lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 18-06-2018, 13:19   #55581
war4peace
VIP

Mentioned: 219 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace

Quote:
Originally Posted by icsu View Post
Iti recomand cu incredere pagina asta, a functionat pentru multi prieteni si cunostinte iar analizele sunt vis! Body Engineering
FYI vezi că nenea ăla spune o grămadă de aberaţii. Are dreptate īn principiu, dar de la dreptate ajuns la extremisme şi pus semnul egal īntre chestii diferite.

Personal īl īncadrez la categoria "fake news".
(cică fresh=fanta LOL)

Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 18-06-2018, 13:23   #55582
augustus
Ancient friend

augustus's Avatar

Mentioned: 230 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to augustus Send a message via Skype™ to augustus

Daca nu mananci ca spartul si faci putina miscare zilnic, poti slabi relativ usor. Daca mai bagi si un pedalat sau inot la final de saptamana, aia e. Doar ca rezultatul nu se vede intr-o saptamana, trebuie perseverenta. Nu cred ca daca scoti carbohidratii din dieta de tot te ajuta mai mult.

Quote:
enunta la carbohidrati (faina, cartofi, paste, paine, fasole, mazare, ZAHAR, sucuri)
Daca eu scot asa ceva din dieta, o sa mananc doar carne, oua si lactate, eventual salata. Eu unul nu as suporta asa ceva. Faina de migdale e vis frumos, cel putin pentru majoritatea dintre noi. Cat despre fructe, eu mananc destul de multe fructe si reusesc sa slabesc. Banane, mere, portocale(mai rar, ca nu-mi prea plac), caise, piersici, struguri, prune, cirese etc. si am reusit sa slabesc in jur de 1kg/luna. Singurul lucru diferit pe care il fac este ca nu mai dau comanda de o pizza de 40cm la 11 noaptea si apoi o mananc pe toata, plus 2 beri... Am inceput sa mananc mai mult gatit, eventual cand nu am timp bag o conserva de sardine.

Cum zicea si kretzu, nu mancati pana cand simtiti ca nu mai intra, ca atunci faceti exces de calorii.
augustus is offline   Reply With Quote
Old 18-06-2018, 13:26   #55583
icsu
Ancient friend

icsu's Avatar

Mentioned: 13 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Skype™ to icsu

Personal iti recomand sa citesti, sa te informezi si sa nu mai LOL fara sa intelegi. Eu ma documentez de aproape 2 ani si la inceput si eu am zis la fel, apoi am citit mai atent si am incercat ulterior dovedindu-se adevarat, eu am recomandat dupa ce am urmat acele sfaturi ce s-au dovedit adevarate.
Zahărul din fructe e acelasi rahat ca zahărul din sucuri, la fel ca mierea, in organism zaharul, faina, orezul, carbohidratii sunt transformate in GLUCOZĂ!

sunt atatia care se grabesc sa inteleaga ceva doar pentru ca au vazut ei la teve ce bune's fructele sau pentru ca asa zice doctorul. Sanatatea nu e pentru oricine, crezi ce vrei "da' ia cu pāine!"
Quote:
Originally Posted by war4peace View Post
FYI vezi că nenea ăla spune o grămadă de aberaţii. Are dreptate īn principiu, dar de la dreptate ajuns la extremisme şi pus semnul egal īntre chestii diferite.

Personal īl īncadrez la categoria "fake news".
(cică fresh=fanta LOL)

Last edited by icsu; 18-06-2018 at 13:30.
icsu is offline   Reply With Quote
Old 18-06-2018, 13:29   #55584
augustus
Ancient friend

augustus's Avatar

PC-ul meu

Extremele nu mi se par normale, gen elimina aia si te simti mai ok. Acum cativa ani era in voga sa elimini lipidele, sa mananci doar glucide si proteine. Acum de vreo 2-3 ani e in voga sa elimini carbohidratii. Peste 2-3 ani eu zic sa eliminam tot, bem apa si sa fim sanatosi!
Old 18-06-2018, 14:32   #55585
Miru
Ancient friend

Miru's Avatar

Mentioned: 19 Post(s)

PC-ul meu

Ma ajuta si pe mine cineva cum pot da block la private number pe android 7.0 la un moto g4? Am cautat peste tot dar nu gasesc.
Miru is offline   Reply With Quote
Old 18-06-2018, 14:40   #55586
Iubitel
Senior Member

Iubitel's Avatar

Mentioned: 96 Post(s)

Quote:
Originally Posted by icsu View Post
Uita de sport pentru a slabi, fa doar cardio, exercitii simple, miscare normala, poate ceva distractiv, inot, tenis..
De la 102 la 85 in doar 4 luni (fara infometare, fara sacrificii, nu m-am simtit niciodata ma ibine), uita de sport cu efort sustinut/indelungat, vei obtine doar rezultate de scurta durata si chin, iar pe langa asta iti vei uza corpul inutil si ireparabil.
Culca-te la ora 22 maxim, nu manca inainte de ora 20, mananca intre 12 si 20 ori de cate ori iti e foame, nu te infometa altfel corpul tau intra i nstare de alerta si stocheaza, mananca DOAR PROTEINE (carne rosie - vita/porc, peste, branzeturi grase, OUA, UNT, migdale, seminte floare soarelui, fistic, nuci) renunta la carbohidrati (faina, cartofi, paste, paine, fasole, mazare, ZAHAR, sucuri) .. exista inlocuitori Sweet Safe si produse cu Stevia (zahar natural) un pic mai multa apa decat simti nevoia si salate in compania mancarii compuse din proteine. Renunta la ulei de floarea soarelui, foloseste pentru prajeli unt, untura (grasime animala) sau ulei de cocos. Pentru inlocuitor de faine exista faina de migdale. Fereste-te de fructe, au foarte mult zahar is putine vitamine. Ardeiul capia de ex de 3 ori mai multa vit C decat o portocala (3 protocale au zaharul unui snickers). Nu ieftin sa traiesti sanatos dar e mai scump la doctor!

Iti recomand cu incredere pagina asta, a functionat pentru multi prieteni si cunostinte iar analizele sunt vis! Body Engineering

24h = 1700 calorii
2 covrigi = + 500 cal
10 km mers = - 500 cal
sportul slăbește...

Bafta

Cum dracu sa uite de sport pentru a slabi? Trololo

Exista metabolismul bazal la care se adauga consumul din activitatea fizica. Cu cat ai metabolismul bazal mai bun cu atat arzi mai multe calorii stand degeaba. Cum cresti metabolismul bazal? Pui masa musculara, prin sala/ sport. La 1 kilogram de masa pura arzi 50 kcal stand degeaba. Dar ca sa pui cateva kilograme de masa pura trebuie sala/ sport facute cu cap plus ca acest lucru nu se va intampla peste noapte.

In rest alimentatia trebuie sa includa carbo, atata doar ca acesti carbo sunt simpli sau complecsi, diferite surse,etc. Am reusit sa slabesc si cu dieta hyperproteica, si cu o dieta moderata in proteine gen 30% proteina 50% carbo 20% grasimi.

Intr-un regim NU au ce sa caute prajeli de nici un fel, idem fainoasele.

Ca si concluzie, trebuie mereu deficit caloric, ideal ar fi cateva sute de kcal pe zi, 0 ( ZERO) alcool, asta e cel mai mare dusman in incetinirea metabolismului, miscare si atentie la alimentatie. Poti slabi evident si fara sport, depinde doar de tine daca vrei un corp atletic si rezistent la efort sau daca vrei sa ajungi un skinny-fat cu rezistenta fizica slaba.
Old 18-06-2018, 15:04   #55587
war4peace
VIP

PC-ul meu

@icsu nu vreau să intru īn polemici dar că să fac o analogie e ca și cum ai spune că nu e nicio diferență īntre apă și acid sulfuric deoarece au același conținut de hidrogen.

Mă rog, fiecare alege ce vrea.

