lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Racire
Connect with Facebook

Racire Discutii despre coolere, ventilatoare si temperaturi


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 25-07-2009, 22:15   #1
ibm390s
Janitor Member
 
ibm390s's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 1,503
Mentioned: 9 Post(s)


Thumbs up Watercooling - from zero to hero

Totul a inceput in toamna anului 2007 cand m-am decis ca ar fi cazul sa incerc si eu racirea pe apa a componentelor din PC. Decizia fiind luata am inceput sa caut furnizori de piese pentru watercooling. Astfel am cunoscut un om pe care il respect mult si cu care am mentinut o relatie extraordinara, asa cum probabil deja ati ghicit, este vorba de ratusca. El m-a ghidat la inceput si mi-a facut primele recomandari legate de piesele necesare pentru o bucla de apa.
In acel moment aveam o configuratie destul de reusita, un cpu QX6700, mobo Abit IN9 32X Max, memorii Mushkin DDR2-800MHz, 2 placi video EVGA 8800 GTX ACS3 KO si o sursa Thermaltake de 1200W. Prima bucla de apa avea la baza urmatoarele componente:

Pompa: Laing Ultra
Radiator: HWLabs BlackIce GTX240
Waterblock: Alphacool
Furtun: 8/10 PVC
Fittinguri: push in

In faza a doua a sosit setul de blocuri de la MIPS din germania pentru placa de baza sistemul transformandu-se din single loop in dual loop. Temperaturile pe placa de baza au scazut simtitor iar totul parea ok pana cand am constat ca QX6700-le pe care il aveam era destul de slab ca si exemplar iar intregul sistem era limitat de acesta. Astfel m-am pus pe dat telefoane si dupa vreo 2 saptamani pierdute am facut urmatorul pas, am schimbat QX6700 cu un QX9650. Pana aici totul a fost perfect, doar ca am constatat cu stupoare ca placa Abit nu recunoaste corect procesorul, ea avand chipset nvidia680 care nu se intelegea cu noul procesor. Asa ca obligat de imprejurari am luat o placa de baza noua, un Asus Maximus Formula cu chipset X38 care era capabila sa accepte noul procesor. Toate bune si frumoase dar placa noua se incalzea, astfel incat am comandat un alt set de blocuri de la MIPS pentru Asus Maximus Formula. Intre timp am schimbat si placile video caci aparuse 9800GX2 iar sistemul era aproape gata.
Asta pana intr-o dimineata de aprilie 2008 cand povestind cu Monstru pe mess ajungem la concluzia unanima ca, in romania nu exista nici un sistem skulltrail, fapt care trebuie indreptat neaparat. Zis si facut, pus mana pe telefon si inceput comenzile de componente: Placa de baza la IT-Direct, procesoarele de pe ebay, memoriile la Senorg. Dupa 2 luni de chin si eforturi intr-o dupa-amiaza de iulie pe biroul meu erau prezente toate componentele hardware. Bineinteles am petrecut toata dupa-amiaza ansambland sistemul iar in jurul orei 20 SURPRISE: the skull is alive. Pana aici totul a fost extraordinar dar din primele teste am constatat un lucru, platforma skulltrail se incalzea ca naiba, astfel incat, cum deja poate banuiti, am pus mana pe telefon si am inceput sa comand piesele pentru watercooling. Dupa o luna jumate de cautari, zeci de mail-uri scrise, zeci de PM-uri piesele mult ravnite au inceput sa apara. Am inceput montarea racirii pe apa in carcasa si a blocurilor pe placa de baza iar la primele teste am constatat ca radiatoarele nu faceau fata. Dupa o perioada de gandire am decis ca platforma skulltrail merita o carcasa pe masura si am inceput constructia unei carcase de la zero.
Multi dintre voi probabil ati urmarit worklogul in care aceasta carcasa a luat nastere si va dati seama cata munca am investit in ea, dar rezultatele au fost pe masura. Dupa finalizarea carcasei am putut stoarce maximum de performanta pe racire cu apa din acesta. Aceste lucruri se intamplau in toamna lui 2008 cand deja i7 batea la usa, astfel incat am decis sa imi fac un mic cadou de craciun, cadoul care a ajuns in 31 decembrie, dar a meritat asteptarea: o platforma i7 compusa dintr-o placa de baza Asus Rampage II Extreme, un procesor 965XE si niste memorii Corsair Dominator. Bineinteles ca si aceasta placa a beneficiat de acelasi tratament acvatic si a facut fata in mod onorabil pana cand in februarie 2009 a aparut Maia, fiica mea, cel mai de pret lucru pe care il am in lumea asta. Acest fapt m-a determinat sa incep incetul cu incetul sa reduc numarul de sisteme din living astfel incat sa arate din nou a living si nu a Network Operation Center. Primul sistem de la care mi-am luat adio a fost platforma skulltrail care acum toarce in liniste la stivut, iar in martie 2009 cand un lucru pana atunci Clasificat si-a facut aparitia si la noi, sub forma lui EVGA X58 Classified am decis ca e momentul sa ma despart si de Asus Rampage II Extreme si sa raman cu un singur sistem.

