lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Magazine IT&C
Connect with Facebook

Magazine IT&C Discutii despre locurile de unde va cumparati componente: recomandari, observatii si neplaceri intalnite.


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 28-01-2023, 15:16   #2241
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,968
Mentioned: 789 Post(s)

PC-ul meu



Default

Vine curierul cu ceva de pe OLX și ii spui să coboare 5 minute din mașină că vrei să verifici coletul, că e cu verificare, că de aia este cu verificare.
Nu trebuie să ii promiți nimic, nu trebuie să ii dai nimic, vine el singur că știe că dacă ești fericit (și de regulă nu ai cum să nu fii fericit, pentru că țepele sunt rare statistic) ii dai și lui ceva.
Deci vine curierul cu tine, scoți rapid cutter-ul, se presupune că nu il intrebi pe el de așa ceva și ești tu deja pregătit, in rest să ai tot ce iți trebuie, o priză, un wireless cu semnal bun in apropiere, ceva cu bluetooth, un cont de email simplu de test verificat, etc. In cateva minute, dacă iți faci lecțiile știi cam ce trebuie să verifici și ce ai să verifici.
Nu ai cum să reții curierul mai mult de cateva minute dacă ești pregătit și băiat descurcăreț.
Dacă totul e in regulă, achiți curierului, ii mai dai și lui acolo un stimulent de 25 de lei pentru bunăvoința arătată (parcă nu era ceva interzis pană anul trecut să lași bacșiș curierului).

Da, RaverX are dreptate, chestiile astea nu ar trebui să se scrie pe forum la modul declarativ, dar na, mai sunt și naivi care trebuie să ințeleagă cum merg lucrurile, asta e, in fiecare zi invățăm ceva sau primim un șut in koor ca să țopăim mai departe.
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 25-01-2024, 11:00   #2242
Mischiu
Senior Member
 
Mischiu's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 313
Mentioned: 7 Post(s)


Default

Hotie mai mare ca la astia nu am vazut.
Sa platesti tu costul pentru a returna un produs defect este foarte aiurea.
Sau este hotie?! Au pus clauza asta pentru a trimite produsul la mai multe persoane, poate il accepta cineva dar totusi acoperiti de costul returului.
Mischiu is offline   Reply With Quote
Old 25-01-2024, 11:54   #2243
scutyjunior
Senior Member
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj
Posts: 2,579
Mentioned: 39 Post(s)


Default

Orice produs cumparat de la ei si care mi s-a defectat au suportat ei costul tur-retur. Daca nu explici exact ce s-a intamplat nu prea cred ca sunt asa rauvoitori.
Am cumparat n produse resigilate de la ei si au venit toate in stare ca noua, spre deosebire de Emag, care zici ca le-au aruncat din tren.
scutyjunior is offline   Reply With Quote
Old 25-01-2024, 20:09   #2244
zaxpisi
Senior Member
 
zaxpisi's Avatar
 
Join Date: Sep 2012
Location: Minunata capitală Bucale
Posts: 369
Mentioned: 2 Post(s)

PC-ul meu

Default

La fel și eu am luat resigilate de la ei: plăci de bază...cred că vreo 2, telefoane la fel vreo 2, monitor de 34” acum aproape 1 an, am trimis eu inapoi un UPS că nu susținea defel ceea ce aveam eu nevoie, la ăsta am plătit și transport am suportat și 10% mai puțin restituire din sumă că il incercasem, o placă de bază(n-am fost atent era pentru 1200 v1 și eu aveam nevoie pentru v2 sau ceva de genul) la asta nu am suportat decat transportul suma restituită fiind integrală cutia la placă nefiind nici măcar deschisă că mi-am dat seama cand am scos-o din cutia pentru transport de la ei că procesorul nu se pupa cu ea și am trimis mesaj pentru retur imediat!
Revenind tot ce am luat desigilat/resigilat a fost ok, nu cred că iși mai permit pe foamea asta de clienți să greșască in vre-un fel!
zaxpisi is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

 
Forum Stats
Members: 9,573
Threads: 27,900
Posts: 782,719
Total Online: 2336

Newest Member: miyeyi1060

Latest Threads
- by carlin
- by Kspic
- by Gotul
- by matose
- by Monstru

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 12:51.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.