lab501 forum

lab501 forum (https://forum.lab501.ro//index.php)
-   Placi video (https://forum.lab501.ro//forumdisplay.php?f=6)
-   -   Noutati despre placile video Nvidia (https://forum.lab501.ro//showthread.php?t=29)

laser 29-10-2020 16:57

Quote:

Originally Posted by Monstru (Post 698545)
S-au dat 100 de bucati in 7 minute fix la pretul asta, zis de tine. PLM...

Recunosc, am fost slab de inger, prea enervat de lipsa stocuri sau fraier. Am comandat 3070 la 3500 lei =))

Acum am nevoie de o justificare ca sa pot accepta comanda de la curier. :D
Probabil imi intra mintea in cap pana maine si dau anulare... but that sexy RTX and DLSS though....

Monstru 29-10-2020 16:58

Hai frate... :(

eidos 29-10-2020 17:03

https://www.cel.ro/placi-video/placa...pMys3MD0oPw-l/

4299 RON :confused::eek:

Boggy 29-10-2020 17:13

Pai si-atunci pe bune, de ce sa nu puna astia preturi de 1000 euro la placi? Ne-o meritam.

Firefox 29-10-2020 17:17

NVIDIA GeForce RTX 3070 Custom Cards Review Roundup - Videocardz

Monstru 29-10-2020 17:43

Quote:

Originally Posted by eidos (Post 698551)

Dislexie se numeste boala 2499, 4299, pe acolo :)))

bireescu_alin 29-10-2020 17:46

Au si aparut anunturile nesimtite pe OLX. Asta e. Daca oamenii cumpara la orice pret nu ai ce face. Saracie mare in Romania se pare daca se bate lumea pe placi video de 1000 USD. Cand te gandesti ca se discuta ca si cei 500 USD erau deja multi pt o placa din seria XX70. Dar oamenii isi dau viata pentru a gasi in stoc o placa. Si se vorbea de criza in primavara din cauza pandemiei, totusi nu mai gasesti laptop-uri la pret decent, placi video, web-cams, etc.

Monstru 29-10-2020 20:42

1 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by Otman (Post 698523)
Si atunci de ce pot cumpara PS5 Digital cu MSRP de 400 euro cu 2000 lei din Altex sau Emag?
Sau PS5 (cu disc) cu MSRP de 500 euro cu 2500 lei din Altex sau Emag?
Sau Xbox Serie X cu MSRP de 500 euro tot cu 2500 lei din Altex sau Emag?

Na belea...ca dupa ce s-au dus stocurile la nemti, a aparut la 999 EURO aia normala, respectiv 899 Euro aia digital. Interesant, nu?

Otman 29-10-2020 20:48

Nu stiu ce sa zic.
La preorder pe emag si altex a fost 2000 respectiv 2500.
Eu am vrut varianta cu 2000 dar din alea au fost foarte putine si nu am prins.
Ala la 2500 lei a fost 2 zile la altex pana s-a dus stocu.
Si dupa cateva zile a mai fost o tura mica la preorder tot la pretul de 2500.
Eu pun pariu ca tot asta o sa fie pretu si dupa lansare la altex, ori ca o iei online sau ca mergi in magazin.

laser 29-10-2020 20:48

Oare se poate confirma faptul ca lipsa stocurilor la Nvidia e de fapt din cauza Samsung cu 8nm ? Au yield-uri proaste si pe 3090/80 dar si pe 3070 ? Au fost foarte putine placi astazi la lansare. Ce se intampla ? Ca deja nu mai merge vrajeala ca astepta sa lanseze AMD si chestii...

Monstru 29-10-2020 21:14

Quote:

Originally Posted by Otman (Post 698594)
Nu stiu ce sa zic.
La preorder pe emag si altex a fost 2000 respectiv 2500.
Eu am vrut varianta cu 2000 dar din alea au fost foarte putine si nu am prins.
Ala la 2500 lei a fost 2 zile la altex pana s-a dus stocu.
Si dupa cateva zile a mai fost o tura mica la preorder tot la pretul de 2500.
Eu pun pariu ca tot asta o sa fie pretu si dupa lansare la altex, ori ca o iei online sau ca mergi in magazin.

Tocmai ti-am aratat ca la nemti nu e asa. Daca vor fi stocuri destule, sigur, nu exista nici un motiv sa nu se respecte pretul. Dar daca nu... o sa vezi acelasi rahat si acolo. E acelasi principiu, cerere si oferta.

Otman 29-10-2020 21:31

Dragu meu, eu nu stiu ce magazin e ala, de ce apare pretul ala, de ce apare numa tot 1 buc in stoc.

Eu ti-am zis de console care la noi se vand la MSRP fara alte taxe, TVA sau adaosuri....si nu numa la noi, in toata lumea s-a facut preorder la console fix la pretul MSRP pus de Sony si Microsoft pentru fiecare regiune in parte.

Asa a fost si acu 7 ani la lansarea lui PS4 (si stocurile dispareau instant in primele luni) cand l-am luat cu 1800 lei (400 euro MSRP) sau acu vreo 3 ani cand am luat PS4 PRO tot cu 1800 (400 euro MSRP).

In schimb la CPU sau GPU eu nu am vazut in veci sa se respecte la noi pretul MSRP....la astea apare magic TVA, adaos magazin...taxa de fraier...

Si eu nu cred ca daca emag sau altex erau lasati de capu lor nu ar fi pus pret de preorder la PS5......3000-3500 lei.

Monstru 29-10-2020 21:38

Repet... daca nu e shortage, nu e nici problema. Asta e piata, nu eu am inventat-o. Si nu conteaza ca e consola, placa video, sony sau nvidia. Cand cererea e de n ori mai mare decat oferta, toata lumea speculeaza.

augustus 29-10-2020 21:47

Oare cine o fi Mari A?
https://www.olx.ro/oferte/user/82bK/

Monstru 29-10-2020 21:50

Si inca o chestie...te rog eu din suflet nu mai spune MSRP intr-una daca nu intelegi la ce ne referim noi pe aici cand spunem asta.

MSRP-ul la procesoare si placi video se comunica in dolari pentru SUA. La aia ne referim noi. La fel cum si Sony au anuntat 499 USD si 399 USD, dar nu vad nicaieri sa se vanda versiunea aia la 2000 RON, respectiv 1666 RON.

Acum spune-mi sincer, ai 12 ani si nu intelegi ca in Uniunea Europeana se plateste TVA? Plateste mama bonul la Mega Image si nu vezi TVA-ul trecut pe el? Sau de ce repeti intr-una acelasi cretinism "In schimb la CPU sau GPU eu nu am vazut in veci sa se respecte la noi pretul MSRP....la astea apare magic TVA". Nu apare magic in plm, asta e tara in care traim. Daca nu iti place esti liber sa emigrezi.

Da, am zis de 5 ori mai sus. Ce e peste pretul ala plus TVA, se numeste marlanie. Si marlania aia se datoreaza faptului ca traim intr-o tara bananiera, faptul ca cererea e de n ori mai mare decat oferta, faptul ca exista boti care au dat azi 4299 RON pe 3070 si boti care vor da 4500 pe OLX.

Asta tot nu inseamna ca apare TVA-ul magic sau ca la console nu platesti TVA. E fix acelasi *****.

augustus 29-10-2020 21:53

La ps5 ai msrp pentru europa 500, respectiv 400 de euro.

Quote:

PS5 Digital Edition will be available for a recommended retail price (RRP) of $399.99 USD/$499 CAD/¥39,980/€399.99/£359.99 (MSRP), and PS5 with an Ultra HD Blu-ray disc drive will be available for an RRP of $499.99 USD/$629 CAD/¥49,980/€499.99/£449.99 (MSRP).
Cred ca otman vrea sa spuna ca preturile in magazine pentru console sunt intr-un fel controlate de sony/microsoft, in timp ce producatorii de componente hardware nu verifica acest aspect si lasa vanzatorul sa decida pretul final.

crissbm 29-10-2020 21:54

Tva-ul nu e deductibil pentru firme?

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Monstru 29-10-2020 21:56

Quote:

Originally Posted by augustus (Post 698607)
La ps5 ai msrp pentru europa 500, respectiv 400 de euro.

Asa cum ai 499 Euro la 3070. Dar toata lumea se uita la pretul ala in dolari comunicat pe scena.

Crissbm - o fi, dar tu tot pret full platesti si iti recuperezi dupa aia TVA-ul. Asa ca raportat la pret de magazin, tot aia e.

Ba ce plm se intampla aici? Inteleg ca Facebook-ul si YouTube-ul sunt pline de mucosi care nu stiu pe ce lume traiesc, dar noi suntem adulti. De ce plm purtam discutia asta?

crissbm 29-10-2020 21:57

Sunt mârlani oricum. Își recuperează banii și tot umflă prețurile. :(

augustus 29-10-2020 21:58

Quote:

Originally Posted by Monstru (Post 698610)
Asa cum ai 499 Euro la 3070. Dar toata lumea se uita la pretul ala in dolari comunicat pe scena.

Crissbm - o fi, dar tu tor pret full plateati ai iti recuperezi dupa aia TVA-ul. Asa ca raportat la pret de magazin, tot aia e.

De acord, dar oful lui otman era ca intel sau amd sau nvidia nu pun o limita magazinelor la adaosul peste preturile recomandate, cum pun sony sau microsoft la console.

Quote:

Originally Posted by crissbm (Post 698611)
Sunt mârlani oricum. Își recuperează banii și tot umflă prețurile. :(

Tu faci confuzie intre o firma care vinde si una care cumpara. Aia care cumpara isi poate recupera tva-ul de la stat. Aia care vinde e platitoare de tva. Sa ma corecteze cineva daca gresesc.

Monstru 29-10-2020 22:04

Si ca la console vezi doamne nu difera pretul de magazin fata de "msrp", omuletul alegand msrp-ul in euro cu taxe pentru console, respectiv pretul in dolari fara taxe pentru procesoare si placi video. Mnu, nu merge asa.

Putem sa injuram magazinele, distribuitorii sau producatorii, putem sa injuram statul roman ca ia 19% pentru nimic, putem sa dam cu pietre si sa aratam cu degetul, dar hai in plm sa fim corecti si sa nu incercam argumente rasuflate de pustani de pe facebook. Ca nu avem 16 ani sa nu intelegem ce e ala tva.

Piata procesoarelor era reglementata... pana s-a dus totul naibii, cand au inceput Intel sa se duca pe pustie. Piata placilor video s-a dus naibii de cand cu mining-ul. Si oricum incepuse deja dinainte, pentru ca AMD erau incapabili.

Si repet...atata timp cat s-a vandut azi RTX 3070 cu 4299, nu mai are rost sa stam de vorba. Nici cumparatorii nu sunt cele mai inteligente creaturi de pe fata pamantului.

Otman 29-10-2020 22:05

Monstru nu te supara pe mine, eu chiar nu stiam ca astia dau doar MSRP in $ pt US...

@augustus Sony si Microsoft is intr-un razboi al pretului si nu o sa-i permita lu cel sau evomag sa se joace ei cu preturile cum vor si sa le dea socotelile peste cap.

Daca ei is deja dispusi sa vanda hardware la lansare in pierdere pentru market share, iti dai seama ca nu o sa le permita magazinelor sa faca legea.

Nu zic ca si AMD, Intel sau Nvidia sa faca asta, dar o limita de bun simt ar putea avea.

Gogu 29-10-2020 22:08

Nu da nimeni MSRP numai in USD, nu inteleg ce tot bate apa in piua Monstru cu asta, serios, nu face niciun sens. Noi comentam ca nu e nicio placa din seria asta care sa fie in magazin la MSRP-ul pentru zona noastra, gen ... EU, adica 499 EUR, adica 499x4,88 sau cat naiba o fi EUR.

Monstru 29-10-2020 22:11

Nu ma supar, dar de aia spun... noi cand ne referim la MSRP ne referim la pretul in dolari comunicat de companie (Sony, Nvidia, AMD, Intel, nu conteaza) in momentul lansarii. Ala in dolari este pentru SUA. In orice zona din lume se aplica taxe, adica exista un pret recomandat (adica tot msrp, dar pentru a evita confuzia ii spunem pret recomandat).

MSRP produs = pret in USD, pentru SUA
Pret recomandat pentru Romania = pret in lei inclusiv tva
Pret real la raft = dumnezeu cu mila ca nu ii mai satura nimic pe astia

Lasand gluma la o parte... AMD, Nvidia, Intel... controleaza preturile in vremuri normale. Cand exista stoc din plin. In vremuri din astea... specula e specula nu poti sa ii bagi aluia pumnul in gura si sa ii spui sa nu vanda Asus sau Gigabyte la 4000 RON, daca oamenii cumpara oricum.

