lab501 forum

lab501 forum (https://forum.lab501.ro//index.php)
-   Placi video (https://forum.lab501.ro//forumdisplay.php?f=6)
-   -   Noutati despre placile video Nvidia (https://forum.lab501.ro//showthread.php?t=29)

R2Strike 29-10-2018 23:34

Se pare ca blestemele isi fac efectul, sa dea Dumnezeu sa se arda toate la preturile alea !!
Au ajuns sa ceara 600$ pe o placa care trebuia sa fie 2060 (RTX 2070), un midrange ieftin si accesibil pentru toata lumea. Lacomia asta...

Fab 30-10-2018 00:14

A m i n !

RaverX 30-10-2018 01:12

Cata ura, nu-mi vine sa cred. Nici mie nu-mi convin preturile cerute, dar asta e capitalismul, e cerere si oferta. Asa pot si eu sa blestem ca toate Ferrari-urile sa aibe accidente, toate iphone-urile sa explodeze, toate ceasurile rolex sa se strice, etc.

Hell, as putea urla ca toate blocurile comuniste sa se prabuseasca pt ca, desi sunt vechi de zeci de ani, proprietarii cer pe ele de multe ori mai mult decat apartamentele din blocurile noi (plus ca doar cu 2 ani in urma erau mult mai ieftine, nu mai zic cat erau inainte de 2000. Da, sa pice toate!!! Lacomia asta.

Va baga cineva mana in buzunar? Serios acum, chiar nu pot intelege ura asta, e mai rau decat vulpea si strugurii, macar vulpea doar spunea ca-s acri, atat. Nu e obligatoriu sa ai ultima generatie de placi video de la Nvidia, poti lua generatia anterioara, se mai gaseste. Sau poti cumpara de la AMD.

Daca e pana acolo poti lua o consola, e mai ieftina toata consola ca o placa video si te joci decent pe ea, PS4 Pro si XBOX One X suporta chiar 4k, ce mai vrei? Am mai zis asta, vrei 4k la 120 FPS si detaliile la max? Pretentiile si fitele se platesc. Si eu as vrea sa mananc zilnic la restaurant doar fripturi smechere, somon, etc, dar nu-mi permit, asta nu inseamna ca-i injur pt ca cer 100 lei pe un felul doi de fitze, iau ce-mi permit si gata.

Era mai bine sa nu scoata nimic Nvidia? Concurenta de la AMD n-aveau, 1080Ti era "the best", dar nici aia nu convenea la multi, am auzit o gramada care urlau - sa scoata placi noi ca vreau upgrade! Si au scos, dar nici asa nu e bine, ca-s scumpe...

Otman 30-10-2018 07:59

Prietene a cam trecut pe langa tine discutia asta.
Lumea boicoteaza generatia asta, pentru cresteri mici de performanta si cresteri imense de pret.
Da un boicot vine si cu blesteme, daca ii laudam nu facem nimic.
Si asta nu pentru ca strugurii sunt acrii, e pentru ca strugurii o sa fie otet la anu sau peste doi.....daca Nvidia vede ca nu le-a iesit figura va fi mai bine pt noi in viitor.

war4peace 30-10-2018 09:17

Quote:

Originally Posted by Otman (Post 601980)
daca Nvidia vede ca nu le-a iesit figura va fi mai bine pt noi in viitor.

Siiiigur, că Note 9 a fost la juma' de preț deoarece Note 8 a fost un fail... nu? NU?
Să fim serioși...

DavidMMM 30-10-2018 09:25

Isi merita soarta, si dupa nebunia cu minatul din 2017-2018, inseamna ca si la noi trebuie sa scada preturile la 1060/1070/1080, ceea ce e bine pentru toti.

rage fuury 30-10-2018 10:24

Trebuie vazut daca e vorba de un batch cu probleme sau e altceva... cei pe care ii mananca degetele sa cumpere 2080/2080Ti ar trebui sa se abtina pana se lamuresc lucrurile...
Si da, NVidia au fost lacomi si platesc acum oalele sparte dar pe de alta parte asta nu e motiv de bucurie... Fiindca pierderile de acum se vor reflecta in bugetul R&D pentru viitoarele generatii de placi video

andreea 30-10-2018 10:32

+1 RaverX

doru 30-10-2018 11:44

Ce să spun!? Invidia atrage nVidia. Sau e invers? Oricum, planul lor de a vinde mai multe din generația veche dă roade. Pe măsură ce sunt mai puține din generația veche, ieftinesc generația nouă. Cei ce au boicotat vor crede că boicotul a avut succes și vor cumpăra, nVidia va vinde și la anul vor scoate pe 7nm. Win pt nVidia!

Tind să cred că avem mulți copii deghizați în adulți.

Un boicot trebuie dus până la capăt. Lupul își schimbă blana, dar năravul ba!

andreea 30-10-2018 12:12

E atat de boicotata cumpararea de RTX-uri incat:
1. inca nu se prea gasesc pe stoc
2. am vandut un RTX 2080Ti in timp record (cateva ore) si am avut in prima ora in jur de 13 mesaje pe OLX.

war4peace 30-10-2018 12:29

Lasă oamenii să viseze frumos :)

Duroth 30-10-2018 12:39

Bah, voi dati cu boicotul si mie-mi arde buza dupa un ROG Strix 2080 Ti, stau cu banii in buzunar si nu e in stock pe nicaieri.

Boggy 30-10-2018 12:51

Lacomi? Atat timp cat AMD n-a miscat in front puteau sa ceara si $9999.99 pe noile placi. De ce? Ia de la altii daca nu-ti convine... oh wait, altii "n-are de-astea"...

Vi se par scumpe pentru ce ofera? Nu luati. Vreti 10fps in plus si sa puneti poze pe facebook cu cutiile noi, sa "moara dujmanii de oftica"? Atunci dati banul si cioco mico.

war4peace 30-10-2018 13:13

Pretty much this.

Otman 30-10-2018 13:19

Personal ma intereseaza prea putin cat costa placile Nvidia, dar cand vad cum ganditi majoritatea, aproape imi doresc sa le scumpeasca la fiecare generatie (iphone style).
Eu nu mai cumpar Nvidia in veci si decizia asta am luat-o inainte sa vina cu preturile astea nesimtite.
Am eu scarba de cateva companii cum e Nvidia, EA...

Pentru ce fac eu cu PC-ul, imi ofera destula performanta AMD.

andreea 30-10-2018 13:44

E perfect, poti schimba RX480-ul cu RX590 :D

Otman 30-10-2018 13:50

Nu e cazul, merge perfect Total War Warhammer II.

Fab 30-10-2018 14:59

Ăștia de nu vreți sa știți de boicot: ghiftuiți-vă cu verde și sa nu dați vina pe broccoli .
Samsung a dat fail grav cu Note 7 și nu a fost afectat bugetul R&D pentru Note 8.
Tot timpul trebuie să existe un mic sictir față de companii tip monstru ! :p
Hate , boicot și alte nasoale funcționează de la sine în viața reală. Trist dar adevărat.

andreea 30-10-2018 15:52

Ete ca Turing stie si rasterizare:
https://mobile.twitter.com/zeuxcg/st...53761196498945

fubu 30-10-2018 16:28

Eu cred ca e timpul sa mai educam piticii nitel, pentru ca s-a ajuns prea departe! Nvidia nu ar fi venit cu preturile astea daca nu ar fi fost clienti care sa muste acest marketing!

Eu am ramas cu un gust amar, vazand comportamentul unora in ultimii 2-3 ani in ceea ce privesc achizitiile! Si nu e vorba de posibilitatile materiale! Dar de oameni care aratau cu degetul - ca AMD e muci pe zona de procesoare si de asta intel e scump si performanta livrata cu lingurita!

AMD a schimbat jocul si avem procesoare jos palaria, la preturi de bun-simt! Ce face intel? intel e aberand de scump, si culmea e ca tot intel cumpara! Deh pentru 2-3% in plus in anumite jocuri platesc 50-60% in plus. Pentru 15-20% in plus in anumite situatii, platesc si dublu!

Ca sa sumarizez, masa de clienti le da apa la moara si ii incurajeaza sa practice aceste preturi!

All times are GMT +3. The time now is 05:48.