lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 14-07-2018, 12:16   #21
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

Mentioned: 522 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by war4peace View Post
Mulţam de info.
În altă ordine de idei, ieri am reuşit să fac 26.440 de paşi. Azi deja sunt la 17.066 dar pun stop fiindcă mă dor tălpile, am ajuns exact în punctul ăla în care încălţămintea ieftină de Deichmann îşi arată limitele.
Ia ceva cu talpa mai tare, sa nu sa nu simti tot. Confortul talpii il poti asigura cu branturi aftermarket (diadora sau sholl). Dar sa fie si flexibila cat de cat.
Sau te duci intr-un magazin sportiv si iei ceva de aleqrga astia prin reclame.
Old 14-07-2018, 12:20   #22
war4peace
VIP

Mentioned: 211 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace

Quote:
Originally Posted by Arise View Post
Sfatul meu este să nu te apuci să faci chestii ce nu ai făcut niciodată în viață. Să nu te apuci să dai banii pe echipament dacă nu ai folosit niciodată până acum. Dacă te apuci de alergat nu e cazul să te înfigi direct în merinos și ghete de la 500 lei în sus.

Există ghete ieftine în decathlon, începi cu alea.
Exact asta am de gând să fac. De aia și întrebam...

Quote:
Originally Posted by Arise View Post
.Restul IT-iștilor sunt în general niște sedentari cu tendințe de obezitate care pe un bump de testo promit că fac și că dreg, dar a doua zi se dau obosiți și nu ai cu cine.
Am remarcat și eu lucrul ăsta. De-aia prefer să fac treaba solo. Am un prieten care merge la sală zilnic dar nu ne potrivim la program.

Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 14-07-2018, 20:41   #23
droopy_ro
Member

droopy_ro's Avatar

Mentioned: 7 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
De câteva zile fac power walking (sau cum drac se numeşte), mers rapid de acasă la muncă şi înapoi, între 4 şi 4.5 km distanţă, între 40 şi 50 de minute ca timp (one way). Total 9-10 km/zi. Îmi place, aş vrea să fac asta în continuare, zilnic, chiar şi atunci când plouă (uşor) sau când e frig. De aceea doresc detalii legate de echipament.
Eu asta fac de ani de zile sa imi mentin greutatea. Ma duc la munca cu transportul in comun si ma intorc pe jos, nu conteaza ca sunt +35ș sau -5ș, daca e peste sau sub temperatura asta o las balta(sau daca am febra), dar putine zile din an sunt asa, cateva iarna si cateva vara. Putin efort in comparatie cu ce fac altii dar constant.

In rest nu conteaza ce fel de vreme e, ca ma intorc de la munca si chiar daca sunt ud de la ploaie sau transpirat lac e ok.
Cea mai importanta e incaltamintea, talpa moale si groasa. Am facut "sportul" asta cu tenisi(gen Converse) acum cativa ani si dupa cateva saptamani m-au apucat durerile de muschi(tibialis anterior), dupa ce am sapat pe net am gasit ca asta e problema, talpa subtire si impact pe asfalt.

De atunci am schimbat incalatarile si folosesc adidasi din Decathlon(nu am dress code la munca cu exceptia pantalonilor scurti, maieuri si sandale).
In rest tricouri multe ca le transpir mai ales cu ghiozdanul in spate si pantaloni largi. Pe saptamana am calculat ca fac vreo 30 km. Suficient cat sa pot manca o ciocolata, clatite, inghetata si sa nu pun pe mine.

Mai fac flotari undeva la 7-10 serii cu 40-45 repetari/zi, pozitia mainilor o variez in functie de chef si in unele zile gantere.
Daca nu ai pretentii de muschi, forta si nu castigi bani cu ele, eu zic ca e suficient pana probabil dupa 40 de ani, cand o sa trebuiasca sa reduc din dulciuri, asta daca prind varsta
"You want me to fly in the back of a little tiny fighter aircraft with a crazy fighter pilot who thinks he's invincible, home in on a SAM site in North Vietnam, and shoot it before it shoots me, you gotta be shitting me!"
- Captain Jack Donovan

Last edited by droopy_ro; 14-07-2018 at 20:44.
droopy_ro is offline   Reply With Quote
Old 14-07-2018, 21:06   #24
EXxx
Senior Member

Mentioned: 20 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Skype™ to EXxx

Quote:
Haine, încălţăminte. Ştiu că există diferenţe între cele de marcă şi cele de IDM sau obor, întrebarea e dacă diferenţele sunt notabile în cazul mişcării mai lejere (alergare uşoară pe asfalt, mers rapid). La încălţăminte clar e diferenţă notabilă, pe de altă parte nu aş vrea să dau 150 EUR pe ceva ce nu îmi e necesar.
eu am perechea asta de vreo 3 ani si se tin bine. Din nou, pentru ca alergi pe asfalt cumpara ceva decent, pentru ca trebuie sa ai grija de genunchi si glezne. Eu am dat 50Ł atunci, deci nu e vorba de 150 coco.

Quote:
Brăţară fitness pentru date cardiace: cred că am nevoie, am avut trei episoade de angină pectorală în ultimii 2 ani. Apps pentru monitorizare şi alertă?
daca vrei ceva ia Garmin, nu-s ieftine insa calitatea e diferita comparativ cu orice bratara gasesti. Cauta la reduceri si gasesti sigur.

Quote:
Singurul lucru cu care exageram este sucul acidulat (inclusiv energizantele). La sucul acidulat (Dr. Pepper) am renunţat, au rămas doar unul-două energizante pe zi (again, motive obiective, working on resolving that).
fuck that shit. De aia ai avut probleme cu inima. Energizantele le arunci instant si daca vrei treci pe cafea. Cumpara frumos un french press, cumpara ceva cafea buna si voala o sa ai o surpriza placuta. Putine cafenele fac o cafea mai buna.

Quote:
Originally Posted by droopy_ro View Post
Mai fac flotari undeva la 7-10 serii cu 40-45 repetari/zi, pozitia mainilor o variez in functie de chef si in unele zile gantere.
that's pretty fly chest to the ground calumea? intreb ca eu tocmai m-am chinuit cu vreo 45
EXxx is offline   Reply With Quote
Old 14-07-2018, 21:48   #25
droopy_ro
Member

droopy_ro's Avatar

PC-ul meu

Calumea e o discutie lunga si nu cred ca are sfarsit
Am mainile lungi, sa ating cu pieptul e greu fizic, dar caut sa am cotul la cel putin 90ș cam ca in poza asta. https://www.google.ro/search?q=push-...2Tvqbfeetn0yM:
As vrea sa le fac asa https://www.youtube.com/watch?v=IODxDxX7oi4 dar nu stiu daca o sa fiu vreodata acolo.
Pe de alta parte https://www.youtube.com/watch?v=O_cp5dWpXzY astea sunt acceptate ca record.
Sau asa in armata https://www.youtube.com/watch?v=_nZBx00BMWo

PS: am pus linkurile asa ca nu merge embed.
"You want me to fly in the back of a little tiny fighter aircraft with a crazy fighter pilot who thinks he's invincible, home in on a SAM site in North Vietnam, and shoot it before it shoots me, you gotta be shitting me!"
- Captain Jack Donovan

Last edited by droopy_ro; 14-07-2018 at 22:04.
Old 15-07-2018, 09:37   #26
Celmaicorupt
Senior Member

Mentioned: 9 Post(s)

Send a message via Yahoo to Celmaicorupt

La flotari nu e asa problema felul in care ti mainile, coatele. Adica nu poti considera exercitiul gresit pentru ca ti coatele mai departate sau mai aproape.
In functie de cum faci exercitiul, o sa lucrezi ori pieptul mai mult, ori tricepsul.
Cu coatele pe langa corp intra mai mult tricepsul, iar cu mainile mai largi, coatele mai departate, intra pieptul mai mult.
PS: Arzi mai multe calorii daca faci exercitii cu greutati decat la cardio.
Mai ales daca faci geno,indreptari, presa militara, genul de exercitii care implica mai multe articulatii.
Imi masor bataile inimii cu un chest band (am si un smartwatch, dar e slab in comparatie cu banda de piept, e lent )
Si va pot spune ca pulsul sare mult mai sus in momentul cand tragi de fiare,decat atunci cand faci cardio.
Diferenta e ca la cardio sta constant pe tot parcursul (pentru ca alergi, mergi,dai la bicicleta etc constant ) la fiare, ai pauze.
Dar per total caloriile cele mai multe le arzi in sala. Si cu cat ai mai multa masa musculara cu atat rata metabolica creste. Aka poti manca mai mult fara sa te ingrasi.
Celmaicorupt is offline   Reply With Quote
Old 15-07-2018, 10:12   #27
poparamiro

poparamiro's Avatar

Mentioned: 24 Post(s)

Aveti grija cu tehnica calories in calories out, nu e cea mai buna cale de a pierde grasime, exceptind cazurile in care se tine post (fasting), nu cea mai buna metoda de a pastra muschii din pacate.

Cea mai buna metoda de a pierde grasimea consta in schimbarea metabolismului, cu beneficii fantastice atat in privinta energiei pe care o vei avea, cat si in privinta sanatatii sau prevenirii unei foarte largi game de boli, de la cele neurodegenerative pana la diabet, boli cardiace...etc.

De ce nu e cea mai buna cale de a slabi tehnica controlului caloric?
E simplu: in momentul in care ai mancat prea multi carbohidrati la o masa, o sa ai prea mult zahar in singe si il vei depune sub forma de grasime sub actiunea "minunatei" insuline. Nu mai vorbim de problemele de sanatate induse de carbohidrati.

Sa iti schimbi metabolismul astfel incat sa folosesti grasimea ca sursa de energie dupa ce toata viata ai folosit carbohidratii nu e usor, (modificarile merg pana la nicel celular), dar beneficiile sunt fantastice.

Daca o faci corect vei ramane uimit cata energie ai si ce bine te simti, si bineinteles, gasimea se duce.
poparamiro is offline   Reply With Quote
Old 15-07-2018, 10:26   #28
war4peace
VIP

Mentioned: 211 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace

Păi cum îți schimbi metabolismul? Al meu s-a încetinit în ultimii 2 ani.
Ieri m-am cântărit și am ajuns la 81 de kile FFS. Acum un an aveam vreo 66. Bine, atunci eram slab rău dar problema e că tot câștigul de greutate constă în șunci.
Azi dimineață m-am trezit la 6 și m-am dus la alergat. Astfel am aflat că sunt cu totul out of shape. Trebuie să fac asta zilnic.

Protip: nu mâncați usturoi verde în seara anterioară.

Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 15-07-2018, 21:03   #29
droopy_ro
Member

droopy_ro's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Daca o faci corect vei ramane uimit cata energie ai si ce bine te simti, si bineinteles, gasimea se duce.
E si psihologica faza cu energia nu doar fizica.
Quote:
Aveti grija cu tehnica calories in calories out, nu e cea mai buna cale de a pierde grasime, exceptind cazurile in care se tine post (fasting), nu cea mai buna metoda de a pastra muschii din pacate.
La mine a mers, dar suspectez ca merge de la gras la greutate normala nu de la greutate normala la fizic de atlet(sub 15% grasime corporala).

Mai e o chestie cu slabitul, indiferent de ce metoda alegi, daca e prea repede te poti alege cu vergeturi.
Sunt locuri pe corp unde am ramas cu asa ceva iar slabirea majora a fost acum ani de zile, prin 2010-2012 nu mai imi aduc aminte exact.
- Captain Jack Donovan
Old 15-07-2018, 22:34   #30
kobro
Ancient friend

kobro's Avatar

Mentioned: 82 Post(s)

PC-ul meu

Organismele răspund total diferit, mai ales ca avem stiluri de viață foarte diferite. E greu sa dai un sfat.
kobro is offline   Reply With Quote
Old 15-07-2018, 23:58   #31
poparamiro

poparamiro's Avatar

Daca consumi un maxim de ~ 30g de carbo pe zi (nu zahar sau fructoza, ci carbo din legume), organismul se va adapta si va invata sa foloseasca grasimea ca sursa de energie, totul se va schimba din "temelii".

Nu vei mai folosi glucoza ca sursa de energie, nu vei mai avea variatii ale zaharului in sange...etc.

Trebuie doar sa ai rabdare si vointa, informatii corecte si bineinteles sa si faci cum trebuie.

Atentie mare la consumul de proteina, daca e prea mare vei iesi din starea de ketoza pentru ca organismul are capacitatea de a forma carbohidrati din aminoacizi.

Ce si cum exact gasiti pe tot locul, mai greu e de "executat".

Nu e singura cale de slabit, poti scapa de grasime si cu paine si zahar, dar nu vei avea beneficiile energetice si de sanatate.
Old 16-07-2018, 07:41   #32
Arise
VIP

Arise's Avatar

Mentioned: 469 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by poparamiro View Post
Daca consumi un maxim de ~ 30g de carbo pe zi (nu zahar sau fructoza, ci carbo din legume), organismul se va adapta si va invata sa foloseasca grasimea ca sursa de energie, totul se va schimba din "temelii".
Și dacă îi dai dublu, adică un 60g carbs și pot să fie și carbs simpli, ce se întâmplă? Nu se va mai adapta?
Old 16-07-2018, 07:52   #33
Boggy
Ancient friend

Boggy's Avatar

Mentioned: 663 Post(s)

PC-ul meu

Cred ca ideea e sa-i dai minimum de carbs ca sa faca tranzitia la ardere de grasime mai rapid. Daca-i dai mai mult carbs n-o sa traga din grasime pentru ca o sa aiba rezerve de energie din carbs. La un program normal de mancat(3mese pe zi) si stil sedentar, chiar si putini carbohidrati sunt suficienti cat sa aiba ce trage din ei pana la urmatorul intake.

La fasting e tare ca vrei, nu vrei, energia din carbohidrati se epuizeaza si corpul e obligat sa traga din grasime

Ma reapuc si eu azi de fasting, imi convine 20/4, adica 20h fara calorii(nici lapte in cafea de ex), si 4h in care o sa mananc chestii low-carb.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
Old 16-07-2018, 10:40   #34
Iubitel
Senior Member

Iubitel's Avatar

Mentioned: 92 Post(s)

Ursu are dreptate, pentru sedentari si plimbareti deficitul de calorii combinat cu keto va fi mai bun ca si o dieta cu carbo dar tot in deficit caloric. Pentru cei cu activitati fizice intense, sala, etc nu va face mare diferenta. Cea mai simpla dieta ever, renuntarea la paine si gluten de orice fel, 0 prajeli, cat mai putin lapte si derivate, deficit zilnic de 400-500 kcal si ceva activitate fizica ==> rezultate garantate. Vad ca unii baga rosii cu branza si paine, good luck with that shit lol.

Sunt multe de spus si ca in orice domeniu sunt o gramada de idei si o gramada de nebuni care le aplica si apoi o dam in complicatii si variatii si stam sa dezbatem cu orele cand de fapt treaba e la mintea cocosului (posibil si Viorica Vasilica sa o priceapa) . Deficit, activitate fizica, mancare curata ==> WIN.

Pacat ca e Dedera banat, aveam 10 pagini de topic pana acum
Old 16-07-2018, 10:42   #35
poparamiro

poparamiro's Avatar

Exact, atat timp cat sunt carbo, vor fi folositi ca sursa de energie si nu vei intra in ketoza.

La fasting se epuizeaza carbo si intri in ketoza dar eficienta nu e maxima pentru ca vei iesi din stare dupa ce consumi carbo. Oricum e o metoda buna de slabit chiar si cu carbo pentru ca are inclusiv beneficii pentru sanatate (regenerare celulara..etc)

Treaba e ca vrei sa slabesti sanatos, nu sa faci lucrurile ampulea.

Nu e o cantite exacta de carbo sub care intri in ketoza, exact 30 de grame. Trebuie sa consumi cat mai putini, dar nu poti extrem de putini pentru ca ai nevoie de legume pentru o functionare corecta a organismului, si in plus mai apar grame din alimente. Zaharurile (carbo simpli) trebuie redusi la zero.

Cand intri in ketoza veo sti cu siguranta: poti manca de doua ori pe zi fara sa iti mai fie foame chiar daca consumi energie foarte multa.
Old 16-07-2018, 10:50   #36
Boggy
Ancient friend

Boggy's Avatar

Mentioned: 663 Post(s)

PC-ul meu

Apropos de zaharuri, o lingura de miere pe zi merge, asa, ca "treat"?
Old 16-07-2018, 11:29   #37
poparamiro

poparamiro's Avatar

==))

Nu prea merge pentru ca, consumi destui din legume si restul alimentelor si nu mai intri in stare de ketoza. Acuma poate ca de la o lingura doar nu iesi din stare, doar practic vezi (exista inclusiv teste care iti arata starea in care esti referitor la ketoza), dar lingura aia nu vad cu ce te ajuta, ca o sa vrei mai mult dulce.

Daca nu urmaresti ketoza, normal ca merge.

Chiar si la keto, dupa ce ti-ai facut metabolismul "bullet proof" (adica organismul foloseste de ceva vreme gasimea ca energie si e foarte obisnuit cu asa ceva) iti poti permite zile de trisare, isi va reveni mult mai rapid in starea de ketoza.
Old 16-07-2018, 12:48   #38
droopy_ro
Member

droopy_ro's Avatar

PC-ul meu

Sunt multe metode.
Personal mi se pare o tampenie sa nu mai mananci alimentele X si sa iei Y kcal cu Z carbo si Q proteine.
Atata timp cat nu castigi bani din asta si nu iti depinde viata de performanta fizica sau sa ai alergii, diabet si alte boli care iti pun viata in pericol.
Inteleg de exemplu bodyguarzii, trupele speciale, atletii profesionisti, sa se abtina pana la 40-50 de ani cand ies la pensie de la alimente. Sa te chinui cu regimuri draconice la care adaugi problemele din viata de zi cu zi, copii, cumparaturi, stresul de la munca, rate, boli, inmormantari, doar ca sa slabesti, trebuie sa ai un anumit fel de personalitate.
Iar daca ai personalitatea aia, ma indoiesc ca te-ai ingrasat
- Captain Jack Donovan
Old 16-07-2018, 13:18   #39
madhorsefuzzy
Senior Member

madhorsefuzzy's Avatar

Mentioned: 83 Post(s)

PC-ul meu

Vreau si eu corp mai putin barosano. Adica sa dau jos burta, ca doar acolo am probleme in oglinda (si in miscari).

Doar ca soacra ma burduseste cu mancare traditionala romaneasca: sarmale, varza calita, friptura cu cartofi la tava, etc.

Am slabit fara probleme cu regim luat de pe net si miscari de inviorare (2 gantere si un plan inclinat) in casa 35-45 min. Si chiar de 2 ori. Ultima data m-am oprit cand am descoperit hernia inghinala bilaterala (operata intre timp acum 2 ani si jumatate).

Ce vroiam sa constat e ca mancarea traditionala romaneasca nu se potriveste cu nici un regim de slabire. Trist, dar suntem niste mancai needucati (culinar vorbesc) ceea ce se reflecta in toate felurile traditionale de mancare. Si din pacate obiceiurile astea vin din perioada de infometare comunista.
madhorsefuzzy is offline   Reply With Quote
Old 16-07-2018, 13:28   #40
Bennedict
Senior Member

Bennedict's Avatar

Mentioned: 47 Post(s)

PC-ul meu

Renuntati la racoritoarele acidulate si la zahar si o sa vedeti rezultate fara sa va infometati sau sa trageti de fiare. Exista destul zahar in alimentatia zilnica: fructe, legume etc.
De la 2.5L de Cola pe zi acum 6 ani am ajuns sa beau doar apa plata la temperatura camerei. Alta viata.

Nickname anterior: Kynyo
SPOILER:
Bennedict is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules