lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 28-01-2016, 23:45   #41
ithanium2
Senior Member

ithanium2's Avatar

Mentioned: 65 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to ithanium2

Deja m-am saturat de caini...stie careva un aparat cu electrosocuri de calitate si nu foarte greu?
ithanium2 is offline   Reply With Quote
Old 29-01-2016, 00:30   #42
mirciusx
Senior Member

mirciusx's Avatar

Mentioned: 276 Post(s)

PC-ul meu

Măh! ai tu ceva īn sānge de ai probleme; controleaza adrenalina, treci ușor de ei.

tapatalk-A
Old 29-01-2016, 00:34   #43
Arise
VIP

Arise's Avatar

Mentioned: 480 Post(s)

PC-ul meu

@mirciusx: nu ai alergat la viața ta īnseamnă. Altfel ai ști cāt de deranjant este să īți apară un patruped și să īți fwtă sesiunea cardio.
Old 29-01-2016, 01:06   #44
HymuraX
VIP

HymuraX's Avatar

Mentioned: 33 Post(s)

Quote:
Originally Posted by ithanium2 View Post
Deja m-am saturat de caini...stie careva un aparat cu electrosocuri de calitate si nu foarte greu?
Realizezi ca mai bine te stropesti cu apa sfintita si dai o cruce mare decat sa iti cumperi un aparat cu electrosocuri impotriva unui caine? Ca sa pui electrosocu' pe caine inseamna ca deja este agatat de piciorul tau sau de cur, iar daca te gandesti la unul care arunca electrozii, trebuie sa fi cel putin Instructor Zero sa tragi luat prin surprindere si sa tragi spre un pechinez ceva, caci cainii au pielea foarte tare si sunt sanse minime de reusita ca electrozii sa se infiga. Un telescopic este mai eficient cu atitudinea corespunzatoare.
Old 29-01-2016, 01:53   #45
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

Mentioned: 531 Post(s)

PC-ul meu

Cerd ca se referea la ultrasunete.
Old 29-01-2016, 04:24   #46
mirciusx
Senior Member

mirciusx's Avatar

PC-ul meu

Secțiunea de arme e īn alta parte, please. Ori e de drumeții și sport și lucruri misto ori ne băgăm p....in el thread.

@Arise nu doresc la nimeni prin ce am trecut eu, dar cu siguranță unii au trecut și chestii mai rele. Oricum, pe scurt, mă simt norocos ca mai am mandibula.

tapatalk-A

LE . Nu, nu cred ca sunt nici 10% aici pe forum, sa fi alergat cāt alergam acum cāțiva ani. Cat despre cardio, viața bate filmul. Altfel spus povesti cu zāne, Harry Potter (ca tocmai s-a terminat) și zmeul īncă se mai bate cu Greuceanu.

LE2. Ca tot m-ai călcat pe bec, sa nu īncep sa iti zic de Doina Melinte și alte avioane la 800 metri, pe care le-ai vazut pe youtube sau la tv, cāndva.

Case closed.

Last edited by mirciusx; 29-01-2016 at 04:35.
mirciusx is offline   Reply With Quote
Old 29-01-2016, 09:34   #47
ithanium2
Senior Member

ithanium2's Avatar

PC-ul meu

@mirciusx, din pacate, cainii sunt o problema reala pentru drumeti/alergatori/biciclisti, mai ales cand esti singur sau 2-3 persoane, deci nu vad care ar fi problema.

Nu m-am referit la ultrasunete, pentru ca, din ce am citit, sunt eficiente si nu prea. M-am referit la electrosoc, mai precis la sunetul si scanteia care o produc, care am inteles ca ii sperie destul de tare pe dulai. O cunostinta mi-a zis ca asa frumos calmeaza dulaii de la stana. Mi-a zis ca alunga si ciorile (pasari) de pe langa casa lui cu el.

