lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Periferice
Connect with Facebook

Periferice Monitoare, tastaturi, mousi, sisteme audio, elemente de retelistica


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 05-11-2016, 20:34   #1101
Danos
Senior Member
 
Join Date: Feb 2012
Location: Braila
Posts: 2,230
Mentioned: 79 Post(s)

PC-ul meu

Default

Nu, e chiar plina, de ce, se aude ecou sau ce ? cu telefonul nu se reda chiar exact zgomotul produs dar oricum e un fel de zdranganit cand apas pe space bar, cred ca sarma aia de stabilizare loveste in placa metalica pe dedesupt, daca as putea sa o desfac sa imbrac acea sarma cu ceva de cauciuc sau plastic probabil nu s-ar mai auzi acel zgomot, dar nu m-as risca sa o desfac fiind noua, o am doar de ieri.
Danos is online now   Reply With Quote
Old 05-11-2016, 20:38   #1102
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,841
Mentioned: 1490 Post(s)

PC-ul meu



Default

Stabilizatorul de pe space bar face rattle. Ai putea sa ungi un pic punctul de intalnire al sarmei cu piciorul de plastic (din keycap) (alb) si punctele care tin stabilizatorul in loc pe placa metalica.

Sau poti sa o duci la garantie iadi iadi ia.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is online now   Reply With Quote
Old 05-11-2016, 20:59   #1103
Danos
Senior Member
 
Join Date: Feb 2012
Location: Braila
Posts: 2,230
Mentioned: 79 Post(s)

PC-ul meu

Default

Nu au ce sa-i faca la garantie, or sa mi-o trimita inapoi la fel, toate sunt asa, stiam acest lucru de la cei care mai au aceasta tastatura si la Corsair Strafe e la fel, la vechile K70 nu aveau aceasta problema.
E viciu de fabricatie cred, am crezut ca o sa-i pot face eu ceva la stabilizatorul de la space bar dar n-am stiut ca au stabilizatoare Cherry la care nu poti umbla decat daca demontezi tastatura, altele vin cu stabilizatoare Costar care sunt in exterior, scoti tasta si apoi scoti stablizatorul si umbli la el, mult mai simplu.
Cred ca voi aveti cu Costar, care am inteles ca sunt mai bune.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	cherry stabilizer.jpg
Views:	385
Size:	125.2 KB
ID:	56039   Click image for larger version

Name:	Costar stabilizer.jpg
Views:	372
Size:	95.2 KB
ID:	56041  
Danos is online now   Reply With Quote
Old 05-11-2016, 21:05   #1104
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,841
Mentioned: 1490 Post(s)

PC-ul meu



Default

Leopoldurile sunt cu Cherry. Nu, Costar nu sunt mai bune. Toata duda e in calitatea implementarii.

Eu eram convins ca sunt Costar dupa sunetul ala.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is online now   Reply With Quote
Old 07-11-2016, 18:12   #1105
Danos
Senior Member
 
Join Date: Feb 2012
Location: Braila
Posts: 2,230
Mentioned: 79 Post(s)

PC-ul meu

Default

Am trimis azi tastatura la garanție, nu-i mergea un buton multimedia, așa ca am avut motiv sa o trimit, poate îmi vor trimite alta și voi avea noroc sa nu sune chiar la fel space bar-ul.
Danos is online now   Reply With Quote
Old 07-11-2016, 21:03   #1106
doru
Senior Member
 
doru's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: Bucuresti
Posts: 2,184
Mentioned: 59 Post(s)

PC-ul meu

Default

Dupa ce am acultat ce ai postat mai sus, am facut si eu un test la tastatura mea. Insa zgomotul produs de tasta space e foarte putin diferit de o tasta mica. Apare un sunet metalic doar cand apas in anumite unghiuri sau, uneori, doar pe jumatatea stanga. Btw, tastatura mea e tot cu switch mx brown.

Imi pare rau ca nu ai avut bafta cu tastatura. Insa, la cat costa ar fi trebuit sa aiba un control al calitatii mai bun, iar ghinionul sa ramana la usa.
doru is offline   Reply With Quote
Old 07-11-2016, 21:29   #1107
Danos
Senior Member
 
Join Date: Feb 2012
Location: Braila
Posts: 2,230
Mentioned: 79 Post(s)

PC-ul meu

Default

Doru, tu ce tastatura ai ?
La a mea am observat ca zgomotul metalic se auzea doar când apăsam pe mijlocul tastei, când apăsam pe margine nu se mai auzea acel zgomot metalic cum bine l-ai descris și nu era diferență de zgomot intre space bar și tastele cu stabilizatoare mai mici.
Danos is online now   Reply With Quote
Old 07-11-2016, 21:40   #1108
doru
Senior Member
 
doru's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: Bucuresti
Posts: 2,184
Mentioned: 59 Post(s)

PC-ul meu

Default

asus strix tactic pro
doru is offline   Reply With Quote
Old 07-11-2016, 22:11   #1109
Danos
Senior Member
 
Join Date: Feb 2012
Location: Braila
Posts: 2,230
Mentioned: 79 Post(s)

PC-ul meu

Default

Ce stabilizatoare ai la space bar, Costar sau Cherry ?
Danos is online now   Reply With Quote
Old 08-11-2016, 00:55   #1110
Danos
Senior Member
 
Join Date: Feb 2012
Location: Braila
Posts: 2,230
Mentioned: 79 Post(s)

PC-ul meu

Default

Emag vad ca au dat startul mai devreme la reducerea aia la Fnatic, daca stiam asa mai bine mai asteptam cateva zile si luam acum, cu toate ca doar cea cu mx red e redusa si eu voiam brown, oricum pretul e super bun(330lei) pentru o astfel de tastatura.
http://www.emag.ro/tastatura-gaming-.../pd/DFW542BBM/
Asa ca sariti pe ea daca aveati de gand sa va luati o tastatura mecanica.
Danos is online now   Reply With Quote
Old 08-11-2016, 13:23   #1111
Firefox
Ancient friend
 
Firefox's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: Bucharest
Posts: 8,895
Mentioned: 35 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to Firefox
Default

AUKEY KM-G3 Mechanical Gaming Keyboard Review - Tweaktown
Firefox is offline   Reply With Quote
Old 08-11-2016, 14:17   #1112
Danos
Senior Member
 
Join Date: Feb 2012
Location: Braila
Posts: 2,230
Mentioned: 79 Post(s)

PC-ul meu

Default

Ce rapizi sunt cei de la IT Direct, se pare ca-mi vor trimite alta tastatura , au constatat rapid defectul, sper sa primesc alta fara vreun alt defect si cu spacebar-ul mai ok.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	gggg.jpg
Views:	407
Size:	31.8 KB
ID:	56082  
Danos is online now   Reply With Quote
Old 08-11-2016, 21:32   #1113
cristi_io
Senior Member
 
Join Date: Sep 2011
Location: Bucuresti
Posts: 2,680
Mentioned: 20 Post(s)

PC-ul meu

Default

Roccat Unveils the Suora FX Gaming Keyboard


__________________
Through quiet reflection and great dedication Master the art of karate,
Lo, we shall rise up And then we'll make the bugger's eyes water
cristi_io is offline   Reply With Quote
Old 09-11-2016, 14:54   #1114
doru
Senior Member
 
doru's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: Bucuresti
Posts: 2,184
Mentioned: 59 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by Danos View Post
Ce stabilizatoare ai la space bar, Costar sau Cherry ?
Presupun ca e Costar. Clama metalica e prinsa pe placa, chiar sub tasta.
doru is offline   Reply With Quote
Old 09-11-2016, 14:57   #1115
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,841
Mentioned: 1490 Post(s)

PC-ul meu



Default

__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is online now   Reply With Quote
Old 09-11-2016, 16:03   #1116
Danos
Senior Member
 
Join Date: Feb 2012
Location: Braila
Posts: 2,230
Mentioned: 79 Post(s)

PC-ul meu

Default

Da, din descriere e Costar, e putin mai greu de scos tasta la stabilizatoarele Costar dar daca ai indemanare e destul de simplu, dar e mult mai avantajos pentru ca poti umbla la acea clema metalica poti sa o scoti sa ungi mecanismul mai simplu la Costar, la Cherry e mai usor sa scoti tasta dar mult mai greu de scos si umblat la stabilizatoare.

Eu nici nu stiu cum as putea sa scot stabilizatoarele la tastatura mea, chiar daca as desface suruburile am impresia ca trebuie dezlipite si contactele de pe pcb macar la tasta la care vrei sa umbli, altfel nu se pot scoate, din acest punct de vedere sunt mai nasoale cele Cherry.

In alta ordine de idei, azi a sosit si tastatura inlocuita de la IT Direct, butonul next multimedia functioneaza de data aceasta, totul e ok dar space bar-ul are aceeasi problema(zgomotoasa), deci asa sunt toate din fabricatie, o sa raman cu ea asa, nu am ce sa-i mai fac, poate dupa ce iese din garantie sa incerc sa umblu ea ea, daca rezista pana atunci.

Am intrat pe forumuri din strainatate unde sunt multi pasionati de tastaturi mecanice plus forumul de la Corsair si am vazut ca sunt probleme destul de frecvente la tastaturile mecanice, se strica destul de des, e adevarat ca se mai pot repara, se mai pot inlocui piese la ele, dar necesita intretinere la cateva luni, modari, etc.
Deci nu sunt chiar asa rezistente aceste tastaturi, o tastatura pe membrana de calitate posibil sa reziste mai mult decat una mecanica, cel putin la o utilizare normala, nu folosita indeosebi pentru scris.
E adevarat totusi ca sunt mai precise tastele ca ai alt feeling la tastare dar ai si zgomot la pachet cu aceste avantaje.
Am tastatura Microsoft pe membrana de 5-6 ani si nu i-am facut absolut nimic in toti acesti ani, doar am spalat-o de cateva ori foarte simpu fara sa fiu nevoit sa-i scot tastele si functioneaza ca in prima zi, am gasit zilele acestea si vechea mea tastatura de la primul meu pc care are peste 12 ani si care functioneaza si azi, deci tind sa-i dau dreptate lui DeDeRa care spunea ca de banii dati pe o tastatura mecanica iti iei 10 pe membrana fara batai de cap si te tin probabil mai mult decat una mecanica.
Danos is online now   Reply With Quote
Old 09-11-2016, 16:11   #1117
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,841
Mentioned: 1490 Post(s)

PC-ul meu



Default

Eu nu am avut probleme pana acum decat cu un singur stabilizator Costar. L-am curatat si uns si acum merge ok. Cu cherry n-am avut cu nici unul.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is online now   Reply With Quote
Old 09-11-2016, 16:51   #1118
doru
Senior Member
 
doru's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: Bucuresti
Posts: 2,184
Mentioned: 59 Post(s)

PC-ul meu

Default

Am scos tasta space si e intr-adevar Costar. Ti-am umplut un pic frigiderul @mbc pentru ca ai pus poza in care pot sa recunosc stabilizatorul si nu mai puteam sa o pun usor inapoi.

Legat de membrane, e bine de tinut cont de faptul ca sunt bazate pe cauciuc care imbatraneste. Chiar daca functioneaza dupa 10 ani, nu are cum sa se comporte la fel ca-n prima zi. Tastele vor deveni mai greu de apasat, cel putin asta am observat la a mea. Cu cat apesi mai tare pe taste, cu atat contactul de sub ele se va uza mai mult.


@Danos - vad ca intri si tu in etapa de parere de rau ca ai dat atatia bani pe ea. Urmeaza etapa de consolare si apoi de cea de bucurie in utilizare
doru is offline   Reply With Quote
Old 09-11-2016, 17:41   #1119
gogusrl
Senior Member
 
gogusrl's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: Timisoara
Posts: 2,792
Mentioned: 159 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Skype™ to gogusrl
Default

Quote:
Originally Posted by Danos View Post
Da, din descriere e Costar, e putin mai greu de scos tasta la stabilizatoarele Costar dar daca ai indemanare e destul de simplu, dar e mult mai avantajos pentru ca poti umbla la acea clema metalica poti sa o scoti sa ungi mecanismul mai simplu la Costar, la Cherry e mai usor sa scoti tasta dar mult mai greu de scos si umblat la stabilizatoare.

Eu nici nu stiu cum as putea sa scot stabilizatoarele la tastatura mea, chiar daca as desface suruburile am impresia ca trebuie dezlipite si contactele de pe pcb macar la tasta la care vrei sa umbli, altfel nu se pot scoate, din acest punct de vedere sunt mai nasoale cele Cherry.

In alta ordine de idei, azi a sosit si tastatura inlocuita de la IT Direct, butonul next multimedia functioneaza de data aceasta, totul e ok dar space bar-ul are aceeasi problema(zgomotoasa), deci asa sunt toate din fabricatie, o sa raman cu ea asa, nu am ce sa-i mai fac, poate dupa ce iese din garantie sa incerc sa umblu ea ea, daca rezista pana atunci.

Am intrat pe forumuri din strainatate unde sunt multi pasionati de tastaturi mecanice plus forumul de la Corsair si am vazut ca sunt probleme destul de frecvente la tastaturile mecanice, se strica destul de des, e adevarat ca se mai pot repara, se mai pot inlocui piese la ele, dar necesita intretinere la cateva luni, modari, etc.
Deci nu sunt chiar asa rezistente aceste tastaturi, o tastatura pe membrana de calitate posibil sa reziste mai mult decat una mecanica, cel putin la o utilizare normala, nu folosita indeosebi pentru scris.
E adevarat totusi ca sunt mai precise tastele ca ai alt feeling la tastare dar ai si zgomot la pachet cu aceste avantaje.
Am tastatura Microsoft pe membrana de 5-6 ani si nu i-am facut absolut nimic in toti acesti ani, doar am spalat-o de cateva ori foarte simpu fara sa fiu nevoit sa-i scot tastele si functioneaza ca in prima zi, am gasit zilele acestea si vechea mea tastatura de la primul meu pc care are peste 12 ani si care functioneaza si azi, deci tind sa-i dau dreptate lui DeDeRa care spunea ca de banii dati pe o tastatura mecanica iti iei 10 pe membrana fara batai de cap si te tin probabil mai mult decat una mecanica.
din nou te uiti la "*****uri" gen corsair si faci generalizari. eu folosesc la munca tastatura produsa in 1988 care la cum arata la achizitie a fost folosita in continuu de atunci si merge absolut impecabil. nu clickaie, zdrongane, nu se strica butoane, nimic.


gogusrl is offline   Reply With Quote
Old 09-11-2016, 20:10   #1120
Danos
Senior Member
 
Join Date: Feb 2012
Location: Braila
Posts: 2,230
Mentioned: 79 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by doru View Post
@Danos - vad ca intri si tu in etapa de parere de rau ca ai dat atatia bani pe ea. Urmeaza etapa de consolare si apoi de cea de bucurie in utilizare
Cred ca ai dreptate, sincer sa fiu zilele astea chiar mi-a parut rau ca am dat atatia bani pe o tastatura, cand puteam sa mai stau bine merci cu cea veche Microsoft fara iluminare, toata chestia a plecat de la faptul ca am vrut tastatura iluminata si asa am inceput cautarile cititnd acest topic, ma gandeam sa incerc una mecanica dar mi se pareau prea scumpe si nu-mi placea modul lor de imprimare al tastelor, doar cateva mi-au placut, inclusiv cea Corsair pe care am si luat-o pana la urma.

Quote:
Originally Posted by gogusrl View Post
din nou te uiti la "*****uri" gen corsair si faci generalizari. eu folosesc la munca tastatura produsa in 1988 care la cum arata la achizitie a fost folosita in continuu de atunci si merge absolut impecabil. nu clickaie, zdrongane, nu se strica butoane, nimic.
De ce, Corsair nu sunt bune ? pai e mecanica, switch-uri Cherry MX, sau conteaza de cine e facuta ?

Da, interesanta tastatura, arata foarte bine dupa atatia ani, nu s-a ingalbenit deloc, probabil conteaza materialele din care e facuta.

Spre comparatie uite prima mea tastatura pe membrana de la primul meu pc , e veche de vreo 12 ani si ceva.
Am desfacut-o mai devreme ca eram curios cum arata in interior, cu ocazia asta i-am facut si o igienizare
E o chinezarie luata la pachet cu pc-ul la acea vreme dar a mers tot asa vreo 6 ani pana mi-am luat una Microsoft neagra, functioneaza si acum foarte bine, vad ca are alt tip de membrana, nu e membrana dintr-o singura bucata cum am la cea Microsoft ci mici bucati de cauciuc , e foarte silentioasa si ce ma mira la ea e ca nu s-au curatat deloc caracterele, sunt cumva imprimate in plastic, probabil inscriptionate laser, altele din ziua de azi au caracterele vopsite sau lipite pe tasta(un fel de abtibilduri).
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	20161109_172514.jpg
Views:	356
Size:	232.1 KB
ID:	56087   Click image for larger version

Name:	20161109_180627.jpg
Views:	374
Size:	462.1 KB
ID:	56088   Click image for larger version

Name:	20161109_181633.jpg
Views:	353
Size:	289.0 KB
ID:	56089   Click image for larger version

Name:	ttt.jpg
Views:	351
Size:	239.1 KB
ID:	56090   Click image for larger version

Name:	20161109_180821.jpg
Views:	398
Size:	450.7 KB
ID:	56091  
Danos is online now   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Discutii despre monitoare matose Periferice 3818 Today 16:19
Discutii despre mousi matose Periferice 1664 29-11-2023 13:40

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,919
Posts: 783,107
Total Online: 4191

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by Kspic
- by matose
- by suzuki

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 18:31.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.