Quote:
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
Old 18-06-2018, 15:26   #55588
augustus
Ancient friend

augustus's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Miru View Post
Ma ajuta si pe mine cineva cum pot da block la private number pe android 7.0 la un moto g4? Am cautat peste tot dar nu gasesc.
http://thecellguide.com/how-to-block...s-on-a-moto-g/
Ia vezi aici.
Sau
https://gadgetguideonline.com/androi...sing-any-apps/
Old 18-06-2018, 15:44   #55589
polter
Senior Member

polter's Avatar

Mentioned: 111 Post(s)

PC-ul meu

Default Offtopic

Nu ma pricep la nutritie sau sport , acum ca sunt sedentar am pus pe mine . Am 100kg , +- 4 in functie de anotimp (mai mult plus)

Cu ceva timp in urma mergeam cu bicicleta zilnic ,efort sustinut cam 1 ,2 ore pe zi . Pe scurt 20 km la cadenta mare si pot spune ca mancam ca spartul si nu ma ingrasam ,la 1 noaptea bagam shaorma de la Dristor sau Lizeanu si mentineam aceeasi greutAte .

Eu zic ca sporul ajuta , in gemeral nu aveam timp si nu ieseam mai mult de 2 zile pe saptamana cu bicicleta dar se pare ca nici nu trebuia mai mult.

Probabil la sala lumea are rezultate mai bune fata de ce fAceam eu pe 2 roti .
Regimul are si el rolul lui , sunt de acord cu asta mai ales pentru detoxifiere dar trebuie ajutat cu miscare parerea mea.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Last edited by polter; 18-06-2018 at 15:48.
polter is offline   Reply With Quote
Old 18-06-2018, 16:25   #55590
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

Mentioned: 524 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Da se poate, dar sa bagi si vreo cativa zeci kilometri de alergat ca sa compensezi.
^Word
Old 18-06-2018, 19:47   #55591
mbc
VIP

mbc's Avatar

Mentioned: 1046 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to mbc Send a message via Skype™ to mbc

This strikes close to home. In cartierul meu, s-a folosit un cutit.

Jaf armat īn Dāmbu Rotund

Știrea inițială: Jaf armat la o sucursală a Băncii Transilvania, din cartierul Dāmbu Rotund.

„Am fost sesizați īn legătură cu comiterea unei tālhării calificate, la o sucursală bancară pe strada Girodano Burno din Cluj-Napoca”, explică reprezentantul IPJ Cluj.
Old 18-06-2018, 19:50   #55592
Bennedict
Senior Member

Bennedict's Avatar

Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default Offtopic

Ca sa incarcati "insecure content" in chrome la shortcut trebuie sa fie setat asa la "Target"

"C:\Program Files (x86)\Google\Chrome\Application\chrome.exe" --allow-running-insecure-content.”

Nickname anterior: Kynyo
SPOILER:

Last edited by Bennedict; 18-06-2018 at 20:19.
Bennedict is offline   Reply With Quote
Old 18-06-2018, 20:17   #55593
kpy_here
Ancient friend

kpy_here's Avatar

Mentioned: 193 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to kpy_here

Inainte sa folositi hack-ul de mai sus, poate va ganditi de e insecure content, si de ce nu e o idee buna sa fie pe on
kpy_here is offline   Reply With Quote
Old 18-06-2018, 20:18   #55594
Bennedict
Senior Member

Bennedict's Avatar

PC-ul meu

Cred ca e destul de evident la ce te expui sandbox-ul fiind pe off.
Cine vrea sa riste isi asuma.

SPOILER:
Old 18-06-2018, 20:43   #55595
war4peace
VIP

PC-ul meu

De-aia prefer metoda cu scutuleţul, măcar pot alege pentru ce site vreau eu.

LE: dacă vreţi să vedeţi cum şi īn funcţie de ce alege Gogu' reclamele pentru voi, click me.
Trebuie să aveţi cont Gogu' şi să vă logaţi īn el.

Quote:

Last edited by war4peace; 18-06-2018 at 21:49.
Old 19-06-2018, 00:21   #55596
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

Mentioned: 524 Post(s)

PC-ul meu

Mine is OFF
Old 19-06-2018, 00:21   #55597
Bennedict
Senior Member

Bennedict's Avatar

PC-ul meu

Daca are cineva nevoie si pe mac nu trebuie decat sa execute in terminal:

'/Applications/Google Chrome.app/Contents/MacOS/Google Chrome' --allow-running-insecure-content

SPOILER:
Old 19-06-2018, 02:01   #55598
silvadark
Member

silvadark's Avatar

Mentioned: 5 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Nu stiu sa aiba nativ asa ceva; eu am folosit cu succes Call Blocker.
silvadark is offline   Reply With Quote
Old 19-06-2018, 05:04   #55599
c6t9
Member

Mentioned: 3 Post(s)

Quote:
Originally Posted by sammurai View Post
As vrea sa-mi iau o banda de alergat pentru acasa. Ceva basic, fara functii multe si sa ocupe cat mai putin loc pentru ca stau la apartament si vara o pot lasa pe terasa dar iarna ar trebui sa o tin in casa (preferabil pliabila cumva).

Idea este ca am un program de lucru nasol si nu pot ajunge in mod regulat la o sala si nici timp de fugit pe afara nu am la ore decente.

Tonaj propriu: 96 kG.

Poate asa ceva?
https://www.emag.ro/banda-de-alergar.../pd/DSSHLNBBM/

P.S. Nu vreau sa slabesc (poate 2-3 Kile acolo) doar sa am parte de un pic de miscare.
Ar fi multe de spus despre abordarea asta la sănătate, dar presupun că te-ai gāndit deja și ai eliminat tot pānă ai ajuns aici. Trebuie să abordezi cu grijă banda, nu oricare reduce stresul pus pe articulații corect, poate deloc și de asemenea deși alergatul, īnotul sunt recomandări universale scoase din burtă de toată lumea, nu-s chiar așa. Trebuie să ai grijă cum le faci, că poți distruge multe cu "sporturi sănătoase". Mare grijă la postură, mișcări și pe ce pui presiune. Eu tot aș īncepe pe cāt posibil cu plimbări lungi, pașii să nu fie mari și practic să n-ai o țintă. Să fie efectiv plimbare, relaxare, ieșirea din tot rahatul pe care toți īl trăim īntr-o formă sau alta. E cam primul pas spre un mai bine. Asta să te ducă la o odihnă mai bună. La abordarea unor mese variate și pe cāt posibil regulate cu bias īn prima jumătate a zilei. Nu trebuie renunțat la nimic, ci numai temperat cantitativ și variat. Este un stil de viață asumat pe ani de zile. Așa că trebuie să te gāndești la niște schimbări dacă simți că ceva nu este OK.

Cred că mai repede m-aș orienta spre o bicicletă īn casă. E mai puțin potențialul dăunător. Nu exclus, pentru că postura, solicitările, există și īn cazul ăsta, doar că sunt mai puțin problematice și mai ușor de controlat. Și alte exerciții se pot face și acasă, esențial pentru centru, o parte pe care atāt de mulți o ignoră și nu are nicio legătură cu abdomenul plat. Eu nu l-am avut niciodată de exemplu. Sunt benefice mai ales dimineața, au impact pozitiv și asupra stării de peste zi.
c6t9 is offline   Reply With Quote
Old 19-06-2018, 08:14   #55600
sammurai
Ancient friend

sammurai's Avatar

Mentioned: 51 Post(s)

PC-ul meu

Cum ziceam, nu ma intereseaza asa mult slabitul si doar posibilitatea sa fac niste miscare pentru ca sunt prea inert in cursul zilei.
Pentru slabit stiu reteta de alimentatie corecta (include si paine) dar momentan am ceva probleme de vointa

Intre timp am mai discutat cu cativa amici si toti imi zic mai mult sau mai putin acelasi lucru: o sa fii entuziasmat 1-2 luni si apoi o sa o folosesti pe post de suport de rufe

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules