lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Cutia de sub birou
Connect with Facebook

Cutia de sub birou Aici se discuta despre configuratii prezente sau viitoare


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 02-05-2013, 23:37   #1
korby
Ancient friend
 
korby's Avatar
 
Join Date: May 2013
Location: Cluj-Napoca
Posts: 4,768
Mentioned: 178 Post(s)

PC-ul meu



Default The evolution of the Ryne PC

Seara bună şi bine v-am găsit.

Povestea a început cândva prin vara anului 2000 cu un Pentium la 75 MHz (asta după ce la ora de "Informatică" din gimnaziu aveam ceva 286), a trecut prin Duron 700, AthlonXP Palomino 1700+ (cât am mai căutat un T-Bred B0...), după care în perioada 2005-2008 au urmat zeci de configuraţii. M-am liniştit cu un C2D E6700, urmând ca în urmă cu un an şi jumătate să trec la actualul i7 2600k. O să notez şi configuraţia actuală, încât mai apar mici modificări. Rar.

Quote:
Intel Core i7 2600k - 4702.06MHz - 1.336V
Scythe Mugen (ex-Infinity)
ASRock P67 Extreme4 B3
4 * Corsair CMX8GX3M2A1600C9 - DDR-1600 /w 9-9-9-24-2T - 1,515v
Gigabyte GV-N56GOC-1GI - stock
Antec P183 | Seasonic M12II-620 Bronze
Samsung HD103SJ (F3) | LG GH22NS70
Asus Xonar DX
Dell U2311H
Microsoft Wired 600 & A4Tech X-710MK
Deocamdată n-am prea multe de spus. Poze vor urma, momentan aş putea să pun doar fostul sistem din jurul lu' 'nea E6700, care acum aproape că zace pe sistemul nevestei, înfipt pe o placă ASRock G31M-S ce nu prea are idee ce-i aia overclock. Procesorul ăsta era capabil de 3500 MHz la voltaj standard pe DFI P965, însă pe mATX-ul ăsta de-abia creşte undeva pe la 2800 MHz. Mai ruşinos e cooler-ul, un amărât de Scythe Ninja Mini.

Între timp mi-a venit o comandă de la TME. Am luat grilaje de 12cm (2.05 lei bucata), filtre de 12cm (5.60 lei bucata), şaibe din plastic M2.5 (5.91 lei / 100 de bucăţi) şi M4 (4.05 lei / 100 de bucăţi), cabluri SATA de 75cm (4.10 lei bucata - am căutat lungimea asta ca să-mi fie mai uşor să le trag pe sub placa de bază) şi un splitter de la Molex 4-pin la Molex 4-pin + mufă Berg (pt. Xonar şi placa de bază). Am luat şi două tipuri de mufe C14, vroiam să schimb mufa sursei Corsair HX520 care alimentează sistemul secundar, dar nu-s bune, au pinii nepotriviţi, după cum se vede în poză sunt pe orizontală şi în sursă se potrivesc numai dacă-s verticali. Nici o problemă, mai căutăm.

Partea cea mai surprinzătoare au fost conectorii pt. ventilatoare: FMM-1 şi FMB-2. Sunt excelente, contrar descrierii, nu-s din plastic, ci dintr-un cauciuc foarte moale, incomparabil mai bun pt. ce o să fie folosite decât vechiile FSP-1 şi FSP-2. Am luat şi câteva FM-1, dar nu cred că o să le găsesc utilitate, trebuie întinse destul de tare ca să intre pe un ventilator şi apoi se rup prea uşor când se dau jos. Am găsit şi tub spiralat (bandă matisantă?) la Baumax. 5m, diametru de 8mm şi de 12mm. 12,79 lei, respectiv 16,49 lei (culoarea neagră).