Asa ajungem in zilele noastre cand langa biroul meu sta un sistem echilibrat zic eu, care are la baza un procesor Intel Xeon W3580 care l-a inlocuit pe deja batranul i965XE, o placa de baza EVGA Classified 759 racita integral cu apa, si doua placi video EVGA 295CO-OP care inca isi asteapta racirea din USA. Sistemul va fi finalizat zic eu pana la sfarsitul lunii august cu tot cu vopsit si aranjat moment in care, ATI GHICIT un nou build va incepe. Detaliile acestui build prefer sa le trec sub tacere pe moment, dar un singur lucru va promit, va fi EPIC, iar cei care mi-au urmarit posturile pe diferite forumuri nu vor fi dezamagiti.

Pozele le voi atasa ulterior.
__________________
Nu am nimic impotriva miscarii feministe... numai sa fie ritmica.

Last edited by ibm390s; 25-07-2009 at 22:18.
ibm390s is offline   Reply With Quote
Old 25-07-2009, 22:41   #2
kpy_here
Ancient friend
 
kpy_here's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: Cluj
Posts: 7,737
Mentioned: 242 Post(s)

PC-ul meu

Default

Respectele mele pentru tine build-urile tale. Imi place cum a evoluat totul, si ma bucur ca ai avut bunavointa sa impartasesti totul cu noi, " muritorii de rand ". Iti urez bafta in continuare, si sa vedem scoruri cat mai mari din partea ta, iar referitor la ultimul build, sper sa ajunga in saitu' ala de milioane.
kpy_here is offline   Reply With Quote
Old 25-07-2009, 23:00   #3
stivut
Ancient friend
 
stivut's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: Roman
Posts: 1,689
Mentioned: 27 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to stivut
Default

Inceputul acestui thread e fulminant si ucigator, si ne va fi foarte greu sa mai postam ceva din ce am facut si noi, dupa ce a iesit la lumina piesa de rezistenta a forumului chiar din prima! Sa nu ne descurajam, si sa o luam doar ca pe cea mai frumosa lectie de pasiune si dedicatie pentru acest domeniu cu posibilitati nelimitate! Curand voi prezenta si eu sistemul Skulltrail based pe care ma mandresc ca l-am mostenit de la ibm, si pe care am reusit sa-l pun pe picioare si eu cu oarece eforturi si mult ajutor din partea sa. Singura mea speranta si dorinta arzatoare a fost sa nu-l fac de ras si sa tin acest sistem macar intr-o stare apropiata de cea in care s-a lafait cat a fost in proprietatea mentorului meu! Eu zic ca mi-a iesit! Voi reveni curand cu poze si descrieri mai amanuntite, pentru cei care nu au de unde sti si vor sa afle toata povestea!
stivut is offline   Reply With Quote
Old 26-07-2009, 10:33   #4
icsu
Ancient friend
 
icsu's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 1,489
Mentioned: 14 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Skype™ to icsu
Default

ibm daca te mai tii de overclocking cu watercooling inca vreo 10 ani poate iti mosteneste si Maia pasiunea pt OC cu watercooling.. cine stie, poate baga papusile in azot ). Cat despre platforma care o tii sub tacere banuiesc ce ar putea fi :P. Cu alea o sa fii la inaltime. Bafta si numai tu stii cat mult astept blocurile de apa pt EVGA
icsu is offline   Reply With Quote
Old 26-07-2009, 14:25   #5
Micutzu
Oenolog
 
Micutzu's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 2,207
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to Micutzu
Default

La ritmul in care schimbi componentele n-o sa ai niciodata un sistem finalizat, nu stiu de ce iti mai iei carcase .
Micutzu is offline   Reply With Quote
Old 26-07-2009, 14:27   #6
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Cred ca ii trebuie un scop in viata, acel ceva catre care tinzi fara a-l atinge vreodata. Daca l-ar finaliza, s-ar plictisi, si asta nu se poate, pentru ca este un entuziast adevarat.
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 26-07-2009, 14:46   #7
poparamiro
Super Moderator
 
poparamiro's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: https://t.me/pump_upp
Posts: 5,876
Mentioned: 33 Post(s)




Send a message via ICQ to poparamiro Send a message via AIM to poparamiro Send a message via Yahoo to poparamiro Send a message via Skype™ to poparamiro
Default

Fara nici un dubiu Valentin este unul dintre cei mai pasionati oameni pe care i-am vazut vreodata
Zice ca s-a linistit cu upgrade-urile, hehehehehehe.
poparamiro is offline   Reply With Quote
Old 26-07-2009, 16:34   #8
ibm390s
Janitor Member
 
ibm390s's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 1,503
Mentioned: 9 Post(s)


Default

Oricat as incerca sa trag linie si sa inchei povestea asta, nu imi iese. Am incercat tot felul de tertipuri dar la urma urmei inevitabilul se intampla si pun mana pe telefon, iar din acel moment lucrurile se precipita si incep sa apara tot felul de cutii te miri de unde si incepe un nou capitol. Acum stau in expectativa si astept un semnal de peste ocean pentru un Gulftown care se pare ca va aparea soon ca si ES.
__________________
Nu am nimic impotriva miscarii feministe... numai sa fie ritmica.
ibm390s is offline   Reply With Quote
Old 26-07-2009, 19:17   #9
eXpander
Ancient friend
 
eXpander's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: Bistrita
Posts: 682
Mentioned: 0 Post(s)


