lab501 forum

lab501 forum (https://forum.lab501.ro//index.php)
-   Placi video (https://forum.lab501.ro//forumdisplay.php?f=6)
-   -   Noutati despre placile video Nvidia (https://forum.lab501.ro//showthread.php?t=29)

FlorinTim 16-12-2020 09:05

Comparația ta nu are legătură cu realitatea:

1. Există jocuri si console exclusiviste dar există si console normale ca preț
2. Există articole de îmbrăcăminte scumpe pt pițipoance si pițipoi dar si ieftine pt oameni normali
3. Există pantofi sport scumpi pt pițipoance si pițipoi dar si ieftini pt oameni normali
4. Există masini ultra scumpe pt Țiriac si Becali dar si masini ieftine pt oameni normali

Dar nu există plăci video IEFTINE

rodarkone 16-12-2020 09:13

Noutati despre placile video Nvidia

Hmm deci RX 5600 xt sau GTX 1650 nu exista in viziunea ta :)

Cred ca esti un pic subiectiv eu nu vorbesc aici de super branduri de lux ci in toate categoriile enumerate exista modele care sunt produse pentru piata normala - ex Jordan 11 care costa 200$ dar nu ii gasesti in magazin la pretul oficial pentru ca se vand .. vorbim de masini precum C8 care in mod normal e 60k $ insa pentru ca e “hot” nu se poate cumpara la “sticker” ... ma rog si sunt multe exemple .. PS3 a fost 1000+$ / switch la fel / nu mai zic de generatia actuala care nu se gaseste nici de la sony nici de la microsoft

Nu ma intelege gresit nu incerc sa ii apar pe astia, doar spun ca daca stai cu placa curenta inca 3 luni nu moare nimeni :)

Revenind ontopic azi mi-am facut cadou de ziua mea o placa video noua :) lolz ... si am platit sub pretul pietei insa mult peste cat face :)

FlorinTim 16-12-2020 09:22

Nici alea nu sunt ieftine. Dacă ar fi ieftine si bune nu s-ar zbate lumea după 3080

rodarkone 16-12-2020 09:24

Pana la urma tu vrei sa fie tehnologia ieftina sau pretul din magazin sa fie cat mai apropiat de cel recomandat :)

FlorinTim 16-12-2020 09:27

Mă, iar te referi în general la tehnologie. Aici e vorba DOAR de plăcile video de ultimă generație si prețul lor

parpales 16-12-2020 09:37

Am observat si eu ca toate placile video s-au scumpit fara nici o justificare. O mizerie de 1050 ti e undeva la 800-900 de lei , rx 580 a sarit de 1000 si tot asa .

FlorinTim 16-12-2020 09:42

Acum vreo 2 ani am cumparat de la emag o placă video 570 la 600 de lei. Acum cea mai ieftină e 1100

rodarkone 16-12-2020 09:49

Eu incerc sa inteleg ce iti doresti tu .. dar e aproape 2 noaptea si imi scapa, daca doresti un echivalent la modelele de 200-250$ probabil ca vor veni ( eventual early next year ) nu stiu unde e graba ta, vrei ceva ce nu s-a lansat si blamezi preturile high end.

Ca si discutie, da, preturile sunt mari, stocurile zero .. rezulta preturile nu sunt suficient de mari :)

Piata functioneaza simplu vrei produsul X ... daca abunda pe piata pretul va fi minim, daca e penurie .. pretul va fi maxim.

Pretul mare atrage concurenta care ... eventual (in caz ca nu se fac acorduri intre producatoricare incurajeaza practicile monopoliste.. ma uit la tine producatorule de memorii RAM ai anilor 2000) va duce la o oferta variata, care duce la concurenta si automat ajustarea de pret in jos, pentru ca producatorii vor sa vanda.

