lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 07-02-2021, 23:07   #81
Bugsy004
Ancient friend

Bugsy004's Avatar

Mentioned: 331 Post(s)

PC-ul meu

Ne afundăm din ce în ce mai mult în gunoaie, în loc să procedăm invers, să refolosim. Nu mai spun să reciclăm... Germania da, reciclează, la fel și Spania și alte țări occidentale, dar la noi e gunoiul amestecat... La bloc sortăm plasticele și cartoane/hârtie, iar mașina de gunoi le bagă pe toate grămadă... acum sunt gunoieri de la primărie, sector 3, înainte le adunau selectiv cei de la REBU.

În Germania din 2017 plăteam PET-urile când cumpăram apă sau sucuri, iar în anumite magazine puteai returna PET-urile și primeai banii înapoi. În Olanda primești amendă zdravănă dacă nu separi gunoiul... la noi nimic.

Scuze de OFFTOPIC.

Last edited by Bugsy004; 07-02-2021 at 23:10.
Bugsy004 is online now   Reply With Quote
Old 08-02-2021, 10:38   #82
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

Mentioned: 671 Post(s)

PC-ul meu

La mine nu iti iau gunoiul daca e amestecat.
Pt reciclabile vin separat (au anuntat zilele pe zone).
Old 08-02-2021, 10:48   #83
Arise
VIP

Arise's Avatar

Mentioned: 725 Post(s)

PC-ul meu

Îl iau prea... important este să nu le dai gunoi menajer când vin să îl ia pe ăla reciclabil.
Old 09-02-2021, 04:32   #84
GreuHip
Senior Member

Mentioned: 5 Post(s)

PC-ul meu

Eu si sotia muncim amandoi si cu doi copii sub 4 ani nu mai avem timp de nimic. Ca sa folosesti masina de spalat vase trebuie sa cureti putin mancarea si per total e timp pe care nu-l avem sau nu vrem sa-l folosim pe spalat vase.
GreuHip is offline   Reply With Quote
Old 09-02-2021, 21:47   #85
vibeup
Senior Member

vibeup's Avatar

Mentioned: 255 Post(s)

PC-ul meu

Nu ii mai safe sa mananci in farfuria ta vs cine stie ce hartie de wc reciclata??? Asta este doar mental la tine ca dureaza mult, masina face tot.... Cum arunci chestiile de unica folosinta la gunoi asa poti curata si vasele cu un mic servetel inainte sa le bagi in masina.
vibeup is offline   Reply With Quote
Old 09-02-2021, 21:53   #86
kobro
Ancient friend

kobro's Avatar

Mentioned: 159 Post(s)

PC-ul meu

In ultima vreme am intalnit tot felul de produse de top care contin material reciclat din domeniul hainelor. E vizibil atat pe site cat si pe eticheta de produs.
Daca tot se vorbeste despre reciclare ca scade costurile si salveaza planeta, pretul de ce ramane la fel de ridicat?!
Care ar trebui sa fie atitudinea daca stii ca ai putea purta o haina care contine fibre din haina unui cersetor ?
kobro is offline   Reply With Quote
Old 09-02-2021, 22:08   #87
vibeup
Senior Member

vibeup's Avatar

Mentioned: 255 Post(s)

PC-ul meu

La haine n-am probleme... o porti nu o mananci. Teoretic nici vesela de plastic sau hartie nu o mananci dar o mica parte se prinde mancare si ajunge inside. Asta cu reciclatul hainelor este o alta hotomaneala... cauta pe yt cum face H&M reciclare in africa. La hartie pentru reciclare intra mai multa apa vs cat consuma o masina de spalat.
vibeup is offline   Reply With Quote
Old 09-02-2021, 22:46   #88
RaverX
Senior Member

Mentioned: 34 Post(s)

Quote:
Originally Posted by kobro View Post
Daca tot se vorbeste despre reciclare ca scade costurile si salveaza planeta, pretul de ce ramane la fel de ridicat?!
De salvat planeta, discutabil. Ajuta sa nu consumam unele resurse, dar reciclatul implica si alte resurse (in special apa). Iar costurile, sa fim seriosi, in afara de aluminiu si alte metale, e mult mai ieftin sa fabrici de la la zero, decat sa reciclezi, tocmai de aia nu prea se recicleaza.

Colectarea selectiva e facuta de ochii lumii, majoritatea gunoiului care ar trebui sa ajunga la reciclat ajunge la gropile de gunoi din lumea a treia. Costurile pentru reciclat sunt mult prea mari, din mai multe motive.

Unu: aproape nimic nu e facut doar din ceva. O cutie de conserve are si metal, dar si hartie (eticheta), poate unii le separa, dar cati. Si chiar si asa, foarte multe ambalaje sunt facute din carton captusit in interior cu folie de aluminiu si/sau diversi polimeri plastici, ca si om e aproape imposibil sa le separi, iar separarea aia costa.

Doi: aproape orice e murdar, conservele au urme de carne, etc, pet-urile si dozele de aluminiu au sucuri, alcool, etc. Chiar si ce e curat (cutii/ambalaje de telefoane, echipamente it, etc) ajunge la comun cu alte deseuri care sunt murdare si se murdaresc si ele, in final trebuie sa fie curatate.

Trei: procesul de reciclare (dupa ce am trecut deja de curatare si separare, care si alea costa) costa enorm. Totul trebuie topit sau tocat, mixat cu chimicale speciale (uneori), etc, etc.

Si mai sunt multe: deseurile trebuie sa fie transportate, stocate, toate astea inainte de sortarea finala si de procesare.

Iar in final ajungi sa obtii ceva care se obtine mult mai usor din "materia prima" (petrol, celuloza, bauxita, etc) decat din deseuri. Plus ca, de multe ori, obtii si un produs mai calitativ.

Am scris mult si e deja offtopic, dar m-am lovit de chestia asta, am lucrat o perioada intr-o fabrica mare in departamentul de IT, eram responsabil si de reciclarea chestiilor IT si am ajuns sa vad exact cum merg lucrurile.
RaverX is offline   Reply With Quote
Old 09-02-2021, 22:50   #89
kobro
Ancient friend

kobro's Avatar

Mentioned: 159 Post(s)

PC-ul meu

Am citit si eu cate ceva despre reciclare
Ideea e frumoasa si toata lumea vrea sa vanda mai mult cu acest slogan, insa fara sa tina cont de scop in sine.
"Verde" e un concept care cere solidaritate, nu un motiv sa faci bani mai usor.
Da-mi voie sa ma indoiesc de vreo problema legata de igena atunci cand vorbim despre reciclarea platicului sau hartiei
E adevarat ca nu suna bine deloc sa mananci mancare intr-o farfurie de hartie facuta din hartie igienica reciclata ...

Dragul meu, reciclarea e mai ieftina, fii sigur, mai ales cand vorbim de plastic, dar iarasi trebuie sa vorbim de solidaritate, fiecare sa-si faca partea lui de treaba .
Intamplator, aseara am vorbit cu un prieten care lucreaza in domeniu si mi-a spus ca el prevede o criza destul de nasoala, complexa, care se vede in cresteri de preturi la produse "care nu se vad", de genul pretul granulelor pentru producerea polipropilenei necesare in productia de folie stretch....

Last edited by kobro; 09-02-2021 at 22:54.
kobro is offline   Reply With Quote
Old 09-02-2021, 23:09   #90
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

Mentioned: 671 Post(s)

PC-ul meu

Ce solidaritate man? Analizeaza ultimii 20-30 ani la nivel mondial si o sa vezi ca numarul de oameni a crescut proportional cu scaderea umanitatii.
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules