lab501 forum

lab501 forum (https://forum.lab501.ro//index.php)
-   Placi video (https://forum.lab501.ro//forumdisplay.php?f=6)
-   -   Noutati despre placile video Nvidia (https://forum.lab501.ro//showthread.php?t=29)

poparamiro 24-03-2010 12:42

E curentul de functionare la 12v, nu merge el 100%, poate numai la vara :p

dev 24-03-2010 13:43

Heatsinkul HDT cred ca a ridicat niste sprincene.

Is curios daca au testat si ajuns la concluzia ca e mai bun sau e doar un motiv pur economic.

IdI1 24-03-2010 13:58

S-a cam dus naibi NDA-ul pe la altii ( nici nu vreau sa sugerez ca Lab501 ne cam tine pe uscat, dar ca deobicei merita).

tphase 24-03-2010 13:59

Unigine lanseaza versiunea 2.0 a Unigine Heaven Benchmark. Versiunea 2.0 include mai multe teste de geometrie, implementeaza agresiv iluminarea dinamica, rutine de fizica implementate pe GPU [flags & stuff], screen-space ambient occlusion (SSAO), dinamic sky, ciclu zi-noapte precum si teste mai agresive de tesselation. Avem si posibilitatea de a seta nivelul de teselare pentru benchmark: Extreme sau Moderate.

http://unigine.com/download/

Din cate am inteles, benchmark-ul este optimizat pentru nVidia si daca simte GTX 4xx in sistem foloseste alt render path [internal optimisations], deci e posibil sa dea extrem de bine pentru GTX 470 si 480.

Tudor, e tarziu sa incluzi si acest benchmark in articolul tau?

mascotzel 24-03-2010 14:01

BFG Europe goes under

parca a zis si un redactor ceva pe aici

Monstru 24-03-2010 14:23

dev - in cazul suprafetei chip-ului (fac contact toate cele 5 heat-pipe-uri, solutia e chiar ok. Nu stiu daca ar fi fost mai bine fara. Problema este ca nu o sa vezi niciodata pe procesor sa faca perfect contact 4 hp-uri, asta este motivul pentru care pe CPU solutia este ineficienta in practica.

IdI1 - imi pare rau, dar chiar nu putem incalca NDA-ul. Daca altii o fac, rusine celor care le permit. Eu nu am cum :)

tphase 24-03-2010 15:02

Si vine diavolu si ne leaga la upgrade de GTX 480. Cati dintre voi ati primit coment "ce frumoasa placa te-a creat Dumnezeu, lauda-l pe Dumnezeu pentru ca esti o placa atat de minunata" NICI UNUL. Da cati dintre voi ati primit coment "ce placa beton a facut nVidia", "ce scoruri ai in Unigine Heaven 2.0". Si in momentul ala stiti ce am facut noi? Am luat binoclul de pe Dumnezeu si l-am pus pe nVidia. Pentru ca lumea atunci cand o vede nu mai spune "lauda-l pe Dumnezeu ce placa minunata a creat." Si stiti de ce? Ca sunt tot felul de programe si benchmark-uri in care scoate mai multe frame-uri ca ATI. De ce? De ce nVidia sunt fatarnici si nu arata ceea ce sunt?

Si fac benchmark dupa benchmark si ma tot duc ma tot duc si ajungem noi stim noi unde si stim noi ce facem. Ioi o trecut 3 ore cu bench de GTX 480, si stiti ce am facut atunci? Am pierdut timpul lui Dumnezeu. In Unigine. Un prieten de al meu o facut o chestie faina, o pus ultimul driver de la ATI. Si bineinteles intrau fanii nVidia ce driver e ala? E 10.3, ultimul de la AMD.

Si bench dupa bench pierdem timpul lui Dumnezeu. Azi am facut 2 teste, maine mai fa 3. Cand eram la facultate am facut o chestie faina: am zis sa postim de la upgrade. Va marturisesc sincer ca mi-a fost foarte greu. Cand intram in camera si vedeam calculatoru abia asteptam sa schimb ceva la el. Si ne este greu sa postim de la upgrade. Si diavolul vine si ne leaga si isi bate joc de noi diavolul tineri dragi.

HAI 27 MARTIE CU TESTELE :D :cool: ;)

shogun 24-03-2010 16:11

Una dintre cele mai jenante speculatii a fost cea referitoare la disponibilitatea redusa a noilor PV la lansare (5000-9000), pe linga timpeniile lansate de SemiAccurate cum ca nici nu pot fi produse in 2010... "One of the most common rumors about the availability of GeForce GTX 480 series was that the problematic yield would only result in 9,000 boards available worldwide. Sadly for some, truth is completely different." Peste 50.000 vor fi disponibile in primele 10 zile de la lansare.:D

tphase 24-03-2010 16:18

Quote:

Originally Posted by shogun (Post 36762)
Una dintre cele mai jenante speculatii a fost cea referitoare la disponibilitatea redusa a noilor PV la lansare (5000-9000), pe linga timpeniile lansate de SemiAccurate cum ca nici nu pot fi produse in 2010... "One of the most common rumors about the availability of GeForce GTX 480 series was that the problematic yield would only result in 9,000 boards available worldwide. Sadly for some, truth is completely different." Peste 50.000 vor fi disponibile in primele 10 zile de la lansare.:D

Sa dea dumnezeu dorule sa fie asa ca am belit cariciu daca nu pun mana pe un GTX 480 [tocmai am vandut 5870-le] si sper sa prind obligatoriu un 480 saptamana de vine. Ziceti ma baieti care stiti daca stiti cand intra in Ro si ce brand si la ce importator.

matose 24-03-2010 16:22

Quote:

Originally Posted by shogun (Post 36762)
Peste 50.000 vor fi disponibile in primele 10 zile de la lansare.:D

Da, dar doar 10 buc in Romania... sorry guys :)!

495 24-03-2010 16:33

Poata asa vor fi cativa care isi vor incepe aventura de a cumpara ceva din afara...:)

shogun 24-03-2010 16:38

Quote:

Originally Posted by matose (Post 36767)
Da, dar doar 10 buc in Romania... sorry guys :)!

Poate au citit forumurile si au constatat ca romanii asteapta mai mult ieftinirea PV ATI...:D (am glumit) Pina si in China pretul asteptat e de 450$ pentru GTX 480 (fata de 375$ pentru 5870).

tphase 24-03-2010 16:50

Quote:

Originally Posted by matose (Post 36767)
Da, dar doar 10 buc in Romania... sorry guys :)!

Maestre Matei si Tudor, stiti cand intra in tara si la ce importator si cate GTX 480 anume?

tphase 24-03-2010 16:52

Quote:

Originally Posted by shogun (Post 36771)
Poate au citit forumurile si au constatat ca romanii asteapta mai mult ieftinirea PV ATI...:D (am glumit) Pina si in China pretul asteptat e de 450$ pentru GTX 480 (fata de 375$ pentru 5870).

Vom vedea ieftiniri la ATI cu siguranta... de n-o sa mai putem. Maaare mi-ar fi mirarea sa nu luam si 5870 din magazin cu fr'un milion mai mult ca acuma 2 luni.

IdI1 24-03-2010 16:59

In lei nu vor creste in euro da, pentru ca s-a ieftinit euroiu. La toamna cand va incepe din nou euro sa creasca o sa vezi miscari.

Micutzu 24-03-2010 16:59

Domnilor, stiu ca sunteti nerabdatori, dar sunt anumite informatii pe care desi le avem, nu le putem impartasi fara a prejudicia intr-un fel pe cineva. Si asa am facut eforturi pentru ca va aduce cat mai multe informatii dinainte, si sper ca cei care se pregateau sa cumpere un GTX 4x0 sa fi inteles pana acum cat de rapida e, cat de fierbinte, cat de disponibila o sa fie si cati bani sa isi pregateasca. Mai sunt mai bine de doua saptamani pana cand primle placi pentru vanzare vor ajunge in tara, cine va avea si cate exact din fiecare model e un fel de mic secret comercial in momentul asta, cand fiecare partener, distribuitor si magazin ar vrea sa afiseze macar una-doua acolo, pentru imagine.

Veti afla insa in timp pentru a va face cumparaturile ;).

dev 24-03-2010 17:15

Quote:

Originally Posted by Monstru (Post 36742)
dev - in cazul suprafetei chip-ului (fac contact toate cele 5 heat-pipe-uri, solutia e chiar ok. Nu stiu daca ar fi fost mai bine fara. Problema este ca nu o sa vezi niciodata pe procesor sa faca perfect contact 4 hp-uri, asta este motivul pentru care pe CPU solutia este ineficienta in practica.

IdI1 - imi pare rau, dar chiar nu putem incalca NDA-ul. Daca altii o fac, rusine celor care le permit. Eu nu am cum :)

Imi pare rau sa te dezamagesc dar nu e chiar asa. HDT-urile o iau in barba la TDP mare tocmai fiindca nu exista acel tampon de cupru care preia caldura. Iar 250w e foarte mult pentru un heatsink de dimensiunile alea mai ales HDT. De ce crezi ca nu au acoperit cu plastic heatsink-ul? Probabil intr-o carcasa vara la 30+ grade afara s-ar fi topic ca inghetata.

Sincer eu cred ca marketingul si-a bagat coada fiind solutia mai ieftina.

Monstru 24-03-2010 17:22

Imi pare rau sa te dezamagesc, dar cred ca uiti ca atunci cand testam eu primul HDT si ajungeam la concluzia ca este un gunoi, tu nu stiai probabil cum arata unul :)

Am facut o afirmatie rautacioasa. De ce? Pentru ca sper sa iti aduci aminte ca nu ma ocup cu chestii din astea de azi de ieri si atunci cand emit o opinie o fac in cunostiinta de cauza. Nu exista nimic ieftin pe placa asta (exceptand shroud-ul de plastic), orice om care a mai vazut un etaj de alimentare de la o placa video isi poate da seama de asta cu usurinta. Exista piese pe placa asta care costa ca un cooler, asa ca argumentul tau e cam subred.

De ce spun ca este o solutie ok? In situatia x, la turatia y, pentru un consum z (think >250W), temperatura nucleului atinge 95 oC. In aceeasi situatie, nu poti tine mana pe heatpipe-uri. Ceea ce inseamna ca transmit extraordinar de bine caldura.

HDT-urile o iau in barba pe procesoare pentru ca nu preiau caldura toate heatpipe-urile. Aici avem de-a face cu 5 heat-pipe-uri care fac contact complet cu IHS-ul.


Ok, spun eu ca solutia asta este mai buna decat una normala? Nici vorba, am spus mai sus ca pana nu testez o varianta fara HDT ca sa putem compara nu putem trage o concluzie. Ceea ce am spus este ca aceasta solutie isi face treaba foarte ok. Ceea ce sustin in continuare.

dev 24-03-2010 17:38

Daca 90+ grade e ok atunci inseamna ca s-au schimbat legile termodinamicii. Citi posesori de procesoare sau placi video stii tu care vin si zic: frate am peste 90 de grade jucind un joc dar sunt linistit.

Faptul ca radiatorul e fierbinte e egal cu zero. De preferat era sa fie cit mai rece si temperaturile sa nu sara de 80 de grade. Gindeste-te la vara ca interiorul unei carcase o sa se duca linistit spre 40 de grade.

Intr-un fel e ironic: ai cel mai rapid gpu dar pe partea de consum e fail.

Monstru 24-03-2010 17:44

devisor, tu nu prea ai pus mana pe placi video high-end in ultimul an, este? Hai, recunoaste.... :)

Plus ca am impresia ca termodinamica nu e prietenul tau cel mai bun. Daca aveam 95 de grade si radiatorul era rece, era buba, ca nu transmitea. Intelegi? E logic ce spun? Asa avem un single-gpu cu un consum mare si o capacitate mare de caldura disipata, tinuta in frau de coolerul respectiv, HDT.


All times are GMT +3. The time now is 16:17.

Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.