lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Extreme 501 > Modding
Connect with Facebook

Modding Electronica aplicata si alte practici oculte


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 14-11-2014, 11:37   #21
mihaim1980
Senior Member
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 375
Mentioned: 11 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by Arise View Post
Habar nu am... Cat recomanda Nvidia sa fie maxim.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Am încercat sa modific în vbios, dar în afterburner nu apare nimic schimbat. Tot +12 am.
__________________
mihaim1980 is offline   Reply With Quote
Old 14-11-2014, 13:21   #22
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,987
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Mai citeste o dată postul meu.
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 15-11-2014, 03:42   #23
mihaim1980
Senior Member
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 375
Mentioned: 11 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by Arise View Post
Mai citeste o dată postul meu.
Am facut acolo topic pe techinferno pe forum dar nu il aproba nimeni.
mihaim1980 is offline   Reply With Quote
Old 15-11-2014, 03:55   #24
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,987
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Baga un search, ca nu ai cum sa nu gasesti un bios deja facut.


Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 15-11-2014, 13:55   #25
mihaim1980
Senior Member
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 375
Mentioned: 11 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by Arise View Post
Baga un search, ca nu ai cum sa nu gasesti un bios deja facut.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Nu gasesc nimic. Sau poate nu stiu eu sa caut.
mihaim1980 is offline   Reply With Quote
Old 26-12-2016, 14:11   #26
nachtfalke
VIP
 
nachtfalke's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Location: Liquid Nitrogen
Posts: 2,595
Mentioned: 51 Post(s)




Default

Salut

nu stiu daca este threadul potrivit , daca nu este rog un admin sa-l mute la sectiunea potrivita
apelez la cei mai priceputi dintre voi in privinta editarii unui bios de MSI gtx560ti twin froz 2 /OC.

este vorba de GF 114 fermi rev2 , pentru a rula cu gpu-ul racit la temperaturi mai joase de -85*C avem nevoie de un bios special( thermal protection disable) pe care numai vendorul il poate modifica cu tooluri speciale care sunt tinute strict sub NDA .
acest bios rezolva problema bine cunoscuta in limbajul overlockerilor extremi : "cold slow" , cold slow-ul se manifesta la temp de aprox ~-70 -85 ,gpu-ul citeste aceasta temperatura ca fiind pozitiva si automat din motive de siguranta impinge frecv gpu in 2D si avem caderi de frame /sacadari!

problema mea nu o reprezinta biosu-ul de CS pe care il am , insa acest bios a fost conceput pentru TF2-uri cu memorii samsung , iar eu am placa cu memorii Hynix!. dupa flash-uire am linii verticale pe monitor cand placa trece din 2D in 3D , ceea ce ma duce cu gandul ca timming-urile memoriilor nu corespund si este nevoie de un edit!
am incercat editarea bios-ului cu nibitor sau fermi bios editor , chiar si cu un soft cumparat SVET VBIOS tuner, nici unul din aceste softuri nu-mi permite deschiderea tabului timming!
teoretic daca copiez timmingurile de la biosul original la biosul de CS si apoi salvez ar trebui sa functioneze

am uploadat biosii(original + CS)
http://www.fileshare.ro/e3172406175
__________________
@[Wanted] Este foarte clar ca fps-urile tale (1525) nu sunt rezultatul unei frecvente de 1170mhz, ci undeva in jurul a 800 mhz.

