lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 23-05-2018, 15:25   #821
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

Mentioned: 540 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by dorubm View Post
Mult. Nici nu vreau sa ma gandesc de ai incarca-o cu bagaje pt o vacanta la cat ai ajunge.
( n-am fost atent e benzinara ? )
Cat mergi tu in vacanta cu 140 km/h?
Dar cu 130km/h?
Old 23-05-2018, 15:41   #822
madhorsefuzzy
Senior Member

madhorsefuzzy's Avatar

Mentioned: 86 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by mbc View Post
Am luat cauciucuri Firestone Roadhawk. De ce? Pentru ca, in urma investigatiilor, pareau cele mai bune din zona asta de pret, avand indice de franare pe ud A. Mai mult, erau printre putinele cu DOT 2018.
Quote:
Originally Posted by icsu View Post
am luat de 18 cu 340 lei Debica Presto 2018 si sunt super incantat de ele..
Quote:
Originally Posted by mbc View Post
Oricum, eu am o problema cu gandirea asta - gen iei masina scumpa (deci jante pe 18) si cauciucuri ieftine (adica Debica) si nu cu tine.
=))))))))))))))))))))))))))))))

Asta e un fel de rade ciob de oala sparta nu?

Adica Firestone Roadhawk 2018 sunt ceva super mega pe langa Debica Presto 2018. Ambele clasa A la franare pe ud adica, ca doar asta a fost criteriul la Firestone Roadhawk.

Iar aia cu gandirea brand vs jante pe 18 ... e de mare efect. Exista masini cu jante de 18 din fabrica, cu greutate de 1400Kg si motoare de 110CP. Aia pot alege un brand asa mai pentru puterea masinii? Sau pe 18 trebuie musai ceva cu sport in denumirea anvelopei?

Quote:
dar pe aici pe la bucale nu le schimbi de vechime sau uzura ca le tai/zdrobesti prin gropi, adica nu merita sa cumperi cauciucuri scumpe
Ce talon ai la 18 ca eu in 4 ani jumate de jante pe 18 cu 225/45 in Buc. nu am taiat/zdrobit nimic in Buc? Singura galma facuta a fost ... la tara.
madhorsefuzzy is offline   Reply With Quote
Old 23-05-2018, 15:45   #823
mbc
VIP

mbc's Avatar

Mentioned: 1083 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to mbc Send a message via Skype™ to mbc

Eu m-as uita la teste inainte de toate. Si, presupunand ca eu as fi luat Debica, as fi luat pentru o masina ieftina, cu jante pe 15, nu pentru te miri ce A6 cu jante de 18.
Old 23-05-2018, 15:45   #824
dorubm
Senior Member

Mentioned: 13 Post(s)

PC-ul meu

E ok... Si in oras la cat ajungi...in medie?
( deja cred cel putin la fel de aglomerat este si cj ca Buc...groaznic adica...)
dorubm is offline   Reply With Quote
Old 23-05-2018, 15:49   #825
dorubm
Senior Member

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by kretzu77 View Post
Cat mergi tu in vacanta cu 140 km/h?
Dar cu 130km/h?
Depinde unde merg... Dar oricum mai mult de jumate e sigur ca merg ...

Cand am fost in Sicilia ...doar aproape 300km am facut pe drumuri nationale , dar restul de vreo 5000 ( dus-intors si cu drumuri pe-acolo doar pe autostrada )
La Greci ...cred iar ca jumate am folosit autostrazi ( cred ) ... mai proaste ( prin serbia -macedonia ) dar au fost... ( sau chiar prin bulgaria ) ...
Se stie ca doar noi stam mai prost cu ele ...

LE: Noi ...fiind aici din MM ...avem doar 100km pana la autostrada ungara ... De acolo... ai autostrada in orice colt al UE.
Ajung in mai putin de 4 ore in Budapesta ... ( nici nu mai stiu cat mi-ar trebui din BM pan la Bucuresti in ziua de azi)

Last edited by dorubm; 23-05-2018 at 15:54.
dorubm is offline   Reply With Quote
Old 23-05-2018, 15:51   #826
icsu
Ancient friend

icsu's Avatar

PC-ul meu

Send a message via Skype™ to icsu

De ce? Asa era masina gasita la vanzare, mi-a placut, doar pe asta mi-am permis-o.