Alternativa ar fi ceva spray cu piper.
Old 31-01-2016, 15:40   #48
booster
Senior Member

Mentioned: 44 Post(s)

Send a message via Yahoo to booster

Exista pantaloni de iarna pentru drumetii pana in 200 de lei? M-ar interesa pentru cateva ture de o zi prin Apuseni. Daca sunt si impermeabili ar fi perfect.
[email protected] GHz 1.2V,Custom Loop,Asus Maximus VII Gene,8Gb Corsair Vengeance ,Zotac 1070 AMP! Extreme,SSD OCZ Vertex 3,WD 250gb,WD 500gb,Toshiba DT01ACA300 3TB,Haf 922,Corsair VX550, DELL U2312HM,3xscythe slip stream 1900rpm,CM MegaFlow 200mm,fan controller Scythe KazeQ

Last edited by booster; 31-01-2016 at 16:12.
booster is offline   Reply With Quote
Old 31-01-2016, 19:49   #49
ithanium2
Senior Member

ithanium2's Avatar

PC-ul meu

Cred ca gasesti ceva prin Decathlon, daca vrei noi, dar nu impermeabili.
Dar mai bine iei o pereche de parazapezi si ceva ghete impermeabile. O sa te ajute mai mult.
Old 31-01-2016, 20:16   #50
booster
Senior Member

Ghete am, pantaloni nu am si nu imi permit sa ma duc cu niste pantaloni obisnuti pentru ca nu sunt facuti sa mergi cu ei pe munte. As mai ridica bugetul daca chiar merita. Ma gandeam ca pantalonii de munte au si parazapezi la baza cracului.
[email protected] GHz 1.2V,Custom Loop,Asus Maximus VII Gene,8Gb Corsair Vengeance ,Zotac 1070 AMP! Extreme,SSD OCZ Vertex 3,WD 250gb,WD 500gb,Toshiba DT01ACA300 3TB,Haf 922,Corsair VX550, DELL U2312HM,3xscythe slip stream 1900rpm,CM MegaFlow 200mm,fan controller Scythe KazeQ
Old 31-01-2016, 22:23   #51
mirciusx
Senior Member

mirciusx's Avatar

PC-ul meu

Nootka, Himalaya, Marmota...cred ca mai mult depinde de temperatura decāt de zăpadă neapărat. Depinde ce vrei sa faci. Mergi īn excursie, cāt stai afară, e traseu lung, ce vreme este scolo, e zona de vant, zapada pana la genunchi, nivel de dificultate, etc. Altfel, dacă nu faci asta des, cred ca găsești īn Decathlon, sportsdirect sau la reduceri pe magazinele online.
Un model anume nu știu sa iti dau ca all around pentru anotimpul asta. Eu mi-as lua pantalonii de placa, dacă as merge īn perioada asta.

tapatalk-A
Old 31-01-2016, 22:28   #52
booster
Senior Member

Turele o sa fie facute in Apuseni. Acum nu stiu sa spun cata zapada e ca nu cunosc zona mai ales in perioada de iarna. Turele o sa varieze de la 2-3 ore pana la 6-7 ore sau chiar mai mult.
Old 01-02-2016, 00:32   #53
mirciusx
Senior Member

mirciusx's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by booster View Post
Turele o sa fie facute in Apuseni. Acum nu stiu sa spun cata zapada e ca nu cunosc zona mai ales in perioada de iarna. Turele o sa varieze de la 2-3 ore pana la 6-7 ore sau chiar mai mult.
Ai mai facut asta? Mergi cu cineva care are experienta? Ai ghete adecvate pentru zona si anotimp? etc etc...

Amu, no offense, dai asa putine date incat am impresia ca te referi in general, parand asa de simplu ca si cum ai merge la plaja

- Ma duc la piata.
- Si ce cumperi?
- Nu stiu, dar e frig.

Old 01-02-2016, 00:35   #54
ithanium2
Senior Member

ithanium2's Avatar

PC-ul meu

Nu te baza pe pantaloni care au parazapezi incluse...ia the real deal...preferabil din GoreTex(pentru respirabilitate, ca toate sunt impermeabile).

De udat nu prea ai unde sa te uzi mai sus de genunchi (si asta doar daca e uda zapada), deci ar merge probabil si o pereche de pantaloni de drumetie de vara care sa aibe protectie la vant. Oricum o sa porti bluza si pantaloni termici pe sub ele...nu?

Eu am asa ceva: http://www.columbia-sportswear.ro/sh...ge-pant/010-32 si http://www.columbia-sportswear.ro/sh...rid-jacket/692

Am preferat sa dau un ban, dar sa stiu o treaba. Acuma sunt in cautare de 1st layer, in special pantaloni, mai de calitate...adica sa aibe o respirabilitate mai buna.
Undeva prin aprilie-mai o sa ma apuc sa imi caut si o pereche de ghete de iarna...am ochit ceva de la Merrell.

Dupa ultima tura pe Heniu, am mai adaugat pe lista de cumparaturi o pereche de manusi calumea, o cagula si o pereche de ochelari.

Last edited by ithanium2; 01-02-2016 at 00:46.
Old 01-02-2016, 00:38   #55
mirciusx
Senior Member

mirciusx's Avatar

PC-ul meu

Mereu am considerat foarte prost facut meniul de la siteul asta, dar cu putina rabdare...

Ce parere ai?
http://www.decathlon.ro/pantalon-alp...d_8010075.html

LE. Sau
http://www.decathlon.ro/pantalon-alp...d_8304123.html
Old 01-02-2016, 00:49   #56
mirciusx
Senior Member

mirciusx's Avatar

PC-ul meu

Pentru ocazii nu are rost sa investești. Mă rog, cum ziceam, fără mai multe informații, putem behăii pe īntuneric.

tapatalk-A
Old 01-02-2016, 09:24   #57
ithanium2
Senior Member

ithanium2's Avatar

PC-ul meu

@mirciusx, nu arata rau!
Sunt chiar misto ambele perechi. Mi-as lua si eu o pereche de rezerva, dar pentru iarna (LOL!) asta sunt ok...investesc banii in alta parte, in ceva echipament de vara
Old 01-02-2016, 14:18   #58
booster
Senior Member

Quote:
Originally Posted by mirciusx View Post
Ai mai facut asta? Mergi cu cineva care are experienta? Ai ghete adecvate pentru zona si anotimp? etc etc...

Amu, no offense, dai asa putine date incat am impresia ca te referi in general, parand asa de simplu ca si cum ai merge la plaja

- Ma duc la piata.
- Si ce cumperi?
- Nu stiu, dar e frig.

Asta ar fi prima tura pe care o fac iarna. Ghete am din Decathlon ceva cu membrana Novadry. Nu cred ca sunt cei mai potriviti pentru iarna dar cred ca pentru 2-3 ore cu o soseta groasa o sa fie bine. Nu,nu merg cu cineva care are experienta. Acest traseu pe care vreau sa merg acum l-am mai facut si in octombrie asa ca il cunosc.
Puteti sa imi spuneti cam cum se prezinta vremea in aceasta perioada pe la Rachitele-Cascada Valea Miresei? Eu doresc sa ajung la pestera Susman sau mai bine spus, se poate ajunge iarna la pestera?
Old 01-02-2016, 15:31   #59
mirciusx
Senior Member

mirciusx's Avatar

PC-ul meu

Important e sa fie piciorul uscat, chiar sa ai la tine, pe drum/traseu, o pereche de schimb.
Dacă e zăpadă mai maricica, nu zic de ici pe colo, traseele de toamna nu sunt identice cu cele toamna tocmai din cauza ăsta trebuie sa te pregătești. Īnsă e bine ca ai fost īn zona și știi pe unde mergi. Recomandarea e sa mergeți minim doi.
Nu cunosc zona respectivă.

Eu nu am mai fost de mult la ture

tapatalk-A
Old 01-02-2016, 15:52   #60
booster
Senior Member

O sa mergem cam patru persoane. Acum sa vedem daca mergem la mijlocul lui februarie sau la inceputul lui martie. Ghetele sunt de toamna dar cred ca daca iau o soseta groasa de lana o sa tina la temperaturi negative.
Acestea sunt ghetele http://www.decathlon.ro/incaltaminte...d_8343087.html . Nu sunt cine stie ce dar cred ca datorita membranei impermeabile o sa reziste 3-4 ore cat o sa dureze tura.
Voi ce ziceti?

Last edited by booster; 01-02-2016 at 15:55.
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules