lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Memorii & stocare
Connect with Facebook

Memorii & stocare RAM, ROM, SSD, HDD ...


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 23-08-2019, 15:09   #1
Strelok-
Member
 
Strelok-'s Avatar
 
Join Date: Apr 2019
Posts: 100
Mentioned: 3 Post(s)

PC-ul meu

Default Este mult 50 grade pt. un hdd extern?

Salutare.Zilele acestea am achizitionat de la emag un hdd extern wd elements de 3tb,mai exact acest model
https://www.emag.ro/hdd-extern-wd-el...ch-Action=view

Problema este ca in hdtune imi arata in jur de 50-52 grade in timpul transferurilor si 43-46 in idle.
Nu este cam mult 50 grade pt un hdd?Exsista vreo solutie de coling extern pt asa ceva?
multumesc,
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	wd-elements.jpg
Views:	388
Size:	476.0 KB
ID:	66845  
Strelok- is offline   Reply With Quote
Old 23-08-2019, 23:29   #2
Otman
Senior Member
 
Otman's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 4,186
Mentioned: 87 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by Strelok- View Post

Problema este ca in hdtune imi arata in jur de 50-52 grade in timpul transferurilor si 43-46 in idle.
Nu este cam mult 50 grade pt un hdd?Exsista vreo solutie de coling extern pt asa ceva?
multumesc,
E ok, nu pateste nimic la temperaturile alea. Nu ai nevoie de nici o racire pt el.
Ca idee intr-un PS4 Pro HDD-ul sigur sta pe la vreo 50 grade si nu au nici o problema.

Greu tare cu vara asta, repede va sare tandara la toti...
__________________
"I am wrath, I am steel, I am the mercy of angels"
SPOILER:

Last edited by Otman; 23-08-2019 at 23:32.
Otman is offline   Reply With Quote
Old 24-08-2019, 02:13   #3
DjLeco
Senior Member
 
DjLeco's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: On EARTH...
Posts: 4,938
Mentioned: 182 Post(s)

PC-ul meu

Default

Ca user vechi am 2 remarci:

1)- Am avut un HDD pe care il foloseam in PC 24/7 cu "oprire" din power management la 1h, temperatura intre 45-53 grade si dupa X timp, (HDD nefootot aiurea, repet, 2TB stocare muzica si kituri pe care "completam" saptaminal cu date), a inceput sa guitze.

Este adevarat, Seagate 7200rpm, dar nu asta este relevant (prea mult).

Am mutat datele de pe el pe un external de 4TB si la circa 1 luna de uz in continuare, a inceput sa dea diverse erori la scriere pe el, cobora de la 90-120Mb/sec la citeva sute de kb si asta copiind pe el fisiere FLAC de minim 25-50MB.

Dupa x timp, scanat cu diverse utilitare, life era 50% si reallocated sectors "in veselie".

Trecut x timp din nou (nu mult), un restart, nu a mai fost vazut in windows iar in bios il vedea aleatoriu.

Si-a luat "zeama de baros" si "bormasina cu spiral de "fi 8" si asta a fost.
Bohohortiii (mortii) lui.

Deci sint de parere ca ce este peste 45-48 grade POATE afecta viata HDD in negativ, am uitat sa specific ca HDD a fost cumparat SIGILAT, de pe vechiul CG si nu cred ca m-a tinut 1 an incheiat.

2)- Acum hai sa o luam corect, daca stau si citesc atent prima postare a colegului, chiar s-a adresat frumos, politicos, deci iesirea colegului de la postul 2, chiar e un pic depasita.

Ce ar fi sa cautam cu totii sa postam numai in topicuri pe criterii deja stabilite si ras-postate, astfel incit forumul sa devina STERIL..
Daca as compara postarea lui cu multe alte zeci, sute, poate chiar MII de postari AIUREA (sa nu le zic OFFTOPIC), as observa ca, acest nou coleg chiar nu ne-a fwutwt in gura pe noi astia "mai sensibili", prin postarea lui, deschizind acest topic.

Mai ales ca a inceput cu "SALUT" si a incheiat cu MULTUMESC, ceea ce noi, astia "vechii" cu koaie de taur REDBULL, nu prea o mai facem in ultima perioada...

Faptul ca v-ati luat "mascari" (injuraturi) in final, arata faptul ca l-ati disperat pina la urma (poate unii chiar asta au vrut), dar daca o judecam la rece, sint curios cine si mai ales CE a avut de cistigat?

Ma gindesc la Tudor cum "ne inghite" unora, mizeriile fara sa ne foota in gura personal, "in fata".

Nu tin cu nimeni, dar cel putin prima postare nu-mi pare de-a-n poolea, restul, se cam vede (vad) de la prima citire.
__________________
GAMING gear™ i9-9900K/5000MHz/1,33V||MoRa 360 & LECO custom loop watercooling GPU+CPU||Aorus RTX2080Ti Extreme WB & Nvidia 3D Vision 2||Asrock Z390 Taichi Ultimate||2x8Gb G-Skill@3600MHz CL15-1,365V||Samsung NVMe 2TB+1TB+512GB SSD's||EVGA Gold 1300W||Asus ROG Swift PG27VQ 3D LED 144Hz||NZXT 440 case Win 10 PRO.

Last edited by DjLeco; 24-08-2019 at 02:36.
DjLeco is offline   Reply With Quote
Old 24-08-2019, 10:04   #4
Bogzilla
Moderator
 
Bogzilla's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Location: Constanta
Posts: 4,827
Mentioned: 7 Post(s)

PC-ul meu

Default

E bine sa vezi ca nimic nu s-a schimbat pe aici.

Daca era dupa mine, nu va dadeam ban, va faceam baie in apa de 4 grade dupa ce va coceam 2 ore la soare si temperatura de 38 de grade.

Asta e, deschide omul multe threaduri, nu intelege multe lucruri, si eu eram la fel. Si Tudor a avut rabdare cu mine, s-a implicat si chiar m-a invatat multe chestii.

Dar ce vad aici este doar conflict si rea intentie. Am "corectat" pe ici pe colo, sper sa nu mai iesiti din decor.
Bogzilla is offline   Reply With Quote
Old 24-08-2019, 14:31   #5
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

Ontopic: am avut HDD-uri care atingeau 60 de grade (cu anii) și n-au avut nimic.
Am mai avut HDD-uri care au murit după câteva luni de stocare pasivă de date (32-35 de grade, citit de pe ele ocazional, scris pe ele ocazional).
YMMV, cum se zice.
__________________


Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Hardisk in rack extern pe USB - nu mai este recunoscut alinescoo Memorii & stocare 1 19-01-2012 17:56
Cum sa tin procesorul sub 100 grade? delta99 Racire 14 16-01-2011 15:22
Problema 9800m GTS - 110 grade donici Placi video 14 24-03-2010 00:51

 
Forum Stats
Members: 9,573
Threads: 27,898
Posts: 782,708
Total Online: 2255

Newest Member: miyeyi1060

Latest Threads
- by LAB501
- by Kspic
- by matose
- by Gotul
- by LAB501

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 07:24.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.