Mâine o să purced la montat "noul" NH-D14, o să pun filtre la intrare, grilaje la toate ventilatoarele şi o să "căptuşesc" masca frontală cu burete/spumă. Păcat că nenea de la atelierul de lângă bloc nu o să fie mâine la lucru, n-o să pot să scap de grilele carcasei. Deocamdată. Mai rămâne să primesc un Scythe GT, să văd cu urechiometru' dacă merită investiţia în aşa ceva. Oricum, cel puţin o bucată mă gândesc să iau pt. locaşul orizontal de pe tavanul carcasei. Actualul Scythe Infinity (are lapping făcut cânva odată, parcă prin 2006) o să treacă înapoi pe E6700 unde sper că o să facă treabă bună, cum a făcut aproape 4 ani până să facă cunoştinţă cu i7.

Deocamdată nu mă mai ocup de overclock sportiv, însă am de gând să mai încerc una-alta. Dar numai după ce-mi ajung câteva bucăţi de Sunon PMD1212PMB1A.

Înainte de upgrade-ul la sistemul actual am avut ceva aventuri şi cu Horizon 2206SW + BBA ATi X1900 XT(X). Când fosta eVGA GTX260 a dat colţu', am scot ATi-ul de la naftalină, doar că s-a încăpăţânat să afişeze orice după "Welcome" dacă era conectat pe DVI, în timp ce pe VGA rezoluţiile erau total anapoda. Am bănuit atât placa, dar mai ales monitorul, căruia am fost nevoit să-i schimb şi câţiva condensatori dacă tot l-am desfăcut. Monitorul a funcţionat corect după ce a ajuns noua placă, astfel încât am bănuit în totalitate ATi-ul. Asta până zilele trecute, când am făcut rost de un ATi x1300 pt. sistemul secundar. Aceeaşi problemă. OK, fair enough. Am încercat placa x1300 pe sistemul meu, a mers fără probleme pe DVI, ba chiar am obţinut şi 5 FPS în World of Warcraft. Cu x1900 nici n-am încercat, oricum am primit răspunsul căutat şi oricum nu încăpea din cauza TR-ului HR-05 IFX de pe chipset. Totuşi, am încercat din nou Horizon-u' pe 560: nothing. Niet. Zilch. OK... pus Dell-u' şi conectat Horizon-u' ca şi al doilea monitor. Tot nimic. Acu' două zile a mers. Well, FFFFFUUUUUUUUUU too. Şi pe placa integrată de pe ASRock G31M-S merge fără probleme. Bănuiesc că nu-mi rămâne decât să desfac monitorul şi să-l mai inspectez odată, data trecută am dat atenţie numai condensatorilor.

Nimic impresionant deocamdată, dar pun totuşi şi un teaser. O să revin cu povestea plănuită pe mâine, sunt convins că o să fie cel puţin interesant. Mai ales pt. că ultima mea întâlnire cu Noctua nu a fost plăcută.
__________________
The evolution of the Ryne PC
Inrolează-te azi in echipa de traforaj viteză!

Last edited by korby; 22-12-2021 at 22:34.
korby is offline   Reply With Quote
Old 02-05-2013, 23:47   #2
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Prietene vechi, eu personal iti urez bine ai venit si te albastresc

Stiu ce inseamna sa cresti, sa ti se schimbe prioritatile sa...dai cu nasul de viata. Cu toate acestea, ma bucur ca ai ramas pasionat. Multi se pierd pe drum si e si normal sa fie asa...

Pentru cei care nu stiu, prietenul Ryne avea primul site pe care eu am scris un review profi. Doar ca atunci il chema korby iar site-ul se chema Roclockers
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 03-05-2013, 00:14   #3
korby
Ancient friend
 
korby's Avatar
 
Join Date: May 2013
Location: Cluj-Napoca
Posts: 4,768
Mentioned: 178 Post(s)

PC-ul meu



Default

Săru'mâna, mulţumesc. N-o să mă pun acum pe blogging, dar în urmă cu câteva zile am scris o mică povestioară pe XF.

