lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Placi video
Connect with Facebook

Placi video Zise si acceleratoare grafice


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 24-06-2015, 13:24   #6181
rage fuury
Senior Member
 
rage fuury's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 2,839
Mentioned: 31 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by DjLeco View Post
Cu o singura placa video nu Sli, 3 sli sau quad sli, nu prea te poti juca.

SHAME, atit verzii cit si rosii

In 2015, cind un hardware video de top costa peste 600 euro, sa ai asemenea perfomante e patetic.

La ce mm se mai ka-k astia pe ei, 4K ready, 4K , in sus 4K in jos, cind sub 30 frames este bullshit.

Mai bine asteptam CX12, sa vedem, poate s-o mai imbunatati ceva.

Uneori ii inteleg pe astia cu PS-ul lor, nu ai cine stie ce rezolutie si grafica, dar macar merge jocul fluent.

Cu nebunia asta de ultim hardware, ultime detalii grafice, etc, este ca si cum unui copil ii arati bomboane in vitrina si-i spui, n-ai voie acum, sa mai faca tati niste bani sa aibe sa cumpere (inca o placa video @ SLI sau CF).

Un mare HUA de la mine.
Bai Leco, vezi ca alea nu sunt benchmarkuri oficiale, doar niste grafice postate de niste unii de care n-a auzit nimeni dupa care le-a cazut site-ul (very "reliable" source- see atachments)... Pe de alta parte, e mai mult decat evident ca o singura placa video (cel putin pana la anul cand apare Pascal/Arctic Islands) nu e suficienta pentru 4K in jocurile cu cerinte grafice mari. Asta se stia de mult...

Mai e o ora jumate, f..k!

L.E: the last hour...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	500x1000px-LL-5eaff57c_gtav.png
Views:	628
Size:	71.1 KB
ID:	49887   Click image for larger version

Name:	500x1000px-LL-eaa9ddb0_74784.png
Views:	631
Size:	44.3 KB
ID:	49888  
__________________
Retro Vizion:"Jignesti ceilalti membrii gandind astfel"

Last edited by rage fuury; 24-06-2015 at 14:00.
rage fuury is offline   Reply With Quote
Old 24-06-2015, 14:40   #6182
Steve-o
Ancient friend
 
Steve-o's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Location: la bloc
Posts: 5,773
Mentioned: 41 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by DjLeco View Post
Cu o singura placa video nu sli, 3 sli sau quad sli, nu prea te poti juca.

SHAME, atit verzii cit si rosii

In 2015, cind un hardware video de top costa peste 600 euro, sa ai asemenea perfomante e patetic.

La ce mm se mai ka-k astia pe ei, 4K ready, 4K , in sus 4K in jos, cind sub 30 frames este bullshit.

Mai bine asteptam DX12, sa vedem, poate s-o mai imbunatati ceva, ca tot dau astia niste cifre la draw call de ar trebui sa te joci 16K cu o GTX9xx, R9xxx.

Uneori ii inteleg pe astia cu PS-ul lor, nu ai cine stie ce rezolutie si grafica, dar macar merge jocul fluent.

Cu nebunia asta de ultim hardware, ultime detalii grafice, etc, este ca si cum unui copil ii arati bomboane in vitrina si-i spui, n-ai voie acum, sa mai faca tati niste bani sa aibe sa cumpere (inca o placa video @ SLI sau CF).

Un mare HUA de la mine.

Boss,

Uiți că ai dat 1k oiro pe o placă marginal mai performantă decât 780Ti? Oh wait, trei De. Merită.
Draw calls-urile la care se referă mai toți baștanii industriei se referă în mare parte la reducerea utilizării CPU și nu prea are legătură cu texture fillrate și lățimea de bandă al memoriei GPU decât dacă ai gâtlej MARE pe partea CPU unde ăla micu din socket nu mai face față.

PS: Sunt curios dacă prin 2007 ~ 2008 când a început 1080p-ul să prindă segmentul maistream dacă jucai Far Cry 2 cu detalii împinse către maxim la 60fps constant pe un HD4890 sau echivalentul lui de la verzi, 9800GT parcă. Give it some time, o să prindă și 4K-ul în timp priză la popor, ca păcănele la fețele bisericești.