FlorinTim 16-12-2020 09:56

Mă, eu nu-mi doresc nimic din ce spui tu acolo. Si stiu foarte bine de ce au ajuns preturile astea la unele produse IT. Eu nu port un dialog special cu tine, prin urmare nu trebuie să-mi explici primitivele economiei de piață

Lowlife 16-12-2020 10:05

Quote:

Originally Posted by rodarkone (Post 706979)
Ca si discutie, da, preturile sunt mari, stocurile zero .. rezulta preturile nu sunt suficient de mari :)

Piata functioneaza simplu vrei produsul X ... daca abunda pe piata pretul va fi minim, daca e penurie .. pretul va fi maxim.

Intrebarea este de ce marea masa de oameni, oamenii de rand, aia care stau in chirie, au totul luat in rate si se vaieta ca mor de foame daca intarzie salariul o zi - sa le zicem pârliți, sunt de acord sa plateasca aceste preturi.
Pt ca placile astea nu sunt cumparate de top earners, si nu doar aici, ci si in strainatate. Sau mai degraba in strainatate.

EXxx 16-12-2020 11:49

Quote:

Originally Posted by Lowlife (Post 706985)
Intrebarea este de ce marea masa de oameni, oamenii de rand, aia care stau in chirie, au totul luat in rate si se vaieta ca mor de foame daca intarzie salariul o zi - sa le zicem pârliți, sunt de acord sa plateasca aceste preturi.
Pt ca placile astea nu sunt cumparate de top earners, si nu doar aici, ci si in strainatate. Sau mai degraba in strainatate.

din mai multe motive.
1) pentru ca poti plati cu credit card-ul, unde ai o limita X fara sa trebuiasca sa o acoperi instant. Un fel de loan micut cu intrest rate mic(sau 0).
2) pentru ca de ceva vreme toata lumea e shop-aholica.
3) pentru ca o chirie in uk (in Londra si in jur) pleaca de la 5-600£ (o camera) si se duce pana in 2k(vb de un appt/casa pentru o familie). Cand un apartament/casa jegoasa in Londra sau imprejurimi e 300k+ si mortgage-ul aferent te usuca lunar, multa lume sta in chirie.
4) pentru ca daca nu ai ultimul lucru in materie de technologie atunci rade internetul de tine (si iti pasa, sau nu)

mbc 16-12-2020 12:12

Quote:

Pentru ca e mai cool sa ai ultimul iPhone decat 1000 de euro fond de urgenta. Pentru ca e mai cool sa ai PS5, tv 4k oled, laptop Alienware, placa video 3090 decat 3000 de euro in actiuni sau ETF-uri. Pentru ca e mai cool sa ai masina de 30 000 de euro in leasing decat o casa pe 30% platita.

Multi se gandesc pe termen scurt si nu pe termen mediu sau lung. "Vreau sa im imi traiesc viata" chiar daca asta inseamna mult stres din cauza problemelor cu banii.

FlorinTim 16-12-2020 12:16

@EXxx. Ce spui tu e valabil doar pentru unii oameni. Nu toată lumea e "shop-aholica".

1) Poți plăti orice cu cardul, dar dacă mai întâi individul plăteste o placă video de 1000E (rate sau nu) si nu-i mai rămâne pe card de chirie iarăsi poate râde internetul de el.
2) Nu toată lumea e "shop-aholica". S-a creat un curent fals cu asta. Unii oameni care înainte se distrau cu o sumă de bani, acum le-a rămas suma respectivă.
3) Cine are banii si de chirie si de placă video de 1000E, bravo lui
4) Simt cum stă internetul cu ochii pe mine si mă disprețuieste că n-am cumpărat placă video de 1000E

FlorinTim 16-12-2020 12:19

Quote:

Originally Posted by mbc (Post 706996)
Multi se gandesc pe termen scurt si nu pe termen mediu sau lung. "Vreau sa im imi traiesc viata" chiar daca asta inseamna mult stres din cauza problemelor cu banii.

Deci până la urmă e o problemă de educație

kobro 16-12-2020 13:11

Viața o trăiești zi de zi.
Unii trăiesc clipa, alții trăiesc in viitor si mai sunt care trăiesc in trecut.
Fiecare are "liberul arbitru" in deciziile pe care le ia dar poate influența restul maselor dacă grupul celor ca el atinge masa critică.

sammurai 16-12-2020 17:00

Quote:

Intrebarea este de ce marea masa de oameni, oamenii de rand, aia care stau in chirie, au totul luat in rate si se vaieta ca mor de foame daca intarzie salariul o zi - sa le zicem pârliți, sunt de acord sa plateasca aceste preturi..

Nu cunosc nicio astfel de persoana.
Stiu oameni care stau in chirie si care ar plati mspr sau un 10-15% top dar nu au o problema cu plata chiriei/ratei la casa sau cu traiul de zi cu zi cel putin la un nivel mediu. Este o chestiune de anturaj din ce am vazut.

Imi vine greu sa cred ca exista cineva care nu are ce manca/imbraca decent, nu are un venit decent garantat pentru perioada urmatoare si face credit/card de cumparaturi pentru un PS5/placa video etc...

rodarkone 16-12-2020 17:27

1 Attachment(s)
De cand placile video high end/enthusiast au ca target piata din Romania (... sau orice alta tara saraca) sa fim un pic cerebrali si sa nu mai extrapolam.

Placile video aparute in momentul de fata au target sub 5% din piata (3090/3080/3070 si 3060Ti) asta daca ne raportam la generatia anterioara si asta la nivel global, in Romania probabil procentul e mult mai mic.

Gamerii (sau majoritatea lor) inca folosesc placi de acum 2 generatii (30.4 % - Top 5 cele mai utilizate GPU-uri Nov 2020 - conform Steam Hardware Survey

Sa nu uitam acest an este unul total dement, unde aproape nimeni nu mai calatoreste, aproape nimeni nu isi mai cumpara masini sau nu se mai construiesc case => o cantitate substantiala de venit (si nu ma refer la salariul din RO aici) devine "disposable income" ...

FlorinTim 16-12-2020 17:52

Mă, la prețurile actuale singurii care dau atâția bani pe plăcile video sunt cei pătimași (https://dexonline.ro/definitie/p%C4%83tima%C8%99)

laser 16-12-2020 17:56

Cu totii suntem patimasi, doar difera directia. Unii dau bani la femei, altii pe ceasuri, jante de mii de euro la masini, echipamente audio, biciclete etc.

Hai sa nu transformam thread-ul in teoria chibritului.

FlorinTim 16-12-2020 18:01

Aici vorbim DOAR de placi video nu de altceva. Nu stiu de ce aveți tendința de generalizare.

Offtopic. Gen PSD: Toți fură, de ce doar Dragnea la închisoare

Firefox 16-12-2020 18:25

NVIDIA announces RTX A6000 workstation graphics card with full GA102 GPU is now available - Videocardz

Lowlife 16-12-2020 19:15

Va multumesc pt raspunsuri.

De ce intreb? am urmarit discutiile pe OCUK si erau multi care intrebau ce se intampla cu refundul la "financing". Plus oameni care stateau pe benefits...

db00m 16-12-2020 20:28

Quote:

Originally Posted by Lowlife (Post 706900)
Pt mine e un mister cine cumpara placile astea cu €1000 :confused:

Tot OT: nu iti mai bate capul cu unul cu altul, uita-te la tine si lasa-i pe restul.
Eu am dat 1800E pe 3090. Suma poate sa fie o mica, o mare etc parte din venitul lunar, idem, nu e ca si cum eu si/sau altii ar da banii astia lunar.
Cei care scot profit folosind placi de ultima generatie sunt in alta liga, clar nu in endusers.

OnTopic: avand in vedere pretul/performanta eu personal as merge pe AMD.

Fab 16-12-2020 20:46

Pam, pam! :rolleyes:

Lowlife 16-12-2020 21:04

Quote:

Originally Posted by db00m (Post 707059)
Tot OT: nu iti mai bate capul cu unul cu altul, uita-te la tine si lasa-i pe restul.
Eu am dat 1800E pe 3090. Suma poate sa fie o mica, o mare etc parte din venitul lunar, idem, nu e ca si cum eu si/sau altii ar da banii astia lunar.
Cei care scot profit folosind placi de ultima generatie sunt in alta liga, clar nu in endusers.

OnTopic: avand in vedere pretul/performanta eu personal as merge pe AMD.

Problema e de principiu. Mie mi se pare situatia actuala o prosteala pe fata si nu inteleg de ce toata lumea plateste taxa de fraier in loc sa astepte.
Nedumerirea mea vizeaza oamenii care cumpara placi de 700-800 euro la 1000-1100, cand pt majoritatea si 700-800 euro e o suma mare daca ne uitam la salariul mediu din romania :)

La AMD este si mai trist - 6800XT este cu 55% mai scumpa decat MSRP.

db00m 16-12-2020 21:33

Quote:

Originally Posted by Lowlife (Post 707061)
Problema e de principiu. Mie mi se pare situatia actuala o prosteala pe fata si nu inteleg de ce toata lumea plateste taxa de fraier in loc sa astepte.
Nedumerirea mea vizeaza oamenii care cumpara placi de 700-800 euro la 1000-1100, cand pt majoritatea si 700-800 euro e o suma mare daca ne uitam la salariul mediu din romania :)

La AMD este si mai trist - 6800XT este cu 55% mai scumpa decat MSRP.

Poate doar impresia ta e ca lumea nu asteapta datorita tonelor de marketing, fake info and so on, e usor sa faci tam tam online si sa urci orice iar realitatea sa fie cu totul alta. Online #rulz :)

Avand in vedere stocurile ramase cu "vechiturile" eu nu cred ca or sa apara preturi normale intr-un an. Probabil a fost un marketing lameo din partea NVIDIA.

Firefox 16-12-2020 22:28

NVIDIA announces GeForce RTX ‘Special Broadcast’ on January 12, 2021 - Videocardz

Vulpex14 16-12-2020 22:52

Oricine da peste 4000 pe o placa video (si 3000 e mult) si nu scoate bani din ea (gen rendering etc.. probabil nu ar fi aici) e pur si simplu ori disperat ori chiar nu are ce face cu banii, poti juca in 4k lejer jocurile si pe un 3060ti/3070-2080 Super, etc , doar trebuie sa umblii putin la setari (oricum nu observi diferentele intre Ultra si High), am mai vazut lansari de diverse, de la piese hardware la articole de moda... dar parca e o isterie prea handicapata pentru niste placi video si pentru niste console care oricum o sa fie valabile pentru toti pana cand o sa ai ce sa faci cu ele (momentan tot ce faceai cu generatiile vechi faci si acum) ...

rage fuury 16-12-2020 23:32

3090 vs Cyberpunk (cu RT)

http://www.youtube.com/watch?v=sQDtC...channel=NikTek

vibeup 16-12-2020 23:45

Se da urmatoarea "problema":
Am ramas fara placa video si am o ragalie in calculator acum adica un GTX560FE cu un port mini HDMI si 2x DVI. Monitorul este un asus PG279Q stie 2K 165hz 2560x1440. Incerc sa fac o rezolutie custon de 2k sau fullhd cu ceva hz peste 60 dar nu reusesc.

Bugsy004 16-12-2020 23:49

Și eu sunt fără placă video, dar eu nu am deloc, ci doar ce este în CPU. Am testat pe monitorul nou, Asus VG259QM, și merge bine fullHD la 240Hz... fără să știe juniorul :) e cadou de Crăciun... împreună cu 3060Ti, luată ieri :) norocul meu e că placa de bază are mai multe ieșiri, DP și HDMI... pot conecta și TV-ul

Iubitel 17-12-2020 00:13

Oamenii cu bani au bani pentru ca nu ii cheltuie pe prostii. :) It's that simple.

Sent from my SM-G988U1 using Tapatalk

rage fuury 17-12-2020 01:13

Quote:

Originally Posted by Iubitel (Post 707097)
Oamenii cu bani au bani pentru ca nu ii cheltuie pe prostii. :) It's that simple.

Iubitel vreo sansa sa gasesti ceva de ultima generatie pe undeva?
Nu conteaza daca e AMD sau NVIDIA...

mbc 17-12-2020 08:52

Quote:

Originally Posted by Iubitel (Post 707097)

Sau pentru ca fac mai multi bani decat noi :)

Lowlife 17-12-2020 18:57

Quote:

Originally Posted by mbc (Post 707117)

Faci bani investind. Ca sa ai bani de investit, trebuie sa nu-i cheltui pe prostii. :D

Iubitel 17-12-2020 19:14

Quote:

Originally Posted by rage fuury (Post 707106)
Iubitel vreo sansa sa gasesti ceva de ultima generatie pe undeva?

Nu conteaza daca e AMD sau NVIDIA...

Nada...
@mbc ca sa ajungi la nivelul spus de tine ai doua variante. Fie mostenesti de la rude , preiei afaverea familiei etc si ai grija de ce primesti/afacere sa mearga sau... o iei de la zero, investesti tot ce pui deoparte, ai fler si ce investesti produce, reinvestesti si tot asa. Ca sa economisesti in timp ce lucrezi pentru altul sau na..ai un venit relativ fix trebuie sa te abtii de la a cheltui bani pe lucruri de care nu ai stricta nevoie.

Am impresia ca tu vezi lucrurile alb/negru...unii au bani si cheltuie cat vor, altii nu au si cheltuie cat pot...Nu e chiar asa, fara disciplina si fler nu ajungi in liga oamenilor cu bani. Bine...poate castigi la el gordo si na.. @Gaminggrade stie mai bine =))

sammurai 17-12-2020 20:34

Quote:

Originally Posted by mbc (Post 707117)

Sau ca Dragnea, Vantu si tot restul sumedeniei hoti/evazionisti care au investit in stocks si crypto si au facut avere :D:D:D Nu stia lumea de unde are Dragnea bani si omul mai shcimba un bitcoin in lei si mai lua o insula si tot asa...
S-a dus in cap si topicul asta :)

laser 17-12-2020 21:45

S-a plecat de la placi video si s-a ajuns la bani, cum sa faci bani, cum esti fraier daca cheltui bani ( pe placi video ), cum sa economisesti bani.

Dar lumea uita ca suntem pe un forum de tech enthusiasts, NORMAL in PLM ca vei gasi oameni care cheltuie multi BANI pe HARDWARE.

Daca ma duc pe un forum de masini, as fi prostul satului daca m-as mira cum unii cheltuie sute-mii de euro pe piese de tuning, iar apoi sa stau si sa caut motivatia din spatele acelei decizii.

doru 17-12-2020 22:08

Quote:

Originally Posted by laser (Post 707237)
Dar lumea uita ca suntem pe un forum de tech enthusiasts, NORMAL in PLM ca vei gasi oameni care cheltuie multi BANI pe HARDWARE.

Pentru mine a fi "tech enthusiast" înseamnă să obțin mai mult din mai puțin. Desigur, nu exclude cheltuirea banilor, dar e mult mai mult decât asta. Achiziționarea produsului este doar o parte din "enthusiast", parte ce poate chiar lipsi.

mbc 17-12-2020 23:47

Quote:

Originally Posted by Lowlife (Post 707215)
Faci bani investind. Ca sa ai bani de investit, trebuie sa nu-i cheltui pe prostii. :D

Si daca faci mai multi bani, nu iti ajung si pentru investit si pentru cheltuit? Tada!

All times are GMT +3. The time now is 23:10.