Inteleg gandirea ta, eu prefer sa le schimb la 3 ani, mai des si mai ieftin, la cele de iarna la fel. La fel si filtrele, mai ieftin si mai des pentru ca e mult praf, aici nu e ca in afara sa tina un filtru 15 sau 20k km, le schimbi la 8000, Toate cauciucurile imbatranesc la fel, alea scumpe poate tin un an in plus. Cauciucurile astea de 2 lei eu le consider medii iar diferenta de bani s-a dus in niste discuri 330mm si pistoane cu 4 cilindrii fiecare.. acolo se vede o diferenta considerabila. Franele bune cu cauciucuri de 200 de lei erau o prostie.
Apropo, cand franezi pe drum de rahat, cu denivelari, gropi, nisip, balega.. continentalul ala de e mereu topuri crezi ca face o asa mare diferenta fara de Firestone-ul luat de tine? Sunt convins ca e doar Placebo (cauzat de marketing)!

Quote:
Originally Posted by madhorsefuzzy View Post
Ce talon ai la 18 ca eu in 4 ani jumate de jante pe 18 cu 225/45 in Buc. nu am taiat/zdrobit nimic in Buc? Singura galma facuta a fost ... la tara.
la 18 am 235 cu 40, 45 pe spate dar e mare 45, vreau sa mai iau 2 mizerii d-alea debica de 40. Pe jantele de 17 am 45 si am taiat 2 dupa o iarna grea (iarna de anul trecut). Pe jantele de 16 de la un opel unde aveam 55 balon am taiat 5 cauciucuri in total, 3 de vara si 2 de iarna.

Nu stiu daca mai exista pe dimensiuni mai mari dar eu nu mai cumpar cauciucuri fara buza de protectie pentru janta.

Last edited by icsu; 23-05-2018 at 15:59.
icsu is offline   Reply With Quote
Old 23-05-2018, 16:11   #827
ingerulol
Senior Member

Mentioned: 33 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to ingerulol Send a message via Skype™ to ingerulol

@icsuLE ... frate nu poti pune in aceeasi propozitie Michelin PilotSport cu Debica Presto Pizza . Nu au nici o legatura ... unii sunt premium , iar ceilalti sunt TIER2 manufacturers . Intre ei mai este inca o treapta. Serios , e ca si cum ai pune TIGAR in ecuatie , nu-i cu nimic mai prejos , dar la fel de prost totodata. Plus ca pe linie dreapta - 200kmh nu m-as aventura cu anvelope ieftine impreuna cu familia ... doar zic .

Pe masina principala am avut mereu numai Conti, Michelin, au fost superbe pe toata durata utilizarii , franare pe uscat , ud , aderenta , situatii complicate. Pe a` mica , am rahaturi cu care a venit. Dar asta nici nu iese din oras. Anvelopele sunt singura chestie care te tine pe sosea - degeaba ai sasiu, motor si frane , daca peticul ce atinge asfaltul nu reuseste sa adere corect, fara sa flexeze suprafata sau flancul, esti pa. Si cand te gandesti ca diferenta este 15-20% , parca tot nu-ti mai vine sa iei marca No1.
ingerulol is offline   Reply With Quote
Old 23-05-2018, 16:16   #828
icsu
Ancient friend

icsu's Avatar

PC-ul meu

Ai dreptate, ai folosit Debica? Eu am folosit Michelin pe moto si dupa ce am vazut cat de cacao sunt m-am uitat si pe forum sa caut pareri si cand am vazut cat plange lumea pe forumuri m-am [email protected] pe ele de teste. Am mers cu 230 in GPS cu PS3 si prefer oricand Debica la aceasi viteza, de aceeas PS3 sunt acum pe spate si Presto Pizza pe fata. Urmeaza inca 2 Presto Pizza

Sper ca nu inteleg careva ca Debica iz da best ) Eu doar spun ca nu am nevoie de cauciucuri premium, filtre premium, probabil e o diferenta, eu unul nu cred ca justifica banii. Repet, prefer sa le schimb mai des. Frane si ulei iau cat de bun se poate.

Ca tot vorbiti de consum care baga "gaz" premium si care baga d-ala ieftin si daca aveti benzinarii preferate (ca brand) si de ce?
Intreb pentru ca o sa va spun cum isi vand "astia marii" unii altora "petrolul".. adica daca bagi de la MOL uneori de fapt bagi motorina de la Lukoil )

Last edited by icsu; 23-05-2018 at 16:28.
Old 23-05-2018, 16:17   #829
mbc
VIP

mbc's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by dorubm View Post
E ok... Si in oras la cat ajungi...in medie?
( deja cred cel putin la fel de aglomerat este si cj ca Buc...groaznic adica...)
Acum lucrez fix in centrul Clujului. Azi dimineata am venit cu masina la serviciu. 10.6l/100KM. Dar distanta de acasa la serviciu este mica, vreo 4km si motorul nu se incalzeste prea tare, de aici si consumul. Plus ca a fost foarte aglomerat, nu am luat un traseu foarte fericit.
Old 23-05-2018, 16:25   #830
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

PC-ul meu

Bai saracilor, cred ca o sa-mi iau CrossClimate pentru masina luata de curand.
Ma rup maxim la pret jante noi si cauciucuri vara/iarna.
Si sa mai scriu ca masinea mea este omologata din fabrica doar cu 17 inch (verificare facuta de Toyota Ro pe serie VIN si transmisa pe mail)?
Unde dreac gasesc eu jante de tabla R17 7J ET45 4*100, ca alea de aliaj ma rup la bani?
Luati-o p'asta si ziceti-mi acum voi ce ati face (masina circula preponderent in oras, condusa de sotie, care are serviciul la 12 min de mers pe jos si salile de antrenament ale copchilului la max 7 min de condus prin cartier).
Quote:
Originally Posted by ingerulol View Post
Plus ca pe linie dreapta - 200kmh nu m-as aventura cu anvelope ieftine impreuna cu familia ... doar zic .
Bai, voi nu sunteti normali?
Unde plm mergeti voi cu 200km/h cu familia in masina ma? Pe Nürburgring?
WTF?

Quote:
adica daca bagi de la MOL uneori de fapt bagi motorina de la Lukoil )
Motorina da, ca e aceeasi rafinarie (si nu e valabil numai Luk-Mol).
Aditivii nu.

Last edited by kretzu77; 23-05-2018 at 16:31.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 23-05-2018, 16:36   #831
icsu
Ancient friend

icsu's Avatar

PC-ul meu

Da, Luk-Mol a fost doar un exemplu.. am pe cineva care lucreaza prin domeniu, un directoras, si-mi tot povesteste diverse )
Ai unde sa mergi cu 200+, nu e recomandat dar ii mai dai cateodata, am mers in Germania pe A3 si A4 si la noi pe A2 si A3 anul asta
AllSeazon ala de la Michelin e chiar ok daca nu ai pretenti ide sport de la el sau de aceleasi performante ca unele dedicat de iarna, adica sa fii cumpatat cu ele.. le schimbi la 3 ani si aia e..

Iesi bine tinanad cont ca nu le schimbi de la un sezon la altul
https://www.anveloshop.ro/anvelope/a...-r17-91w-73599

PS: sunt singurele all season care merita.

Last edited by icsu; 23-05-2018 at 16:39.
Old 23-05-2018, 16:41   #832
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Da, Luk-Mol a fost doar un exemplu.. am pe cineva care lucreaza prin domeniu, un directoras, si-mi tot povesteste diverse )
Si eu. Matusa mea e ditamai directorul zonal.

Chestia ca nu se mia gasesc decat Plus cu DOT 2018. Daca vreau exact ce e in link, trebuie sa ma multumesc cu DOT 2018 toamna (toamna la propriu ba hahalerelor )

Last edited by kretzu77; 23-05-2018 at 16:44.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 23-05-2018, 16:53   #833
Boggy
Ancient friend

Boggy's Avatar

Mentioned: 687 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by madhorsefuzzy View Post
=))))))))))))))))))))))))))))))

Asta e un fel de rade ciob de oala sparta nu?

Adica Firestone Roadhawk 2018 sunt ceva super mega pe langa Debica Presto 2018. Ambele clasa A la franare pe ud adica, ca doar asta a fost criteriul la Firestone Roadhawk.
A ales fix ce trebuia in 2018 ca raport pret/performanta.

http://www.tyrereviews.co.uk/Article...205-55-R16.htm
Old 23-05-2018, 17:17   #834
faraverete
Member

faraverete's Avatar

Mentioned: 9 Post(s)

PC-ul meu

afaik depinde si de dimensiuni, topul acela fiind valabil pe o marime si probabil ca o generalitate pentru alte dimensiuni
faraverete is offline   Reply With Quote
Old 23-05-2018, 17:35   #835
ingerulol
Senior Member

Mentioned: 33 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to ingerulol Send a message via Skype™ to ingerulol

Eu folosesc- cumpar doar Bridgestone, Conti , Dunlop. Au fost bune - fara cusur pe toata perioada. 200 doar pe autobahn , ca in alta parte nu e voie ... respectam regulile. Pe Peugeot am Michelin - sunt la fel de misto . Debica a avut tata pe Logan unele proaste, iar altele si mai proaste . Trebuie sa-ti spun sincer ca parerea este formata si nu mi-o schimb, dar greu sa dau banii mei pe asa ceva - mai ales cand costa la fel ca Premium-uri . Nu vorbim de etichete aici.

Benzina / motorina bag numai Rompetrol si Petrom . Altceva nimic. Mol doar benzina (daca e musai sau nu am altceva in drum).
ingerulol is offline   Reply With Quote
Old 23-05-2018, 18:22   #836
faraverete
Member

faraverete's Avatar

Mentioned: 9 Post(s)

PC-ul meu

Ce are motorina de la MOL? Eu de obicei de acolo alimentez, dar benzina

Also, n'as face rabat pentru nimic in lume cand vine vorba de sistemele de siguranta ale masinii - suspensii, frane, anvelope. Chiar si pe un amarat de clio 3 am pus Michelin pe 15
faraverete is offline   Reply With Quote
Old 23-05-2018, 18:46   #837
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

PC-ul meu

Deci nu sunt singurul dement cu Alpin A4 si Energy Saver pe o coaja de Clio (R14, mai rau ca tine).
Old 23-05-2018, 20:13   #838
madhorsefuzzy
Senior Member

madhorsefuzzy's Avatar

Mentioned: 86 Post(s)

PC-ul meu

Da, dar tu te poti descurca si cu Michelin: tu mergi incet. )))))))))
madhorsefuzzy is offline   Reply With Quote
Old 23-05-2018, 20:47   #839
mbc
VIP

mbc's Avatar

PC-ul meu

Si eu am Michelin Alpin 4 pentru iarna, mi-au ramas de pe masina de serviciu cand a trebuit sa-mi iau cauciucuri din banii mei ca sa nu fac accidente degeaba. Si sotia are Michelin Alpin 5. De ce? Pentru iarna diferenta de pret e mai mica iar diferenta de performanta se simte.

Cat despre cauciucuri, am ales ce a rezultat in urma investigatiilor. Pe locul 2 au iesit Hankook Ventus Prime 3, dar erau 200 lei in plus pe set si am gasit doar DOT 2017.

PS: am montat cauciucurile. Sunt suuuuper. Am condus putin, revin dupa ce mai conduc un pic.

Last edited by mbc; 23-05-2018 at 20:50.
mbc is offline   Reply With Quote
Old 24-05-2018, 00:01   #840
pishky
Senior Member

pishky's Avatar

Mentioned: 31 Post(s)

PC-ul meu

michelin primacy pe clio (pe saptspe daca conteaza).
pishky is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules