lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Procesoare si chipseturi
Connect with Facebook

Procesoare si chipseturi CPU, MCP, MCH, ICH, IOH, etc


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 25-04-2020, 22:08   #61
augustus
Ancient friend
 
augustus's Avatar
 
Join Date: Oct 2011
Location: Bucuresti
Posts: 8,013
Mentioned: 323 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to augustus Send a message via Skype™ to augustus
Default

Am incercat cu driver dupa site-ul msi sau realtek.
Din ce observai, pe site-ul gigabyte ar figura o versiune mai veche a driver-ului. Trebuie sa mai sap putin sa vad daca e vorba de acelasi chipset.

L.E. Aparent realtek a mai scos o versiune acum 2 zile, 10.39. Pe site-ul MSI apare inca 10.38. Pe site-ul Gigabyte apare 10.32.
Mai incerc 10.39, sa vedem ce rezolva.
__________________
O carte citita este un gratar pierdut.

Last edited by augustus; 25-04-2020 at 22:13.
augustus is online now   Reply With Quote
Old 25-04-2020, 23:51   #62
QzE
Member
 
QzE's Avatar
 
Join Date: Dec 2015
Location: Bucuresti
Posts: 225
Mentioned: 7 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by kretzu77 View Post
Degeaba. Nici wol nu functioneza bine cu.ele.
Pentru WOL trebuie sa facă update producătorul plăcii de bază. Pentru consumer banuiesc ca interesul tinde spre zero pentru așa ceva

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
QzE is offline   Reply With Quote
Old 26-04-2020, 11:51   #63
mircea13
Member
 
Join Date: Nov 2018
Location: Sibiu
Posts: 42
Mentioned: 4 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by agarici cu pedale View Post
Ma bucur enorm ca nu am avut de rezolvat garantii la emag, la pipigaraj am mai solutionat oke overall dupa lungi discutii, la altex e crima si pedeapsa, cel.ro and CO dificili dar le-am solutionat ok pe toate dar nu-i recomand deloc.

Daca te joci diferentele sunt infime. Eu am trecut de la 3600X la 3700X si nu vad nici o diferenta, poate cel mult sa zic ca s-a mai imbunatatit low fps dar nu am verificat.

Si da e cum zice colegul, majoritatea la vexio vin din germania si din cauza asta termenii mari, inainte cand ziceau 5-7 zile veneau in 4-5 maxim.
Ciudat, eu la emag ca si la altex am mers cu produsul... si mi-au stornat banii pe loc, niciodata n-am avut probleme cu ei, de pcgarage nu pot zice nimic recent din experienta personala, pentru ca nu am mai cumparat de la ei decat o tastatura mecanica, la ultra-chiflo-pomana, adica juma' de pret... in schimb cu cei de la cel.ro cu tiberiu si gasca am cam avut probleme... poti cauta pe facebook grupul pagubitilor de cel.ro sau ceva de genul e, era si un thread pe cgf despre teapa de la corsaronline.srl care e detinut tot de tiberiu pop, deci atentie mare la ei, doar un simplu search pe google "cel.ro teapa" si o sa vezi ce zic oameni... eu am patito cu un monitor AOC de 32 de inch trimis in service si intors inapoi zgariat si cu problema si mai mare ... in fine sa le fie pomana si aia e...
Atunci vexio is the way ca au preturi bune, referitor la 3600x vs 3700x gaming cam da.. dar in workflow te ajuta dupa cate am vazut pe gugle ...

augustus, elite-ul ala e destinat sa fie in haf-ul meu ) ce ma mai desparte, e o promotie, pentru ca, hastag chiflar/pomanos si toate cele sau mai bine zis, stau cam prost cu bugetul, deoarece trebuie sa mai pun si un cooler pe cpu si sunt sanse mari sa schimb si haf-ul, trebuie sa fac un management mai drastic al bugetului.
Realtek-ul nu imi place nici la sunet, am doua xonar-uri si doua dac-uri de la fiio ...

Last edited by mircea13; 26-04-2020 at 12:48.
mircea13 is offline   Reply With Quote
Old 26-04-2020, 14:07   #64
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Cooler CPU lasa-l ultimul, o sa te descurci si cu cel stock pana strangi bani, am stat pe wrath prism o luna pana m-am hotarat ce cooler sa iau. RLTK 1200 sau cat naiba are ea acum e peste decenta dar nu o compari cu DAC-ul

Acum s-a scumpit si mai rau Elite-ul, e 1125 cea mai ieftina stai cu ochii pe promotii...
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 26-04-2020, 14:34   #65
labuser
Senior Member
 
labuser's Avatar
 
Join Date: Apr 2019
Posts: 1,712
Mentioned: 35 Post(s)

