lab501 forum

lab501 forum (https://forum.lab501.ro//index.php)
-   Placi video (https://forum.lab501.ro//forumdisplay.php?f=6)
-   -   Noutati despre placile video Nvidia (https://forum.lab501.ro//showthread.php?t=29)

Monstru 19-03-2012 12:49

Soon...

KashunatoR 19-03-2012 12:57

Quote:

Originally Posted by negaterium (Post 175972)
Mda, deci 600 euro la noi...

#SGS2

nu va fi neaparat 600 de euro. pretul ala e la precomanda si se stie ca si magazinele de afara ii parlesc pe fraierii care se grabesc...

darco_2 19-03-2012 13:02

Quote:

Originally Posted by dev (Post 175990)
Plin topicul asta de copii naivi. :)

iar tu te numeri printre ei. Nu stiu din ce punct de vedere consideri tu ca a jucat nvidia mai bine decat ati. Din punct de vedere al performantei? Nu ai nimic concret, inca. Iar, chiar daca va fi ceva mai performant, e firesc...un produs aparut la 4-5 luni dupa concurenta.
@Kashunator-nu se numesc fraieri ci entuziasti. Ar trebui sa sti mai bine, avand in vedere forumul pe care postezi

Bugsy004 19-03-2012 13:03

Quote:

Originally Posted by Monstru (Post 176000)
Soon...

Si cum e? Peste sau sub asteptari? Parca zilele trecute ai spus ca te-ai saturat de testat placi video.
Sunt nerabdator sa aflu cum se comporta noile placi de la nVidia.

O zi excelenta tuturor.

agarici cu pedale 19-03-2012 13:34

Bunny ... momentan e confidential cu siguranta... abia astept articolul amanuntit de la monstru...

dev 19-03-2012 13:57

Quote:

Originally Posted by darco_2 (Post 176002)
iar tu te numeri printre ei. Nu stiu din ce punct de vedere consideri tu ca a jucat nvidia mai bine decat ati. Din punct de vedere al performantei? Nu ai nimic concret, inca. Iar, chiar daca va fi ceva mai performant, e firesc...un produs aparut la 4-5 luni dupa concurenta.
@Kashunator-nu se numesc fraieri ci entuziasti. Ar trebui sa sti mai bine, avand in vedere forumul pe care postezi

Vrei ceva concret? Take this to the bank son: chip-ul mainstream de la nvidia egaleaza si chiar intrece chip-ul high end de la amd. Ca intelegi si mai bine e ca si cum seria 3 de la BMW bate clasa E de la Mercedes. Not cool huh.

Care 4-5 luni cind placile din seria 79xx abia acum se gasesc in magazine iar cele din seria 78xx nici nu au ajuns inca.

fullrespect 19-03-2012 14:04

Quote:

Originally Posted by dev (Post 176016)
Vrei ceva concret? Take this to the bank son: chip-ul mainstream de la nvidia egaleaza si chiar intrece chip-ul high end de la amd. Ca intelegi si mai bine e ca si cum seria 3 de la BMW bate clasa E de la Mercedes. Not cool huh.

E adevărat ce zici tu, dar mie ca şi utilizator, puţin îmi pasă ce are sub "capotă" GTX680 sau HD7970. Pe mine mă interesează raportul performanţă/preţ şi cam atât. Asta cu mainstream chip bate high-end chip e doar de amorul artei, pe mine mă interesează în primul rând performanţa pe care o găsesc pe raft şi preţul acesteia. AMD şi-a ales prost paşii. Dacă vroiau, puteau scoate mult mai mult din 7970, dar nu pare că s-au strofocat foarte tare s-o facă un monstru veritabil. Lasă că-i dă userul 1175/1200 daily-use şi a rezolvat problema.

Ceea ce vroiam să punctez: marea majoritate, aka vaca de muls, nu va da 2 bani pe M3 > E Klasse shit. Asta nu înseamnă că nVidia nu-şi merită laudele, dar dacă 7970 e mai ieftin cu câteva meleoane bune şi mai slab cu 15% decât GTX680, se vor găsi destui cumpărători, nu e cazul să le plângem de milă.

