lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 19-10-2019, 22:50   #38781
nachtfalke
VIP

nachtfalke's Avatar

Mentioned: 25 Post(s)

ce fastlane? cine zice asta ? banda din stanga e banda pentru depasire , atata timp cat pe banda din dreapta sau mijloc se alfa o masina care circula cu viteza mai mica decat a ta ( si el face o depasire) dai semnal stanga , apoi dreapta si te incadrezi inapoi pe banda din dreapta ...eu asa am invatat in scoala de soferi , si am permis luat in Germania nu in Romania! orele de Authoban sunt obligatorii in DE .

dupa lege nu ai voie sa dai flash sa claxon , daca vezi ca individu respectiv "doarme" pe banda din stanga , dai semnal stanga.

e mult pana te ia o camera de abstandmessung ca nu respecti distanta regulamentara fata de cel din fata ta, care trebuie sa fie cel putin jumate din cati km iti indica tacho ( ex: la 120km/h minim 60 metrii) sa vezi ce frumos ajungi pieton cateva luni ...iar daca sunt peste 6 ...ajungi si la "idiot test"
aproape zilnic sunt montate pe A5 si A6 , nu le observi , ruta ce o fac zilnic ( naveta dus intors plus unde sunt trimis in cursul zilei respective ~ 250km pe zi)

Last edited by nachtfalke; 19-10-2019 at 22:55.
nachtfalke is offline   Reply With Quote
Old 19-10-2019, 22:51   #38782
Danos
Senior Member

Mentioned: 50 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by pishky View Post
cand plm o sa incepem sa cumparam produsul in sine, nu sigla de pe el?
am mplm un kkt de reno (de fapt, din pur masokism chiar doo) si ma coafeaza ambele.
se mictioneaza pe multe sigle, sigle care cand trece tigaia mea pe langa ele se astepta sa se strice nu sa le rupa portiera
Ce reno ? Zi si mie poate-mi iau si eu unul !!

Last edited by Danos; 19-10-2019 at 22:53.
Danos is offline   Reply With Quote
Old 19-10-2019, 22:56   #38783
Arise
VIP

Arise's Avatar

Mentioned: 579 Post(s)

PC-ul meu

@nachtfalke sunt curios de o chestie... în Germania, dacă faci pană pe autostradă, ai voie să o repari/să schimbi roata?
Care este procedura?

Sent from my iPhone using Tapatalk
Old 19-10-2019, 23:03   #38784
nachtfalke
VIP

nachtfalke's Avatar

sincer sa-ti raspund , exact nu stiu , iti pot spune din experienta mea ...mi-e explodat o anvelopa pe spate , s-a fisurat si janta am avut noroc ca nu m-am rasturnat si aveam viteza 150km/h ...am tras pe banda de urgenta ...mi-am luat vesta pe mine si eu si sotia , apoi am pus triunghiul reflectorizant ...am incercat eu sa sa bag adezivu ce il are masina la ea ( nu am roata de rezerva) ... nu a trecut 10 minute ca m-am trezit cu politia de authoban in fundu meu( nu stiu daca a sunat cineva sau m-a vazut pe camera) ...m-a intrebat care e problema le-am explicat , apoi m-a intrebat daca am asigurare de pannenhilfe... le-am zis ca da la ADAC ...au sunat chiar ei , au stat cu mine si au asigurat perimetru pana a venit masina de abschlepp ADAC si m-au dus la primu service .
Old 19-10-2019, 23:07   #38785
mbc
VIP

mbc's Avatar

Mentioned: 1206 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to mbc Send a message via Skype™ to mbc

Quote:
Originally Posted by Arise View Post
Posibil să ai dreptate, dar mașina rezolvă o parte din ele.

Este foarte important ce cred alții, altfel nu ar mai exista de exemplu instagram.
Imi pare foarte rau pentru tine, cred ca traiesti intr-o lume foarte trista.

Hai sa-ti zic eu ce cred ca il vad pe unul cu Mercedes A160 / 180 / 200 - Asta a vrut sa epateze, dar nu are bani. De banii aia erau o gramada de optiuni mult mai bine. Practic, a cumpara sigla.

Cand il vad pe unul cu Hyundai / Kia? Un om calculat, care stie sa aleaga o masina

Cand il vad pe unul cu Logan? Simiar, un om pragmatic.

Unul cu S600 nou? Da, ala are bani. Cu S280 de acum 20 ani? Well, si asta vrea sa se dea mare.

Sa mai zic de BMW seria 2? Sau 1?
Old 19-10-2019, 23:17   #38786
vibeup
Senior Member

vibeup's Avatar

Mentioned: 201 Post(s)

PC-ul meu

Ai calculat degeaba... cand semnezi de primire 10k s-au dus. Masina este un moft fiecare alege cum doreste...ca este mai calculat, ca ii place, ca este hater, ca este fan x;y;z brand. Be happy drive safe.
Old 19-10-2019, 23:36   #38787
Iubitel
Senior Member

Iubitel's Avatar

Mentioned: 159 Post(s)

Quote:
Originally Posted by mbc View Post

Hai sa-ti zic eu ce cred ca il vad pe unul cu Mercedes A160 / 180 / 200 - Asta a vrut sa epateze, dar nu are bani. De banii aia erau o gramada de optiuni mult mai bine. Practic, a cumpara sigla.

Cand il vad pe unul cu Hyundai / Kia? Un om calculat, care stie sa aleaga o masina

Cand il vad pe unul cu Logan? Simiar, un om pragmatic.

Unul cu S600 nou? Da, ala are bani. Cu S280 de acum 20 ani? Well, si asta vrea sa se dea mare.

Sa mai zic de BMW seria 2? Sau 1?
Lol, cu ce sa epateze? Sigla aia nu vine singura, sunt diferente subtile la materiale, feeling etc. Si pana la urma nu te caci in gustul omului, aia a vrut aia a luat. Asa si eu sunt hater si consider hyundai/kia hidoase =)) nachtfalke inca traieste, inca nu a crapat )

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
Old 19-10-2019, 23:39   #38788
nachtfalke
VIP

nachtfalke's Avatar

nu , m-am spart=))) ramiro a crapat =))) a crapat la busteni=)))

Last edited by nachtfalke; 19-10-2019 at 23:44.
nachtfalke is offline   Reply With Quote
Old 19-10-2019, 23:56   #38789
Arise
VIP

Arise's Avatar

PC-ul meu

Default Masinute - Discutii tehnice, sfaturi, pareri

Quote:
Originally Posted by mbc View Post

Hai sa-ti zic eu ce cred ca il vad pe unul cu .....

Tu crezi prost. Acum nu zic că ar fi neapărat o problemă că tu crezi prost sau nu, dar nu ar strica să îți lărgești orizontul.

Câteva mențiuni.

Eu nu mă văd într-o barcă gen S600. Nici nu aveam bani de ea, dar pur și simplu nu putem să discutăm financiar din moment ce nu mi-aș lua așa ceva. Dacă aș avea un S600 aș vinde-o și mi-aș lua altceva.

Mercedes fabrică unele dintre cele mai urâte mașini. Din punctul meu de vedere. Cu excepția GT-ului, A Class și viitorul C Class coupe cu predator face (pentru că actualul C Class coupe mi se pare că arată cam expirat).
De ce își cumpără unii oameni mașini așa urâte și scumpe nu am idee...

Revenind la orizontul tău. A Class este o compactă. Dacă vrei o compactă mișto și îți permiți atunci asta e o variantă. Eu când vorbesc de mașini, vorbesc de dimensiuni, mici, mari, bărci, vapoare. Adică clasele lor. Tu în schimb îi dai cu S600 sau E240. Ce treabă au astea cu clasa compactă?

Apoi e vorba de features. Dacă pui opționale necesare la greu pe Hyundai o să ieși la un preț nesimțit de mare. Asta în cazul în care sunt opționale. De curios, poți pune trapă sau led-uri multi beam? Cât costă mașina așa?

Părerea mea despre ce mașini își iau alții e foarte simplă. Fiecare își ia mașina pe care și-o dorește. Iar dacă nu este așa, atunci e varianta cealaltă, adică fiecare își cumpără mașina pe care și-o permite.

Am și eu preconcepții legate despre anumite mărci, dar nu au legătură cu puterea de cumpărare sau dorința de epatare a posesorului.
De exemplu mie nu îmi place Fiat.

Sunt curios totuși, tu, om pragmatic, ce multe alte opțiuni zici că aveam?
Eu m-am dus direct și am luat mașina, totul pe bază de emoție, nene mie asta mi-a căzut cu tronc, ca și nevasta de altfel, subiectivism la greu, nu totul obiectiv, recunosc.

Nu am deschis topic separat pe forum să întreb lumea ce mașină să cumpăr, poate am greșit acum, mă gândesc... deci tu ce zici că trebuia să iau?!?

Legat de Seria 1 și 2... strict vizual arată oribil. Nu mi-aș lua așa ceva...
SPOILER:

Last edited by Arise; 20-10-2019 at 00:05.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 20-10-2019, 00:12   #38790
madhorsefuzzy
Senior Member

madhorsefuzzy's Avatar

Mentioned: 103 Post(s)

PC-ul meu

A reusit sa faca Bmw din seria 1 hatch? Sau ma fura pozele?

Discutia despre sigle e misto. Ma duc sa fac refill la popcorn.

Si culmea e ca fiecare are dreptate: doar ca nu stiu perspectiva.

Daca viitorul partener de afaceri vrea sa vada o sigla, pai aia ii arati. (Stiu cazuri reale de Bembeu chel luat pentru sigla - nu primea contracte cu Loganul de care era foarte multumit).
Daca nu trebuie sa vada nimeni nici o sigla, atunci ai optiunea pret/optiuni. Daca o vrei personal.

Da fiecare vede doar cazul propriu. E greu cu ochelari de cal.

Last edited by madhorsefuzzy; 20-10-2019 at 00:17.
madhorsefuzzy is offline   Reply With Quote
Old 20-10-2019, 00:22   #38791
Arise
VIP

Arise's Avatar

PC-ul meu

Păi Seria 1 Coupe ăla desenat parcă de Bangle era chiar acceptabil vizual. Dar coupe-ul era excepția. De M1 nu mai zic.

Sau la tine BMW începea direct cu Seria 3 și Merc cu C class?

Old 20-10-2019, 00:42   #38792
madhorsefuzzy
Senior Member

madhorsefuzzy's Avatar

PC-ul meu

Eu vorbeam de hatch nu de coupe.
Old 20-10-2019, 00:55   #38793
Arise
VIP

Arise's Avatar

PC-ul meu

M-ai cam pierdut... nu imi dau seama ce zici, toată seria 1, dacă excludem sedan coupe nu este doar hatch-uri?

Old 20-10-2019, 00:59   #38794
sammurai
Ancient friend

sammurai's Avatar

Mentioned: 56 Post(s)

PC-ul meu

@Arise, astia la mertz dau ceva reduceri fata de pretul de lista?
Old 20-10-2019, 01:20   #38795
Arise
VIP

Arise's Avatar

PC-ul meu

Da, reduceri babane dacă le iei pe alea cu pachete scumpe. Dar doar ce au pe stoc sau pe incoming.
Dacă te duci tu cu ea configurată pe site exact ăla e prețul și nici nu o vezi mai devreme de 6 luni. Au întârzieri mari la fabrici.
Dacă cumperi ceva din stoc, e bine să ceri VIN și verifică să nu fie un build în Ungaria că e jale cu calitatea pe banda de asamblare.
De preferat în Finlanda sau Germania, în ordinea asta.
Sunt chestii care nu merită, gen navigație pe HDD. Atât doar că e posibil să îți dea discunt bun și să îți vină practic gratis.
Sau Multibeam led este fascinant să mergi noaptea cu faza lungă și să nu îți dea ăia blițuri de pe contrasens. Dar că opționala costă, dacă vrei mai ieftin, leduri normale. Doar că dacă ai pachete bune poți să obții astea la prețuri apropiate de variantele care nu le au, deci vei zice că le-ai luat ieftin.
Sfatul meu pentru look ar fi să te orientezi spre packurile cu AMG la exterior și obligatoriu tableta cu 2x10 inch la interior.

Old 20-10-2019, 02:11   #38796
madhorsefuzzy
Senior Member

madhorsefuzzy's Avatar

PC-ul meu

Quote:
M-ai cam pierdut... nu imi dau seama ce zici, toată seria 1, dacă excludem sedan coupe nu este doar hatch-uri?

Vreau sa zic ca seria 1 e apropiata de Audi A3, o struto camila intre hatch si break.

Noul A class e hatch cum e si VW Golf, Focus, i30, etc.
Old 20-10-2019, 08:56   #38797
Arise
VIP

Arise's Avatar

PC-ul meu

Literatura de specialitate le definește ca hatch-uri pe toate.

Old 20-10-2019, 10:20   #38798
Fallen
Senior Member

Fallen's Avatar

Mentioned: 7 Post(s)

PC-ul meu

Eu niciodata nu m-am gandit la A3 ca fiind break sau strutocamila.
Mi s-a parut hatch toata ziua, la fel ca Seria 1 de la BMW sau ca A classe de la Mercedes (astea mai noi).
Old 20-10-2019, 10:33   #38799
mbc
VIP

mbc's Avatar

Mentioned: 1206 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to mbc Send a message via Skype™ to mbc

Quote:
Originally Posted by Iubitel View Post
Lol, cu ce sa epateze? Sigla aia nu vine singura, sunt diferente subtile la materiale, feeling etc. Si pana la urma nu te caci in gustul omului, aia a vrut aia a luat. Asa si eu sunt hater si consider hyundai/kia hidoase =)) nachtfalke inca traieste, inca nu a crapat )

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
Vine, dar nu in varianta de dotare "poverty pack". In varianta asta de dotare, marcile mainstream au materiale mai bune.

Quote:
Tu crezi prost. Acum nu zic că ar fi neapărat o problemă că tu crezi prost sau nu, dar nu ar strica să îți lărgești orizontul.

Câteva mențiuni.[...]
Daca cred asta, nu inseamna ca am orizonturile inguste. Incearca sa te concentrezi mai mult pe argumente si mai putin pe atacuri la persoana, chiar daca sunt subtile.

La 26600euro cat costa un A Class de baza, la Kia ai Ceed GT, cu motor de 204cp si multe dotari care la A ar urca pretul peste 30 000 euro. Si da, asta inseamna si cutie DCT, si piele si trapa si lumini LED si bord LCD si toate chestiile, plus o garantie babana de 7 ani, care la Merc e doar un vis. Cat au acum garantie Merc? 2 ani? Masina mea de spalat a avut 5 ani garantie, deci imi dau seama cata incredere au Merc in masinile lor.

E bine ca Merc se mai fac totusi in Europa, deci Ungaria nu mi se pare a fi foarte premium, un Merc adevarat ar trebui sa fie facut in Germania, ca altfel nu vad pentru ce mai platesti atata pentru el. Pana si Fiesta in pana mea ii facut in Germania si Belgia, care, sa-mi fie cu iertare, e peste Ungaria.

Ca tot veni vorba, Hyundai i30 e facut in Cehia, Elantra in Coreea de Sud iar i10 si i20 in Turcia. i10 incepe de la 7500 de euro iar i20 de la 8500 de euro, ambele avand 5 ani garantie, deci cred ca e acceptabil sa fie facute in Turcia, nu vorbim de Clasa A care costa 26600 euro in Poverty Pack spec. Kia Ceed e facut in Slovacia, alte modele fiind produse in Slovacia sau Coreea de sud.

Evident ca fiecare isi ia ce vrea, dar sa nu-ti imaginezi ca clientii / partenereii de afaceri sunt atat de prosti incat sa aiba nu stiu ce reactie pozitiva ca tu vii cu un Renault cu sigla Merc. S-ar putea sa aiba o reactie mai potrivita cand vii direct un Renault cu sigla Renault. E ca si cum clientii tai ar fi impresioanti de un Rolex fake in loc de un Tissot autentic.
Old 20-10-2019, 11:42   #38800
madhorsefuzzy
Senior Member

madhorsefuzzy's Avatar

PC-ul meu

Am cumparat un filtru de ulei cu 21 lei. Sa cumpar si uleiul si engine flush-ul?

Sau sa las inca 1 an uleiul care are doar 14.500Km intr-un an?

Nu vreau nimic, decat ma laud.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG_20191020_103322.jpg
Views:	55
Size:	319.5 KB
ID:	67274  
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search