lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 02-02-2020, 01:15   #22661
Danos
Senior Member

Mentioned: 62 Post(s)

PC-ul meu

Pai cum sa fie dezactivat daca el era sigilat, nou ?

Am căutat pe Google si am mai găsit vreo 2 cazuri identice , nu au rezolvat nimic, doar ca ei au cumpărat direct de la magazin, eu am.luat de pe olx, cum pot eu dovedi ca l-am cumpărat ?
Nu am factura si nici garanție, o sa-l sun maine pe vanzator dar slabe șanse sa mai obțin ceva de la el, cine știe din ce surse l-o fi avut, poate a fost furat din vreun magazin si atunci l-au dezactivat cei de la Amazon.
Danos is offline   Reply With Quote
Old 02-02-2020, 01:25   #22662
allexb
Senior Member

Mentioned: 24 Post(s)

PC-ul meu

Default Ce hardware v-ati cumparat in ultimul timp?

Pe baza serial number-ului a fost dezactivat la ei in servere. De exemplu eu mi-am cumparat 3 fire stick-uri direct de la ei, la toate am avut optiunea cand le-am bagat in cos sa mi le lege de contul meu amazon astfel incat in momentul cand le-am instalat doar le-am dat parola de wifi si contul era deja conectat pe ele.

Stiu multe scheme de furt de la amazon, inclusiv printre fosti prieteni, care comandau un produs, apoi pretindeau ca nu a fost livrat si amazon le mai livra inca o data sau primeau banii inapoi, no questions asked.

Presupun ca asa s-a intamplat si in cazul asta, numai ca amazon nu mai sunt atat de prosti cum erau acum vreo 5 ani si isi blocheaza propriile device-uri odata ce reclami ca nu ti-a ajuns, adica descurajeaza furtul.

Poate sa fie sigilat ca nu conteaza.

Incearca sa iei legatura cu support-ul lor, zi-le de problema fara incarcatoare and shit si da-le serialul de la device. Vezi ce zic...

Al tau fiind cumparat de pe olx, nu ai cum sa demonstrezi cum l-ai cumparat, din pacate. Tot ce poti sa faci este sa cazi la intelegere cu tipul de pe olx

Sent from my iPhone using Tapatalk
allexb is offline   Reply With Quote
Old 02-02-2020, 01:27   #22663
rodarkone
Senior Member

Mentioned: 80 Post(s)

Interesant si foarte misto daca fac asa ceva amazon, ar trebui sa faca asa ceva toti producatorii de hardware (telefoane, tablete, console ... etc) ar fi imposibil sa poti sa cumperi ceva "furat"
rodarkone is online now   Reply With Quote
Old 02-02-2020, 06:37   #22664
polter
Senior Member

polter's Avatar

Mentioned: 160 Post(s)

PC-ul meu

amazon practica treaba asta cu unele produse unde nu mai asteapta sa le trimiti la ei si le blocheaza in server ...parca si Aple face black list ... , probabil mai sunt si alte firme...
Cat despre furt , chiar simplu , daca te angajezi ca part time driver pentru Amazon , ai asigurare pe marfa in caz de nasoale..., in timpul promotiilor se comanda in general mai multe bucati de catre unelle persoane sau complici , romanul spune ca a lasat marfa la vecin dar aici este o hiba...
Vecinul nu poate sa fie tras la raspundere de catre amazon asa ca ori se trimite alta marfa,ori se face refund .
Daca nu faci des treaba asta nu te da nimeni afara , cunosc personal pe cineva care lucreaza la ei .
Alta varianta mai este cu retururile ....alea stau intr-un depozit dupa procesare si vandute de aazon mai ieftin ca si marfa returnata ,unele fiind chiar sigilate .
Din depozitul ala dispare cate ceva , ultia oara ''romanul'' a venit cu o saltea ce costa pe site 500-600 lire , el a vrut 50 de lire pe ea , era sigilata sa ne intelegem .
Pana se prinde amazonul se fura in draci si ai nostrii scot bine de tot salariul in avans.

Amazon-ul verifica foarte tarziu stoc-ul la marfa returnata , doar cand comanda cineva , cum sunt sgarciti si diferenta de bani este foarte mica fata de pretul profusului nou ,rar cumpara lumea ...

Acum 4-5 ani eram intr-un santier de case ca sa facem niste cablari si finisaje , erau terminare la cheie dar proprietarul se gaseste dupa terminare sa mai vrea cate ceva..,.

Cum lucrarile erau terminate nu mai erau decat 2 echipe de electricieni (erau 6 persoane), 4 indivizi de la it ca sa rezolve reteaua si ultimele detalii , eu ca inca o persoana ce lucram la interior cu niste cabluri ...
S-a chemat de catre site manager prin agentie o echipa de handyman ( repara defecte la finisaje , ultimele retusari daca pot spune asa inainte de predare.

Au aparut dimineata 2 indivizi cu o duba , romani din Buc (am stat la o tigare) ,ei erau aia de faceau retusurile .
A doua zi primeste managerul telefon ca nu mai pot sa vina , au o lucrare mai mare in alta parte si renunta la a noastra.

Singura problema a fost ca noi cand am venit dimineata la munca am constatat ca nu mai avem generator-ul de curent (erau nou , costa ceva mii de lire) si cam 6 centrale termice de la case.

Aia de la it erau trimisi de Virgin media ,erau eneglezi si venisera prin santier cam 2 saptamani , inclusiv in dimineata constatarii disparitiei .
Electricieni erau angajati ai firmei ce avea santierul .

Eu eram cu tatal meu acolo il ajutam la lucrare si eram singurii romani , vreau sa spun ca toti ochi au fost pe noi , fiing angajati de agentie .Dupa telefoane , recomadari si verificari s-a ajuns la concluzia ca indivizii aia doi cu duba , romanasii nostri au furat cat au putut seara dupa ce au vazut ca nu mai avem paza sau sistem video de supraveghere. Stiam si noi ca ei au furat dar nu s-a putut demonstra si cam aia a fost...
Politia nu a facut nimic ,iar la mine a fost noroc ca tata era vechi la agentia respectiva si il stiau toti ca om linistit si cu recomandari bune si am mai primit de lucru dupa furt.

Nu a fost primul incident vazut dar oricum pentru mine era putin socant dupa 1 an in UK sa aflu atatea metode de furt de la ai nostri si sa vad ce prapad faceau ...

Nu zic ca nu avem oameni respectati care trag tare si merita tot respectul dar la cate gunoaie au aterizat aici aia sunt acul din carul cu fan .
Nu cunosc romani ce a lucrat in santier si nu a furat ei macar 20 de bidoane de motorina rosie, aproape 90% dintre ei merg cu asa ceva . Vina este si a englezilor ca nu verifica cantitatea mergand pe ideea ca e mai groasa si faci motorul praf si nu merita....reparatia
Merge passat-ul b5.5 1.9tdi cu aia de zici ca e nou scos din fabrica (masina preferata de romani, aia si BMW 320 din 2002 in sus , depinde cat esti de parlit.
Stiu o persoana ce punea motorina rosie in una bucata bmw 520 din 2011 ca sa ne intelegem .

Aiurea , rau , cu cat a tecut timpul si am vazut/aflat mai multe cu atat am devenit mai trist si spun sincer ca unele lucruri mai bine nu le stiam .
Din pacate nu pot sa dau timpul inapoi
polter is offline   Reply With Quote
Old 02-02-2020, 10:24   #22665
kobro
Ancient friend

kobro's Avatar

Mentioned: 136 Post(s)

PC-ul meu

Am aflat si eu de o magarie asemanatoare cu cosmeticale, care avea filiera pana in cetatea baniei...
Baietii ajunsesera sa vanda marfa de 1,5mld pe facebook cand le-a fost confiscata. Aveau masini bengoase si se visau mari business-mani. Nu stiu cati voiau sa traiasca bine din treaba asta, dar lacomia te impinge mereu spre lucruri nesabuite.
Sesizarea ar fi fost facuta de amazon.
kobro is offline   Reply With Quote
Old 02-02-2020, 11:02   #22666
ingerulol
Senior Member

Mentioned: 55 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to ingerulol Send a message via Skype™ to ingerulol
Talking

baga-l bre in USB TV-ului . La mine asa e alimentat . La Sony am USB de-ala SS care poate da mai mult curent , dar merge si in celalalt.
Am testat si pe Star-LIGHT. Functioneaza .

Fa-i un reset la setarile fabricantului si mai fa odata toti pasii . Posibil sa-l fi brickuit idiotul dinainte ? Cine stie ce a facut .
Daca nu incearca cu ADBdownload .

Incearca sa creezi cont nou - mie nu mi-a functionat cu vechiul cont de amazon. Apoi am resetat si pus contul vechi . Merge Plex, Netflix si Youtube . Eu mai mult nu am nevoie .
Am avut inclusiv Prime , dar nu functioneaza in RO (probabil e limitare dupa IP). iar VPN free fara limita de trafic nu exista pentru firestick .

Quote:
Originally Posted by Danos View Post
M-am bucurat degeaba cu Fire stick-ul, vrea update dar nu merge, am incercat cu scos cablu si bagat iar si pe TV si pe monitor, degeaba, oare sa fie din cauza ca nu am bagat adaptorul original ?

Am reusit sa trec de faza cu conectatea wi-fi si apoi cauta update si imi da acest mesaj din poza.

Nu am adaptor la priza pentru socket UK, maine ma duc sa cumpar unul, am incercat cu vreo 2 incarcatoare de telefon si tot acelasi mesaj mi-l arata.
Cand bag alimentarea pe usb la tv sau pc, imi da mesaj ca nu e ok dar cu incarcatorul pentru telefon nu da nici un mesaj cum ca nu ar fi ok.

Cei care mai aveti Fire stick-ul acesta, ati intampinat problema asta ?

A fost nou, sigilat, eu l-am desigilat.
@ingerulol, ce probleme ti-a facut al tau ?
ingerulol is offline   Reply With Quote
Old 02-02-2020, 11:08   #22667
ingerulol
Senior Member

Mentioned: 55 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to ingerulol Send a message via Skype™ to ingerulol

Quote:
Originally Posted by rodarkone View Post
Interesant si foarte misto daca fac asa ceva amazon, ar trebui sa faca asa ceva toti producatorii de hardware (telefoane, tablete, console ... etc) ar fi imposibil sa poti sa cumperi ceva "furat"
Exista practica asta peste tot . Se numeste blacklistare pe IMEI si poate fi activat de operatorii de telefonie mobila (de exemplu).
ingerulol is offline   Reply With Quote
Old 02-02-2020, 11:21   #22668
Danos
Senior Member

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by ingerulol View Post
baga-l bre in USB TV-ului . La mine asa e alimentat .
Crezi ca n-am incercat ? de fapt prima data asa am incercat si imi dadea mesaj ca nu se alimenteaza cum trebuie, am zis ca asta o fi cauza, i-am facut si reset la setarile din fabrica, nimic nu functioneaza.
L-am conectat la doua routere, unul UPC si altul RDS, am incercat mai multe variante.

Asta e probabil cea mai plauzibila explicatie,a fost furat cumva din UK si a fost blocat, pe cutie are un nr serial DSN, daca acela e blocat nu se mai poate face primul update de initializare, eu nici macar nu apuc sa intru in setari sau ceva.
Merge doar sa selectez limba si apoi sa-l conectez la reteaua wireless apoi vrea imediat sa faca update si aici imi apare mesajul din poza.

L-am sunat mai devreme pe vanzator, cred ca nu stia cine e la telefon, i-am zis ca nu merge stick-ul si ca vreau banii inapoi si a zis ca nu stie nici el si ca el a mai avut si au functionat toate si ca acum e plecat si ca ma suna el si apoi mi-a inchis tel, voia sa se eschiveze cat mai repede.

Oare am sanse sa mai recuperez banii daca ma duc la politie si le zic patania ?
Omul are multe anunturi pe OLX, probabil multe din ele furaciuni din strainatate.

Nici prin gand nu mi-a trecut ca daca e nou sigilat se poate intampla asa ceva, acum asta e invatare de minte, am vrut ieftin si am pierdut mai mult
Culmea e ca eram pe punctul de a pleca ieri cand m-am intalnit cu el pentru ca a venit dupa ce l-am sunat de vreo 3 ori la tel si nu raspundea.

Last edited by Danos; 02-02-2020 at 11:27.
Old 02-02-2020, 11:46   #22669
Arise
VIP

Arise's Avatar

Mentioned: 638 Post(s)

PC-ul meu

Lol... omule, tu nu știi ce are, nu înțelegi, dar ai pus botul pentru că ți-au spus alții pe aici că poate e blacklisted.
De unde știi că e blacklisted? Ai confirmare de la Amazon?
De ce să te duci la poliție? Ai certitudine ca ți-a fost dată o țeapă?

Din moment ce omul ți-a trimis ceva sigilat, de unde să știe el ca vânzător că merge sau nu?

De când olx-ul se presupune ca este risk free?
Old 02-02-2020, 11:49   #22670
Danos
Senior Member

PC-ul meu

Alta explicatie nu cred ca e, nu imi da nici un mesaj pe ecran ca ar fi blacklisted.
Ok, merg acum la Brico Depot sa iau un adaptor de priza pentru UK, daca nici cu ala nu merge, imi iau adio de la el.
Old 02-02-2020, 11:57   #22671
kobro
Ancient friend

kobro's Avatar

Mentioned: 136 Post(s)

PC-ul meu

Dai banii degeaba pe el. Curentul nu tine cont de Brexit
kobro is offline   Reply With Quote
Old 02-02-2020, 11:57   #22672
Arise
VIP

Arise's Avatar

Mentioned: 638 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Danos View Post
...daca nici cu ala nu merge, imi iau adio de la el.
Există forumul xda, viață și după moarte, reintegrarea în absolut, moș Crăciun dar și Ion Iliescu.
Old 02-02-2020, 12:05   #22673
allexb
Senior Member

Mentioned: 24 Post(s)

PC-ul meu

Default Ce hardware v-ati cumparat in ultimul timp?

Cel mai simplu e sa contactezi suportul amazon, au chat, raspund foarte rapid. Le zici de problema, si vezi ce iti zic.
Cred ca dai banii degeaba pe adaptorul pt priza UK.
@Arise ce sa faca pe xda? Sa rescrie firmware sau ce? Serialul ramane acelasi, device-urile astea sunt facute sa functioneze cu back-end-ul amazon. Daca esti blocat acolo...pa pa

Sent from my iPhone using Tapatalk
allexb is offline   Reply With Quote
Old 02-02-2020, 12:52   #22674
agarici cu pedale
Ancient friend

agarici cu pedale's Avatar

Mentioned: 112 Post(s)

PC-ul meu

Nu are nici o treaba alimentarea, poti sa-l alimentezi si din power bank.
Dintr-un motiv anume nu iti gaseste update-ul si cel mai plauzibil e faptul ca e region lock nu blacklisted, merita incercat sa-l legi la un VPN de UK
Era sa iau si eu unul de pe OLX luat din UK dar am lasat-o moarta pe parcurs.

XDA forum cum zice si Arise, in cel mai rau caz ii rescri firmware-ul cu altceva, nu ma pricep ca nu am facut-o dar merita investigat.
Daca aveam mai mult timp te rugam sa mi-l trimiti mie sa vad daca-i dau de cap.

Mai intai ia legatura cu amazon si explica-le situatia, din ce am gasit pe net doar ei te pot ajuta.

Last edited by agarici cu pedale; 02-02-2020 at 13:34.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 02-02-2020, 14:04   #22675
sleepy_j
Senior Member

sleepy_j's Avatar

Mentioned: 10 Post(s)

PC-ul meu

Al meu e de UK, il folosesc cu un incarcator de telefon Samsung, de peste un an, asa ca problema nu e nici region lock nici incarcatorul.

Parerea mea e ca ar trebui sa incerci amazon.uk support, le explici situatia si vezi exact care-i problema.
sleepy_j is offline   Reply With Quote
Old 02-02-2020, 14:31   #22676
Danos
Senior Member

PC-ul meu

Am incercat si cu adaptorul pentru UK, bine inteles ca tot n-a mers, in fine, nu a costat o avere adaptorul, doar 5 lei.

Ok, sa zicem ca incerc suportul de la Amazon, am cont pe amazon.com, ei or sa verifice la comenzile mele daca am cumparat acest Fire stick, normal ca nu or sa vada nimic, cum sa-i mint ?
Daca le zic ca sunt din Romania si ca l-am luat de la cineva de pe OLX, fara factura si garantie credeti ca-i intereseaza ?
Old 02-02-2020, 14:42   #22677
polter
Senior Member

polter's Avatar

Mentioned: 160 Post(s)

PC-ul meu

Spune.le ca l-ai cumparat sh sau primit cadou , mai bine mergi pe prima varianta...
si ca ai nevoie de ajutor , nu discuta cu ei de regiune sau alte prostii doar le dai sn-ul
polter is offline   Reply With Quote
Old 02-02-2020, 15:17   #22678
Danos
Senior Member

PC-ul meu

Se pare ca problema asta au avut-o si altii, 13 pagini cu problema la fel sau asemanatoare

https://www.amazon.com/ask/questions..._al_psf_al_hza

Am 2 posibilitati, sa-i contactez telefonic sau pe chat, am inteles ca telefonic raspund mai rapid dar, daca vad ca nu vb asa bine engleza pot intra la banuieli si sa ma intrebe de unde sunt, etc..
Old 02-02-2020, 15:20   #22679
agarici cu pedale
Ancient friend

agarici cu pedale's Avatar

Mentioned: 112 Post(s)

PC-ul meu

Isi pot da seama direct din SN de unde provine si sa vada IP din care discuti cu ei pe chat... e irelevant ce story zici ideea e sa rezolve problema.

Pe net e plin de oameni cu aceeasi problema si exista fix in the house dar e mai complicat asa ca mai bine contactezi amazon prin chat direct sau cum doresti.

Nu inteleg de ce atata frica, l-ai furat sau cum ? Pe bune acum wtf.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 02-02-2020, 15:40   #22680
dangrig
Senior Member

dangrig's Avatar

Mentioned: 8 Post(s)

PC-ul meu

@Danos uite diferenta intre asta micu si Zalman-ul pe care il inlocuieste.

Daca era un pic mai ingust incapea in bay-ul de DVD RW ))))
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	I8h2xoX (1).png
Views:	80
Size:	455.8 KB
ID:	68174  
dangrig is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes