lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 11-07-2018, 20:16   #1
war4peace
VIP

Mentioned: 227 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default Mens Sana in Corpore Barosano

Am căutat pe forum un thread similar, dar ori sunt chior, ori nu există, ori e ascuns bine de tot.

Fiindcă noi, IT-iştii, suntem predispuşi la sedentarism şi prin influenţă īngrăşării, mă gāndesc că ar prinde bine un topic dedicat contramăsurilor, ca să zic aşa.

Aici putem vorbi despre:

- Activităţi (alergări, cardio, ciclism, exerciţii sală, etc) prin prisma scopului de a ne menţine corpul īn formă, nu chestii avansate gen "100 de kilometri pe zi cu bicicleta".
- Echipament (ce folosim, ce ar trebui să folosim, ce nu e deloc indicat să folosim)
- Gadgets şi apps (idem)
- Rezultate (a mers, n-a mers, sper să meargă)
- Nutriţie (cāte bordeie, atātea obiceiuri)

So there...

Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is online now   Reply With Quote
Old 12-07-2018, 04:04   #2
polter
Senior Member

polter's Avatar

Mentioned: 111 Post(s)

PC-ul meu

Masina in parcare si mersul pe jos + bicicleta ... mai putina shaorma si esti in siguranta
polter is offline   Reply With Quote
Old 12-07-2018, 09:29   #3
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

Mentioned: 531 Post(s)

PC-ul meu

Pentru partea superioara a corpului prefer inot. Pentru partera inferioara si tonus, merg pe bicla (nu cat as vrea) si alerg dimineata (nu cand ploua).
La incaltari iau mai ieftin si mai des din Decathlon. Cat mai usori, talpla flexibila, dar nu atat de moale incat sa simt toate pietricelele (ca alerg prin cartier).

Echipament: slipi, prosop, papuci (pt inot) si pantofi sport pt alergat (iarna pun pe mine o bluza cu protectie termica luata de la magazin cu echipamente de protectie/lucru)
Gadgets: nimic
Rezultate: reusesc cu greu sa ma mentin sub 87 kg
Nutritie: normal pana la 87kg sau tai paine, paste,dulciuri&Co cand trebuie sa dau jos (varsta imi impune sa o las mai moale cu dulciurile, cu mancatul seara, cu colesteroalele, cu alcoalele iar problemem cu stomacul&Co imi impun eliminarea anumitor macaruri si bauturi)
Old 12-07-2018, 09:33   #4
Arise
VIP

Arise's Avatar

Mentioned: 480 Post(s)

PC-ul meu

Anturajul cu oameni normali nu tot IT-iști este printre cele mai bune chestii. Cu oameni normali afli că multe glume de IT-iști sunt de fapt stupide, īnțelegi că nu e cazul să rāzi ca prostu' la macara, discuțiile devin mai elevate și ai și alte viziuni asupra vieții, alte standarde la care să te raportezi (mă refer inclusiv la aspectul fizic, imaginea de sine).

Ieși din bula aia și ai să vezi realitatea.
Old 12-07-2018, 09:34   #5
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

PC-ul meu

@Arise, nu vreau sa fiu rau, dar cunosc IT-ist care merge la teatru/expozitii de arta 9pictura mia ales) intr-un an si citeste carti intr-un an cat nu ai facut-o tu toata viata.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	facepalm.gif
Views:	429
Size:	940.4 KB
ID:	63285  

Last edited by kretzu77; 12-07-2018 at 09:37.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 12-07-2018, 09:45   #6
Arise
VIP

Arise's Avatar

PC-ul meu

Nu ești rău. Doar că mie mi se rupe de kizdă melodramă ăla de IT-ist al tău.
Old 12-07-2018, 10:02   #7
Boggy
Ancient friend

Boggy's Avatar

Mentioned: 677 Post(s)

PC-ul meu

Depinde ce vrei. Treaba e relativ simpla pe partea de slabit. Mai putine calorii bagate decat consumi si o sa slabesti. Punct. Sunt n calculatoare pe net care-ti calculeaza ce rata metabolica ai in functie de greutate(daca n-ai probleme metabolice), adica cate calorii consumi intr-o zi facand nimic, sau in functie de tipurile de exercitii. La mine de ex am ~1800cal. Pot sa nu fac nimic, sa dorm toata ziua, dar daca bag mai putin de 1800cal o sa slabesc. Rata de slabit din diferenta de intake/consum iar o gasesti pe net prin sute de calculatoare, ca sa slabesti 2kg pe luna trebuie sa bagi in tine cu 500cal/zi mai putin decat consumi.

Asta doar pe partea de slabit, pe partea de sanatate propriu zis(pentru ca poti fi scobitoare si sa fii absolut praf ca sanatate, sau gras si in principal sanatos) intram in detalii individuale. Eu de ex incerc sa-mi fac un traseu de mers pe jos + alergat care are ~7-9km. Cred ca-l fac odata la 3-4 zile, si se simte. Daca fac intr-un pas alert marea parte, dau jos 500-700cal. Si dureaza doar 1-1:30hr.

Pe partea de nutritie, vara imi place ca pot baga fructe multe. Iarna ma ingras ca bag mezeluri si alte porcarii plus ca nu mai pot iesi la plimbarica.

L.E. Sunt mandru ca am dat jos ~6kg in 1-1.5 luni fara prea mare efort fizic(85kg>79kg). Doar ca n-am mai mancat toate prostiile, am luat-o pe fructe, iaurturi dietetice + fibre de tranzit amestecate in ele. Cateodata mai bag 3-4 felii de paine cu salam + cascaval ca mi-e pofta, dar in general uit de mancat. Iar cand mi se face foame acum bag 2 piersici si gata. Daca as fi renuntat si la cele 2-3 beri din fiecare seara (sau 1-2 de-alea strong de 7%) as fi dat si mai bine. Efortul mental a fost mult mai mare, e oribil sa treci printre rafturile de dulciuri/snacks-uri si sa te abtii(eu care bagam de-astea la greu). Dar na, intr-o luna plec in concediu si nu vreau sa atarne colacii. )

Telul personal e sa ajung pe la 75-76kg apoi sa ma apuc de sala(de prin iarna, se pupa la fix) + proteine sa cresc masa musculara mai repede, apoi sa ma mentin pe la 80kg, dar cu grasime cat mai putina. Mersul la sala mai mult ca motivator, ca 90% din exercitii le pot face si acasa (flotari, planking, abdomene, o gantera, etc), dar sa moara bibi daca am vreun chef. Cand vad patul ala imi vine sa ma pun pe el si sa nu ma mai ridic.

Partea faina e ca daca te motivezi 2 saptamani si iesi din sevrajul de a baga in tine porcarii nici ca mai simti nevoia dupa. Nu mai simt nevoie de sarat, nu ma simt nevoia de dulce (si daca da, iau 1-2 linguri de miere). Nu mai simt nevoia sa bag mereu ceva in gura (shut your dirty minds and fuck you ).

Last edited by Boggy; 12-07-2018 at 10:25.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 12-07-2018, 12:45   #8
EXxx
Senior Member

Mentioned: 21 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Skype™ to EXxx

dintre toate e important sa intelegi ce vrei tu.
vrei sa slabesti/ sa faci ceva miscare pentru binele tau/ vrei sa pui masa musculara.
As zice ca pentru primele doua e simplu. Ai grija ce mananci(cel mai important) si cat. Dupa iei frumos si alergi, mergi pe bicicleta, dai la vaslit.
Chiar daca pare evident, recomand mers la sala, din mai multe motive:
- creezi un obicei
- cand esti la sala doar tu te poti intrerupe(eu nu-mi iau nici telefonul)
- pleci de acasa si ai liber 1/1.5 ore
- daca ploua n-ai treaba.

Personal merg la sala undeva intre 4-6 ori pe saptamana, luni,marti, joi, vineri fac greutati, miercuri si sambata mai alerg pe banda ca am neglijat si gafai una doua.
Eu am un metabolism de *****, ma ingras una doua si dau jos greu. Am 1.78 si undeva la 78-80 kg.
Echipament nu stiu daca te referi la haine sau la rack-uri-le de la sala. Pantaloni scurti, tricou. Adidasi depinde, daca vrei greutati e mai bine cu talpa plata (think converse) daca vrei alergat iei tenisi.
Gadgets/apps -> nimic. Bun simt la mancat samd. Am folosit putin 5x5 StrongLifts, dar programul ma da putin peste cap si mi-e greu sa ma tin de el, poate revin pentru ca vedeam un increase frumos.
rezultate: bateam in 90kg fara pic de muschi acum 2-3 ani. Cu mancat ceva mai normal (nu sandwitch la fiecare masa) si putina miscare am coborat undeva la 1-2 kg pe luna, pana am atins un platou.

nutritie: momentan ma restrictionez foarte tare la carbs, incerc de vreo saptamana doua Keto sa vad cum merge pe mine. Fac si intermitent fasting 16/8 (adica mananc intr-un interval de 8 ore) dar cateodata mai ajung sa cresc intervalul spre 9-10 ore. Also pentru ca am citit si nu mi se pare atat de greu, am sa incerc sa fac 24h fasting prin weekend(de vineri seara pana sambata seara de exemplu). E un test de anduranta si vointa, plus ca nu mi-e foarte greu.
Sincer pentru nutritie as spune fara bauturi care nu inseamna, apa, ceai, cafea(si da ma refer si la alcool aici), macar pentru o prima perioada. Mai putini cartofi (decat daca sunt cartofi dulci) si mai multe legume. Carne buna, si nu multa prajita. Baga chestii cu grasimi bune: avocado, somon, nuts, ulei de masline.
Daca vrei dulce berries

Daca vrei sa te apuci sa ai o nutritie buna, cel mai bun rezultat e in momentul in care dai un soc sistemului si le face pe toate cum trebuie timp de 1-2 saptamani. Gandeste-l ca un reset la sistem. E crunt primele zile, dupa care te obisnuiesti.

ca idee cina mea acu 2 seri a fost un steak cu 3 oua si ceva branza brie . Aseara am bagat niste bacon cu oua, humus, castraveti, rosii si putina branza.
EXxx is offline   Reply With Quote
Old 12-07-2018, 12:56   #9
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Arise View Post
Nu ești rău. Doar că mie mi se rupe de kizdă melodramă ăla de IT-ist al tău.
kizda, kizda, dar fute femi mai multe decat noi doi la un loc.
Barbati nu stiu, ca nu am intrat in detalii din astea. De femei stiu sigur, ca a fost la un moment dat cu o verisoara de-a mea.
Old 12-07-2018, 15:47   #10
Drazzy
Senior Member

Drazzy's Avatar

Mentioned: 260 Post(s)

Dan Bilzerian varianta IT-ist ?
Quote:
Originally Posted by x3ckid View Post
... A bagat ventilatoare la refuz in el. M-am uitat la temperatura si ajunge si al lui pana la 10 grade Celsius.
Drazzy is offline   Reply With Quote
Old 12-07-2018, 17:20   #11
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Drazzy View Post
Dan Bilzerian varianta IT-ist ?
Nope.
Old 12-07-2018, 19:16   #12
walkman
Senior Member

walkman's Avatar

Mentioned: 42 Post(s)

PC-ul meu

Nu exista thread pentru fitness?

Sau daca esti IT-ist ai 3 co#ie si esti special, hmm, la asta nu m-am gandit.

Last edited by walkman; 12-07-2018 at 19:21.
walkman is offline   Reply With Quote
Old 13-07-2018, 00:21   #13
war4peace
VIP

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by polter View Post
Masina in parcare si mersul pe jos + bicicleta ... mai putina shaorma si esti in siguranta
N-am maşină ( @Arise ai cuvāntul), n-am bicicletă şi nu se pune problema să-mi iau momentan, nu mănānc şaorma. Am făcut burtă de la lăsatul de fumat (nicotina taie apetitul, lipsa ei... guess what happens!).

Quote:
Originally Posted by kretzu77 View Post
La incaltari iau mai ieftin si mai des din Decathlon. Cat mai usori, talpla flexibila, dar nu atat de moale incat sa simt toate pietricelele (ca alerg prin cartier).

Echipament: slipi, prosop, papuci (pt inot) si pantofi sport pt alergat (iarna pun pe mine o bluza cu protectie termica luata de la magazin cu echipamente de protectie/lucru)
Mersi, poţi detalia te rog ce īncălţăminte cumperi exact şi ce anume bluză e aia? Sunt noob.

