lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Extreme 501 > Modding
Connect with Facebook

Modding Electronica aplicata si alte practici oculte


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 13-02-2016, 23:03   #21
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

Pe mine mă interesează în special de unde provine materia primă (gen "tabla am cumpărat-o de la magazinul XYZ şi a costat 30 de lei", eventual un link), de unde provin sculele (gen "am folosit kit-ul de scule ABC", eventual un link) şi timpul de lucru estimativ (gen "la colţurile astea din poză am muncit 2 ceasuri").

Fără aceste trei "componente", eu unul simt că deschid topicurile bou şi le închid vacă
(oi fi eu de vină...)
__________________


Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 13-02-2016, 23:46   #22
marius_mym
Ancient friend
 
marius_mym's Avatar
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 178
Mentioned: 35 Post(s)

PC-ul meu



Default

@Monstru Singurul lucru pe care mi-l pot reprosa e ca nu am facut poze mai calitative (lucru pentru care mi-am cerut scuze), dar asta e din cauza telefonului si mediului de lucru (lumina proasta). Cu aparatul imi e greu sa ma car si nici nu imi vine sa pun mainile murdare pe el din 10 in 10 minute, dar pana la urma o sa fac si asta.
In rest...nu cred ca are rost sa insir toate sculele pe care le am, oricum se vor vedea pe masura ce lucrez cu ele. Intereseaza pe cineva ca am presa pentru rulmenti atata timp cat nu o folosesc pentru pc-uri ? Nu cred...

@war4peace Intreaba si ti se va raspunde, mai mult ca sigur, pana la urma d'asta e forum !
Partea cu timpul de lucru nu prea are relevanta, poti sa muncesti o zi intreaga la o piesa sau o poti face in cateva ore, totul tine de cat de perfectionist esti, ce indemanare si ce scule ai.
Nimeni nu se uita la ceas cand a inceput lucrul la piesa x si cand a teminat, de obicei te apuci de ceva si cand termini te apuci de altceva si tot asa pana e nevoie de tine in alta parte sau pana te cheama nevasta sa mananci .

L.E.: Threadul in esenta lui nu e rau, desi face referire doar la anumite persoane, dar nu cred ca e incadrat bine in aceasta sectiune .

Last edited by marius_mym; 14-02-2016 at 00:12.
marius_mym is offline   Reply With Quote
Old 13-02-2016, 23:51   #23
b3lamafia
Ancient friend
 
Join Date: Feb 2016
Posts: 78
Mentioned: 6 Post(s)

PC-ul meu



Default

@war4peace ceea ce ceri tu este putin cam greu ,trebuie sa te implici si tu putin in cautare ,nu poti sa iei totul de gata ,poate uni cumpara de unde e mai scump ...sau au cunostinte ...etc motivele sant multe ,ideea este simpla daca esti interesat trebuie sa muncesti ...sa cauti ,sa intrebi ....sigur o sa primesti un raspuns ,in plus timpul depus in a executa o lucrare depinde foarte mult de skilurile pe care le ai ....unul face treba in 10 minute si altul dupa 2 ore de nervi nu reuseste ...multumesc.
b3lamafia is offline   Reply With Quote
Old 14-02-2016, 00:29   #24
papa jock
VIP
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 149
Mentioned: 38 Post(s)

PC-ul meu



Default

Salutare. Citesc ce ati scris si ma minunez. Unii dintre voi au partea lor de dreptate dar nu sunt intru acord cu totul. Nu pot indeplini toate doleantele, nu din lipsa de respect ,ci pentru ca pur si simplu nu dispun de timp,conditii de fotografiat,editare sau alte minuni. Motive sunt multe si discutabile. Nu fac polemica. Va intreb cum doriti sa fie: asa cum se poate sau deloc. Rezolvam si toata lumea e fericita.
ps. multumim pentru suport si intelegere
papa jock is offline   Reply With Quote
Old 14-02-2016, 01:53   #25
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Eu nu cred ca problema se pune "asa cum se poate sau deloc". Am spus destul de clar mai sus ca fiecare e liber sa posteze cum vrea.

Anumite lucruri de asemenea nu mi se par relevante - de exemplu, timpul de lucru depinde si de cat de priceput esti

Cat despre thread, e un split cu o discutie care nu isi avea rostul in alta parte

Iar pozele mie nu mi s-au parut rele in nici unul dintre threaduri...am vazut build-log-uri cu poze horror, ce am vazut aici arata chiar bine.

Pe de alta parte, pentru modderii interesati, trebuie totusi sa precizez ca formatarea si aspectul pot conta. Pentru ca e mai usor de urmarit pentru oameni si pentru ca un log complet poate ajunge si pe site nu doar pe forum. Acum... depinde de fiecare daca isi doreste asta sau nu.

Din punctul meu de vedere, repet, fiecare posteaza cum vrea. Doar ca o anumita organizare sau un fir al povestii va pot ajuta pe voi sa va faceti munca mai cunoscuta. Alegerea e a voastra, nu a mea
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 14-02-2016, 10:41   #26
marius_mym
Ancient friend
 
marius_mym's Avatar
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 178
Mentioned: 35 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by Monstru View Post
Anumite lucruri de asemenea nu mi se par relevante - de exemplu, timpul de lucru depinde si de cat de priceput esti
Merci !
__________________
Nu poți face modding fără să te lovești !
marius_mym is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Microsoft Build 2015 s3r0t0n1n Software 2 29-04-2015 23:50
Sugestii Custom Build de 1000 euro. Storm Cutia de sub birou 62 26-05-2013 17:19
Prima aparitie a noilor Zenbook-urilor ASUS Micutzu Stiri 0 25-04-2012 14:30
mITX build ithanium2 Cutia de sub birou 107 09-09-2011 16:29
este posibila monitorizarea hdd-urilor in raid 0? hepper Memorii & stocare 2 26-06-2011 19:07

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,919
Posts: 783,121
Total Online: 3390

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by Kspic
- by suzuki
- by matose

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 20:56.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.