Send a message via Yahoo to eXpander Send a message via Skype™ to eXpander
Default

Quote:
Originally Posted by poparamiro View Post
Fara nici un dubiu Valentin este unul dintre cei mai pasionati oameni pe care i-am vazut vreodata
Zice ca s-a linistit cu upgrade-urile, hehehehehehe.
Si, se pare, cu un buzunar foarte generos Vai, cate chestii mi-as fi luat si eu daca mi le-as fi permis...

In other words, ibm, felicitari pentru realizarile de pana acum. Ma bucur sa stiu ca exista cineva in tara noastra cu astfel de componente in proprietate personala. Keeps me going
__________________
eXpanding Limits
eXpander is offline   Reply With Quote
Old 26-07-2009, 20:36   #10
matose
Administrator
 
matose's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 5,793
Mentioned: 106 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to matose
Default

Nu e vorba neaparat de buzunar, ci mai degraba daca ai o pasiune vei face orice sacrificiu ca sa reusesti !

Din threadul asta mai lipsesc doar pozele !
matose is offline   Reply With Quote
Old 26-07-2009, 20:38   #11
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Si de pe forum mai lipseai doar tu. Welcome home
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 27-08-2009, 14:13   #12
poparamiro
Super Moderator
 
poparamiro's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: https://t.me/pump_upp
Posts: 5,876
Mentioned: 33 Post(s)




Send a message via ICQ to poparamiro Send a message via AIM to poparamiro Send a message via Yahoo to poparamiro Send a message via Skype™ to poparamiro
Default

EVGA X58 Classified waterblocks roundup
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	titel20th6.jpg
Views:	2170
Size:	95.4 KB
ID:	1434  
poparamiro is offline   Reply With Quote
Old 27-08-2009, 14:40   #13
matose
Administrator
 
matose's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 5,793
Mentioned: 106 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to matose
Default

Super review, EK-ul cu plexi rosu si luminat arata excelent desi pentru forta bruta MIPS rulz
__________________
matose is offline   Reply With Quote
Old 30-04-2010, 17:28   #14
garlic
Member
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 101
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Nu stiti daca astia de la pc-coolers aduc si alte piese pe langa cele prezentate in oferta lor? As vrea un radiator si vreau sa stiu daca se poate sper ca am psotat unde trebuie.Multumesc!
garlic is offline   Reply With Quote
Old 30-04-2010, 17:31   #15
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Daca nu aduc ei, sigur se gaseste un pasionat pe forum care sa te poata ajuta
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 30-04-2010, 17:36   #16
the Stig
Member
 
the Stig's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 145
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Eu le-am luat de aici , foarte seriosi englezoii
the Stig is offline   Reply With Quote
Old 30-04-2010, 18:01   #17
funkymanu
Senior Member
 
funkymanu's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: Londra
Posts: 352
Mentioned: 0 Post(s)


Send a message via Yahoo to funkymanu
Default

Absolut tot ce se gaseste la Aquatuning.de, se poate aduce si de catre PCCoolers pe comanda. Asa mi-au spus baietii de acolo.
funkymanu is offline   Reply With Quote
Old 30-04-2010, 18:34   #18
MazuX
Senior Member
 
MazuX's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 2,011
Mentioned: 1 Post(s)

PC-ul meu

Default

ar fi super dak aduc ce au astia p sitechiar o sa ii sun luni sa ii intreb ca si eu vreau sa ma apuc de un WC are cineva in poza de cate e tubbingu de 8mm de 13mm??
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Modding-06.jpg
Views:	2134
Size:	383.2 KB
ID:	8398  
__________________
Live your life without regret, don't be someone whom theyll forget


Last edited by MazuX; 30-04-2010 at 19:24.
MazuX is offline   Reply With Quote
Old 30-04-2010, 22:40   #19
garlic
Member
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 101
Mentioned: 0 Post(s)


Default

O sa sun si eu dar mai intai trebuie sa imi strang banii nu stiu daca o sa pot comanda toate piesele dintr-o tura dar am sa incerc
garlic is offline   Reply With Quote
Old 03-05-2010, 12:53   #20
MazuX
Senior Member
 
MazuX's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 2,011
Mentioned: 1 Post(s)

PC-ul meu

Default

am sunat la pc-coolers si intradevar aduc p comanda de la aquatuning.de acum sa vedem cat cer in +++ la pretul de acolo
__________________
Live your life without regret, don't be someone whom theyll forget

MazuX is offline   Reply With Quote
Reply

Tags
ibm390s, watercooling

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

 
Forum Stats
Members: 9,573
Threads: 27,898
Posts: 782,708
Total Online: 2120

Newest Member: miyeyi1060

Latest Threads
- by LAB501
- by Kspic
- by matose
- by Gotul
- by LAB501

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 06:27.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.