PC-ul meu

Default

si eu sunt in dilema i7 9700k+z390 vs 3700x+x570
SPOILER:
intel
+overclocking beyond...
+frecventa 4.9
+performanta jocuri
+tj max 100 grade C
+drivere par ok pt retea (Intel nu Realtek)
+recomandat de producatori pt unele software-uri specifice
-ultra-vulnerabil (probleme cunoscute)
-performanta clar afectat de patchuri software
?ht de dezactivat
-lipsa cooler (nu-i o problema)
-14nm
amd
+nuclee
+7nm
+pret
+performanta randari si popularitate
+controller memorii f.bun pe hartie
+wifi 6
+cooler inclus
-overclocking prost vs Intel
-procesor lipit
-frecventa
-performanta usor mai scazuta in jocuri
-nerecomandat clar pt unele software-uri specifice
? vulnerabilitatile necunoscute l-ar face si mai expus
?erori pt pci ex 4.0
?probleme vrm
?drivere realtek pt placi baza.

la prima vedere, toate plusurile amd exceptand vulerabilitatile par a fi rezolvate pe z490
daca iesim un pic din zona de marketing, o sa vedem ca amd are nevoie de 7nm si multe core-uri pt a soma intel sa se predea, in timp ce ultimii au replica pregatita.
sa vedem cand apare z490 disponibil.
__________________
"nu mai exista dup-aia"

Last edited by labuser; 26-04-2020 at 14:39.
labuser is offline   Reply With Quote
Old 26-04-2020, 17:19   #66
poker_x
Senior Member
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 802
Mentioned: 10 Post(s)


Default

Procesor lipit este la ambele.
Drivere realtek ai si pe intel si pe amd, depinde ce mobo cumperi.

Erori pci4 si vulnerabilitati la amd sunt fabulatii, nimic concret.


Dar ai uitat cea mai mare probleama la Intel dpmdv - faptul ca platforma e moarta chiar si daca mergi pe z490 - nu vei putea face upgrade la nimic.


Eu zic sa mergi pe intel, ca oricum esti hotarat
poker_x is offline   Reply With Quote
Old 26-04-2020, 19:50   #67
labuser
Senior Member
 
labuser's Avatar
 
Join Date: Apr 2019
Posts: 1,712
Mentioned: 35 Post(s)

PC-ul meu

Default

Sunt unele vulnerab.cunoscute la amd plus un studiu sponsorizat de Intel.
Un echivalent management engine exista și la amd, doar ca Richard Stallman nu a scris încă un articol pe subiect.
Dacă upgrade înseamnă ddr5 pci ex 5 și alte jucării, "problema" e și la amd.

Eu nu am o soluție și un învingător, pun lucrurile în balanta și în prezent zic eu ca sunt diferențe și o decizie dificila.
__________________
"nu mai exista dup-aia"
labuser is offline   Reply With Quote
Old 26-04-2020, 20:39   #68
poker_x
Senior Member
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 802
Mentioned: 10 Post(s)


Default

pai asta zic, ia-ti intel si gata.
poker_x is offline   Reply With Quote
Old 26-04-2020, 20:57   #69
DavidMMM
Senior Member
 
Join Date: Jan 2016
Posts: 533
Mentioned: 5 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by labuser View Post
Sunt unele vulnerab.cunoscute la amd plus un studiu sponsorizat de Intel.
Un echivalent management engine exista și la amd, doar ca Richard Stallman nu a scris încă un articol pe subiect.
Dacă upgrade înseamnă ddr5 pci ex 5 și alte jucării, "problema" e și la amd.

Eu nu am o soluție și un învingător, pun lucrurile în balanta și în prezent zic eu ca sunt diferențe și o decizie dificila.
a) intel nu se poate debarasa de obiceiul de a-si jumuli clientii si investitia intr-o platforma intel inseamna dead end - bani blocati - no upgrade path - pierdere considerabila la vanzarea vechii platforme, pentru upgrade - in situatia asta sunt toti care si-au facut upgrade cu lingurita pana la 7700k pe bani grei, asta si cu "ajutorul" amd - noile procesoare vor fi pe o alta platforma, socket, motherboard,..... intel style;
b) amd de la ryzen incoace ofera compatibilitate intre platforme, cu mici exceptii totul se rezolva cu un simplu update de BIOS, seria 4000 desktop vine in iarna sau cel mai probalbil la anu', exista upgrade path - sunt solutii cu 12c, 16c, odata cu trecerea la seria 4000 vor scadea preturile la 3900x si 3950x, IPC-ul va fi cu circa 15% mai sus la seria 4000 peste seria 3000 dupa zvonuri, deci mai sus peste intel;

si upgrade-ul la amd se va termina odata cu trecerea la ddr5, dar pana atunci - enjoy!

cred ca argumentele de aici cantaresc mai mult decat cele de pe listele de mai sus, asa cum spuneam - enjoy!
DavidMMM is offline   Reply With Quote
Old 27-04-2020, 08:59   #70
mircea13
Member
 
Join Date: Nov 2018
Location: Sibiu
Posts: 42
Mentioned: 4 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by agarici cu pedale View Post
Cooler CPU lasa-l ultimul, o sa te descurci si cu cel stock pana strangi bani, am stat pe wrath prism o luna pana m-am hotarat ce cooler sa iau. RLTK 1200 sau cat naiba are ea acum e peste decenta dar nu o compari cu DAC-ul

Acum s-a scumpit si mai rau Elite-ul, e 1125 cea mai ieftina stai cu ochii pe promotii...
Am vazut, castigi pe o parte pierzi pe alta ... doar ca eu pierd pe toate partiile ), stau inca o saptamana cu ochii pe promotii, dar dupa aia cam atat...

Am gasit un nh d15 la 200 ron si nu prea pot sa il ratez, cpu-ul vine de la iubitel, pare-mi-se ca e fara cooler, imediat ma duc sa il ridic.

1200-le nu se compara cu xonar ae sau xonar dg cel putin in materie de casti, ambele au amplificatoare, deci, sunt dac/amp-uri oarecum si le recomand, cel putin dg-ul price/quality superb, oricum eu tin castiile de gaming adica hyperx alpha pe placa de sunet respectiv xonar ae, dar castiile de muzica le tin pe dac separat pentru ca nu ajunge volumul deoarece akg k240 monitor de 600 de oameni )

Last edited by mircea13; 27-04-2020 at 09:26.
mircea13 is offline   Reply With Quote
Old 27-04-2020, 11:31   #71
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Ah da combo bun la 200 si iubitel go for it.

Tot zic ca-mi iau si eu un DAC + niste monitoare yamaha si casti calumea dar momentan tin de $$ pe vremea asta.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 27-04-2020, 11:59   #72
mircea13
Member
 
Join Date: Nov 2018
Location: Sibiu
Posts: 42
Mentioned: 4 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by agarici cu pedale View Post
Ah da combo bun la 200 si iubitel go for it.

Tot zic ca-mi iau si eu un DAC + niste monitoare yamaha si casti calumea dar momentan tin de $$ pe vremea asta.
Foarte bine, eu sunt conditionat de vremea asta, ca sunt sanse mari sa explodeze preturiile la hardware...

Maine trebuie sa primesc si cooler-ul, cpu-ul l-am primit azi dimineata.
Acum urmeaza partea grea cu ramii si mobo-ul...

Apropo de casti, sa te orientezi bine in functie de ce asculti ... all aroundere nu prea sunt decat hd 600 sau hd 599(am asa ceva) de la sennheiser, desi si alea au niste lacune pe ici pe colo...

L.E. Vexio a urcat pretul la Gigi Elite cu inca 100 ron, why??

Last edited by mircea13; 27-04-2020 at 16:51.
mircea13 is offline   Reply With Quote
Old 27-04-2020, 18:49   #73
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Pt ca s-a click-uit in draci placa probabil.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 27-04-2020, 21:16   #74
mircea13
Member
 
Join Date: Nov 2018
Location: Sibiu
Posts: 42
Mentioned: 4 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by kretzu77 View Post
Pt ca s-a click-uit in draci placa probabil.
Iunie 16, b550, pcie 4.0 ... de ce sa umfli pretul? De la 1066 la 1200+ si acum 1.109,99 lei TVA inclus

Disponibilitate: Nu este in stoc
) frumos!

Un sfat, sa iau x570 sau sa astept b550 si sa decid atunci, pentru ca o sa coboare pretul la x570(asa ar fi logic ...)?
mircea13 is offline   Reply With Quote
Old 27-04-2020, 21:28   #75
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Pentru ca nu mai e pe stoc in romania. Placa vinea din germania si ieri am intrebat eu pt un alt prieten si mi-a zis ca nu se stie cand mai aduc. Intre timp nu mai exista in stoc deloc pe romania si nici la furnizorii din exterior si nu se mai poate comanda deocamdata.

Sansele sunt enorme sa explodeze preturile pentru ca cererea e mare si produsele nu se mai fac la fel din cauza situatiei iar cand se vor face vor veni greu prin vama. Ca idee camerele web care erau 200-300RON acum sunt peste 1000RON bucata cel putin si lista continua si nimeni nu scade la pret deloc.

Legat de piata gri, am avut diverse lucruri la vanzare pe OLX si nu s-au dat pana in pandemie si erau la pretul cel mai mic pe OLX iar acum am scapat de ele instant si tot am avut pretul cel mai mic.

Last edited by agarici cu pedale; 27-04-2020 at 21:33.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 27-04-2020, 21:31   #76
mircea13
Member
 
Join Date: Nov 2018
Location: Sibiu
Posts: 42
Mentioned: 4 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by agarici cu pedale View Post
Pentru ca nu mai e pe stoc in romania. Placa vinea din germania si ieri am intrebat eu pt un alt prieten si mi-a zis ca nu se stie cand mai aduc. Intre timp nu mai exista in stoc deloc pe romania si nici la furnizorii din exterior si nu se mai poate comanda deocamdata.

Sansele sunt enorme sa explodeze preturile pentru ca cererea e mare si produsele nu se mai fac la fel din cauza situatiei iar cand se vor face vor veni greu prin vama. Ca idee camerele web care erau 200-300RON acum sunt peste 1000RON bucata cel putin si lista continua si nimeni nu scade la pret deloc.

Legat de piata gri, am avut diverse lucruri la vanzare pe OLX si nu s-au dat pana in pandemie si erau la pretul cel mai mic pe OLX iar acum am scapat de ele instant si tot am avut pretul cel mai mic.
I7-le meu inca sta pe olx )
Interesant si multumesc de informatie, o sa ma orientez catre alta placa, dar care?
Am vazut ca stocuriile au cam disparut, nu cred ca e nevoie sa mai sun ...

https://docs.google.com/spreadsheets...#gid=639584818
Tabelul asta e accurate?

L.E.: Am gasit la flax pe stoc si am facut comanda sper sa fie ok.(Gigi Elite), am anulat comanda din cauza review-uriilor ... si am comandat de la evoMAG.

Last edited by mircea13; 27-04-2020 at 23:46.
mircea13 is offline   Reply With Quote
Old 27-04-2020, 21:33   #77
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Am facut later edit, sorry, editeaza si tu postul ca sa nu se creeze confuzie.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 28-04-2020, 11:32   #78
augustus
Ancient friend
 
augustus's Avatar
 
Join Date: Oct 2011
Location: Bucuresti
Posts: 8,013
Mentioned: 323 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to augustus Send a message via Skype™ to augustus
Default

Quote:
Originally Posted by mircea13 View Post
I7-le meu inca sta pe olx )
Interesant si multumesc de informatie, o sa ma orientez catre alta placa, dar care?
Am vazut ca stocuriile au cam disparut, nu cred ca e nevoie sa mai sun ...

https://docs.google.com/spreadsheets...#gid=639584818
Tabelul asta e accurate?

L.E.: Am gasit la flax pe stoc si am facut comanda sper sa fie ok.(Gigi Elite), am anulat comanda din cauza review-uriilor ... si am comandat de la evoMAG.
Eu am asteptat cred ca o luna dupa evomag sa aduca o placa de baza...
__________________
O carte citita este un gratar pierdut.
augustus is online now   Reply With Quote
Old 28-04-2020, 11:59   #79
mircea13
Member
 
Join Date: Nov 2018
Location: Sibiu
Posts: 42
Mentioned: 4 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by augustus View Post
Eu am asteptat cred ca o luna dupa evomag sa aduca o placa de baza...
Cum a decurs comanda cand ai asteptat o luna?
A preluat cineva comanda, dupa aia ai fost contactat? Si la ce intervale de timp, daca iti mai aduci aminte?
mircea13 is offline   Reply With Quote
Old 28-04-2020, 12:27   #80
augustus
Ancient friend
 
augustus's Avatar
 
Join Date: Oct 2011
Location: Bucuresti
Posts: 8,013
Mentioned: 323 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to augustus Send a message via Skype™ to augustus
Default

Am dat comanda, s-a modificat pe site in cont ,,comanda a fost prealuata de X" si asa a ramas. Mai sunam sau dadeam mesaje la 3-5-7 zile sa ii intreb de sanatate si imi ziceau ca vine in 3-4 zile de fiecare data... Deja renuntasem si eram pe punctul de a comanda din alta parte pentru ca stateam cu restul componentelor degeaba cand m-au anuntat ca a venit.

L.E. Comanda a fost data pe 14 decembrie, preluata pe 16 decembrie si a fost confirmata pe 9 ianuarie, cand m-au anuntat ca a ajuns in magazin.
__________________
O carte citita este un gratar pierdut.

Last edited by augustus; 28-04-2020 at 12:30.
augustus is online now   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,125
Total Online: 3611

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by suzuki
- by Kspic
- by matose

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 22:23.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.