Monstru 29-10-2020 22:12

Quote:

Originally Posted by Gogu (Post 698615)
Nu da nimeni MSRP numai in USD, nu inteleg ce tot bate apa in piua Monstru cu asta, serios, nu face niciun sens. Noi comentam ca nu e nicio placa din seria asta care sa fie in magazin la MSRP-ul pentru zona noastra, gen ... EU, adica 499 EUR, adica 499x4,88 sau cat naiba o fi EUR.

Ia arata-mi si mie unde **** mea a dat Jensen pe 1 Septembrie MRSP in alta moneda ma desteptule. Sau Lisa preturile pentru Ryzene sau Radeoane in alta moneda. Sa nu mor prost. Poate te-ai uitat tu la alta conferinta.

rodarkone 29-10-2020 22:14

Cu alte cuvinte AMD / Nvidia / Intel nu vor sa faca brand dilution scazand pretul produsului de aia recomanda preturi si se tin de ele.

Adaosul comercial n-are legatura cu pretul recomandat, poate fi si 1000% daca piata cumpara la pretul respectiv.

Firma care vinde catre end-user va plati taxe catre stat conform adaosului (profitului facut .. diferenta intre pretul platit si pretul incasat)

Pirat 29-10-2020 22:15

1 Attachment(s)
Lumea se plange de adaosul aplicat de magazinele romanesti.

Comparatia cea mai clara este i9 10900K msrp 499$ vs RTX 3070 msrp 499$

Cateva sute de lei in functie de model intelege tot omul, dar preturile actuale sunt absurde. Asteptam si sper ca preturile sa ajunga la un nivel acceptabil.

edit: ai spus tot ce e de spus aici:

Quote:

Originally Posted by Monstru (Post 698617)
Lasand gluma la o parte... AMD, Nvidia, Intel... controleaza preturile in vremuri normale. Cand exista stoc din plin. In vremuri din astea... specula e specula nu poti sa ii bagi aluia pumnul in gura si sa ii spui sa nu vanda Asus sau Gigabyte la 4000 RON, daca oamenii cumpara oricum.

https://forum.lab501.ro/attachment.p...2&d=1603998670

Gogu 29-10-2020 22:17

Quote:

Originally Posted by Monstru (Post 698618)
Ia arata-mi si mie unde **** mea a dat Jensen pe 1 Septembrie MRSP in alta moneda ma desteptule. Sau Lisa preturile pentru Ryzene sau Radeoane in alta moneda. Sa nu mor prost. Poate te-ai uitat tu la alta conferinta.

Nu m-am uitat la nicio conferinta, si mi se pare absolut irelevant ce spui tu oricum, legat de MSRP, ca oricum nu vinde mai nimeni FE, so ... yeah, sense, not much.
Sau cand te-ai uitat tu la ce te-ai uitat a dat chinezu' preturile pentru ASUS, MSI si altii ?
Adica serios, chiar crezi ca suntem la handicapati maxim, sa avem pretentia sa platim echivalentul MSRP in USD, eventual chiar in moneda respectiva, in magazin ?

Monstru 29-10-2020 22:18

Quote:

Originally Posted by Pirat (Post 698620)
Lumea se plange de adaosul aplicat de magazinele romanesti.

Comparatia cea mai clara este i9 10900K msrp 499$ vs RTX 3070 msrp 499$

Cateva sute de lei in functie de model intelege tot omul, dar preturile actuale sunt absurde. Asteptam si sper ca preturile sa ajunga la un nivel acceptabil.

Cu asta sunt complet de acord, am zis acelasi lucru de 10 ori pana acum :)

Otman 29-10-2020 22:23

Quote:

Originally Posted by Monstru (Post 698617)
Nu ma supar, dar de aia spun... noi cand ne referim la MSRP ne referim la pretul in dolari comunicat de companie (Sony, Nvidia, AMD, Intel, nu conteaza) in momentul lansarii. Ala in dolari este pentru SUA. In orice zona din lume se aplica taxe, adica exista un pret recomandat (adica tot msrp, dar pentru a evita confuzia ii spunem pret recomandat).

MSRP produs = pret in USD, pentru SUA
Pret recomandat pentru Romania = pret in lei inclusiv tva
Pret real la raft = dumnezeu cu mila ca nu ii mai satura nimic pe astia

Acuma scuza-mi ignoranta, dar de ce luam noi etalon MSRP-ul in $ dat pentru US, daca avem si MSRP in euro pentru EU?

Pe cati de aici intereseaza cu cat se vinde hardware in US fara TVA?

Monstru 29-10-2020 22:23

Quote:

Originally Posted by Gogu (Post 698621)
Nu m-am uitat la nicio conferinta, si mi se pare absolut irelevant ce spui tu oricum, legat de MSRP, ca oricum nu vinde mai nimeni FE, so ... yeah, sense, not much.
Sau cand te-ai uitat tu la ce te-ai uitat a dat chinezu' preturile pentru ASUS, MSI si altii ?

Atunci de ce **** mea iti dai cu parerea daca esti pe langa? Incerc sa explic ceva, sa am o baza de discutie pe site. Daca nu te intereseaza, abtine-te in **** mea.

MSRP e ala anuntat de chinez. Punct. Pararea ta pe margina acestui subiect este irelevanta.

Mailul cu 2499 RON este pretul recomandat pentru Asus si MSI. Doar ca nu il primesti tu, il primesc eu. Iar aia nu il respecta pentru ca adaos comercial, cerere si oferta. Da, exista pret recomandat si pentru aia.
Quote:

Adica serios, chiar crezi ca suntem la handicapati maxim, sa avem pretentia sa platim echivalentul MSRP in USD, eventual chiar in moneda respectiva, in magazin ?
Deschide FB, deschide YouTube...uita-te la comentarii. Nu, aici nu ma astept sa fie nimeni asa, de aia ma si enervez daca trebuie sa explic ce este aia taxa pe valoare adaugata.

Monstru 29-10-2020 22:24

Quote:

Originally Posted by Otman (Post 698624)
Acuma scuza-mi ignoranta, dar de ce luam noi etalon MSRP-ul in $ dat pentru US, daca avem si MSRP in euro pentru EU?

Pe cati de aici intereseaza cu cat se vinde hardware in US fara TVA?

Pentru ca Jensen, Lisa, etc, anunta pe scena pretul ala, in dolari. Nu altceva.

ZorracK 29-10-2020 22:27

sau PS5 la 500$ si la fel si pe la noi nu?

Gogu 29-10-2020 22:27

Imi pare rau sa iti spun, dar ai luat-o razna aici, [bip bip], nu admiti nici in ruptul capului ca nu are sens ce zici. Dar OK, fie cum zici tu, suntem pe linga ca nu ne-am uitat la conferinta and shit, whatever, tine-o pe linia asta ca e bine de tot.

Monstru 29-10-2020 22:28

Sugi o ceapa. Ma refer la conferinta publica...

Otman 29-10-2020 22:29

Quote:

Originally Posted by Monstru (Post 698626)
Pentru ca Jensen, Lisa, etc, anunta pe scena pretul ala, in dolari. Nu altceva.

Asta am inteles, dar Lisa si Jensen nu participa la discutia asta a noastra de pe forum.
Asa ca in afara de articolul tau despre lansarea unui nou produs, unde spui pretul pe care l-a scos Jensen pe gura in $......in rest de ce mai aducem in discutie pretul din US?

Monstru 29-10-2020 22:31

Pentru ca asa ne raportam cel mai bine la cat costa produsul echivalent acum 2, 5 sau 10 ani. Pentru ca TVA-ul s-a mai schimbat in ambele directii, cursul USD / RON la fel. Si pentru ca asa iti dai seama cel mai usor cand distribuitorii / magazinele sunt marlani, sau cand nu.

A..si pentru ca tot bizonul a vazut el ca a zis Lisa 649 USD...deci de ce nu costa 6800XT 2700 RON la eMAG, huh? :)

Otman 29-10-2020 22:36

Sa sti ca marea majoritate a bizonilor se uita la pretul in euro...cand vi cu $ scutiti de taxe...atunci apar confuzii.

Monstru 29-10-2020 22:39

Si unde ma rog se uita la pretul in Euro? Ca eu nu stiu sa se vanda in Romania produse in Euro sau sa iti comunice tie, consumatorului, care e pretul recomandat in Euro.

In plus, la care pret in euro? Ala din Germania cu 16% TVA? Ala din Franta cu 20% TVA? Noi avem 19% TVA :)

Iar eu nu vin cu nimic, nenea Jensen si tanti Lisa zic pretul in dolari si atat. Nu eu.

Otman 29-10-2020 22:47

https://www.amd.com/en/shop

https://www.nvidia.com/ro-ro/geforce...rds/30-series/

Lumea nu de diferenta de pret data de TVA se plange, care e de 1-3%...

All times are GMT +3. The time now is 22:49.