We did a pretty good job back in the day, didn't we? Ca fapt divers, cândva prin toamna-iarna 2012 am pus înapoi site-ul ca o versiune "aproximativă" (tema era aiurea, link-uri nu mergeau, forumul era inexistent), poate că ar trebui să iau din nou legătura cu A. Revenco, măcar să-l ţin undeva ca şi o amintire a trecutului.

Văd că şi alţii au cam dispărut între timp, nu mai cunosc aproape pe nimeni, decât ceva oameni de pe sus numitul XF. Deşi am avut o activitate cel puţin grozavă şi pe CG, am încercat să nu mai dau pe aria Hardware încă de prin 2008, a fost prea mare dezorganizarea. Şi parcă-i la fel şi acum.

Încă-s 100% korby, de-asta am şi scris în semnătură, nu ne ascundem după nişte litere.
__________________
The evolution of the Ryne PC
Inrolează-te azi in echipa de traforaj viteză!

Last edited by korby; 03-05-2013 at 00:19.
korby is offline   Reply With Quote
Old 03-05-2013, 00:51   #4
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Yeah we did

Am vazut din intamplare cand ai pus sus arhiva si m-am bucurat, bringed back memories. Din garda veche mai dai pe aici de un Neo, un Dragos Saraolu (Jocker), un Traian Pasatoiu (PasatoiuTD), un varz...si mai lurkuiesc multi altii...doar ca varsta si timpul schimba prioritatile oamenilor Sang si xwoodoo traiesc si misca doar ca nu dau pe forum...etc
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...

Last edited by Monstru; 03-05-2013 at 00:53.
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 03-05-2013, 07:04   #5
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,351
Mentioned: 385 Post(s)


Default

Am tot ezitat să postez pe threadul de pe XF în primul rând pentru că majoritatea celor rămași pe-acolo au entuziasmul pe la nivelul unei moluște dpdv hardware

TL;DR nu cred că voi renunța niciodată la pasiunea pentru hardware. Este mult prea adânc înrădăcinată și chiar dacă nu mă ocup de chestii sportive tot îmi place să bibilesc.
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 03-05-2013, 10:02   #6
blackiller
Senior Member
 
blackiller's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: Bucuresti
Posts: 1,467
Mentioned: 9 Post(s)

PC-ul meu

Default

Bine ai venit. Urmaream forumul roclockers pe cand aveam primul meu pc, un AMD Athlon [email protected] ghz sk 754, cu mare interes si mai tarziu crazypc si de ceva vreme lab501.
blackiller is offline   Reply With Quote
Old 04-05-2013, 15:38   #7
korby
Ancient friend
 
korby's Avatar
 
Join Date: May 2013
Location: Cluj-Napoca
Posts: 4,768
Mentioned: 178 Post(s)

PC-ul meu



Default

Mi-am amintit de ce n-am mai prea șurubărit: P183, o carcasă excelentă din multe puncte de vedere, e proiectată special să-ți facă draci. Poză de la începutul operațiunii, restul poveștii vine abia pe seară pt. că sunt la servici și, deși am luat pozele cu mine, am uitat să le editez.
__________________
The evolution of the Ryne PC
Inrolează-te azi in echipa de traforaj viteză!

Last edited by korby; 22-12-2021 at 22:34.
korby is offline   Reply With Quote
Old 04-05-2013, 18:04   #8
mascotzel
Ancient friend
 
mascotzel's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 5,504
Mentioned: 26 Post(s)




Default

Welcome korby!
mascotzel is offline   Reply With Quote
Old 05-05-2013, 00:33   #9
korby
Ancient friend
 
korby's Avatar
 
Join Date: May 2013
Location: Cluj-Napoca
Posts: 4,768
Mentioned: 178 Post(s)

PC-ul meu



Default

Sara bună dom' Bundy.


Mno așe... Încep prin a-mi cere scuze în legătură cu calitatea pozelor. Sau lipsa ei. Io-s clei la fotografie şi nu-s ajutat nici de cameră, Nikon L10.

Cam așa arăta măgăoaia înainte de a începe, prăfuită și cu ceva cabluri mai mult sau mai puțin încurcate. HDD-ul este prins cu elastic într-un slot de 5.25”, asta reprezintă chestia aia maro.



Cooler-ul Scythe a fost lappuit candva demult, pt. că și procesoarele de pe atunci au făcut cunoștință cu șmirghelul. 2600k-u' a rămas neatins, așa că pasta Antec Formula 5 nu a avut o întindere prea grozavă. Presiune sigur a fost, radiatorul fiind montat cu şuruburi M4 şi arcurile de la TR Bolt-Thru, piuliţele fiind strânse până la refuz.



Mari Scythe-urile, dar și mai mare Noctua. Sunt convins că se cunosc proporțiile, dar le-am tras și eu în chip. Doar că pozându-le în pat nu prea am dovedit prea multe, Noctua fiind mai greu s-a şi adâncit mai mult.



Atât procesorul, cât și radiatorul au fost șterse de pastă sau alte urme, apoi încă odată cu alcool izopropilic, urmând ca în final să dau cu niște Noctua NT-H1. Puțină, cât să se întindă peste die. Am pus cam cât un bob de orez (scurt, nu lunguieț), am plantat radiatorul pt. a vedea cât se întinde, am fost mulțumit de rezultat, așa că am prins radiatorul cu totul. O menţiune am de făcut, în legătură cu chestiile alea de plastic care se pun în găurile ventilatorului pt. a trece sârmele prin ele. Serios? Aia-i soluţia pe care au găsit-o?



Planul iniţial a fost să pun filtrele peste grilele carcasei şi să astup orice gaură cu burete sau spumă. Doar că mica mare problemă a fost cauzată de masca din plastic: a fost gândită în aşa fel încât şi cablurile de la butoane şi USB de-abia se strecoară pe acolo.



Aşa că am improvizat: am prins grilajul de plastic cu FMM-1, iar buretele l-am prins de colţuri cu bandă dublu-adezivă. Ghetto-mod, more or less, dar a stat fixat. Asta până am încercat să montez masca frontală: se cocoţa pe filtre cam 5mm, aşa că au zburat amandouă. Momentan. Plănuiesc să decupez grilele cu un flex, aşa că n-ar trebui să mai fie probleme ulterior. Sunt şi un pic ridicate în relief faţă de restul tablei.

După ce un TR TY-140 a ajuns pe radiatorul Noctua, planul era ca al doilea să fie ventilator de sistem. Ţeapă, nu s-a potrivit nicăieri. Deloc. Nici dacă-i făceam cunoştinţă cu ghilotina. Aşa că a ajuns tot pe radiator.



Am schimbat şi elasticul în care stă prins HDD-ul Samsung, deşi cel vechi nu arăta urme de oboseală. Poate din cauză că au fost vreo 4m suciţi în sloturile de 5.25". Acum am pus 4,3m.



Odată cu trecerea anilor (care nici nu-s aşa mulţi, numa' vreo 3) masca a cedat în diferite feluri: nu mai stă prinsă în pinii ei de plastic, trebuie s-o agăţ de tablă cu şuruburi, o balama a uşii e ruptă (blame it on the wife, she's clumsy!), mai nou nici uşiţa de jos nu mai stă închisă, chestia aia nu mai face "click".

Ventilatoarele. Cel din spate a fost prins cu FMB-2, prindere cu şaibă intregrată, astfel încât nici nu se atinge de tablă. Cel de sus a fost prins în cleme şi două bucăţi de FMM-1.



Credibil sau nu, toată distracţia a durat undeva la 8 ore, cu pauza de masă aferentă. Evident că am uitat să fac poze de ansamblu.



Nimic suspect? Se vede mai bine în poza de mai jos.



L-am rotit, acum încape şi capacul carcasei. Dar rămân curios, oare cât pot să reziste chestiile alea din plastic? Am şanse să găsesc ceva metalic?

Cam astea sunt resursele, diferite chestii adunate în aproape 15 ani de activitate. Plus încă o cutie în bucătărie, sub masă.



Nu sunt foarte mulţumit. Pt. HDD şi DVD-RW am folosit un splitter Molex - SATA pt. a nu mai trage încă un cablu de la sursă, dar nu sunt mulţumit de rezultat, aşa că o să încerc şi varianta cablului SATA direct din sursă. Până la urmă n-am folosit nici cablurile de date care tocmai le-am cumpărat, dar totuşi o să încerc să le schimb, cele folosite sunt un pic la limită şi aş vrea să le trag mai lejer (cum era ideea iniţială de altfel!). Altă parte a planului era să mut Xonar-ul deasupra plăcii video. Doar că ar atinge radiatorul de pe procesor şi nu am la îndemână un plastic cum sunt cele de izolare din surse.

N-am scris nimic de placa video. Încă de prin 2007 am cam refuzat să mă mai ating de plăcile video după ce, după prea mulţă şurubăreală, efectiv am omorât una bucată excelentă de GF 7900GT. Singura excepţie a fost x1900 XT @ XTX achiziţionat ulterior, căruia i-am montat un AC Accelero S1. În rest, nimic. Doar suflat de praf şi dat cu pensula pe unde s-a putut. Dar totuşi am intenţia ca mâine să-mi iau inima în dinţi, nu-mi prea plac temperaturile, aşa că vreau cel puţin să schimb pasta.

Cel puţin am avut dreptate în legătură cu lapping-ul de pe Scythe. Mai jos sunt temperaturile în condiţii identice de temperatură şi umezeală. Mai mult n-am avut răbdare şi oricum ajuns-au la stabilitate.

Scythe:

Noctua:


I'll do it over the weekend.
__________________
The evolution of the Ryne PC
Inrolează-te azi in echipa de traforaj viteză!
korby is offline   Reply With Quote
Old 05-05-2013, 10:13   #10
DeDeRa
Banned
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 12,096
Mentioned: 229 Post(s)

PC-ul meu

Default

Sa ma ierti, dar chiar si cel mai amarat program cum e IrfanView are optiunea de resize.
Multumim cerului ca un ai vreun aparat foto ca D800.
De asemenea, util ar fi sa le fii upload-at direct aici. Cand scrollez in sus, poate am eu rabla penala de PC, merge greu.
In rest, foarte frumos. Am avut si eu P182 care pe mine m-a multumit, era super silentioasa.
LE: Tin minte ca de la atata silentiozitate, se umpluse de praf si clocotea i7 920. =))

Last edited by DeDeRa; 05-05-2013 at 10:19.
DeDeRa is offline   Reply With Quote
Old 05-05-2013, 12:04   #11
mitty
Senior Member
 
mitty's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: cluj-napoca
Posts: 1,286
Mentioned: 10 Post(s)

PC-ul meu

Default

Bun re/venit pe forum, clujeanule . Tare imi place penultima poza, cea cu piesele la gramada insirate pe masa....
__________________
...dar banii zici ca sunt ursi polari pentru mine. Ii vezi doar la televizor...'' by bogzilla ''
mitty is offline   Reply With Quote
Old 05-05-2013, 12:51   #12
matose
Administrator
 
matose's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 5,793
Mentioned: 106 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to matose
Default

Welcome back to the dark side
__________________
matose is offline   Reply With Quote
Old 05-05-2013, 13:59   #13
korby
Ancient friend
 
korby's Avatar
 
Join Date: May 2013
Location: Cluj-Napoca
Posts: 4,768
Mentioned: 178 Post(s)

PC-ul meu



Default

Era tot aia chiar dacă puneam pozele aici, thumbnail-urile la fel de mari ieşeau. Şi pt. că le aveam deja urcate pe un server la fel de rapid, m-am folosit de link-uri. Oricum, greşeala a fost că pozele alea le-am lăsat la rezoluţia cu care le-am făcut şi am scăzut calitatea, dar pozele cele care le fac astăzi o să le modific rezoluţia undeva către 1600*1200, păstrând astfel calitatea. Şi dimensiunea fişierelor ar trebui să rămână sub 1MB pe bucată.