Ar trebui să ne plângem nouă de milă, GTX680 va fi scumpă-n draci. Da, GK104 e un chip impressive, dar dacă iese la 2500RON referinţa cu VRM-ul ăla anemic ca un etiopian, îi zic pas direct.

KashunatoR 19-03-2012 14:27

Quote:

Originally Posted by darco_2 (Post 176002)

chiar daca eu sunt mai mult gamer decat "entuziast" eu zic ca tot fraieri sunt cei care cumpara o placa video inainte de a fi lansata. in orice caz, daca pretul mi se pare ok, sunt foarte interesat de gtx 680...

darco_2 19-03-2012 14:57

platesc bani grei pentru a fi printre primii care au asa ceva. Stim cu totii ca produsele nou lansate nu stau prea bine la capitolul disponibilitate.
Iar dev, ce-mi spui tu acolo sunt simple speculatii. Cand ziceam ceva concret ma referam la benchmarks, grafice, rezultate.
Dar, oricum, iti multumesc ca m-ai facut sa-ti inteleg mai bine punctul tau de vedere...care, apropos, nu l-am inteles.
Toate acestea sunt un deja vu de pe vremea faimosului GTX590.
Ok, nvidia isi va lansa placile mai performante la 3 luni de la lansarea ATI. Vor fi mai performante. Unde-i surpriza? Singura surpriza, pentru mine, e intarzierea nvidia. Isi vor lansa gama mainstream undeva prin vara. Chiar crezi ca si-au jucat bine cartea? Ati va lansa noua generatie in toamna...see where i'm going? Nvidia a ramas jumatate de pas in urma, si asta-i realitatea.

dev 19-03-2012 15:08

Daca n-ai inteles nici analogia cu masinile inseamna ca pierdem timpul aiurea.

Amd s-a grabit, a anticipat prost ce va scoate nvidia si asta inseamna ca vor avea de lucru destul de serios pentru urmatoarea generatie. Nvidia va vinde o placa ieftina scump in timp ce amd va trebui sa scada pretul la o placa mai costisitoare.

Eu sincer nu cred ca amd va putea egala Gk110 pe nodul asta de fabricatie.

darco_2 19-03-2012 15:13

dev, tu chiar nu intelegi...nu ati a anticipat ce va scoate nvidia ci nvidia s-a adaptat dupa ce a scos ati...chiar asa de greu e? Cum poti sa spui ca ati nu a anticipat bine daca nvidia lanseaza la 4 luni dupa ati? E ca si cum as spune ca nvidia nu a anticipat bine cu seria 5, ce va scoate ati cu seria 7...c'mon!
Ce-mi pasa mie ce va egala ati atata timp cat ei sunt competitivi ca pret/performanta pe piata?
Ca si cumparator de rand, nu analizez performanta firmei ci performanta produselor lor.
Dar,pana la urma, faptul ca ATI le-a furat o cota din piata, cu lansarea asta prematura, nu conteaza in ecuatia ta?

Monstru 19-03-2012 15:14

Quote:

E adevărat ce zici tu, dar mie ca şi utilizator, puţin îmi pasă ce are sub "capotă" GTX680 sau HD7970. Pe mine mă interesează raportul performanţă/preţ şi cam atât.
Relax...ce vrea sa spuna dev este cu totul altceva. Da, pe tine ca si utilizator putin te intereseaza ce e sub capota, dar jucat bine inseamna sa scoti o gramada de bani cu ceva semnificativ mai ieftin de construit decat ce are concurenta. Asta inseamna jucat bine. Pentru ei. Ca bani. Nu pentru noi ca si consumatori. Nu cred ca mai e un secret pentru nimeni ca varful de la Nvidia o sa bata varful AMD. Nu asta e problema in toata discutia asta...

Problema este ca daca AMD aveau ceva similar ca si arhitectura, fie am fi vazut preturi mai mici fie produse mai puternice. Momentan fac pariu ca preturile o sa ramana la fel, iar performanta care vine e ok, dar nu GTX 580 vs 6970. Ceea ce oricum ai da-o, pentru consumatori e de rau.

darco_2 19-03-2012 15:29

nu e nici un secret si nici o surpriza, Monstru. Dar, nu poti spune ca si-a jucat prost cartea cand, timp de luni bune, nvidia nu are raspuns la placile lor. Nu poti spune ca si-a jucat prost cartea cand timp de luni bune nvidia nu va avea raspuns nici pentru mainstream, cea ce-i cu adevarat dureros. Da, ok, scot profit mai mic/unitate dar, daca imi maresc volumul de unitati vandute, acel profit oricum se mareste. Situatia e alta daca produc in pierdere.

Iubitel 19-03-2012 15:34

super pret...

http://www.pcgarage.ro/placi-video/g...-ddr5-256-bit/

fullrespect 19-03-2012 15:34

Quote:

Originally Posted by Monstru (Post 176033)
Relax...ce vrea sa spuna dev este cu totul altceva. Da, pe tine ca si utilizator putin te intereseaza ce e sub capota, dar jucat bine inseamna sa scoti o gramada de bani cu ceva semnificativ mai ieftin de construit decat ce are concurenta. Asta inseamna jucat bine. Pentru ei. Ca bani.

Total de acord, aici nVidia s-a mişcat bine şi au numai de câştigat. AMD trebuiau să scoată ceva mai mult din 7970, ceva gen GHz Edition + puţin tweaking şi tot era mai ok, cu toate că mai tăiau din potenţialul de OC. Pentru mase, contează mai mult puterea stock, părerea mea.

Quote:

Nu cred ca mai e un secret pentru nimeni ca varful de la Nvidia o sa bata varful AMD.

Ar fi fost un eşec de proporţii pentru nVidia să nu fie aşa, unde ar mai fi fost evoluţia? Au avut luxul de a vedea cu ce se mănâncă high-end-ul concurenţei, neapărat trebuiau să scoată ceva mai puternic.

Quote:

Problema este ca daca AMD aveau ceva similar ca si arhitectura, fie am fi vazut preturi mai mici fie produse mai puternice.

Părerea mea este că am fi văzut produse mai puternice, preţuri mai mici nu cred. Oricum ar fi fost bine, GTX670 şi 7950 ar fi fost ceva gen ~GTX680/7970 la performanţă. Ne putem totuşi consola cu faptul că Tahiti scalează excelent cu frecvenţa şi putem stoarce câţiva cai putere sănătoşi în plus.

Ceea ce mi se pare nesimţire la nVidia, este acel VRM anorexic. Bătaie de joc pentru o placă de 500+ €, chiar dacă nu e gurmandă.

------------------------------

Bottom line: la cum stau lucrurile acum, la nivel de companie, e win pentru nVidia. Chip mic, puternic, VRM etiopian - costuri de producţie scăzute, preţ pe piaţă ridicat = câştiguri mari per unitate.
AMD au plăci puternice şi ei, construite mai bine, dar chip-urile sunt mai mari, costuri de producţie mai ridicate decât concurenţa şi preţuri tot pe acolo = caştiguri mai mici per unitate, vor trebui să vândă mai mult decât nVidia.
AMD are un avantaj categoric la capitolul vânzări momentan, dar cu timpul acest avantaj se va diminua. Vor trebui să scadă preţurile ca să menţină ecartul, dar asta nu se ştie când şi dacă se va întâmpla. Cu siguranţă anul acesta iese HD8000, şi să sperăm că de data asta vor fi mai agresivi cu specs-urile. Ce s-a întâmplat cu XDR2?

În ceea ce priveşte consumatorii, oricum o dăm, tot scumpe-n draci ar fi fost.

Monstru 19-03-2012 15:45

Copii, sa scoti un produs e una, sa il si ai pe piata e alta. Degeaba ai 4 luni avans daca ai prea putine placi in canalul de distributie. NU mai ganditi AMD vs Nvidia, ganditi-va la ce e mai bine pentru voi. Te incanta cu ceva ca aia au produse si ailalti nu? Eu cred ca ar trebui sa te oftice...

