lab501 forum

lab501 forum (https://forum.lab501.ro//index.php)
-   Placi video (https://forum.lab501.ro//forumdisplay.php?f=6)
-   -   Noutati despre placile video Nvidia (https://forum.lab501.ro//showthread.php?t=29)

cristi_io 06-05-2021 20:13

Era o vreme cand placile video high-end erau 600-700euro, gen 1080Ti, acum deja s-a sarit calul, ba ca e pandemie, ba scalperi, ba mineri.

db00m 06-05-2021 20:22

Era o vreme cand placile high end erau 1200ron iar 4850 era 700ron parca.

Bugsy004 06-05-2021 20:37

Quote:

Originally Posted by db00m (Post 725069)
Era o vreme cand placile high end erau 1200ron iar 4850 era 700ron parca.

Trebuie să ne raportăm la dolar și la euro, părerea mea.

db00m 06-05-2021 23:08

nu prea a crescut heuro sau usdu de 10x, cu 1070 care era 800ron in dec, iar acum se cer 2000 nu poti sa joci mai nimic pentru acei 2000ron. 3080 la 3700ron e una, la 9000ron e alta. Cine are 2060 super e cam cel mai fericit, cheap si good.

Arise 06-05-2021 23:14

Fericirea e ceva relativ. Unii sunt fericiți și cu grafica integrată.

Sent from my Pixel 4a using Tapatalk

rodarkone 07-05-2021 00:43

1 Attachment(s)
privind lucrurile dintr-o alta perspectiva ... eu am luat asta

Bugsy004 07-05-2021 06:05

Alte meleaguri... vreau și eu la acel preț. :)

doru 07-05-2021 07:00

Quote:

Originally Posted by EvilPie (Post 725012)
Cat timp exista idioti care le cumpara si la astfel de preturi ... prost sa fii ca producator / furnizor / magazin ... sa oferi MSRP

Pe aceeași idee, atâta timp cât există producător/ furnizor/ magazin ce vinde la suprapreț, prost să fii ca și potențial client să îi lauzi că fac asta.

Quote:

Originally Posted by Bugsy004 (Post 725107)
Alte meleaguri... vreau și eu la acel preț. :)

Tot e la suprapreț , părerea mea. E totuși 3060 nu 3080. Oricum, gaming-ul la copii și adolescenți constă în special în "mobile". Dacă nu scad prețurile să devină accesibile pentru studenți măcar, în 10-20 ani gaming-ul PC ( desktop/laptop ) va fi ceva de nișă, prea puțini apreciindu-l.

Bugsy004 07-05-2021 09:02

Quote:

Originally Posted by doru (Post 725109)
....


Tot e la suprapreț , părerea mea. E totuși 3060 nu 3080. Oricum, gaming-ul la copii și adolescenți constă în special în "mobile". Dacă nu scad prețurile să devină accesibile pentru studenți măcar, în 10-20 ani gaming-ul PC ( desktop/laptop ) va fi ceva de nișă, prea puțini apreciindu-l.

Cum să fie la suprapreț?
421 $ = 1726 lei... este 4,1 leu pentru 1$
Este chiar prețul MSRP. :)
Deci pe alte meleaguri chiar se poate și se vrea.

doru 07-05-2021 09:17

Pentru mine este în continuare la suprapreț. Un xx60 ar trebui să fie la cel mult 300$. Nu mă încălzește MSRP-ul. E un număr orientativ.

Arise 07-05-2021 09:58

Acolo e SUA, este alt market.

Dar vine la pachet cu multe alte beneficii și angoase, gen înainte să te uiți la MSRP-ul unei plăci video te poți uita și cât costă o casă, cât costă să stai cu chirie, cât costă asigurările de sănătate, cât costă benzina, cât "costă" o amendă, etc.

Sunteți adorabili când vreți să luați de acolo doar ce vă convine vouă. :)

Sent from my Pixel 4a using Tapatalk

Bugsy004 07-05-2021 11:22

Cine a spus că vrea să ia de „acolo”?
Am prezentat doar situația.
Rodarkone locuiește acolo...
Eu aș cumpăra un RTX3060 la 2000 lei dacă aș găsi, pentru mine, nu să fac bișniță. Poate am noroc la coada de așteptare de la EVGA.

Quote:

Originally Posted by doru (Post 725113)
Pentru mine este în continuare la suprapreț. Un xx60 ar trebui să fie la cel mult 300$. Nu mă încălzește MSRP-ul. E un număr orientativ.

Aici ai dreptate, atât ar fi trebui să fie 299$, dar asta e situația actuală. :(

Sylver Cheetah 53 07-05-2021 16:19

Tot 3060 mă interesează și pe mine.

EvilPie 08-05-2021 09:21

Quote:

Originally Posted by doru (Post 725109)
Pe aceeași idee, atâta timp cât există producător/ furnizor/ magazin ce vinde la suprapreț, prost să fii ca și potențial client să îi lauzi că fac asta.



Era o justificare, nu o lauda. Faptul ca nu ai inteles asta ... e trist.

Astia sunt intr-un business. Poti cere 35k pe un Logan daca vrei. E dreptul tau de producator -- nu il obliga nimeni pe client sa il cumpere, mai ales daca stie si e informat despre valoarea exacta a bunului. Faptul ca o face, in ciuda faptului ca tot ce e online striga a nu se cumpara, intra la categoria descrisa de mine, unde banuiesc ca te afli si tu. Asta e ... next


Pe principiul asta iti recomad cititu, e chiar misto cand n-ai nimic de spus! :)

doru 08-05-2021 11:04

Asa e mai bine?
"Pe aceeași idee, atâta timp cât există producător/ furnizor/ magazin ce vinde la suprapreț, prost să fii ca și potențial client să le distribui sau atribui justificările ".

Neo 08-05-2021 11:38

Ce este mai trist este că problemele de disponibilitate se vor întinde până în 2022. Deci acum când apare 3080Ti fie dai cu F5 și cu scripturile în siteuri, fie stai pe fund încă un an. Minim.

În același timp HDDurile/SSDurile se duc și alea naibii ca preț și disponibilitate. Fuck crypto.

Bugsy004 08-05-2021 12:14

Quote:

Originally Posted by Neo (Post 725254)
Ce este mai trist este că problemele de disponibilitate se vor întinde până în 2022. Deci acum când apare 3080Ti fie dai cu F5 și cu scripturile în siteuri, fie stai pe fund încă un an. Minim.

În același timp HDDurile/SSDurile se duc și alea naibii ca preț și disponibilitate. Fuck crypto.

Să se aleagă praful de crypto, să le ia pe lumea cealaltă!

Arise 08-05-2021 12:32

Quote:

Originally Posted by Neo (Post 725254)
În același timp HDDurile/SSDurile se duc și alea naibii ca preț și disponibilitate. Fuck crypto.

Quote:

Originally Posted by Bugsy004 (Post 725258)
Să se aleagă praful de crypto, să le ia pe lumea cealaltă!

Vorbesc copii, naivii sau adulții din voi? :)

Eu m-am consolat deja cu ideea, plătesc prețul care este, îmi văd mai departe de viață.
Evident, este un moment cam prost să vrei acum să cumperi hardware pe care se bat toți crypturiștii, dar am văzut oameni și văd în continuare oameni care au îmbrățișat fenomenul, au investit în crypto și lună de lună raportează profit și își cumpără ce vor.
Din punctul meu de vedere, dacă te afectează situația, atunci nu ar trebui să stai pasiv și să fluieri din tribună.

doru 08-05-2021 12:56

Într-adevăr, timpul vociferarilor a trecut, acum e vremea acțiunii.
Eu nu mă văd plătind astfel de sume pe componente pentru divertisment. Mai bine plătesc masa unui copil din orfelinat timp de un an de zile... și sunt multe alte alternative. Dacă mă gândesc mai bine, chiar mă bucur că au crescut prețurile. Am justificare obiectivă pentru a scăpa de microbul gaming-ului :)

Neo 08-05-2021 13:23

Quote:

Originally Posted by Arise (Post 725259)
Vorbesc copii, naivii sau adulții din voi? :)

Eu m-am consolat deja cu ideea, plătesc prețul care este, îmi văd mai departe de viață.
Evident, este un moment cam prost să vrei acum să cumperi hardware pe care se bat toți crypturiștii, dar am văzut oameni și văd în continuare oameni care au îmbrățișat fenomenul, au investit în crypto și lună de lună raportează profit și își cumpără ce vor.
Din punctul meu de vedere, dacă te afectează situația, atunci nu ar trebui să stai pasiv și să fluieri din tribună.

Deci soluția ta este ceva gen "stop being poor" sau cum? :)

Succes să îți cumperi placă video integrată cu 1000$, pentru că într-acolo ne îndreptăm și HDDuri de 8TB cu 999$ bucata. Apoi să fluieri a pagubă când crypto în care ai investit face ditai crashul pentru că în ritmul ăsta va fi nevoie de o sferă Dyson să mineze toți nefericiții :)

"Investiția" în crypto este de fapt un Ponzi scheme, participarea în ea face rău absolut tuturor iar industria hardware scoate profituri pe bandă rulantă în timp ce o placă video high end s-a triplat ca preț în ultimii 6 ani. Adică pana corbului, am Titan X în PC, nu 560Ti. Dar 2500 de marafeți europeni pe o placă video de top mi se pare absolut retardat. What the fuck is this shit lol :)



Quote:

Originally Posted by doru (Post 725264)
Într-adevăr, timpul vociferarilor a trecut, acum e vremea acțiunii.
Eu nu mă văd plătind astfel de sume pe componente pentru divertisment. Mai bine plătesc masa unui copil din orfelinat timp de un an de zile... și sunt multe alte alternative. Dacă mă gândesc mai bine, chiar mă bucur că au crescut prețurile. Am justificare obiectivă pentru a scăpa de microbul gaming-ului :)

Bine că ești tu inimos, eu vreau framerate și aparent la fel o mică parte din planetă care se bate în scripting cu toți minerii posibili și imposibili :)

Gamingul este o relaxare la fel ca oricare alta, citit, plimbat, fotut, whatevs. Numai că a ajuns aberant de scump să te joci - indiferent că-i PC sau consolă, adică succes să-ți iei XBox Series X sau PS5 în contextul actual. Și asta fără să luăm în considerare faptul că jocurile per-se au ajuns extrem de scumpe, vezi edițiile ultra-mega-extra-benga care sunt pline de rahaturi digitale, unde până acum câțiva ani plăteai 1/3 și primeai cutie cu o groază de bunătățuri fizice.

Acum înțeleg că-i pandemie și toți mahării nu își mai pot cheltui venitul suplimentar pe vacanțe în plă cu satelitul, dar mai marș puțin că a fi nerd trebuia să fie de nișă :D


Gata cu rantul, gen :D


All times are GMT +3. The time now is 07:54.

Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.