Mulţămesc. Întinse pe uscătorul de haine. Piese mai sunt, ba chiar două cutii, nu numai una.

Între timp nici piticul n-a scăpat. I-am rotit radiatorul, astfel ajunge aerul mai uşor la memorii (care frig!), i-am făcut cunoştinţă şi cu o pastă mai bună, dar şi cu arcuri pt. prindere.
__________________
The evolution of the Ryne PC
Inrolează-te azi in echipa de traforaj viteză!

Last edited by korby; 22-12-2021 at 22:34.
korby is offline   Reply With Quote
Old 05-05-2013, 14:16   #14
coiotHK
Senior Member
 
coiotHK's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,467
Mentioned: 17 Post(s)

PC-ul meu

Default

Frumos pc
Resize se poate face in paint )
__________________
(:ᘌꇤ⁐ꃳ~
coiotHK is offline   Reply With Quote
Old 05-05-2013, 23:09   #15
korby
Ancient friend
 
korby's Avatar
 
Join Date: May 2013
Location: Cluj-Napoca
Posts: 4,768
Mentioned: 178 Post(s)

PC-ul meu



Default

Am rezolvat şi plăcuţa video. Nea' varz, ştiu că în trecut şi io am făcut nefăcute cu paste termoconductoare, da' ce-au avut ăştia de la Gigabyte cu mine? Nu cred că am mai văzut vreodată aşa ceva, numa' aruncată să fie acolo. Şi să mai treacă şi pe lângă ca din cratiţa cu sarmale... Pe cât de impresionat am fost iniţial de dimensiunile sistemului de răcire, pe atât de dezamăgit am fost când am desfăcut sandwich-ul. Radiatorul nu e chiar aşa de mare, plus heatpipe-urile care mi-au dat un adevărat moment "what were they thinking?". Când am văzut Marele Canion dintre ţevi am înţeles de ce temperaturile nu-s prea impresionante. Plus distanţierele care-s la fix, astfel încât presiunea pe IHS e fix zero. Mă gândesc foarte serios să schimb răcirea cu ceva în genul AC Accelero S1, dar am înţeles că nu se potriveşte. Vreo recomandare, vă rog? Că tot l-am menţionat... îmi place IHS-u'. Nu ca şi cel de la GTX 260, care era un sfert din placă. Am schimbat şi pasta, am pus Antec Formula 5, dar temperaturile au rămas la fel ca înainte. Presiune ZERO pe GPU, deşi am pus mai mult decât suficient să se întindă peste tot, presiunea e aşa slabă încât nici n-a ieşit mare brânză pe lângă.
__________________
The evolution of the Ryne PC
Inrolează-te azi in echipa de traforaj viteză!

Last edited by korby; 22-12-2021 at 22:34.
korby is offline   Reply With Quote
Old 05-05-2013, 23:10   #16
korby
Ancient friend
 
korby's Avatar
 
Join Date: May 2013
Location: Cluj-Napoca
Posts: 4,768
Mentioned: 178 Post(s)

PC-ul meu



Default

Până acum alimentam HDD-ul şi unitatea optică cu un splitter dintr-o mufă Molex, dar am decis să trag încă un cablu din sursă şi să le pun pe un SATA nativ. Zis şi făcut, numai că sursa nu a fost gândită pt. carcase în care se pune jos. Aşa că a trebuit să împletesc un pic. Am schimbat şi cablul de alimentare pt. Xonar, astfel că cealaltă mufă a ajuns în placa de bază. Placebo sau nu, rămâne de văzut. După cum am promis, am schimbat şi cablurile de date pt. HDD şi DVD-RW cu cele de 75cm care tocmai le-am cumpărat. S-a simţit, le-am tras mult mai uşor, am avut spaţiu de manevră... cam prea mult, sunt un pic cam lungi de fapt. Dar mai bine aşa decât să nu ajungă.

Am improvizat ceva şi pt. filtre, le-am prins cu bandă dublu-adezivă direct de uşiţe. Şi pt. că nu am reuşit să izolez prin faţă din cauza măştii de plastic, măcar am astupat bay-urile neocupate: capacele au făcut cunoştinţă cu banda dublu-adezivă şi cu un mouse pad ciopârţit. N-am menţionat airflow-u'. Powered by Scythe, vechi de doi ani. O bucată SY1225SL12SL (500 RPM) în faţă, poziţia de jos, iar celelalte trei sunt SY1225SL12L (800RPM), astfel încât un pic de aer e forţat şi pe lângă HDD, care stă liniştit la 35-36*C deşi e montat în bay-ul de sus.
__________________
The evolution of the Ryne PC
Inrolează-te azi in echipa de traforaj viteză!

Last edited by korby; 22-12-2021 at 22:34.
korby is offline   Reply With Quote
Old 05-05-2013, 23:11   #17
korby
Ancient friend
 
korby's Avatar
 
Join Date: May 2013
Location: Cluj-Napoca
Posts: 4,768
Mentioned: 178 Post(s)

PC-ul meu



Default

În final nişte monştrii ai trecutului şi ajutoarele mele de nădejde, fără care aş avea o carcasă mult mai curată.

Nu-s pe deplin mulţumit de rezultat, dar deocamdată o să rămână aşa. Revin cu întrebarea legată de pinii aia din plastic de care se prind sârmele pt. montarea ventilatoarelor. Serios? Altă soluţie n-au avut? Oare am şanse să găsesc ceva nituri sau şuruburi la magazinele de profil? Vreau să le înlocuiesc neapărat, nu-mi inspiră deloc încredere. Mai ales că au fost forţate un pic din cauza formei ventilatoarelor TR.
__________________
The evolution of the Ryne PC
Inrolează-te azi in echipa de traforaj viteză!

Last edited by korby; 22-12-2021 at 22:34.
korby is offline   Reply With Quote
Old 08-05-2013, 01:40   #18
korby
Ancient friend
 
korby's Avatar
 
Join Date: May 2013
Location: Cluj-Napoca
Posts: 4,768
Mentioned: 178 Post(s)

PC-ul meu



Default

Ca să citez un clasic:


"Ziceti bă ceva.

1. Esti prost du-te dracu.
2. Arata bine you suck.
3. Te fac muci this is Spartaaaaaa."
__________________
The evolution of the Ryne PC
Inrolează-te azi in echipa de traforaj viteză!
korby is offline   Reply With Quote
Old 08-05-2013, 02:54   #19
coiotHK
Senior Member
 
coiotHK's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,467
Mentioned: 17 Post(s)

PC-ul meu

Default

I like the catz,they seem so fluffy! ^^
__________________
(:ᘌꇤ⁐ꃳ~
coiotHK is offline   Reply With Quote
Old 08-05-2013, 09:25   #20
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Totul arata bine dar cred ca radiatorul de pe chipset e cam in plus asa...
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Cougar Evolution – Review LAB501 Articole 2 03-09-2012 14:01
MSI Master Overclocking Arena 2012 - Evolution Begins LAB501 Articole 2 22-06-2012 15:35
Silverstone Raven 2 Evolution SST-RV02B-EW sau Fractal Design Define R3 Black Pearl piticu Carcase si surse 7 27-01-2011 23:36
Tron: Evolution arisrss Gaming 0 08-12-2010 20:05

 
Forum Stats
Members: 9,573
Threads: 27,898
Posts: 782,709
Total Online: 2361

Newest Member: miyeyi1060

Latest Threads
- by Monstru
- by LAB501
- by Kspic
- by matose
- by Gotul

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 09:17.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.