Quote:

Părerea mea este că am fi văzut produse mai puternice, preţuri mai mici nu cred.
Zau? Ia gandeste-te la cat costau 5870 sau 6970, adica varf AMD single GPU atunci cand Nvidia era la 30-40% distanta, si la cat costa 7970 acum, cand diferenta va fi semnificativ mai mica. Daca Nvidia lansa adevaratul 680, ce crezi ca faceau AMD? Pastrau preturile? Nu cred. Scoteau ceva la fel? Nu au cum. Deci nu era mai bine pentru tine sa iei 7970 la 1500 RON? Asta ar trebui sa te intereseze nu AMD vs Nvidia. Ambele companii scot bani si o duc bine mersi. Problema e cat platesti tu pe o anumita putere de calcul intr-un anumit moment....

Hai sa iti mai zic o treaba....ma calca pe nervi VRM-ul, DAR....chip-ul e mai mic decat G92....le-am comparat si pe hartie si fizic. Repet...e mai mic decat G92....ce uzina vroiai sa aiba acolo? :)

fullrespect 19-03-2012 15:55

Tare-mi e că paleta de preţuri AMD de acum are legătură şi cu Rory Read.

Permite-mi să cred că nVIDIA şi dacă aveau posibilitatea, nu scoteau GK110 acum. Nu la cât de puternic este GK104. Acestor companii le place teribil de mult să dea performanţă cu pipeta, ce te face să crezi că ar fi vrut să rupă gura târgului în aşa fel? Ideea este că, personal, cred GK104 le-a ieşit mult mai bine decât sperau ei. La cum stau lucrurile acum, raportându-ne la GK104, GK110 îşi are locul în seria 700, altfel teoria cu pipeta, mereu valabilă în ultima bună perioadă, nu ar mai fi fost valabilă.

Putem să speculăm, adevărat, dar cu certitudine nu putem spune ce ar fi fost dacă ...

Da, am auzit şi eu că ar fi mai mic decât G92, dar chiar şi aşa, e un high-end (asta e îmbrăcămintea Gk104 pe raft, aşa-l iau şi eu, ca fiind high-end-ul nVIDIA). Ar fi fost plăcut să vedem acolo ceva puţin mai sănătos, nu ştiu, poate m-am obişnuit eu cu tancurile 5870/6970 şi mi-e greu să realizez cât de green a devenit totul. nVidia oricum nu se prea omoară cu construcţia VRM-urilor, cât să meargă e suficient.

Bugsy004 19-03-2012 16:07

Pe data de 23 apar testele cu privire la noile placi de la nVidia?

Monstru 19-03-2012 16:18

Quote:

Permite-mi să cred că nVIDIA şi dacă aveau posibilitatea, nu scoteau GK110 acum. Nu la cât de puternic este GK104. Acestor companii le place teribil de mult să dea performanţă cu pipeta, ce te face să crezi că ar fi vrut să rupă gura târgului în aşa fel? Ideea este că, personal, cred GK104 le-a ieşit mult mai bine decât sperau ei. La cum stau lucrurile acum, raportându-ne la GK104, GK110 îşi are locul în seria 700, altfel teoria cu pipeta, mereu valabilă în ultima bună perioadă, nu ar mai fi fost valabilă.
Buna dimineata, incepem sa intelegem. Asta s-a si intamplat :)

Quote:

Da, am auzit şi eu că ar fi mai mic decât G92, dar chiar şi aşa, e un high-end (asta e îmbrăcămintea Gk104 pe raft, aşa-l iau şi eu, ca fiind high-end-ul nVIDIA).
Parca pe tine ca utilizator nu te interesa ce are sub capota atata timp cat merge cum trebuie?:)

dev 19-03-2012 16:21

De ce sa scoata GK110 acum, fiind un chip mult mai complex si mai costisitor de implementat, cind Gk104 e suficient ca sa se bata cu high end-ul concurentei? Aici e vorba de bani si nimic altceva.

Nvidia isi demonstreaza superioritatea lansind o placa mai rece, mai putin gurmanda si in final mai eficienta in timp ce amd e din nou in faza de proiectare fiindca un dual bazat pe Tahiti nu e suficient ca sa faca fata unui dual de GK104 ca sa nu aducem in discutie GK110 a carui performanta se poate anticipa plecind de la GK104 si iarasi nu arata deloc grozav pentru amd.

All times are GMT +3. The time now is 05:49.