lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

View Poll Results: In ce situatie te aflii?
Am plecat din tara 14 11.20%
Voi pleca in curand din tara 9 7.20%
Sunt aici si intentionez sa raman 49 39.20%
Sunt aici, dar inca nu m-am hotarat daca plec sau raman 53 42.40%
Voters: 125. You may not vote on this poll

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 28-02-2019, 15:44   #21
vibeup
Senior Member

vibeup's Avatar

Mentioned: 189 Post(s)

PC-ul meu

+1 ce zice EXxx
Cu cat stai mai mult cu atat iti pare mai naspa romania.
Old 28-02-2019, 15:46   #22
dorubm
Senior Member

Mentioned: 13 Post(s)

PC-ul meu

Asta vroiam si eu sa-i spun... lui @cerulliber
Mai multi de jumate din cei plecati( unii au spus doar temporar ca pleaca ... initial ) nu s-au mai intors ca nu aveau la ce ( la mai bine adica ) ...
Dar tot drept e si ca unii, chiar daca nici dincolo nu se descurca prea bine... nu mai vin nici de rusine inapoi...
dorubm is offline   Reply With Quote
Old 28-02-2019, 16:15   #23
polter
Senior Member

polter's Avatar

Mentioned: 147 Post(s)

PC-ul meu

cum vine asta cu rusinea? cine ti-a spus sau cum ai dedus tu ca e o rusine sa te intorci acasa ?
Asa mentalitate .... , stii vorba aia pana la Dumnezeu te ....?
Cam asa si la noi , pleci de scarba altor conationali , asta asa ca inceput ,apoi te gandesti la guvern ,economie ,etc...

eu o sa ma intorc acas si nu mi-e rusine
polter is offline   Reply With Quote
Old 28-02-2019, 16:20   #24
dorubm
Senior Member

PC-ul meu

Unii-s plecati de peste 10 ani din tara si aflii apoi de la altii ce-au plecat si ei si cu care s-au intalnit ... ca aia n-au realizat NIMIC in toti acesti ani ...

Nu e greu atunci sa ghicesti nici de ce n-au mai dat pe-acasa ...

Sau crezi ca toti au norocul sa le mearga bine ? Depinde si de om...

Last edited by dorubm; 28-02-2019 at 16:24.
Old 28-02-2019, 16:23   #25
vibeup
Senior Member

vibeup's Avatar

Mentioned: 189 Post(s)

PC-ul meu

Nu este universal valabila.... multi traiesc o viata normala si nu stau sa stranga bani. Merg in vacante exotice, au rata la o casa, o masina mai buna si bani se duc.
Old 28-02-2019, 16:27   #26
dorubm
Senior Member

PC-ul meu

Foarte adevarat asta ...
Dar cand aflii ca nimic din ce spui nu-si permit ( exclus vacante exotice , stau in chirie in niste conditii... , si au masina de cateva sute de euro...)... nu e roza treaba ...

LE: ce vreau sa spun e ca nu toti din cei ce nu mai dau pe-acasa, nu mai vin pt ca o duc acolo prea bine...

E clar ca dincolo ai sanse mai mari sa te "dezvolti" ...fara indoiala asta ... dar asta nu e si obligatoriu

LLE: in plus ...nu e nici usor sa faci pasu asta ...mai ales daca mergi doar la "fie ce-o fi"...
Eu unul clar n-as suporta acum dupa ce am un anumit nivel acasa... sa merg sa stau in chirii cum stau unii cu gramada pe m patrat cum mi-au spus sincer ca stau prin Anglia ...

Stii vorba aia : "Inainte de 89 nu gaseai 25 de romani in toata Londra ... Acum ii gasesti intr-o casa (acolo)... "

Inteleg ca acolo castigi in 2-3 zile cat castigai intr-o luna in Romania ...dar nici sa fac ca ei eu clar n-as putea ...doar sa muncesc, sa manc sa dorm si ...iar de la capat...

Last edited by dorubm; 28-02-2019 at 16:42.
Old 28-02-2019, 16:40   #27
polter
Senior Member

polter's Avatar

Mentioned: 147 Post(s)

PC-ul meu

nu stiu la ce posturi tv te uiti ,pare ca antena stars.
Iti dau exemplul meu si iti spun de la inceput ca nu mi-e rusine ,chiar sunt mandru me mine.

Am 5 ani si nu am strans nici un leu , daca 1000 de lire in cont se pot considera avere fie.

Am trait o viata normala ca acasa , nu mi-am luat nimic de la gura si asta era planul . Ca sa strangi in Uk cu o munca normala nu-ti mai permiti sa schimbi masinile doar asa ca sa vezi cum e marca aia si nici sa mergi la restaurant de 3 -4 ori pe saptamana ,nu mai zic de club . Eu am schimbat 7 pana acum chiar daca au fost relativ ieftine si nu-mi pare rau , am luat cand am vrut ce am vrut (lucruri normale ) si am plecat acasa atunci cand am avut pofta fara sa ma uit la bilet . Consider ca mai bine ma bucur acum de viata , oricum nu incerc sa ma justific , e fix problema mea cum cheltui banii .
Ce nu inteleg de unde rusine ? Asta inseamna sa ma justrific fata de societate ce am facut eu cu viata mea ? Imi pare rau pentru tine daca gandesti asa si traiesti pentru altii.
Eu fac ce vreau si nu-mi pasa ce comenteaza nici ala bogat nici ala parlit despre mine.
Tocmai ca suntem indivizii diferiti si fiecare are alta conceptie despre viata . Oricum ultimul lucru care trebuie sa-l faca orice individ in viata asta este sa se justifice in fata altora ...

De cand freaca pe lume grija de cum iti traiesti viata , daca aia sunt prieteni sau familie ...ce pot sa zic , mai mare rusinea , mai bine te indeparteazi de ei ,consider ca sunt specimene de joasa speta , fara coloana vertebrala , niste taraturi cum imi place mise sa le mai zic (la unele persoane trebuie mura`n gura).

Si aia de care zici tu ca stau 25 au alt cu totul alt drum de cat iti imaginezi tu . 90% dintre ei strang ca sa-si faca ceva in tara si sunt acele persoane care se intorc acasa chiar daca au stat 10 ani prin diaspora...
Procentul de 10% dintre ei (aia 25/casa) care stau mult timp si nu stang nimic sunt pustani fara obligatie care traiesc precum hipi ...consuma toate resursele dar putin gresit in viziunea unora . Eu zic ca e treaba lor ce fac cu banii lor atat timp cat nu deranjeaza pe altii.

Last edited by polter; 28-02-2019 at 16:46.
polter is offline   Reply With Quote
Old 28-02-2019, 16:51   #28
dorubm
Senior Member

PC-ul meu

Sa ne intelegem...

Eu n-am treaba cu nimeni... Fiecare face ce vrea...

Ma bucur pt toti ce se descurca si o duc bine... Bravo lor ( din fericire majoritatea cunostiintelor mele ce sunt plecate ...o duc muuult mai bine decat cum erau aici sau cum erau daca stateau aici... ) Tot respectul... Ii admir!

Si am si cunostiinte care sunt mai "de-a casei" in sensul ca si-au luat locuinte acolo ( chiar si in rate ) , au masini BUNE, isi permit sa vina de cate ori doresc pe-acasa , ... sau si din cei ca tine ... care chiar daca si ei si-ar permite asta ...ei prefera sa-si traiasca viata , stand in chirie , dar stricand mii de euro pe tot felul de excursii, in toata lumea

Quote:
Originally Posted by polter View Post
Iti dau exemplul meu si iti spun de la inceput ca nu mi-e rusine ,chiar sunt mandru me mine.

Am 5 ani si nu am strans nici un leu , daca 1000 de lire in cont se pot considera avere fie..
Ma repet ...poate m-ai inteles gresit
Nu e vorba de cei ca tine... Era vorba de unii care se laudau cat de bine o duc pe-acolo... si cand au ajuns cunostiinte prin zona lor...de rusine nici nu raspundeau la telefon ... cu atat mai mult le era rusine cand i-au gasit unde stateau ...si in ce conditii..
Si da , de astea chiar eu stiu din pacate ...fosti colegi de-ai mei de clasa, din generala ...

Last edited by dorubm; 28-02-2019 at 17:04.
Old 28-02-2019, 16:58   #29
droopy_ro
Senior Member

droopy_ro's Avatar

Mentioned: 18 Post(s)

PC-ul meu

Eu mai degraba as pleca din oras. Un Sibiu, Oradea, TGM ceva prin zona aia, unde e mai civilizata lumea si nu mori ingropat sub daramaturi, din cauza unei miscari tectonice complet aleatorii. Dar cum nu stiu pe nimeni acolo, mi-e greu sa ma duc doar cu speranta ca as gasi de munca.
Old 28-02-2019, 17:05   #30
dorubm
Senior Member

PC-ul meu

Clujul e cel mai potrivit acum as zice ...daca esti de prin zona!

@polter... nu te cunosc, dar sunt aproape sigur ca esti mult mai tanar decat mine...
De ce spun asta ...
Nici eu pana pe la vreo 30-35 de ani...indiferent cat am castigat( si n-am castigat putin ) ... pe toti i-am stricat ...
Dar atunci alte imi erau "prioritatile " ...cand esti liber ...si-ti zburda hormonii in tine

In anii 93 ( la 20 de ani ) puteam sa-mi iau cu banu jos locuinta ...dar atunci am preferat sa-mi iau masina noua si restul sa-i stric pe ... de toate
No...pe urma , cand m-am maturizat si eu... n-am mai putut sa-mi iau locuinta doar cu credit de la banca . Asta e ... Sanatosi sa fim!

Last edited by dorubm; 28-02-2019 at 17:20.
Old 28-02-2019, 17:22   #31
faraverete
Senior Member

faraverete's Avatar

PC-ul meu

Clujul devine supra populat cu pasi repezi
"ie frumos da' nu prea"
Old 28-02-2019, 17:27   #32
dorubm
Senior Member

PC-ul meu

Mi-a placut mult Clujul si acum ma gandesc ca mai bine ramaneam la el...dar acum , dupa atatia ani...s-a schimbat mult... "am pierdut" ritmul lui...
Greu m-as putea reobisnui acum cu aglomeratia asta de acum...

Dar evident e un oras in care ai ce vedea ...ai unde merge la un spectacol/ un meci/ un concert etc etc ...
Nici nu are rost sa-l compar cu satucu de Baia Mare ...
Old 28-02-2019, 17:37   #33
Iubitel
Senior Member

Iubitel's Avatar

Mentioned: 134 Post(s)

Quote:
Originally Posted by dorubm View Post
Clujul e cel mai potrivit acum as zice ...daca esti de prin zona!

@polter... nu te cunosc, dar sunt aproape sigur ca esti mult mai tanar decat mine...
De ce spun asta ...
Nici eu pana pe la vreo 30-35 de ani...indiferent cat am castigat( si n-am castigat putin ) ... pe toti i-am stricat ...
Dar atunci alte imi erau "prioritatile " ...cand esti liber ...si-ti zburda hormonii in tine

In anii 93 ( la 20 de ani ) puteam sa-mi iau cu banu jos locuinta ...dar atunci am preferat sa-mi iau masina noua si restul sa-i stric pe ... de toate
No...pe urma , cand m-am maturizat si eu... n-am mai putut sa-mi iau locuinta doar cu credit de la banca . Asta e ... Sanatosi sa fim!

Cum isi cheltuie fiecare finantele e strict problema lui daaaarrrr.....

2 lucruri nu pot sa inteleg la unii.

Primul ar fi cand pleaca la munca in afara, stau cativa ani si pun ban pe ban sa isi faca o casa in tara, vin inapoi si traiesc la fel ca si inainte (adica prost) doar ca acum au o casa si trebuie sa aiba grija de ea.

Al doilea aspect e despre cum unii fac si strang bani in tara, ajung dupa xx ani de munca si invarteala sa aiba averi considerabile si totusi raman aici. Daca ai facut un sac de bani si iti permiti sa ai un trai foarte bun tot restul vietii fara sa mai faci nimic, consider ca sunt o gramada de tari unde poti sa ai o viata muuult mai linistita si civilizata. In destule dintre ele costurile de zi cu zi fiind mai mici chiar ca aici.

In concluzie, voi pleca in momentul in care gasesc ceva ok in afara ca si job sau atunci cand imi voi permite sa nu mai muncesc (hopefully) . I hope sooner rather than later....
Old 28-02-2019, 17:39   #34
suzuki
Moderator

suzuki's Avatar

Mentioned: 133 Post(s)

PC-ul meu

Eu am stat cu sotia 9 ani in Cipru,am plecat din MAI de aici , de la un salar comfortabil.
Am lucrat efectiv de toate, maturator,salahor, chelner iar in ultimii ani am reusit sa incep a lucra in companii pe diferite pozitii,asistent manager,project manager etc.

M-am mutat cu serviciul in tara,pe acelasi salar,nu am strans mare lucru in acesti ani pentru ca nu sunt genul de om care sa puna deoparte insa am reusit sa imi iau cam tot ce vreau,nu mi-a lipsit mancare cat si conditii de trai cel putin decente spre lux cum ar fi catalogat aici.
Lux de aici nu e totuna cu lux in afara, iar apartamentele ingramadite ma sufoca.

Bottom line,a fost o experienta folositoare, te obisnuiesti cu lucruri ce devin “normal” de facut iar apoi ai soc cand vii in Romania si nu mai este la fel.
Nu e totul roz pe afara iar contrar opiniilor nu suntem priviti chiar bine, din contra trebuie sa lupti sa sustii o imagine de om corect si de baza,in care poti sa ai incredere. Multi refuza chiar si sa inchirieze la romani.

In fine,long story short, sunt in tara de aproape 5 luni,am salar mai mare decat in strainatate si tot nu reusesc sa pun bani deoparte ).

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Ghid inlaturare Ihs Gpu
suzuki is offline   Reply With Quote
Old 28-02-2019, 17:48   #35
dangrig
Senior Member

dangrig's Avatar

Mentioned: 8 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by droopy_ro View Post
Eu mai degraba as pleca din oras. Un Sibiu, Oradea, TGM ceva prin zona aia, unde e mai civilizata lumea
Pai cei mai multi aflati acum in Bucuresti sunt de import.

Nu degeaba se spune ca de sarbatori si vara cand sunt concediile se mai elibereaza orasul pentru ca atunci mai pleaca si bucurestenii acasa.

Asa ca si in alte orase vei gasi aceeasi "civilizatie".
dangrig is online now   Reply With Quote
Old 28-02-2019, 17:56   #36
dorubm
Senior Member

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Iubitel View Post
Cum isi cheltuie fiecare finantele e strict problema lui daaaarrrr.....
Primul ar fi cand pleaca la munca in afara, stau cativa ani si pun ban pe ban sa isi faca o casa in tara, vin inapoi si traiesc la fel ca si inainte (adica prost) doar ca acum au o casa si trebuie sa aiba grija de ea..
Din pacate am si eu chiar neamuri care sunt plecate de multi ani cu toata familia ( nici nu mai stiu exact cati , oricum peste 10...) castigau bine acolo... dar tot de atunci si-au inceput un camin cultural ( ca , casa nu-i pot spune la cat de mare e...(poti intoarce masina in garajul de sub casa... )) si nici acum nu e gata finisata ...
Deci stau de peste 10 ani in strainatate in chirie ...aici nu stau ca nu e gata inca casa 100% ...si maine poimaine sunt de iesit la pensie... ( eu cred ca nici nu se vor mai intoarce vreodata sa stea aici ...caci casa aia trebuie sa ai bani s-o intretii...)

LE: Deci suzuki este un exemplu dintre cei ce au plecat si s-au intors...

Am si cunostiinte ca el... oameni ce si-au dorit ani multi sa poata obtine acte de Canada ... pana la urma au reusit si-au mers...si dupa cativa ani s-au intors inapoi pt ca ... "mai mult decat sofer pe camion oricum nu aveam ce ajunge " (camion de ala lung cum sunt pe-acolo ) Aaaa .si pt ca a trecut si pe la mine , m-a bucurat sa-mi spuna ca acolo In Canada majoritatea apartamentelor sunt mult sub ce am eu acum aici... Clar ca sunt si mult mai luxoase , dar majoritatea sunt sub ce am ...( si constructiile sunt alfel acolo )
Aici a terminat o facultate tehnica ( era inginer) , a fost cativa ani profesor , sef de service auto... dar acolo, "daca nu stii foarte bine limba ..."sau nu esti foarte bun in ceva " ai foarte mici sanse sa-ti gasesti ceva pe masura pregatirii tale"

LLE: promit ca n-o mai lungesc cu povestile mele ...

LLLE:
https://scontent.fomr1-1.fna.fbcdn.n...05&oe=5D1C1A5C

Last edited by dorubm; 28-02-2019 at 19:04.
Old 28-02-2019, 20:25   #37
Otman
Senior Member

Otman's Avatar

Mentioned: 61 Post(s)

PC-ul meu

Eu inca is pe aici...daca ar fi sa plec, as pleca din cauza prostiei si tiganiei din tara asta, nu din motive financiare.

Dar na...aici am tot ca-mi trebe, casa, masina, afacere, nu duc lipsa de nimic d.p.d.v material si nu am curajul sa urc in avion si sa plec in Canada, unde incepi de la 0.

Acum am 35 de ani si parca imi pare rau ca nu m-am dus acu 10 ani si is convins ca peste inca 10 ani o sa-mi para si mai rau ca nu am plecat acuma....la cum merge tara asta.....vai de noi.
Old 28-02-2019, 20:38   #38
Arise
VIP

Arise's Avatar

Mentioned: 536 Post(s)

PC-ul meu

Dacă scot ăștia pilonu' doi atunci mă gāndesc serios să plec. Altfel o duc relativ ok, am casă, familie ce tocmai s-a mărit recent, oportunități de muncă aș găsi și pe plan local dacă decid să revin la nine to five, sunt un comod de felul meu și nu īmi place să ies din zona de confort dacă nu am certitudinea unui trai mai bun.
Old 28-02-2019, 21:01   #39
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

Mentioned: 563 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by EXxx View Post
vezi ca aici (UK) sistemul de invatamant e putin diferit (gen cate clase, scoli and stuff, stiu putin doar de pe la colegii de munca auzite)
vezi pe unde vrei sa-l dai si verifica ce si cum se poate, ca poate-or mai fi tari cu mot.

@cerulliber dupa ce pleci o perioada intr-o tara unde iarba e mai verde, cu greu te intorci.
Momentan Elvetia si Finlanda au cel mai bun invatamant.
In UK poate facultate. In rest, e mai praf decat in Franta.
Old 28-02-2019, 21:04   #40
carnatu
Senior Member

Mentioned: 9 Post(s)

PC-ul meu

As pleca instant dar sunt prea puturos/indolent ca sa o fac. Loc de munca nu e problema, e domeniu cautat. Limbi straine nu sunt problema, le stiu/invat.

E doar o lene sau indiferenta masiva, probabil venita din bula de munca-casa unde nu se simte ca Romania.

Altfel, urasc locul asta. E mizerabil si mare parte din populatie este cretina si nu se va schimba in viata mea. Si o spun cu toata iubirea, romanii au probleme grave cu primul contact social cu un necunoscut, si comportamentul in societate.

Sper totusi sa se mai schimbe lucrurile in 10-20 ani. Altfel nu planuiesc sa ma pensionez aici.
carnatu is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules