problemele intampinate

Dupa montarea sursei in frumosul sistem (i860+E659+1x2GB MNH-E), am incercat frecventa maxima fata de cea a Cougar-ului CM 1000w,spre surprinderea mea frecventa atinsa de i860 cu TPN750 a fost mai redusa cu 40mhz (fata de 4850mhz)

Observatie: setarile si temperatura camerei fiind la aceleasi valori.

Din pacate problema majora a acestei surse e alimentarea CPU-ului ,ea fiind formata din doua cabluri de 8 si 4 pini , acest fapt poate nu e important pentru user-ul care vrea doar un sistem rapid si frumos .

Poate o sa par ca fiind un critic nemilos cand ma refer la alimentare dupa ce vedeti acest theard http://forum.lab501.ro/showpost.php?...postcount=2696 ,dar faptul sever,dar nu singurul pentru care noi suntem deosebiti in aceasta lume a contrastelor este ca ,pentru noi ,racirile care nu sunt capabile de temperaturi subzero nu vor fi niciodata considerate extreme.
__________________
overclock1366 is offline   Reply With Quote
Old 24-12-2010, 13:16   #7
DanutzuAC
Senior Member
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 1,383
Mentioned: 1 Post(s)




Default

Asta e diferenta dintre noi prieteni, la voi sunt prea multe, in sistemul meu sunt cabluri si conectoiri exact cat trebuie. Singurele nefolosite sunt unul PCI-e si cel de 4 pini pentru CPU. In rest... e nevoie de toate. Depinde de la utilizator la utilizator. Sunt constient ca pentru anumite sisteme chiar e prea mult dar pentru mine, e aproape perfect . Mai trebuie sa ma lamuresc de niste aspecte si o sa revin cu informatii suplimentare acolo unde le e locul, si poze .
DanutzuAC is offline   Reply With Quote
Old 24-12-2010, 17:20   #8
xplaur
Senior Member
 
xplaur's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: Ville de Boisbriand
Posts: 1,095
Mentioned: 11 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via AIM to xplaur Send a message via Yahoo to xplaur Send a message via Skype™ to xplaur
Default

As impartasi si eu niste impresii despre un LanBoy Air :P. Astept provincia!
__________________
website
xplaur is offline   Reply With Quote
Old 24-12-2010, 17:22   #9
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,143
Mentioned: 774 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Quote:
la voi sunt prea multe, in sistemul meu sunt cabluri si conectoiri exact cat trebuie.
No pai vezi, de aia sunt bune mai multe pareri


Quote:
As impartasi si eu niste impresii despre un LanBoy Air
Daca misca la anul ceva in sensul asta, te anunt. Acum....operatiunile astea nu sunt foarte dese totusi
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 24-12-2010, 19:24   #10
xplaur
Senior Member
 
xplaur's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: Ville de Boisbriand
Posts: 1,095
Mentioned: 11 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via AIM to xplaur Send a message via Yahoo to xplaur Send a message via Skype™ to xplaur
Default

Eh...multumesc....chiar nu sunt genul sa astepte "mocangeala" glumeam si eu asa si, la anul, cine stie pe ce meleaguri voi ajunge!
Craciun fericit va doresc!
__________________
website
xplaur is offline   Reply With Quote
Old 26-12-2010, 01:20   #11
Tile
Ancient friend
 
Tile's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: Brexitania
Posts: 1,240
Mentioned: 41 Post(s)

PC-ul meu

Default

Pentru carcase m-as inscrie eu.
__________________
Cu tehnica si dibacie ajungi in fata.
Manui nibbler-ul cu maiestrie multa cum facea Decebal cu sica in lupta.
Tile is offline   Reply With Quote
Old 26-12-2010, 13:58   #12
Kimi
Ancient friend
 
Kimi's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 4,513
Mentioned: 131 Post(s)


Default

mi 2
Kimi is offline   Reply With Quote
Old 26-12-2010, 19:06   #13
funkymanu
Senior Member
 
funkymanu's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: Londra
Posts: 352
Mentioned: 0 Post(s)


Send a message via Yahoo to funkymanu
Default

Hmmmm..... Eu tocmai mi-am cumparat o sursa Antec HCG-620, si nu am decat cuvinte de lauda. O voi "imperechea" cu o carcasa Antec Mini P180, stiu ca se pot ascunde foarte bine cablurile in genul asta de carcasa.
__________________
Asus Rampage III Extreme|Intel i7 930|Kingston HyperX 1866 3X2GB|Sapphire HD5870|Corsair F60 & Samsung F3 1TB|CM Storm Sniper & Corsair HX750|Logitech G9x & SideWinder X4|Dell 2209WA
funkymanu is offline   Reply With Quote
Old 26-12-2010, 19:26   #14
Kimi
Ancient friend
 
Kimi's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 4,513
Mentioned: 131 Post(s)


Default

De unde ai luat carcasa?
Kimi is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Watercooled Antec 902 Fab Cutia de sub birou 156 02-01-2011 14:34

 
Forum Stats
Members: 9,581
Threads: 27,966
Posts: 783,883
Total Online: 2005

Newest Member: MIKE_YT

Latest Threads
- by Miru
- by suzuki
- by LAB501
- by dixy
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 15:04.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.