Quote:
Originally Posted by Arise View Post
Anturajul cu oameni normali nu tot IT-iști este printre cele mai bune chestii. Cu oameni normali afli că multe glume de IT-iști sunt de fapt stupide, īnțelegi că nu e cazul să rāzi ca prostu' la macara, discuțiile devin mai elevate și ai și alte viziuni asupra vieții, alte standarde la care să te raportezi (mă refer inclusiv la aspectul fizic, imaginea de sine).

Ieși din bula aia și ai să vezi realitatea.
Ştiu IT-işti care arată de te sperii (īn sens pozitiv). Experienţa mea a fost cam pe dos, īn general, non-IT-iştii de care am dat erau cam şantierişti, mă rog, fiecare cu tipul său de experienţă. Cānd am zis IT-işti mă gāndeam strict la riscurile implicate de sedentarism, din cauza meseriei.

Quote:
Originally Posted by EXxx View Post
dintre toate e important sa intelegi ce vrei tu.
vrei sa slabesti/ sa faci ceva miscare pentru binele tau/ vrei sa pui masa musculara.
Vreau să dau burta jos. Īn ultimele 9-10 luni am făcut burtă şi colăcei şi arăt diform. Nu ţin neapărat să pun masă musculară altfel decāt natural (adică nu sală intensiv şi aşa mai departe).

Quote:
alergi, mergi pe bicicleta, dai la vaslit.
De cāteva zile fac power walking (sau cum drac se numeşte), mers rapid de acasă la muncă şi īnapoi, īntre 4 şi 4.5 km distanţă, īntre 40 şi 50 de minute ca timp (one way). Total 9-10 km/zi. Īmi place, aş vrea să fac asta īn continuare, zilnic, chiar şi atunci cānd plouă (uşor) sau cānd e frig. De aceea doresc detalii legate de echipament.

Quote:
Chiar daca pare evident, recomand mers la sala, din mai multe motive:
Ştiu, sunt de acord cu tine, momentan nu pot face asta din motive obiective. Working on it though.

Quote:
Echipament nu stiu daca te referi la haine sau la rack-uri-le de la sala.
Pantaloni scurti, tricou. Adidasi depinde, daca vrei greutati e mai bine cu talpa plata (think converse) daca vrei alergat iei tenisi.
Haine, īncălţăminte. Ştiu că există diferenţe īntre cele de marcă şi cele de IDM sau obor, īntrebarea e dacă diferenţele sunt notabile īn cazul mişcării mai lejere (alergare uşoară pe asfalt, mers rapid). La īncălţăminte clar e diferenţă notabilă, pe de altă parte nu aş vrea să dau 150 EUR pe ceva ce nu īmi e necesar.

Quote:
Gadgets/apps -> nimic.
Brăţară fitness pentru date cardiace: cred că am nevoie, am avut trei episoade de angină pectorală īn ultimii 2 ani. Apps pentru monitorizare şi alertă?

Quote:
Sincer pentru nutritie as spune fara bauturi care nu inseamna, apa, ceai, cafea(si da ma refer si la alcool aici), macar pentru o prima perioada. Mai putini cartofi (decat daca sunt cartofi dulci) si mai multe legume. Carne buna, si nu multa prajita. Baga chestii cu grasimi bune: avocado, somon, nuts, ulei de masline.
Singurul lucru cu care exageram este sucul acidulat (inclusiv energizantele). La sucul acidulat (Dr. Pepper) am renunţat, au rămas doar unul-două energizante pe zi (again, motive obiective, working on resolving that).

Quote:
Originally Posted by walkman View Post
Nu exista thread pentru fitness?

Sau daca esti IT-ist ai 3 co#ie si esti special, hmm, la asta nu m-am gandit.
Ha-ha, @walkman nu ştie să citească OP

Quote:
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
Old 13-07-2018, 12:10   #14
GRIP
Ancient friend

GRIP's Avatar

Mentioned: 38 Post(s)

PC-ul meu

Solutia universala:
[yt]https://www.youtube.com/watch?v=Y8JUOMRe3ZI[/yt]
I'm a rocker / Wouldn't change it even if I could
GRIP is offline   Reply With Quote
Old 13-07-2018, 13:24   #15
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by war4peace View Post
Mersi, poţi detalia te rog ce īncălţăminte cumperi exact şi ce anume bluză e aia? Sunt noob.
Hai ca am gasit ce port iarna pt protectie termica (tot asta folosesc si cand dau zapada prin curte dimineata, pana plec la serv): http://www.mondo-romania.ro/index.ph...25&idprod=1440

De la Diadora (alternativ Sholl) iau si branturi pentru incaltaminte. Decat sa dau 6 meleoane pe o incaltaminte nu stiu de care, prefer sa dau mia putin si sa inlocuiesc branturile cu unele facut cu cap de Diadora sau Sholl.
Tot pentru iarna, foarte bune sunt echipamentele Delta (eu am o haina luata pt tmperaturi extreme care a devnit "jaca" mea de zi cu zi in zilele -20 grade).
Tot de acolo iau jachete si veste fleece pt umblatul prin curte iarna.

Legat de incaltaminte, nu stiu man. Probez si iau. Pentru iarna iau in general de la drumetii (ca au talpile mai sanatoase si mai adernete) si pentru vara iau de la Alergare&Co
Iau marca lor, aia cu Q (nu stiu cum plm se numeste exact). Daca nu-imi place sau le agat pe undeva, nu regret.
Am avut Salomon si Haix si am plans dupa ele cand i-am agatat/taiat prin nu stiu ce fiare/maracini.
Pentru concedii am acum o pereche de Marrell. Tocmai de am taiat o cusatura nu stiu pe unde dreac (am descoperit la ultima spalare). Deci nu mai sunt impermeabili. Sa ma fut in ei.
Old 13-07-2018, 18:46   #16
war4peace
VIP

PC-ul meu

Mulţam de info.
Īn altă ordine de idei, ieri am reuşit să fac 26.440 de paşi. Azi deja sunt la 17.066 dar pun stop fiindcă mă dor tălpile, am ajuns exact īn punctul ăla īn care īncălţămintea ieftină de Deichmann īşi arată limitele.

Quote:
Old 14-07-2018, 11:42   #17
walkman
Senior Member

walkman's Avatar

Mentioned: 42 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by war4peace View Post
Mulţam de info.
ieri am reuşit să fac 26.440 de paşi.
Meriti o medalie.
walkman is offline   Reply With Quote
Old 14-07-2018, 12:14   #18
Boggy
Ancient friend

Boggy's Avatar

Mentioned: 677 Post(s)

PC-ul meu

Holy crap, man. Eu daca fac +10-12.000 pasi sunt super multumit.
Old 14-07-2018, 12:44   #19
war4peace
VIP

PC-ul meu

Am fost "ajutat" - am avut musafiri și i-am plimbat prin tot orașul. Adunat cu ce am mai avut eu de mers de colo-colo...
Nu cred că mai ating recordul ăsta curānd.

Quote:
Old 14-07-2018, 13:01   #20
Arise
VIP

Arise's Avatar

PC-ul meu

Sfatul meu este să nu te apuci să faci chestii ce nu ai făcut niciodată īn viață. Să nu te apuci să dai banii pe echipament dacă nu ai folosit niciodată pānă acum. Dacă te apuci de alergat nu e cazul să te īnfigi direct īn merinos și ghete de la 500 lei īn sus.

Există ghete ieftine īn decathlon, īncepi cu alea.

Poți să fii genul solitar și să īți placă s㠓muncești” singur sau să vrei īn grup, doar că grupul trebuie să fie serios. Īn general alți IT-iști nu īți fac “grup” serios, există și acolo serioși dar ăia sunt de regul㠓maniaci serioși” și nu o să ții ritmul cu ei. Restul IT-iștilor sunt īn general niște sedentari cu tendințe de obezitate care pe un bump de testo promit că fac și că dreg, dar a doua zi se dau obosiți și nu ai cu cine.

De asta zic, caută niște oameni care au aceeași viziune despre sport și viață ca a ta, ce īți pot garanta că nu vei găsi astfel de oameni īn sectorul IT.

Revenind la echipament, eu nu recomand să investești īn echipament, aparate, etc. decāt dacă sunt profi ca cele de la sală. Multifuncționalele alea 3475 in 1 nu sunt ok, dai banii aiurea și nu au treabă cu aparatele de la sală. Deci dacă nu ai bani de echipamente profi, mergi la sală. Acolo termini abonamentul și faci pauză cānd nu mai ai chef (o să apară evident și faza asta).

Sent from my iPhone using Tapatalk

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules