lab501 forum

lab501 forum (https://forum.lab501.ro//index.php)
-   Placi video (https://forum.lab501.ro//forumdisplay.php?f=6)
-   -   Noutati despre placile video Nvidia (https://forum.lab501.ro//showthread.php?t=29)

tphase 25-03-2010 14:25

Quote:

Originally Posted by dev (Post 37035)
Sper, pentru binele tau, ca lucrezi la vreun importator sau ai macar o actiune la nvidia. Altfel e trist.

N-are nici o treaba, e doar un entuziast pasionat si iubeste foarte mult nVidia. Se bucura si el ca a iesit placa, ca ies driveri.

495 25-03-2010 14:29

Spre rusinea mea, nu stiam de emisiune si nici nu vazusem vreo editie. Noroc de youtube. :)
Super tare initiativa. Pt gtx480 s-a pregatit ceva special? Ati filmat deja, sau va fi live, cum ai spus... :)

Acum simt ca va cunosc mai bine... :D

Monstru 25-03-2010 14:30

Am filmat deja, live era un fel de a spune :)

Din pacate mai sunt inca multe emisiuni pe care nu am pus inca mana in format digital sa le punem pe youtube, sper sa fac rost de ele in curand.

tphase 25-03-2010 14:48

Mumu pentru cei care sperau ca ATI sa dea placi moka.

http://www.techpowerup.com/118387/AM..._in_Sight.html

Vor tine preturile tot acolo unde sunt, multumita nVidia, performantelor si preturilor pe care le practica. Noi nu stim dar ATI stie cu siguranta performanta FERMI si raportul pret performanta care se pare ca e prost, din moment ce facem astfel de afirmatii cu o zi inainte ca nVidia sa isi lanseze minunile.

Monstru 25-03-2010 14:57

FC2 si WH - Fermi stock bumbum 5870 950/1300. :)

tphase 25-03-2010 15:04

Quote:

Originally Posted by Monstru (Post 37063)

La urma urmei sunt 2 jocuri pe care nu le mai joaca nimeni si pe motorul carora nu s-a mai scris nici un joc. Daca in restul de o tona diferenta e de numai 10-15%, nu e un motiv pentru ATI sa scada preturile. Eu sunt fanul performantei [am vandut 5870 ptr FERMI] si deja incepe sa imi para rau.

mascotzel 25-03-2010 15:05

Quote:

Originally Posted by Monstru (Post 37063)

GTX480 nu?

Monstru 25-03-2010 15:11

GTX 480 da.

tphase - inseamna ca mai toate jocurile pe care le folosesc in test sunt asa, ca se intampla cam acelasi lucru =))

BTW, vezi ca proaspatul joc Avatar foloseste Dunia.

tphase 25-03-2010 15:16

Quote:

Originally Posted by Monstru (Post 37066)
GTX 480 da.

tphase - inseamna ca mai toate jocurile pe care le folosesc in test sunt asa, ca se intampla cam acelasi lucru =))

Sa vedem si noi cifrele concrete, daca AMD spune public ca n-are nici un motiv sa scada preturile inseamna ca nu considera FERMI o amenintare, sau nu o amenintare la acel nivel de pret. Americanii sa uita altfel la bani decat noi. Pentru 20% spor de performanta nu vor da 100 de dolari in plus, am vazut mentalitatea asta de multe ori.

Monstru 25-03-2010 15:18

Am inteles, deci eu sunt cretin :) La asta ma uit acum, la cifrele concrete.

Normal ca nu au motiv sa scada preturile. La cat costa Fermi ar putea sa mai adauge AMD 1-2 milioane in plus acolo la pret, dupa parerea mea. Dar asta n-are nici o legatura cu performanta, ci doar cu preturile tipice pentru Nvidia.

poparamiro 25-03-2010 15:20

O versiune modificata de dunia este folosita in Avatar, care arata extreme de bine (nu stiu cat de bun este jocul ca nu ma pricep la partea asta, vorbesc doar despre aspectul vizual si calitatile engine-ului grafic). Pe un 8500gt merge bine si arata impresionant.

tphase 25-03-2010 15:27

Quote:

Originally Posted by Monstru (Post 37068)
Am inteles, deci eu sunt cretin :) La asta ma uit acum, la cifrele concrete.

Normal ca nu au motiv sa scada preturile. La cat costa Fermi ar putea sa mai adauge AMD 1-2 milioane in plus acolo la pret, dupa parerea mea. Dar asta n-are nici o legatura cu performanta, ci doar cu preturile tipice pentru Nvidia.

Cine a zis mwa ca esti cretin :confused: Am spus ca NOI nu cunoastem cifrele si cand le vom afla vom judeca fiecare pe cifre concrete de ce AMD nu vrea sa scada pretul. Nu am spus ca GTX 480 e mai proasta ca ATI, am spus ca e posibil ca diferenta de performanta pentru americani sa nu justifice diferenta de 100 USD. Tu te uiti la cifre concrete, AMD se uita la cifre concrete, noi nu, noi in clipa asta speculam. Si specula este ca diferenta de performanta nu justifica diferenta de pret.

marian57 25-03-2010 20:31

Monstru,dupa ce termini cu testele si dupa ce vii de la munte,poate te razgandesti si faci un mic test cu fps-ul minim.Nu vreau sa par insistent,dar prietenii mei de joaca,cand au aflat ca strang banii pentru GTX480,prima intrebare a fost,la cat scade.De multe ori,gamers nebuni ca noi care jucam 3-4 ore pe zi,nu conteaza cat dam pe o placa video,dar sa nu ne inerveze in joc.Multumesc.

cocosatul 25-03-2010 20:48

http://forums.techpowerup.com/showthread.php?t=117000
adunate la gramada :))

pme 25-03-2010 23:19

Stie cineva daca GTX470 sau GTX480 stie sa lucreze cu trei monitoare (2xDVI + 1 HDMI)? Am inteles ca la Eyefinituy la Ati 5xxx unul din conectori DVI nu poate fi folosit simultan cu HDMI ca partajeaza acelasi canal, adica se poate doar 1displayport + DVI+DVI

Imi puteti recomanda o placa decenta care sa stie de trei monitoare in acelasi timp cu 2xDVI+1HDMI?

Multumesc

dev 26-03-2010 00:18

Nvidia sigur nu stie 3 monitoare pe o placa. Iar la Ati nu cred ca se poate ce vrei tu. Sunt adaptoare display port dvi/hdmi.

tphase 26-03-2010 10:27

Quote:

Originally Posted by marian57 (Post 37128)
Monstru,dupa ce termini cu testele si dupa ce vii de la munte,poate te razgandesti si faci un mic test cu fps-ul minim.Nu vreau sa par insistent,dar prietenii mei de joaca,cand au aflat ca strang banii pentru GTX480,prima intrebare a fost,la cat scade.De multe ori,gamers nebuni ca noi care jucam 3-4 ore pe zi,nu conteaza cat dam pe o placa video,dar sa nu ne inerveze in joc.Multumesc.

Bineinteles ca pentru un gamer conteaza doar fps-ul minim. Eu pe Monstru nu imi permit sa il critic ptr ca este un profesionist la fel ca intreaga echipa de la Lab501, insa el este bencher / tester nu gamer. Probabil a considerat ca fps-ul minim [drop-urile] se datoreaza bug-urilor din drivere si erorilor de programare din joc. E relativ fals, pentru ca de foarte multe ori se poate "repeta" un test astfel incat fps-ul minim sa ramana constant, cu variatii foarte mici, indiferent de ce driver pui. La urma urmei eu cumpar bundle-ul placa grafica + driveri si la finalul zilei nu ma intereseaza ca gatuirea e in driver sau in hardware.

Trebuie facuta o diferentiere, fps-ul minim variaza atunci cand nu folosesc un tool de benchmark dedicat. Variaza cand eu testez jucand un nivel 3 minute aleator, sigur ca a doua oara nu voi mai merge prin exact aceleasi locuri, nu vor mai avea loc aceleasi explozii, etc.

Benchmark-urile scriptate, in care se petrec aceleasi lucruri ori de cate ori il rulezi sunt cele mai relevante. Si in absolut orice test de placa video, pentru un gamer conteaza minimul de fps nu media sau maximul, pentru ca minimul de fps iti asigura sau nu fluiditate si iti distruge sau nu experienta de joc. Repet eu cumpar bundle-ul placa grafica + driver.

Acum cativa ani am avut o discutie cu tudor referitor la 3870x2 si nu m-a inteles pe deplin nici atunci cand i-am spus ca un 9800GTX [de la el am luat-o :D ] imi asigura o experienta de gaming mult mai placuta. El judeca placa dpdv al bencher-ului, al scorurilor obtinute in benchmark / teste. Eu o judecam din prisma gamerului. De ce 3870x2 care era 50% peste 9800GTX imi asigura o experienta de gaming proasta? Pentru ca avea fps drop-uri masive in unele jocuri si microstutter la greu. Degeaba in benchmark a scos o gramada de puncte si frame-uri, cand mie la 90fps imi facea microstutter. Preferam sa joc la 50fps cu 9800GTX dar fluid. Preferam sa joc la o medie sensibil mai mica pe o placa care pastra un fps minim mai mare si constant. Vezi tu, si eu si el am avut dreptate, dar depinde din ce prisma judeci aceste aspecte. Un benchmarker si un gamer au cerinte cateodata diferite de la o placa grafica si ii analizeaza performantele in mod diferit.

Daca tu imi spui ca ai 60 FPS cu 5870 media si 45 fps cu gtx 470, dupa logica "fps mediu conteaza" voi spune, vai ce praf e GTX 470 fata de ATI. ATI RULZ pe viata. Insa, s-ar putea sa am surpriza ca pe ATI sa imi coboare la 20 fps si sa urce la 100 -> media 60. Tot asa de bine cum s-ar putea ca pe nVidia sa imi scada doar la 40 si sa imi urce numai la 50. Media Intre 40 si 50 este 45 da? Este mai mica decat 60 fps media lui ATI da? Ei, si de fapt care placa este mai buna? Este complet eronat sa compari 2 placi grafice din prisma FPS-ului mediu.

Monstru, vreau sa intelegi ca absolut toti de pe acest forum te respecta si va respecta pe toti pentru cine sunteti si pentru profesionalismul de care dati dovata, si de ce nu, unii viseaza sa va calce pe urme. Nu te supara pentru aceste sugestii, pe forumul tau sunt oameni de o anume calitate si anume pregatire. Nu o sa gasesti aici copii fara minte care sa balacareasca si cu rost si fara rost, ca pe alte forumuri. Cam toti au o oarecare experienta in gaming, software, hardware, si sugestiile de pe threadu-ul asta sunt in mare parte tehnice si bazate de experienta noastra de gameri. Ce am spus mai sus nu este decat o sugestie personala, asta nu modifica cu nimic respectul pe care il am pentru munca pe care ai depus-o sa scrii acel review pentru noi pe care o sa il citim la noapte.

madhorsefuzzy 26-03-2010 11:27

tphase are dreptate in ceea ce priveste activitatea primara a site-ului/forum-ului.

Acest site este unul orientat spre benchmark-uri, sesiuni extreme.

Quote:

Originally Posted by Monstru (Post 36985)
madhorsefuzzy - eu nu imi pun la punct metodologia de testare dupa comportamentul in 1-2-3 jocuri.

Dupa replica lui Tudor, am stat un pic si m-am gandit: oricat as vrea eu un min fps prin articole, oamenii astia vor scoruri mari in 3dmark si vantage.

Nu se poate impaca si capra si varza.

Pentru minime de fps mergi pe site-uri care testeaza la greu jocuri si comportamentul placilor in jocuri, gen HARDOCP.
Aici vii sa vezi cum merge un GTX 480 sub LN2.

marian57 26-03-2010 13:41

Ok,acum am inteles,scuze pentru cererea fps-ului minim.
Pe mine nu prea ma intereseaza 3DMark,care imi da un scor mare daca am cpu-ul oc la 4GHz.Eu joc pe detalii maxime,unde diferenta o da placa video,unde un quad la 3GHz este ok.Parerea mea la jocurile pe care le folosesc frecvent,daca fac oc la 3.6GHz nu am niciun spor pe detalii maxime,dar in 3DMark am 1000 de puncte in plus.

madhorsefuzzy 26-03-2010 13:45

In cazul sistemelor lga 775 min fps este influentat destul de mult de FSB-ul sistemului. Media mai putin.

All times are GMT +3. The time now is 18:47.