Last edited by Steve-o; 24-06-2015 at 14:49.
Steve-o is offline   Reply With Quote
Old 24-06-2015, 14:51   #6183
rage fuury
Senior Member
 
rage fuury's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 2,839
Mentioned: 31 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by Steve-o View Post
Boss,

Uiți că ai dat 1k oiro pe o placă marginal mai performantă decât 780Ti? Oh wait, trei De. Merită.
Draw calls-urile la care se referă mai toți baștanii industriei se referă în mare parte la reducerea utilizării CPU și nu prea are legătură cu texture fillrate și lățimea de bandă al memoriei GPU decât dacă ai gâtlej MARE pe partea CPU unde ăla micu din socket nu mai face față.

PS: Sunt curios dacă prin 2007 ~ 2008 când a început 1080p-ul să prindă segmentul maistream dacă jucai Far Cry 2 cu detalii împinse către maxim la 60fps constant pe un HD4890 sau echivalentul lui de la verzi, 9800GT parcă. Give it some time, o să prindă și 4K-ul în timp priză la popor, ca păcănele la fețele bisericești.
Lol, Steve...si sper ca Firefox e pe faza, el e responsabil cu linkurile pe forum...
__________________
Retro Vizion:"Jignesti ceilalti membrii gandind astfel"
rage fuury is offline   Reply With Quote
Old 24-06-2015, 14:52   #6184
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by Steve-o View Post
Boss,

Uiți că ai dat 1k oiro pe o placă marginal mai performantă decât 780Ti? Oh wait, trei De. Merită.
Hai să te opresc puțin aici. Nu ai absolut niciun drept să dai cu scuipinol pe chestia Titan/x80Ti. De asemenea, Titanurile au fost inițial Quadro castrate, cu performanță excelentă în computing și 3D design, un fel de Quadro săracului. Dacă ai impresia că un Quadro bun este ieftin, te înșeli amarnic. Iar memoria video este foarte bună de avut cât mai multă în content creation, nu consuming. De-aia vezi și pe Quadro cantități de RAM ușor aberante.

Nu face nimeni e-peen swinging, ci pur și simplu este dezamăgitor să vezi că dacă vrei să te și joci ai nevoie de 2-3 plăci video de top ca să nu crape ceva pe-acolo, ceea ce-i ușor penibil. Da, în 4k, unde nici măcar monitoare bune și ieftine nu sunt

Eu unul n-am priceput-o pe-asta cu 4k gaming până n-am rulat Witcher 3 în DSR 4x, unde am văzut că arată vizibil mai bine decât 1080p vanilla. Pe de altă parte, pentru mine jocurile în ultima vreme sunt un lux pe care mi-l permit din ce în ce mai puțin dpdv al timpului, dar îmi place să țin pasul cu noutățile. Iar prin prisma acestui fapt comentez pe marginea progreselor din hardware.

Modul în care Intel ne fwte cu performanța cu țârâita este jenant. La fel cum o fac și NV. AMD se străduiesc să țină pasul și sper că or să scoată ceva decent. Ceea ce nu-mi convine este că sireacii clar sunt outgunned la capitolul R&D budget.

Dar hai cu review-ul odat' dară
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 24-06-2015, 14:54   #6185
DjLeco
Senior Member
 
DjLeco's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: On EARTH...
Posts: 4,945
Mentioned: 182 Post(s)

PC-ul meu

Default

Steve, se pare ca nici acum nu ai inteles strategia mea:

Am cumparat acea placa nu numai pentru jocuri ci si pentru randare video Adobe CS6 (Premiere).

Si este suportata default de Adobe ca placa grafica Cuda, bine, nu era greu de minarit un fisier .cfg pe acolo, dar, am imbinat utilul cu placutul.

Placa a muncit o vara intreaga randind materiale, beneficiul meu a fost mai mare decit investitia.

Puteam face randare si cu o placa video profesionala dedicata, insa plateam dublul Titanului, doar ca nu m-as fi jucat cu "aceeasi putere grafica in jocuri" cum m-am jucat cu acea placa Titan.

Incearca sa privesti lucrurile si sub alt aspect, nu ca platesti 1000 Euro doar ca sa te joci.

Oamenii mai fac si altceva cu pc-urile, inafara de gaming, browsing pe net si scoruri de sintetice.

Acum oscilez daca sa mai cumpar inca un GTX cum am in pc, sau sa ma joc linistit cu ce am pina la "noul val verde".

