lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Carcase si surse
Connect with Facebook

Carcase si surse Nu le ignorati, sunt importante


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 20-07-2013, 17:07   #1
fubu
Senior Member
 
fubu's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: San Jose, Praga
Posts: 2,993
Mentioned: 65 Post(s)

PC-ul meu

Default O situatie ciudata Super Flower

Dupa cum puteti vedea si in semnatura mea folosesc o sursa Super Flower Golden Green SF-800P14XE, 800W luata de la evomag: http://www.evomag.ro/galerie.php?produs_id=67616 .

Am deschis pc-ul azi pentru o curatare, si eticheta de pe ea era desprinsa aproape de tot! Am lipit-o la loc, presand cu mainile abtibildul si dupa 15-20 de minute iar era desprinsa :|.

Ce e de facut? Ma tem sa nu afecteze garantia chestia asta, apoi cum si cu ce sa o lipesc, cu banda adeziva nu sta... se desprinde si asa.

Mai am o sursa Super Flower, fratele mai mic de 550W care nu are aceasta problema, ba chiar are un sticker mai serios si e lipit bine! In plus si tabla e una glisata, mai calitativa zic eu.

E de trimis in garantie, sau ce e de facut? Sursa functioneaza impecabil!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMAG2657.jpg
Views:	613
Size:	91.1 KB
ID:	37768   Click image for larger version

Name:	IMAG2679.jpg
Views:	651
Size:	74.3 KB
ID:	37769   Click image for larger version

Name:	IMAG2681.jpg
Views:	622
Size:	82.7 KB
ID:	37770   Click image for larger version

Name:	IMAG2682.jpg
Views:	629
Size:	121.1 KB
ID:	37771  
__________________
We are here to laugh at the odds and live our live so well that Death will tremble to take us

Last edited by fubu; 20-07-2013 at 19:13.
fubu is offline   Reply With Quote
Old 20-07-2013, 19:47   #2
ionutzu71
Senior Member
 
ionutzu71's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Location: Pitesti
Posts: 2,380
Mentioned: 21 Post(s)


Send a message via Yahoo to ionutzu71
Default

Daca sursa functioneaza functioneaza impecabil, atunci ai trei solutii la indemana si anume :
1- Dezlipesti acea eticheta de tot. O lipesti pe ceva gen plastic, sticla etc si o pui la pastrare pentru cazul in care doresti sa o vinzi, sau (sper sa nu fie nevoie ) o trimiti la garantie .
2- O "ajuti" cu ceva scotch ....
3- Contactezi magazinul de unde ai cumparat sursa, le explici situatia si vezi ce solutii ti se ofera .
__________________
...
ionutzu71 is offline   Reply With Quote
Old 20-07-2013, 20:15   #3
anarhistor
Senior Member
 
anarhistor's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Location: Where Sky is Blue
Posts: 609
Mentioned: 3 Post(s)

PC-ul meu

Default

1-super buna ideea!
2-who cares? E doar o sursa!
3-mda...sa vedem ce zice funtionarul roman despre asta....hmmmm....

Ca ideee, super floricica, care sta destul de bine in teste, trebuia sa faca compromisuri la calitate altundeva. La tabla, la cositor, si uite dovata, la stick-ere! Nu e ....o problema zic eu. Sursa merge, you can leave with it!

PS: Poate e prea cald la tine in carcasa!
anarhistor is offline   Reply With Quote
Old 20-07-2013, 23:46   #4
fubu
Senior Member
 
fubu's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: San Jose, Praga
Posts: 2,993
Mentioned: 65 Post(s)

PC-ul meu

Default

Si cu, capacul dat jos, se dezlipeste... Nu stiu sa spun daca m-a dezamagit Super Flower, intrucat toate sursele luate merg impecabil, insa ma gandesc, cum dracu sa faci surse bune si sa nu fi in stare sa lipesti cum trebuie un sticker :|?
__________________
We are here to laugh at the odds and live our live so well that Death will tremble to take us
fubu is offline   Reply With Quote
Old 20-07-2013, 23:49   #5
DeDeRa
Banned
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 12,096
Mentioned: 229 Post(s)

PC-ul meu

Default

De cand citesc si ma documentez despre surse am cautat surse cu stickere bine lipite.
Da-o-n ma-sa de eficienta, ripple noise, voltage regulation si asa mai departe, am oroare de stickere.
Evident glumesc si exagerez, plus un pic de haz de necaz. Stiu 4, repet 4 persoane cu sursa aia si nu au probleme.
DeDeRa is offline   Reply With Quote
Old 21-07-2013, 08:32   #6
Keyon
Senior Member
 
Join Date: May 2012
Posts: 675
Mentioned: 5 Post(s)

PC-ul meu

Default

Sursa mai mica e o revizie a celei mai mari de asta si carcasa e diferita.

In mare parte e identica dar obtine rezultate putin mai bune pe partea de performanta si eficienta .
__________________
Epic Quotes:"O sa faca manechiura si pedichiura la ursi " by Iubitel
"Eu l-am luat de pe "fraierlist"" by R2Strike
"Nu se poate inchide.Pe forumul asta topicurile sunt inchise doar de Dumnezeu. " by kretzu77
Keyon is offline   Reply With Quote
Old 21-07-2013, 13:03   #7
bmf
Senior Member
 
bmf's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Location: Arad
Posts: 1,770
Mentioned: 39 Post(s)




Default

lipeste-o cu banda dublu adeziva, subtire, fara burete.. si aia ii!

Last edited by bmf; 21-07-2013 at 21:10.
bmf is offline   Reply With Quote
Old 21-07-2013, 20:42   #8
fubu
Senior Member
 
fubu's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: San Jose, Praga
Posts: 2,993
Mentioned: 65 Post(s)

PC-ul meu

Default

Ma gandesc sa trimit un email si celor de la evomag, nu as vrea sa pierd garantia dintr-o banalitate de acest gen.

Evident la mine in carcasa e mai cald decat a fost in fabrica...de s-a dezlipit abia acum. Dupa cutie ati vazut deja ca e revizia noua! Iar Dedera stie ca mi-au trecut prin manute 5 surse Super Flower de care sunt mega multumit, 2 achizitionate pentru mine, restul prieteni!
__________________
We are here to laugh at the odds and live our live so well that Death will tremble to take us
fubu is offline   Reply With Quote
Old 24-07-2013, 12:30   #9
mitty
Senior Member
 
mitty's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: cluj-napoca
Posts: 1,286
Mentioned: 10 Post(s)

PC-ul meu

Default

De ce atata agitare pt un actibild , sunt atatea variante si metode de relipire, da-o draq de treaba..... )))
__________________
...dar banii zici ca sunt ursi polari pentru mine. Ii vezi doar la televizor...'' by bogzilla ''
mitty is offline   Reply With Quote
Old 24-07-2013, 15:10   #10
TheDragon
Senior Member
 
TheDragon's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Location: Bucuresti
Posts: 410
Mentioned: 4 Post(s)

PC-ul meu

Default

Ai la dispozitie pentru lipire: aracet, superglue, prenadez, lipici simplu de școlar. Suprafata carcasei este poroasa, este normal sa se dezlipeasa. Incearca sa folosesti o solutie de lipit pentru a imbunatati contactul abtibildului cu suprafata de contact.
TheDragon is offline   Reply With Quote
Old 24-07-2013, 15:30   #11
fubu
Senior Member
 
fubu's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: San Jose, Praga
Posts: 2,993
Mentioned: 65 Post(s)

PC-ul meu

Default

Am luat legatura cu service-ul evomag prin email, atasand si fotografiile prezentate si aici si mi-au spus ca nu s-au mai confruntat o situatie sau reclamatie de acest gen si pot trimite sursa la dansii pentru a o trimite mai departe pentru solutionare.

Intrucat sursa functioneaza impecabil, as lipi bucuros cu aracet, lipici de scolar, etc insa nu vreau sa existe situatii neplacute cu garantia in viitor daca aplic aceste metode si sa le dau motive de suspiciuni. Nod in papura intotdeauna exista. In week-end o voi scoate din pc si o voi expedia la service.
__________________
We are here to laugh at the odds and live our live so well that Death will tremble to take us
fubu is offline   Reply With Quote
Old 24-07-2013, 17:20   #12
Chipicao
Ancient friend
 
Chipicao's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 3,513
Mentioned: 32 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to Chipicao
Default

Quote:
Originally Posted by fubu View Post
nu vreau sa existe situatii neplacute cu garantia in viitor daca aplic aceste metode si sa le dau motive de suspiciuni. Nod in papura intotdeauna exista.
This ^

Multi se dau viteji si fac glume cand nu li se intampla lor.
Omul a spus din start ca singura teama e legata de garantie, iar voi va purtati de parca il intereseaza aspectul fizic. Shame.

Pun pariu ca si cei de la importator vor face glume de genu "ia uite ba si la asta, a trimis sursa pentru un abtibild", dar daca ai trimite-o defecta probabil ca din start s-ar uita stramb.
__________________
μή μου τούς κύκλους τάραττε
Chipicao is offline   Reply With Quote
Old 24-07-2013, 21:21   #13
fubu
Senior Member
 
fubu's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: San Jose, Praga
Posts: 2,993
Mentioned: 65 Post(s)

PC-ul meu

Default

Exact la asta m-am gandit si eu. Si am preferat sa fac acest lucru intrucat un amic si-a cumparat anul trecut o pereche de boze Microlab solo 7c si au venit cu tweeterele strivite, bagata in interior. Acele protectii de plastic care trebuiau sa le protejeze, nu au fost lipite bine, si s-au deplasat unde au vrut ele... a trimis mail sa reclame aceasta situatie si i-au spus de la service ca acest lucru nu afecteaza sunetul in niciun fel si daca vrea sa le trimita, sa le trimita, altfel nu vor fi probleme de garantie... nu le-a trimis... si i s-a defectat amplificatorul si culmea s-au legat de tweeterele turtite. Noroc ca a avut salvate emailurile!
__________________
We are here to laugh at the odds and live our live so well that Death will tremble to take us
fubu is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Mic review Super Flower SF-550K14XP Samuel User test & review 10 05-10-2013 00:05
PSU Super Flower Keyon Carcase si surse 15 04-08-2012 06:33

 
Forum Stats
Members: 9,581
Threads: 27,966
Posts: 783,883
Total Online: 2049

Newest Member: MIKE_YT

Latest Threads
- by Miru
- by suzuki
- by LAB501
- by dixy
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 16:27.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.