lab501 forum

lab501 forum (https://forum.lab501.ro//index.php)
-   Placi video (https://forum.lab501.ro//forumdisplay.php?f=6)
-   -   Noutati despre placile video Nvidia (https://forum.lab501.ro//showthread.php?t=29)

ingerulol 22-02-2018 00:37

Pe One ma joc Forza , pe Wii nimic momentan - tre` sa-l modez si e mai complicat cu hdd.

kretzu77 22-02-2018 00:47

Horizon sau Motorsport, ca sunt doua Forze? :D

ZerooCool 22-02-2018 03:21

Quote:

Originally Posted by Jocker (Post 566910)
Sa-i opreasca cineva :).

"No matter how much gamers cursed miners, it seems like both AMD and nVidia have managed to earn quite a lot of profit thanks to mining craze."
Am vazut ieri oferta la garaj la RX 580 o placa ce anul trecut era la 1300 ron maxim acuma o gasim la 2700 + , hilar mi s-a parut ca era si redusa de la 2900 la 2600 ron de i-am injurat de mama focului, pentru cei ce nu stiu rx 580 este sub 980ti dar presupun ca are randament mai bun la minat !

Trimis de pe al meu LG-H815 folosind Tapatalk

DjLeco 22-02-2018 11:12

De ce te miri frate?

Uite cit costa o GTX1070, pret de exact acelasi model MSI de asta vara, dar 1080Ti:

https://www.emag.ro/placa-video-msi-.../pd/DBQRM2BBM/


Ia si "surioara" AMD la pret de implementare low buget GTX1080Ti, dar cu "just" 1 an garantie:

https://www.emag.ro/placa-video-asus.../pd/DGH9Z9BBM/

Pai nu merita astia sa cumper acum placi, la pretul asta, sa minezi in draci cu ele, sa scoti de circa 2 ori investitia pe ele si cu 2-3 luni inainte de expirarea garantiei (numai placi cu 36 luni garantie sa cumperi) sa "crape" placa si sa te duci la garantie?

Sa iti plateasca suma asta exorbitanta de acum, pentru niste placi ce teoretic ar trebui sa coste atunci, bine sub 1000 lei, basca sa ai citeva zeci-sute de bucati luate, ca sa ii usture curu cind vor storna sumele pe ele, placile respective nemaiexistind pe stocuri...

guest13 22-02-2018 11:26

Da' garantia legala nu e de minim 2 ani? Cum dau astia doar unul? Stiam ca doar la pers. juridice au voie unul...

DjLeco 22-02-2018 11:32

Dupa cum vezi, in tara asta au voie sa faca CE VREA MUSCHIU LOR...

Unde este Ceausescu, sa puna "mercurialul" pe preturi?

Indiferent ce si cum, produsul X nu avea voie sa depaseasca pretul Y...

Mama lor de nenorociti pungasi...

kobro 22-02-2018 11:48

Nu-ti face storno la valoarea actuala, ci la valoarea de cumparare, cea de pe factura.

DjLeco 22-02-2018 11:59

Pai la asta ma refeream, le cumpar acum cu valoarea actuala avind preturile astea umflate cu pompa, dar cumpar numai placi cu minim 2 ani garantie (preferabil 3 ani garantie), minez cu ele de le ia dracii sa-si scoata investitia.

Daca intre timp pica ceva repede la garantie si se schimba placa pentru ca inca au pe stocuri generatia 10.

Cind se apropie perioada de expirare a garantiei, cu 2-3 luni inainte (garantat peste 2-3 ani nu va mai fi pe stocuri generatia 10 Nvidia), hopa "accident mor placile" pe capete.

Sa plateasca de sa-i usture in gaoaza!

Asa merita jigogiile.

Eu sint curios la ce pret le achizitioneaza ei de la producatori sau de unde le iau, de isi permit sa ceara asemenea preturi astronomice.

kobro 22-02-2018 12:19

Pai doar voi vreti sa speculati momentul :), dar ei sunt cu un pas inaintea voastra.
Cum zice bine si vorba aia de reclama: asa ceva nu exista!

DjLeco 22-02-2018 13:12

Tocmai, pentru ca EI sint cu un pas inainte, NOI sa alergam si le sarim in circa! :)

ZerooCool 22-02-2018 15:00

Quote:

Originally Posted by DjLeco (Post 568223)
De ce te miri frate?

Uite cit costa o GTX1070, pret de exact acelasi model MSI de asta vara, dar 1080Ti:

https://www.emag.ro/placa-video-msi-.../pd/DBQRM2BBM/


Ia si "surioara" AMD la pret de implementare low buget GTX1080Ti, dar cu "just" 1 an garantie:

https://www.emag.ro/placa-video-asus.../pd/DGH9Z9BBM/

Pai nu merita astia sa cumper acum placi, la pretul asta, sa minezi in draci cu ele, sa scoti de circa 2 ori investitia pe ele si cu 2-3 luni inainte de expirarea garantiei (numai placi cu 36 luni garantie sa cumperi) sa "crape" placa si sa te duci la garantie?

Sa iti plateasca suma asta exorbitanta de acum, pentru niste placi ce teoretic ar trebui sa coste atunci, bine sub 1000 lei, basca sa ai citeva zeci-sute de bucati luate, ca sa ii usture curu cind vor storna sumele pe ele, placile respective nemaiexistind pe stocuri...

E strigator la cer , daca o tine tot asa cu preturile umflate eu zic pa-pa gamingului la pc si ma apuc de consola . Pe pc-ul de acasa am un gtx 770 ce o duce binisor in jocuri , ma gandesc sa-mi iau un 980ti doar sa fiu mai sigur ca nu am probleme cu vre-un joc . Ceea ce am realizat in ultimele luni decand cu aceste preturi si trecand de la un gtx1080 la 770 fiind vorba de strinct de gaming chiar nu ai nevoie de atat de multa putere si de-o rezolutie sa-ti crape ochiul chiar daca eu am 4k aviz 2k, inca te poti bucura de "acel joc"... fapt care mi-a adus rapid aminte de vara lui 2002 cand ma jucam Morrowind pe un ATI 9250 128 Mb cu detaliile la mediu si eram atat de bucuros ca ma puteam juca si nu puneam accent atat de mult pe peartea grafica cat pe story-line si questline . Ceea ce vreau sa zic si multi de aici stiu ca nu avem nevoie de 1080ti sa ne putem juca si bucura de un joc , trecerea de la high la ultra mananca cel putin 30% mai multe resurse si eu personal pe orice rezolutie as juca si pe orice fel de monitor nu imi pot da seama . Am fost si suntem usor usor programati sa vrem din ce in ce mai mult , sa platim pentru mai mult chiar daca noi nu aveam nevoie de atat de multa putere, mi se pare "HILAR" cum unii pustani le cer parintilor pc-uri de 8000 ron aici unde salariul mediu este asa cum este , multi dintre noi neputand sa puna de-o parte cateva sute de ron pentru zile negre[...] "doar ca ar avea nevoie de acele setari ultra" sa se bucure de joc ...bine am cam degenerat dar intelegeti ideea ! :D

Iubitel 22-02-2018 17:09

TI se pare mult 8000 ron? Stiu cazuri de mii de euro, de fapt stiu cativa care depasesc 5000E. Si culmea, oamenii nu sunt milionari.....

Romanul este un specimen stupid pentru ca nu a auzit de termenul de economie, saving, whatever. Romanul e primul la credit, e as in a cumpara lucruri cu bani pe care nu ii detine, am lucrat la banca in credite PF si ce datorii au unii .... te doare mintea. Am vazut concret mai multi indivizi cu rate la ultimul racnet de telefon, recent am vazut tampiti cu Iphone X si detinand o masina mai ieftina ca acel telefon....

Suntem primii la consum si ultimii la economisire, nu suntem in stare sa gandim mai departe de ziua de maine, foarte putini care isi pun deoparte, chibzuiesc si investesc in chestii pentru viitor.

Pregatiti-va pentru urmatoarea criza, intrebarea nu este daca ci cand. Si se aproprie cu pasi repezi iar in momentul ala o sa fie tragic pentru tara asta, cand se va micsora debitul de bani pe care ii trimit cei aflati la munca in afara atunci o sa fie un circ maxim si debandada sociala greu de imaginat in momentul de fata . Wait 4 it....

Otman 22-02-2018 17:27

Yep...partea trista e ca urmatoarea criza e mult mai aproape decat se gandesc multi.

madhorsefuzzy 22-02-2018 17:48

Anul asta scapam. ;)

kobro 22-02-2018 17:56

Speculanti, dragul meu, mai degraba speculanti :)

DjLeco 22-02-2018 18:46

Bine zis!

Am prieteni care lunar dau peste 60% din veniturile familiei pe credite la banci.
Bine, unii din ei si-au luat chestii folositoare, ba chiar ce trebuiau la casa omului, insa chiar mi se pare absurd sa fac credit la banca pentru ca sa imi iau ultimul tip de aifon...

Am ultimul racnet de aifon, dar am o rabla de masina sau masina de servici si acasa imi ghiorlaie matele...

Tipic romanesc-cocalaresc-snoob.

ryo 22-02-2018 19:31

Quote:

Originally Posted by Iubitel (Post 568286)
Romanul este un specimen stupid pentru ca nu a auzit de termenul de economie, saving, whatever. Romanul e primul la credit, e as in a cumpara lucruri cu bani pe care nu ii detine, am lucrat la banca in credite PF si ce datorii au unii .... te doare mintea.

La fel ca americanii , poate ca unii s-au luat dupa ei.

Bennedict 22-02-2018 19:33

Eu cand zic unora ca schimb telefonul odata la trei ani ma iau drept nebun :))
Televizoare si astea dupa sapte ani.
Electrocasnice odata la zece ani.
Iar pc-ul odata la patru chiar cinci ani.

kretzu77 22-02-2018 21:22

Saracule. :D

Bugsy004 22-02-2018 22:22

Quote:

Originally Posted by bennedict (Post 568312)
eu cand zic unora ca schimb telefonul odata la trei ani ma iau drept nebun :))
televizoare si astea dupa sapte ani.
Electrocasnice odata la zece ani.
Iar pc-ul odata la patru chiar cinci ani.

+1

Quote:

Originally Posted by kretzu77 (Post 568334)
saracule. :d

hmm :D :D :d


All times are GMT +3. The time now is 00:18.

Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.