Sint momente in jocuri cind simt nevoia de mai multa putere grafica, chiar si in 1080P (imi place sa joc cu absolut totul la maxim posibil)...

Cred ca ar merita 2300 lei inca o MSI GTX980 Gaming, second, cu garantie, nu?

Last edited by DjLeco; 24-06-2015 at 17:52.
DjLeco is offline   Reply With Quote
Old 24-06-2015, 15:01   #6186
Amok
Ancient friend
 
Amok's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Location: Romania, Bucharest
Posts: 490
Mentioned: 10 Post(s)

PC-ul meu

Default

ehm, daca un 980 nou nout, custom e intre 2400-2700 RON, 2300 mi se pare mult pentru un produs SH. 2000 ar fi ceva mai rezonabil Leco. Dar 2300 deja mi se pare pret de placa noua din magazin.
Amok is offline   Reply With Quote
Old 24-06-2015, 15:01   #6187
Andyyrocks
Member
 
Join Date: Jan 2011
Location: suceava
Posts: 119
Mentioned: 2 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to Andyyrocks
Default

bagati baietii a bagat review-ul
__________________
cum sa nu
Andyyrocks is offline   Reply With Quote
Old 24-06-2015, 15:02   #6188
valinor
Senior Member
 
valinor's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Location: Baia Mare
Posts: 1,157
Mentioned: 10 Post(s)


Default

Lecturare placuta!
__________________
Recunosc ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!
valinor is offline   Reply With Quote
Old 24-06-2015, 15:02   #6189
Steve-o
Ancient friend
 
Steve-o's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Location: la bloc
Posts: 5,773
Mentioned: 41 Post(s)

PC-ul meu

Default

@Neo: Da, Titan și Titan Black erau Quadro-uri castrate în schimb X-ul e un 980Ti cu extra 6GB ram și un fâs în cutie în momentul în care o desfaci. Content creating da, pe cele vechi în schimb ăsta nou bleh. @DjLeco: În cazul ăsta investiția este una benevolă dar sunt mulți care-și iau Titan-uri să le frece în jocuri și Goagăl Crom. @Amok: L-a luat înainte să iasă 980Ti, era undeva la 3k în magazin pe atunci, dacă bine îmi aduc aminte.
Steve-o is offline   Reply With Quote
Old 24-06-2015, 15:03   #6190
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

E sus...

http://lab501.ro/placi-video/review-...ia-rosie-turbo
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is online now   Reply With Quote
Old 24-06-2015, 15:13   #6191
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by Steve-o View Post
în schimb X-ul e un 980Ti cu extra 6GB ram și un fâs în cutie în momentul în care o desfaci. Content creating da, pe cele vechi în schimb ăsta nou bleh.
Este încă o placă extrem de puternică și 200+FPS în viewportul de Max unde cu un Quadro 5000M aveam 20-30FPS este perfect pentru mine. De asemenea, în afară de FP64 stuffs, dă praf cam peste tot


Fake edit: holy shit that GTA V framerate. Ohwait...
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 24-06-2015, 15:14   #6192
DjLeco
Senior Member
 
DjLeco's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: On EARTH...
Posts: 4,945
Mentioned: 182 Post(s)

PC-ul meu

Default

Multamim, Tudore!
DjLeco is offline   Reply With Quote
Old 24-06-2015, 15:16   #6193
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Terminat lectura, plăcut articolul, place și placa mult, mult de tot. Pls bring back 400$ top ends now...
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 24-06-2015, 15:19   #6194
Amok
Ancient friend
 
Amok's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Location: Romania, Bucharest
Posts: 490
Mentioned: 10 Post(s)

PC-ul meu

Default

E poate cea mai eleganta placa video de referinta (nu custom builds) care am vazut-o vreodata prin prisma zgomotului/temperaturii si form factor-ului.
Amok is offline   Reply With Quote
Old 24-06-2015, 15:25   #6195
xdan
Ancient friend
 
xdan's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: pe langa ARAD
Posts: 5,426
Mentioned: 20 Post(s)

PC-ul meu



Default

Dezamagitoare pentru ca la oc e cam 0 pana acuma.
Mai ales cu racirea aia care ar putea da aripi.
Iar in GTX IV sa scoata mai putin sau egal cu 290X te face sa te miri iar pe echipa care face drivere la AMD.
Eleganta da, dar totusi de mai poate incurca un pic in carcasa cu radiatorul ala in plus.
Mai ales daca ai un cooler baban pe aer, nu poti pune radiatorul nici in spate la carcasa, posibil nici in tavan, doar jos, deci cam ai nevoie de o carcasa cat de cat spatioasa.
__________________
Voucher PcGarage : C8WFPAXR, foloseste-l daca vrei sa faci economie de 1% in comenzile tale.