Last edited by nachtfalke; 30-12-2016 at 09:21.
nachtfalke is offline   Reply With Quote
Old 26-12-2016, 14:18   #27
vibeup
Senior Member
 
vibeup's Avatar
 
Join Date: Feb 2015
Posts: 7,177
Mentioned: 284 Post(s)

PC-ul meu



Default

pe mine ma interesa la un gtx560Se sa dau turatia fanurilor la 20%
__________________
Lab501 Discord Server
vibeup is offline   Reply With Quote
Old 26-12-2016, 17:14   #28
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,987
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default BIOS Backup / BIOS Modding

@nachtfalke: am mai citit de partea cu memoriile diferite și știu că se poate, au încercat alții la plăcile mobile și a funcționat, dar nu mai îmi amintesc dacă era de timing-uri sau nu. Parcă țin minte că era doar un flag ceva, adică placa (vbios-ul) ei stie de ambele memorii (sau chiar 3) si in functie de un flag îi spui ce memorii sa utilizeze. Adica nu te atingi direct de timing-uri sa le suprascrii, lucrezi cu flag-ul.

De asemenea nu știu daca e un flag soft obligatoriu, adică ceva ce se scrie în vbios sau e de fapt o rezistenta pe placa care ii spune ce timinguri pentru ce memorii sa citeasca.

Iți recomand sa vezi pe techinferno, urmarește posturile lui prema, sv7 și khenglish. Primii doi sunt bios/vbios modderi si ultimul a facut ceva voltmoduri si transplante de gpu si memorii de pe o placa pe alta.


Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
Using your brain is good for you.

Last edited by Arise; 26-12-2016 at 17:19.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 27-12-2016, 02:27   #29
globula_neagra
Senior Member
 
Join Date: Mar 2014
Location: UK
Posts: 461
Mentioned: 19 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by nachtfalke View Post
Salut

nu stiu daca este threadul potrivit , daca nu este rog un admin sa-l mute la sectiunea potrivita
apelez la cei mai priceputi dintre voi in privinta editarii unui bios de MSI gtx560ti twin froz 2 /OC.

este vorba de GF 114 fermi rev2 , pentru a rula cu gpu-ul racit la temperaturi mai joase de -60*C avem nevoie de un bios special( thermal protection disable) pe care numai vendorul il poate modifica cu tooluri speciale care sunt tinute strict sub NDA .
acest bios rezolva problema bine cunoscuta in limbajul overlockerilor extremi : "cold slow" , cold slow-ul se manifesta la temp de aprox ~-60 -70 ,gpu-ul citeste aceasta temperatura ca fiind pozitiva si automat din motive de siguranta impinge frecv gpu in 2D si avem caderi de frame /sacadari!

problema mea nu o reprezinta biosu-ul de CS pe care il am , insa acest bios a fost conceput pentru TF2-uri cu memorii samsung , iar eu am placa cu memorii Hynix!. dupa flash-uire am linii verticale pe monitor cand placa trece din 2D in 3D , ceea ce ma duce cu gandul ca timming-urile memoriilor nu corespund si este nevoie de un edit!
am incercat editarea bios-ului cu nibitor sau fermi bios editor , chiar si cu un soft cumparat SVET VBIOS tuner, nici unul din aceste softuri nu-mi permite deschiderea tabului timming!
teoretic daca copiez timmingurile de la biosul original la biosul de CS si apoi salvez ar trebui sa functioneze

am uploadat biosii(original + CS)
http://www.fileshare.ro/e3172406175
nu iti e mai usor sa cauti bios cu suport ptr memorii samsung ? si sa`l faci pe ala CS ?
globula_neagra is offline   Reply With Quote
Old 27-12-2016, 09:05   #30
nachtfalke
VIP
 
nachtfalke's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Location: Liquid Nitrogen
Posts: 2,595
Mentioned: 51 Post(s)




Default

biosul original are suport pentru S si H , biosul de CS numai pt S eu din pacate am pe vga H!

bios de CS nu poate face decat vendorul , este vorba de protectia termica din bios disable ...doar ei pot modifica acesti parametrii cu soft tool special care dupa cum am zis este strict sub NDA!
__________________
@[Wanted] Este foarte clar ca fps-urile tale (1525) nu sunt rezultatul unei frecvente de 1170mhz, ci undeva in jurul a 800 mhz.
nachtfalke is offline   Reply With Quote
Old 27-12-2016, 11:49   #31
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,987
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by nachtfalke View Post
biosul original are suport pentru S si H , biosul de CS numai pt S eu din pacate am pe vga H!

bios de CS nu poate face decat vendorul , este vorba de protectia termica din bios disable ...doar ei pot modifica acesti parametrii cu soft tool special care dupa cum am zis este strict sub NDA!
Eu zic să iei legătura cu oamenii, să le dai BIOS-urile tale, să le explici băbește ce te interesează și s-ar putea să te ajute. O donație mică s-ar putea să îi motiveze, mă refer strict la sv7 și prema.
Poți să încerci și cu svet, dar ăla cred că din start o să vrea bani...

În principiu tu de fapt vrei mutată partea ce ține de Cold Slow pe biosul original? Sau mai sunt și alte chestii care sunt incluse în Bios-ul pentru CS?
Este ceva anume în Bios-ul de CS care îți semnalează faptul că este un Bios special?
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 27-12-2016, 17:48   #32
globula_neagra
Senior Member
 
Join Date: Mar 2014
Location: UK
Posts: 461
Mentioned: 19 Post(s)

PC-ul meu

Default

Nu e mare diferenta intre unu si altu, sunt cateva linii de cod la unu din ele in plus, in teorie ar trebuii sa mearga copy paste daca nu sunt signed in nici un fel si nu se face vreun check la flash. Daca am gasi vreun program care sa ne "traduca" bios ul cat de cat si sa nu vedem doar xshdggahsg ar fi ceva.
Am incercat cu nibitor si eu. Cu optiunea de hex deschisa, dar nu deschide timing urile neam.
Poate e vrrun bios de 560ti care se deschide la aceleasi frecv ca si tf2 si cautam si comparam cu ala via hex si editam?
globula_neagra is offline   Reply With Quote
Old 28-12-2016, 21:07   #33
nachtfalke
VIP
 
nachtfalke's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Location: Liquid Nitrogen
Posts: 2,595
Mentioned: 51 Post(s)




Default

am rezolvat , m-a ajutat cineva de pe hwb forum , insa nu am reusit din prima de 9 ori am reflash-uit biosu pana am gasit unde era buba : HEX-ul trebuie editat!
__________________
@[Wanted] Este foarte clar ca fps-urile tale (1525) nu sunt rezultatul unei frecvente de 1170mhz, ci undeva in jurul a 800 mhz.
nachtfalke is offline   Reply With Quote
Old 29-12-2016, 04:15   #34
globula_neagra
Senior Member
 
Join Date: Mar 2014
Location: UK
Posts: 461
Mentioned: 19 Post(s)

PC-ul meu

Default

ti-a spus ce hex sa cauti ?
globula_neagra is offline   Reply With Quote
Old 30-12-2016, 09:19   #35
nachtfalke
VIP
 
nachtfalke's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Location: Liquid Nitrogen
Posts: 2,595
Mentioned: 51 Post(s)




Default

Da acum imi pot moda singur biosii de cold slow
__________________
@[Wanted] Este foarte clar ca fps-urile tale (1525) nu sunt rezultatul unei frecvente de 1170mhz, ci undeva in jurul a 800 mhz.
nachtfalke is offline   Reply With Quote
Reply

Tags
bios, modding, spi programmer, uefi

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Rescriere Bios GA-P35-S3G Bebelus Placi de baza 0 02-08-2012 11:06
Rescriere bios AMI Epic Placi de baza 5 17-05-2012 07:41
Upgrade Click Bios to Click BIOS II fubu Software 1 27-04-2012 10:41
Bios msi hd5670 512 sonipooorcy Placi video 4 28-09-2010 21:46
3850x2 bios cip ! ropittbul Placi video 10 12-06-2010 16:36

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,918
Posts: 783,091
Total Online: 2871

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by suzuki
- by Kspic
- by matose

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 11:32.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.