lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Cutia de sub birou
Connect with Facebook

Cutia de sub birou Aici se discuta despre configuratii prezente sau viitoare


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 21-09-2010, 22:18   #21
xdan
Ancient friend
 
xdan's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: pe langa ARAD
Posts: 5,426
Mentioned: 20 Post(s)

PC-ul meu



Default

Ei daca apareai pe forum acu' vreo saptamana jumate iti vindeam personal la 230 lei o sursa mult mai buna- Cougar Power 550W 80 PUS BRONZE, da na asta e.
Sursa aia Corsair 400CX e suprapreciata ....Binenteles ca tine dual core-uri.
Temperatura la procesor e absolut normala, 80 aveai daca era vre-un i7 cu 8threads.
Memoria daca ai posibilitatea s-o returnezi fara sa pierzi nimica ar fi mai bine...
Nu stiu cat ai dat pe ea da presupun peste 400 lei.
Kitul de mai jos KINGSTON 1600CL8 asta l-a avut un user , PSS de pe forum si l-a dus la 1900CL8, 2140 CL9 exact pe P55 PRO. Deci asta ar fi mult mai bun si mai sigur.
http://www.pcgarage.ro/memorii/kings...l-channel-kit/(e si asta la around).
Sau mai poti lua si kitul asta de teamuri chiar de la noi din Arad...
http://www.around.ro/produse/82/1572...34M1600HC8DC-D
A si inca o observatie, scade QPI FRECUENCY la 6400GT de la 7200, la mine peste 6800 cam creea instabilitati, cine stie daca iti va merge memoria la 2000 cu el la 6400.
__________________
Voucher PcGarage : C8WFPAXR, foloseste-l daca vrei sa faci economie de 1% in comenzile tale.

Last edited by xdan; 21-09-2010 at 22:28.
xdan is offline   Reply With Quote
Old 21-09-2010, 22:38   #22
Razorwire
Member
 
Razorwire's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Location: Arad
Posts: 162
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Default

temperaturile mici de la proc si de la gpu se datoreaza si MX-3ului de la Arctic Cooling care l-am bagat intre coolere si cipuri in sistemul lui Luc.

Serios, am ramas uimit de pasta asta. Nenoroceala de stock cooler de pe GTS 250u meu care urla si huruie imi tinea idle 55° C cu pasta ei originala...acum sta la ~42° C cu pasta noua...pe care am dat doar 50 de lei parca...oricum...kickass stuff.
Razorwire is offline   Reply With Quote
Old 21-09-2010, 22:43   #23
xdan
Ancient friend
 
xdan's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: pe langa ARAD
Posts: 5,426
Mentioned: 20 Post(s)

PC-ul meu



Default

Pai dupa o vreme pasta la VGA si chiar si multe paste pentru procesor(in afara de AS5) isi pierd proprietatile, se usca, etc si aproape nu mai au nici un efect...
Vad ca deja ne adunam cativa de prin Arad....
I salut pe toti aradenii de pe forum ...
__________________
Voucher PcGarage : C8WFPAXR, foloseste-l daca vrei sa faci economie de 1% in comenzile tale.
xdan is offline   Reply With Quote
Old 21-09-2010, 22:57   #24
Luc
Senior Member
 
Luc's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Location: Arad
Posts: 367
Mentioned: 2 Post(s)


Default

Sursa nu e rea deloc. Sta rece si inaudibila 99% din timp. Dar imi era frica din start ca s-ar putea sa fie un pic underpowered, si acum... nu pot sa zic ca e chiar asa, pentru ca daca nu folosesc toate cele 4 nuclee la 100% (situatie foarte rara), sursa duce sistemul foarte bine.

Cat despre RAM, eu am fost cel mai mare sustinator al lui Kingston. Dar un kit care ar fi mers cum ar trebui sa mearga Mushkinurile astea impinse la limita m-ar fi costat cu 1 milion mai mult. Nu stiu ce voi face cu ele daca chiar nu reusesc nimic... ar trebui sa ma multumesc cu 1600 CL6 I guess... loc pentru Kingston cu radiatoare inalte oricum nu am din cauza coolerului, astea sunt mici si au incaput la fix.

Nu mai sunt acasa, asa ca voi incerca maine sa scad QPI Freq. Mersi de ajutor.

PS: Pe site-ul unde sunt testate Mushkinurile mele sunt testate si Kingstoanele de 1600. In toate testele de acolo Mushkinurile au iesit peste sau la egalitate cu Kingstoanele (ambele stock). Si la 449 de lei, chiar n-am ce sa comentez.
__________________

Last edited by Luc; 21-09-2010 at 23:09.
Luc is offline   Reply With Quote
Old 21-09-2010, 23:08   #25
xdan
Ancient friend
 
xdan's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: pe langa ARAD
Posts: 5,426
Mentioned: 20 Post(s)

PC-ul meu



Default

Radiatoarele la kitul care ti-am pus eu link sunt joase ,sunt practic cat memoria, alea inalte sunt TALL IHS si apare litera T in descrierea kitului ....KHX... .
Oricum pentru o folosire zilnica 24/7 programe, jocuri nu o sa vezi vreo diferenta ca sunt memoriile la 1600 sau la 2000. Mai importanta e cantitatea 4GB iti ajung cam pentru orice, 1-2gb erau insuficienti.
__________________
Voucher PcGarage : C8WFPAXR, foloseste-l daca vrei sa faci economie de 1% in comenzile tale.
xdan is offline   Reply With Quote
Old 21-09-2010, 23:22   #26
Luc
Senior Member
 
Luc's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Location: Arad
Posts: 367
Mentioned: 2 Post(s)


Default

Dap, seria T o vroiam. Aratau mai de OC asa, si stateau mai reci decat seria normala dar si mushkinurile sunt doar ca la soare la atingere, nu e stres. Sa vedem la 2000. Sper.
__________________
Luc is offline   Reply With Quote
Old 22-09-2010, 10:02   #27
Luc
Senior Member
 
Luc's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Location: Arad
Posts: 367
Mentioned: 2 Post(s)


Default

Ma plictisesc urat de tot la munca, asa ca m-am pus sa sap informatii legate de sursa mea. Am gasit ceva interesant pe un forum:

the VX450 can sustain a max load of 571w,
all the while maintaining its 80+ efficiency
it could well be labelled 550w PSU
but corsair likes to underrrate its psus

likewise cx400 can sustain a max load of 481w


Sursa: http://www.thinkdigit.com/forum/hard...hd-5770-a.html

Atata doar ca ma gandesc ca va continua sa faca un zgomot infernal la asa un consum. Bine, exagerez, dar e destul de tare incat sa nu pot dormi noaptea. Iar mie imi place sa dorm noaptea.
__________________
Luc is offline   Reply With Quote
Old 22-09-2010, 10:16   #28
BlackLoTuS
Senior Member
 
BlackLoTuS's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Location: Germany
Posts: 2,186
Mentioned: 8 Post(s)


Send a message via Skype™ to BlackLoTuS
Default

VX450 nu are componente de Seasonic in el...Sfatul meu este sa cauti un HX 650, ala-ti va satisface orice doleanta posibila!Si este in baremul celor 400 de Roni, SH(poate ai noroc sa prinzi un exemplar mai recent si nu forjat).
__________________
Only God can Judge me...others are IgnoreD
BlackLoTuS is offline   Reply With Quote
Old 22-09-2010, 10:22   #29
xdan
Ancient friend
 
xdan's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: pe langa ARAD
Posts: 5,426
Mentioned: 20 Post(s)

PC-ul meu



Default

In mod normal sistemul tau nu consuma mai mult de 250-300W in load cu tot cu overclock asa ca nu se explica de ce scoate sursa sunetul ala......
N-ai cum- i5 750 nu consuma mult in plus cu 1.32v , daca era 1.45-1.5W, m-as mira sa consume mai mult de 150W, 5750 consuma putin sub 90W , memoriile, HDD sunt neglijable, 3-4W fiecare.
__________________
Voucher PcGarage : C8WFPAXR, foloseste-l daca vrei sa faci economie de 1% in comenzile tale.
xdan is offline   Reply With Quote
Old 22-09-2010, 10:34   #30
Luc
Senior Member
 
Luc's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Location: Arad
Posts: 367
Mentioned: 2 Post(s)


Default

Mi-a iesit 343W consum max cu toate componentele stresate la 100% simultan (la 4GHz procu consuma 150W). Iar in prime95 hardurile erau idle. In schimb placa video statea la 46 de grade (ea fiind pe la 34 in idle), deci era si ea folosita. Totusi, chiar nu inteleg de ce urla sursa atunci. Banuiesc ca nu se poate mesteri cumva sa pot eu controla viteza ventilatorului, nu?

@BlackLoTuS, mersi de sfat dar nu mai dau bani pe surse. Asta imi duce compul foarte bine, si cred ca mi l-ar duce chiar si cu al doilea Radeon, chiar daca ar fi impinsa la limita. Pentru mine e excitant sa scot foarte mult din cat mai putin posibil.
__________________
Luc is offline   Reply With Quote
Old 22-09-2010, 10:45   #31
BlackLoTuS
Senior Member
 
BlackLoTuS's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Location: Germany
Posts: 2,186
Mentioned: 8 Post(s)


Send a message via Skype™ to BlackLoTuS
Default

Excitant este colega cand toate componentele din sistemul tau functioneaza cum trebuie, dupa explicatiile tale acea sursa ori nu lucreaza in parametri optimi(cu toate ca este capabila sa tina fata sistemului tau), ori ai vreo defectiune la ea...Nu este normal la asa consum mic sa urle in halul ala si sa se incalzeasca de draci!
__________________
Only God can Judge me...others are IgnoreD
BlackLoTuS is offline   Reply With Quote
Old 22-09-2010, 11:00   #32
xdan
Ancient friend
 
xdan's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: pe langa ARAD
Posts: 5,426
Mentioned: 20 Post(s)

PC-ul meu



Default

Daca nu urla in jocuri, poti sa stai linistit cu ea dar ma indoiesc ca ar mai tine inca o 5750 daca urla cu una singura.
Iar cea mai buna alegere pana in 400 lei ar fi asta:
cougar/power-700/
Oricum ar fi de urlat nu urla sursele astea Cougar , ventilatoarele si turatia la ele sunt facute sa nu treaca de 20db.
__________________
Voucher PcGarage : C8WFPAXR, foloseste-l daca vrei sa faci economie de 1% in comenzile tale.

Last edited by xdan; 22-09-2010 at 11:36.
xdan is offline   Reply With Quote
Old 22-09-2010, 11:30   #33
iulli
Ancient friend
 
iulli's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: Bucovina
Posts: 2,371
Mentioned: 33 Post(s)

PC-ul meu

Default

Daca zgomotul se opreste instant dupa ce ai oprit si programele de stres, atunci nu prea are cum sa fie ventilatorul cel care face zgomot, e doar coil noise. Insa mai e si posibiltatea ca turatia ventilatorului sa varieze cu load-ul, si nu cu temperatura, desi asta e putin probabil.
iulli is offline   Reply With Quote
Old 22-09-2010, 12:01   #34
Luc
Senior Member
 
Luc's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Location: Arad
Posts: 367
Mentioned: 2 Post(s)


Default

iulli, imi cer scuze, ce vroiam eu sa zic de fapt era ca zgomotul INCEPE sa dispara instant dupa ce opresc testarea, adica aud cum turatia de la ventilator incepe sa scada. Iar asta clar semnifica faptul ca e multa cerinta de curent...

Cat despre schimbarea sursei, prefer sa indur un pic de zgomot si sa pastrez banii aia sa-mi strang pentru un HD5850 / GTX 470. Am aflat acum ceva trist. Rasfoind forumul asta, am gasit un post de-al lui dev in care era un link interesant:

http://www.xbitlabs.com/articles/cpu...0_5.html#sect1

5750-le a devenit noua veriga slaba din sistem, cel putin cand vine vorba la jocuri. Uitati ce diferente de FPS intre i5 si i7 atunci cand e vorba de 5850. Iar procesorul meu la 4GHz chiar merge ca un i7 870. De fapt chiar mai bine. Dar de unde 13 milioane pentu asa o placa... of of.
__________________
Luc is offline   Reply With Quote
Old 22-09-2010, 12:26   #35
xdan
Ancient friend
 
xdan's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: pe langa ARAD
Posts: 5,426
Mentioned: 20 Post(s)

PC-ul meu



Default

Lasa tu 5850/GTX 470 si alte bazdaconii, GTX 460 768MB la 695 lei are performanta aproape dubla fata de 5750 si are cel mai bun pret. http://www.pcgarage.ro/placi-video/p...-ddr5-192-bit/.
E 760 lei si la around. Pentru GTX 470 va trebui din start sa schimbi sursa.
Tare cred ca si pentru GTX 460 da merita incercat.
__________________
Voucher PcGarage : C8WFPAXR, foloseste-l daca vrei sa faci economie de 1% in comenzile tale.
xdan is offline   Reply With Quote
Old 22-09-2010, 13:00   #36
Luc
Senior Member
 
Luc's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Location: Arad
Posts: 367
Mentioned: 2 Post(s)


Default

Am un prieten cu GTS250, care consuma aproape cat un GTX260, adica pe la 250W. Vine azi cu ea la mine si vedem ce se intampla eu am incredere in corsair.
__________________
Luc is offline   Reply With Quote
Old 22-09-2010, 13:25   #37
Razorwire
Member
 
Razorwire's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Location: Arad
Posts: 162
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Default

ma cand vine vorba de surse, n-as cumpara altceva inafara de Corsair, urmatoarea(dracu stie cand) o sa-mi iau tot Corsair, modulara de 750W. Cat despre sursa ta identica cu a mea, poate-i ceva greseala de fabricatie, oricum ai cutia, hartiile si garantia.

Last edited by Razorwire; 22-09-2010 at 13:32.
Razorwire is offline   Reply With Quote
Old 22-09-2010, 13:27   #38
Luc
Senior Member
 
Luc's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Location: Arad
Posts: 367
Mentioned: 2 Post(s)


Default

Cat consuma TV-ul vostru? Pun pariu ca are in el o sursa de macar 500. Fur-o
__________________
Luc is offline   Reply With Quote
Old 22-09-2010, 13:31   #39
dev
Ancient friend
 
dev's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 8,277
Mentioned: 1 Post(s)




Default

E normal ca peste 50% load sa intre si ventilatorul in actiune.

http://www.hardwaresecrets.com/artic...y-Review/750/8

Sursa scoate destul de usor peste 400w dar din pacate nu mai mult de 360w din rail-ul de 12v. Acum cifrele astea nu-s batute in cuie si unele surse pot intra in protectie mult mai repede.

Sistemul tau nu sare de 300w iar daca te deranjeaza ventilatorul asa tare poti sa-l schimbi cum un Gentle Typhoon sau orice alt ventilator de calitate.
__________________
It was a bright cold day in April, and the clocks were striking thirteen.

Quote:
Originally Posted by Apocalypse Now View Post
Sa nu fim pizde, va rog.
dev is offline   Reply With Quote
Old 22-09-2010, 13:37   #40
Razorwire
Member
 
Razorwire's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Location: Arad
Posts: 162
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by dev View Post
E normalca peste 50% load sa intre si ventilatorul in actiune.

http://www.hardwaresecrets.com/artic...y-Review/750/8

Sursa scoate destul de usor peste 400w dar din pacate nu mai mult de 360w din rail-ul de 12v. Acum cifrele astea nu-s batute in cuie si unele surse pot intra in protectie mult mai repede.

Sistemul tau nu sare de 300w iar daca te deranjeaza ventilatorul asa tare poti sa-l schimbi cum un Gentle Typhoon sau orice alt ventilator de calitate.
Am si eu tot sursa aia, are ventilator de calitate, e dead silent si cand ma joc si ma gandesc ca are nevoie de minim 50% din capacitate in momentele alea.
Razorwire is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,124
Total Online: 3479

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by suzuki
- by Kspic
- by matose

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 21:23.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.