lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Extreme 501 > Modding
Connect with Facebook

Modding Electronica aplicata si alte practici oculte


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 31-05-2015, 14:06   #1
nachtfalke
VIP
 
nachtfalke's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Location: Liquid Nitrogen
Posts: 2,595
Mentioned: 51 Post(s)




Default External VRM Power card - home made worklog

Am decis sa postez un tutorial al unui VRM ( voltage regulator module) decupat practic dintr-o placa video nefunctionala ( dar cu etajul de alimentare OK)din generatiile trecute cu scopul alimentarii altor placi video care din anumite motive( cum ar fi: imposibilitatea trecerii prin hard mod de anumite protectii impuse de catre pwm-ul onboard(ocp, uvp , ovp) sau vrm-ul stock este incapabil sa ofere amperajul necesar in sesiuniile de overclocking acolo unde consumul va trece de pragurile normelor ATX) vor fi supuse operatiunii "chirurgicale" numita "zombifiere"

dual output power card ( 4+2 phase)

1)se ia una bucata 8800GTX/ultra si se taie cu o panza de bomfaier pe(~) mijlocul ic-urilor de ram pozitionate in partea dreapta.

2) se finiseaza apoi partea taiata a vrm-ului cu panza abraziva incepand de la granulatie 120 pana la 800. ( 120-220, 320 , 400 ,800)
este foarte importanta aceasta operatiune pentru ca prin taiere vom avea parte de o multitudine de "scurturi" produse la nivelul pcb-ului ce nu pot fi observate cu ochiul liber , nici cu lupa sau poza macro, straturile de cablaj prin taiere vor fi puse in scurt circuit , aceasta operatiune de finisare va inlatura acest inconvenient ce poate ruina intreaga operatiune de la bun inceput.
evident in timpul operatiunii de "slefuire" se va masura regulat cu un multimetru rezistenta ohmica pe iesirile celor 2 VRM-uri integrate ( 4 faze GPU + 2 faze ddr) sa fie valoare crescatoare sau descrescatoare pe DMM( prin incarcarea capacitorilor deja existenti onboard) in NICI UN CAZ valori fixe sau valori apropiate de 0 ohm inclusiv 0 insemnand scurt pe iesire!!!

3) datorita faptului ca nvidia a decis sa alimenteze memoria ram din slotul pci express, prin decupare ,rail-ul ce alimenta vrm-ul ram-ului cu +12v nu mai este existent , lucru ce atrage dupa sine alimentarea manuala dintr-un conector atx6 pin , precum si GND sense cu strap la main GND( vezi poza)

4) alimentarea PWM-ului PRIMARION pt GPU se facea tot prin slotul pci express cu o tensiune de +3.3v , aici avem 2 posibilitati:
a) alimentarea externa cu 3.3v din slotul pci sau mufa 24pin cu un fir la punctul marcat .
b) sau executia unui LDO - DC/DC converter ( 12v to 3,3v) permanent montat alaturi de pcb-ul vrm-ului.
se poate folosi un operational LM317, LM117 in format clasic TO-220 sau TO-263 plastic package cu 3 pini sau SOT cu 4, pentru maniacii de estetica recomand folosirea variantei SMD LM1117/AMS1117.

5)se razuie cu un vf de cutter sau dremel ( atentie insa sa nu razuiti de tot stratul de cablaj ) punctele VCC si GND necesare conectarii catre placa target.

6) LLC-ul ( load line calibration) este necesar pt a calibra cat mai precis voltajul aplicat GPU-ului in load , pt acest lucru se va conecta pinii Vsense + si - ai pwm-ului direct la sarcina /load cu 2 fire direct pe spatele gpu-ului la capacitorii MLCC(Multi-Layer Ceramic Capacitor) sau Tantal ( daca placa are) , eu personal le-am pus direct pe un capacitor tantal de pe filtru out onboard , pentru a simplifica firele trase catre placa , iar caderea este de aprox 5 -15mv fata de conexiunea direct pe mlcc-uri, bun este discutabil in functie de gpu, designul power plane difera mult de la un gpu la altul!

am aplicat un filtru de 4000uF prin atasarea a 4 capacitori solizi de 1000uF in paralel pe filtrul onboard ( 4 x 330uF tantal cap).

7) vrm-ul la ram fara nici un mod va livra pe iesire ~ 2.6v , ceea ce este enorm de mult , asa ca am inlaturat smd-ul incercuit si pus in locul lui un semireglabil de 5K , ce va controla voltajul in marja 1.2v to 3V .

pentru:
GDDR5 de la 1.45 -1.5v
GDDR3 de la 2 -2.1v

atentie: se va seta inainte DDR voltage cu ~tensiunea specifica default mem placii target ( gddr 3,5- cauta datasheet - google our friend), apoi conectarea vrm-ului la DDR!!pentru a evita orice sfaraiala sau o mica "explozie"

eu am folosit acest vrm in cateva sesiuni de OC ce mi-a adus locuri fruntase cu GTS250 , 7950GT:

http://hwbot.org/submission/2718492_...50_71597_marks
http://hwbot.org/submission/2718965_...0_133465_marks
http://hwbot.org/submission/2718507_...50_44520_marks
http://hwbot.org/submission/2723393_...gt_93711_marks

enjoy!!















Last edited by nachtfalke; 31-05-2015 at 16:03.
nachtfalke is offline   Reply With Quote
Old 05-06-2015, 19:34   #2
Augustin PRiME
Senior Member
 
Augustin PRiME's Avatar
 
Join Date: Jun 2012
Location: Bucuresti
Posts: 716
Mentioned: 13 Post(s)


Default

Ia spune George ma ajuti si pe mine cu asta ?



__________________
Asus G751JT: 4720HQ + GTX 970M (@1050 /1450 / 1170-1195) + 16GB @2133 11-11-11-35 1T ( Hynix AFR ) + 8 CELLs = Maximum Battery Gaming 1h 18min.
Augustin PRiME is offline   Reply With Quote
Old 06-06-2015, 07:41   #3
nachtfalke
VIP
 
nachtfalke's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Location: Liquid Nitrogen
Posts: 2,595
Mentioned: 51 Post(s)




Default

daca are VRM-ul ok ,inlatura coolerul si pune-o la pachet
nachtfalke is offline   Reply With Quote
Old 14-07-2015, 17:39   #4
poparamiro
Super Moderator
 
poparamiro's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: https://t.me/pump_upp
Posts: 5,876
Mentioned: 33 Post(s)




Send a message via ICQ to poparamiro Send a message via AIM to poparamiro Send a message via Yahoo to poparamiro Send a message via Skype™ to poparamiro
Default

Foarte util pentru forum si bench.
poparamiro is offline   Reply With Quote
Old 18-07-2015, 21:13   #5
nachtfalke
VIP
 
nachtfalke's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Location: Liquid Nitrogen
Posts: 2,595
Mentioned: 51 Post(s)




Default

pentru bench cu siguranta este , insa pentru forum ....
am incercat ani la rand ( atat cand dadeam bench cu aer si apa de ne "trazneau" oasele in frig si ne aratam unu la altul degeraturile --mai ti minte? )sa predau stafeta cuiva ca noi suntem cam ruginiti , insa se pare ca nu am cui ...

am incetat sa mai postez moduri , postez doar ce stiu ca nu vor putea realiza nici macar electronistii aia cu ani in spate de meserie =))))) doar s-au mai facut unii de kkt cu facultate in domeniu adusi in fata modurilor noastre au ramas pardaf!!( se stie la cine ma refer)

modurile noastre au ajuns "stivuite" in folderele tuturor habarnistiilor care nici macar respect nu au de munca noastra , sunt materiale postate pentru "tradatori" de pe alte forumuri care se "infructa " cu munca noasta ce am decis sa fie publicata pe acest forum!
te "ameninta" cu propria ta arma , ce ai creat-o si din respect pt comunitate am decis sa fie publica ca sa bucure si altii de ceea ce tu numesti hobby .
nachtfalke is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
eGPU – Connecting an external video card to a notebook (DIY implementation) LAB501 Articles 9 20-07-2014 11:55
SingleStage - Worklog si Tutorial V0rt3x Racire extrema 15 10-12-2012 19:25
BenchTable home made TheDogg Cutia de sub birou 9 29-07-2011 22:42
Sistem WC home made MazuX Racire 27 01-05-2010 15:46

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,139
Total Online: 3466

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by suzuki
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 01:34.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.