lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Memorii & stocare
Connect with Facebook

Memorii & stocare RAM, ROM, SSD, HDD ...


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 26-07-2011, 19:08   #41
DNY
Senior Member
 
DNY's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: Bucuresti
Posts: 821
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Default Western Digital VelociRaptor "facelift"

http://news.softpedia.com/news/Weste...e-213417.shtml
DNY is offline   Reply With Quote
Old 31-07-2011, 20:01   #42
golumbu
Member
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 13
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Desi acum cu SSD'urile la moda cam nu prea le mai vad rostul mai ales ca nici diferenta de pret nu mai este atat de mare totusi arata interesant si promit performante remarcabile.
golumbu is offline   Reply With Quote
Old 06-09-2011, 22:13   #43
Chipicao
Ancient friend
 
Chipicao's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 3,513
Mentioned: 32 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to Chipicao
Default

1TB / platan @Hitachi
__________________
μή μου τούς κύκλους τάραττε
Chipicao is offline   Reply With Quote
Old 28-10-2011, 12:14   #44
mascotzel
Ancient friend
 
mascotzel's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 5,504
Mentioned: 26 Post(s)




Default

au explodat preturile la HDD din cauza inundatiilor din Thailanda
preturile sunt cu 50-60% mai mari

Samsung F3 500GB a sarit de la sub 200LEI la 300 LEI
Samsung F4 2GB a sarit de la ~300 la ~450 LEI

urat de tot pentru cine-si ia un HDD acum
mascotzel is offline   Reply With Quote
Old 28-10-2011, 12:20   #45
Pirat
Ancient friend
 
Pirat's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: Brasov
Posts: 2,752
Mentioned: 65 Post(s)

PC-ul meu



Default

Pot sa fiu fericit ca am luat f4 320gb luna trecuta cu 35.90€ , acum e...fiti pregatiti 73.75€

http://www.alza.sk/samsung-spinpoint...gb-d185196.htm
__________________
NAS: Core i3-9300T, RAM 32GB ECC, Asus P11C-M/4L, RAID-Z2 4x4TB, Truenas
VMHost1: Ryzen 5 3600, RAM 64GB ECC, Asrock AB350M PRO4, 2TB NVME, 1TB RAID1 SSD, Intel 10Gb, Proxmox
VMHost2: Ryzen 7 5700x, RAM 128GB, Asrock B450M Steel Legend, 2x 2TB NVME, Intel 10Gb, Proxmox
Pirat is offline   Reply With Quote
Old 29-10-2011, 20:52   #46
ingerulol
Senior Member
 
Join Date: Mar 2011
Location: Bucuresti
Posts: 2,567
Mentioned: 81 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to ingerulol Send a message via Skype™ to ingerulol
Default

Bai eu chiar credeam ca o sa urce cu 10-15% . Dar astia chiar sunt nesimtiti ; din presa de specialitate mai au in stocuri hdd-uri pentru urmatoarele 2 luni (flux continuu) iar ei ziceau ca-si revin in 20 - 30 zile - deci e super mega manevra (ca in orice)
ingerulol is offline   Reply With Quote
Old 01-11-2011, 22:27   #47
Shimano
Senior Member
 
Shimano's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Bucuresti
Posts: 2,460
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to Shimano
Default

Si eu aveam de gand sa mai iau un HDD de 2tb initial am crezut ca e erroare la site si nu imi arata bine, dupa ce m-am uitat la mai multe magazine m-am uitat pe sticla de apa si m-am intrebat oare ce au pus astia in ea ! Hdd WD blue de 1TB care l-am luat asta vara cu 199 ron de la emag e 975 ron la Debo ! Si ~500 ron la emag. Foarte buna strategie eu cred ca le va aduce mai mult rau masura asta. Bine inteles comerciantii de la noi desi aveau in stock cumparate la cat erau abia asteptau sa le scumpeasca, daca s-ar fi ieftinit desigur ar fi vandut tot scump in ideea ca vor da mai ieftin din loturile viitoate. Ce tara si se pare ca nu doar a noastra procedeaza asa.
__________________
There is no knowledge that is not power.

Last edited by Shimano; 01-11-2011 at 22:30.
Shimano is offline   Reply With Quote
Old 02-11-2011, 13:37   #48
Shimano
Senior Member
 
Shimano's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Bucuresti
Posts: 2,460
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to Shimano
Default

Din cate se pare marlania e la romani nu la tailandezi. In romania (la emag cel putin) erau stocuri de hdd-uri cumparate in urma cu ceva timp al caror pret de achizitie era cel anterior, pana in decembrie nu ar fi trebuit sa se scumpeasca nimic. In afara inca mai sunt hdd-uri la pret normal din decembrie se vor scumpi peste tot insa nu asa de mult cum s-a scumpit la noi avand in vedere ca WD mai are o fabrica in malaesia care functioneaza. Deci asa cum a zis un coleg mai sus cam cu 10-15% va fi majorarea. La noi insa se pare ca e marlanie maxima, la fel cum e cu anvelopele de iarna peste tot aproape s-au dublat preturile la mine in oras cel putin asa s-a intamplat si cu hdd-urile. Mai rau e posibil ca in decembrie inca sa se mai scumpeasca si posibil sa ramana asa preturile chiar daca WD isi va relua activitatea in regim normal in vara lui 2012. Tara de ****
__________________
There is no knowledge that is not power.
Shimano is offline   Reply With Quote
Old 02-11-2011, 13:49   #49
Micutzu
Oenolog
 
Micutzu's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 2,207
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to Micutzu
Default

Emag a cumparat TOATE HDD-urile de la toti distribuitorii in afara de Asesoft (care detine jumatate din Emag) si au creat monopol in piata: doar Asesoft avea HDD-uri pe stoc pentru distributie si au pus ce pret au vrut ridicand fortat toate preturile in piata, iar Emag si-a asigurat HDD-uri achizitionate la pret mic pentru urmatoarea perioada, vanzand cu profit inspre 100%. Foarte profi executat, raspunsul potrivit al clientilor ar fi sa nu cumpere nimic pana nu scad preturile la loc.
Micutzu is offline   Reply With Quote
Old 02-11-2011, 13:53   #50
Shimano
Senior Member
 
Shimano's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Bucuresti
Posts: 2,460
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to Shimano
Default

Micutzu crezi ca va cumpara cineva ceva ? iti zic eu, pana la anu cei care mai au nevoie de additional storage se vor descurca cu ce au iar cei care cumpara sisteme noi probabil vor opta pt un ssd si un hdd sh de 300-500gb de la cunostinte. Mi se pare aberant sa dai dublu pe un hard disk. Am mai spus astfel de masura nu duce decat la scaderea vanzarilor, daca de la 200 ron majorau la 300 de exemplu (nu la 500 cum au facut) si asta din decembrie nu de acum, ar fi scos mai multi bani decat daca au majorat la 500 ron ca in felul asta nu vad sa cumpere prea multa lume. Asta e romania, la noi asa se practica nu exista legi care sa interzica speculatiile astea chiar daca ar exista ar gasi o metoda sa le ocoleasca sau le-ar ignora pur si simplu. S-a intamplat cu energia electrica, cu anvelopele, cu benzina nu e noutate ca se intampla si cu hdd-urile si cine stie ce mai urmeaza. Japca la drumu mare
__________________
There is no knowledge that is not power.
Shimano is offline   Reply With Quote
Old 02-11-2011, 14:10   #51
Micutzu
Oenolog
 
Micutzu's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 2,207
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to Micutzu
Default

Uiti o chestie, 50% din vanzarile de sisteme sunt laptopurile si din restul marea majoritate cumpara sisteme preasamblate si nici nu ii intereseaza cum arata inauntru. Din aia putini care raman, cati crezi ca stiu care e situatia si pot/vor astepta 6-12 luni pana preturile vor redeveni cat de cat normale ? Unele fabrici din Thailanda sunt inecate permanent si irecuperabil, Nidec care fabrica 80% din motoarele pentru HDD-uri a inchis 7 fabrici iar WD ruleaza la 30% din capacitatea de productie, lucrurile nu isi vor reveni curand.
Micutzu is offline   Reply With Quote
Old 02-11-2011, 14:18   #52
Shimano
Senior Member
 
Shimano's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Bucuresti
Posts: 2,460
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to Shimano
Default

Din ce am inteles cel putin in vara lui 2012. WD mai are o fabrica in Mala care rula 40% din productia totala iar cea inundata restul 60%. E nasol totusi ca mare majoritate a vanzarilor sunt sisteme preasamblate. Ideea e simpla, sterg toate filmele din hdd si eliberez spatiu, sterg jocurile care numai am chef, si asta e, e CRIZA si la spatiu. Ce nu inteleg eu, de ce o dita mai compania care doar 2 fabrici in intreaga lume.
__________________
There is no knowledge that is not power.
Shimano is offline   Reply With Quote
Old 02-11-2011, 15:37   #53
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,600
Mentioned: 735 Post(s)

PC-ul meu



Default

Si daca iti crapa hdd-ul ce faci. Accepti storno? Eu nu as accepta.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 02-11-2011, 15:40   #54
Shimano
Senior Member
 
Shimano's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Bucuresti
Posts: 2,460
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to Shimano
Default

Pai atata timp cat ambele harduri sunt luate de la emag unul are 3 ani dar e cu 5 ani garantie deci inca 2 ani mai merge un Raid Edition la care storno e 6 mil ( atat am dat pe el atunci de 1tb mi-ar conveni oarecum) iar celalalt blue de 1tb au cred ca 100 de bucati cel putin deci ar avea de unde sa mi-l schimbe nu vad pe ce motiv ar face storno.
__________________
There is no knowledge that is not power.
Shimano is offline   Reply With Quote
Old 02-11-2011, 15:57   #55
Iubitel
VIP
 
Iubitel's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 10,870
Mentioned: 327 Post(s)




Default

Quote:
Originally Posted by Shimano View Post
Din ce am inteles cel putin in vara lui 2012. WD mai are o fabrica in Mala care rula 40% din productia totala iar cea inundata restul 60%. E nasol totusi ca mare majoritate a vanzarilor sunt sisteme preasamblate. Ideea e simpla, sterg toate filmele din hdd si eliberez spatiu, sterg jocurile care numai am chef, si asta e, e CRIZA si la spatiu. Ce nu inteleg eu, de ce o dita mai compania care doar 2 fabrici in intreaga lume.
"Marile companii" au fabricile exclusiv in zone unde forta de munca e extraordinar de ieftina.Intamplator la HHD s-a nimerit in Thailanda,ghinion.Dar stati linistiti ca nu numai romanii nostrii au dublat pretul,la fel au facut si ceilalti comercianti din afara,un exemplu simplu fiind newegg.Shit happens...
__________________
oMU'IE inainte de toate ....
Iubitel is offline   Reply With Quote
Old 02-11-2011, 16:26   #56
fubu
Senior Member
 
fubu's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: San Jose, Praga
Posts: 2,993
Mentioned: 65 Post(s)

PC-ul meu

Default

Da...mare magarie! Cand s-a intamplat asta am postat pe forum, cred ca pe la offtopic. Eu vroiam inca un HDD WD black SATA III de 1TB. Acum nu mai vreau, m-am potolit! :P
__________________
We are here to laugh at the odds and live our live so well that Death will tremble to take us
fubu is offline   Reply With Quote
Old 02-11-2011, 16:36   #57
ursulache
Senior Member
 
Join Date: Mar 2010
Location: Île-de-France
Posts: 1,833
Mentioned: 19 Post(s)

PC-ul meu

Default

Dupa ce am citit de viitoarea penurie de HDD (aka preturi mari), am dat direct comanda la 2 bucati de samsung f3 de 1 TB. Le-am luat la 239 RON/buc, a doua zi o bucata era 399 la acelasi magazin (emag).

Am citi astazi un articol in care ziceau ca nu o sa inceapa sa isi revina productia decat dupa jumatatea lui 2012...
ursulache is offline   Reply With Quote
Old 02-11-2011, 20:46   #58
Shimano
Senior Member
 
Shimano's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Bucuresti
Posts: 2,460
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to Shimano
Default

Prostie totala chestia asta cu HDD-urile. Ar trebuii sa facem ceva in tara asta sa nu se mai fure asa pe capete. Ar trebuii macar la nivel de Romania sa nu se mai cumpere HDD-uri un timp fortand astel sa scada preturile, dar nu suntem o tara unita si nu se poate face nimic organizat aici. Alt val de taieri de salarii se anunta, alte scumpiri. Desi petrolul s-a ieftinit la noi pretul benzinei a crescut cu fiecare ieftinire a petrolului. Cum putem fi atat de ignoranti ?
__________________
There is no knowledge that is not power.
Shimano is offline   Reply With Quote
Old 02-11-2011, 20:52   #59
fedayn
Member
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 166
Mentioned: 6 Post(s)


Default

Situatia este foarte interesanta si prin marile magazine din Europa. In Benelux in marile lanturi de magazine, gen Auchan, in 5 zile s-a epuizat aproape tot stocul de hard-uri portabile de 1TB USB 3.0 si 2,5". Unele modele de 500GB au disparut si ele, dar mai sunt ceva-ceva HDD-uri USB 2.0.

In Franta si Germania tot asa, in unele zone ale tarilor (in general orase mari, oameni mai informati) s-au cumparat HDD-urile din stoc intr-o veselie. Intamplarea face ca-mi trebuia un model de 1TB pe care sa fac niste back-up-uri, si am gasit unul 3.0. Marea diferenta este ca aici nu au fost magari, si la ceea ce se gasea in stoc au mentinut preturile. Oricum, se stie ca vor veni scumpiri drastice.
fedayn is offline   Reply With Quote
Old 02-11-2011, 22:23   #60
Jocker
Ancient friend
 
Jocker's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 5,238
Mentioned: 100 Post(s)

PC-ul meu

Default

Totusi nu inteleg de ce au disparut de pe piata hdd-urile Hitachi, astea se fabrica integral in China din ce stiu, deci nu ar trebui sa se scumpeasca deloc. Se pare ca au avut grija sa le scoata pe astea din oferta pur si simplu ca sa nu ai de ales, cred ca luna trecuta am cumparat vreo 10 hdd-uri Hitachi, gaseai de toate capacitatile, acum ioc.
Astia ar merita pur si simplu sa nu mai cumpere nimeni nimic din domeniul IT pana dupa sarbatori, prea sunt marlani, sa-i vedem atunci ce fac.
__________________
Viata nu se masoara în numarul de respiratii pe care le-ai avut, ci in momentele care iti taie rasuflarea.

Last edited by Jocker; 02-11-2011 at 22:30.
Jocker is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Noutati despre procesoare Intel Monstru Procesoare si chipseturi 6290 Today 08:48
Noutati despre telefoane mobile Monstru Telefoane mobile si alte gadgeturi 6289 06-03-2024 19:05
Noutati despre placile video ATI/AMD Monstru Placi video 11475 29-02-2024 10:01
Noutati despre procesoare AMD Monstru Procesoare si chipseturi 9098 21-02-2024 13:54
Noutati despre SSD-uri Monstru Memorii & stocare 1541 08-01-2024 18:55

 
Forum Stats
Members: 9,573
Threads: 27,899
Posts: 782,716
Total Online: 2421

Newest Member: miyeyi1060

Latest Threads
- by Kspic
- by Gotul
- by matose
- by Monstru
- by LAB501

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 11:45.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.