Last edited by xdan; 24-06-2015 at 15:28.
xdan is offline   Reply With Quote
Old 24-06-2015, 15:26   #6196
one111
Senior Member
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 848
Mentioned: 19 Post(s)

PC-ul meu

Default

Frumos,exact ce asteptam.Acum astept implementare midrange cu hbm si posibil sa schimb placa video.
O solutie eleganta,chiar prea(amd a bagat la cap greseala cu 290x referinta ),racirea este supradimensionata sa nu mai comenteze rautaciosii
one111 is offline   Reply With Quote
Old 24-06-2015, 15:27   #6197
valinor
Senior Member
 
valinor's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Location: Baia Mare
Posts: 1,157
Mentioned: 10 Post(s)


Default

Sincer, am ramas placut surprins, de un singur lucru: temperatura... si cam atat.

Ma asteptam la mai mult la aceasta mica bestie, in banii respectivi pararea mea este ca ar trebui sa ofere ceva mai mult...muult mai mult! La banii respectivi avem 980TI(si nu sunt fanboy, folosesc placi atat nvidia cat si amd).

Review-ul este foarte bine conceput, l-am citit cu multa placere! felicitari @Monstru si lab501!
__________________
Recunosc ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!
valinor is offline   Reply With Quote
Old 24-06-2015, 15:30   #6198
GRIP
Ancient friend
 
GRIP's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Teiu domnului
Posts: 2,534
Mentioned: 59 Post(s)

PC-ul meu

Default

Ma, nu e rea. Ca performanta, n-as alege-o in defavoarea unui 980ti......chiar daca e mai mica, mai rece, mai silentioasa.
Daca pretul ramane la fel sau daca nu se mai imbunatateste performanta un pic....nu prea vad de ce ai da $650 pe un FuryX in loc sa iei GTX980ti....poate numai daca ai un proiect miniITX sau vrei ceva ultra silentios.....
Totusi, e bine ca nu au dat-o de gard si placa e buna.
__________________
I'm a rocker / And I'm always revvin' up
I'm a rocker / I can never get enough
I'm a rocker / It's something in my blood
I'm a rocker / Wouldn't change it even if I could
GRIP is offline   Reply With Quote
Old 24-06-2015, 15:31   #6199
rage fuury
Senior Member
 
rage fuury's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 2,839
Mentioned: 31 Post(s)


Default

http://www.computerbase.de/2015-06/a...fury-x-test/5/

Alte reviewuri ar trebui sa inceapa sa apara (ca ciupercile)

Aici o lista:
http://wccftech.com/amd-radeon-r9-fu...views-roundup/
__________________
Retro Vizion:"Jignesti ceilalti membrii gandind astfel"

Last edited by rage fuury; 24-06-2015 at 15:34.
rage fuury is offline   Reply With Quote
Old 24-06-2015, 15:31   #6200
Otman
Senior Member
 
Otman's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 4,186
Mentioned: 87 Post(s)

PC-ul meu

Default

Bun articol, faina placa, buna treaba Tudor.
__________________
"I am wrath, I am steel, I am the mercy of angels"
SPOILER:
Otman is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Noutati despre procesoare Intel Monstru Procesoare si chipseturi 6287 18-03-2024 16:04
Noutati despre telefoane mobile Monstru Telefoane mobile si alte gadgeturi 6289 06-03-2024 19:05
Noutati despre placile video Nvidia Monstru Placi video 19847 28-02-2024 14:10
Noutati despre procesoare AMD Monstru Procesoare si chipseturi 9098 21-02-2024 13:54
Noutati despre SSD-uri Monstru Memorii & stocare 1541 08-01-2024 18:55

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,918
Posts: 783,093
Total Online: 3368

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by suzuki
- by Kspic
- by matose

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 13:46.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.